CoolClub pro IT odborníky

10 senzačních dokumentů od HBO a Netflix

Ajťácké San Francisko, Trump jako mladík ve stínu otce, zběsilá krevní laborantka, která chce být jako Steve Jobs… Netflix a HBO neprodukují jen kvalitní filmy a seriály, obě televize nabízí i bohatý obsah zajímavých dokumentů. Přinášíme tipy na 10 nejzajímavějších, které stojí za vidění.

 

Magazín

 

Připravte se, nezapomenutelná dokumentární jízda právě začíná!

 

1. San Francisko 2.0, HBO

San Francisku tak, jak jsme ho znali dosud, zvoní hrana. S nástupem digitální zlaté horečky se na západní pobřeží začala hrnout mladá technologická elita s vidinou obrovských zisků. Díky velkému přísunu bohatství, které jde ruku v ruce s novými technologiemi, je San Francisco nuceno projít zásadní proměnou. Dokument San Francisco 2.0 přináší rozhovory s předními představiteli technologického průmyslu, politiky a dlouholetými obyvateli bojujícími za své místo ve městě (které se k nim začíná obracet zády) a zkoumá cenu pokroku i obtížný úkol uchovat si společnou minulost.

 

2.Trump: An American dream, Netflix

Trump, vystupující ze stínu svého otce, Trump podnikatel, Trump prezident. Čtyřdílný dokument o kontroverzním jedinci, který si dokázal podmanit velkou část USA. Snímek vsází na filmové svědectví začínající v 70. letech a sleduje Donalda Trumpa až do chvíle, kdy se postaví proti americkému prezidentovi. Přátelé, spolupracovníci i kritici odhalují skutečně „americký příběh“ drsného podnikatele Donalda Trumpa.

 

3. Vynálezkyně: Z kapky krve, HBO

Slyšeli jste už o „Stevu Jobsovi v sukni“? Takhle Američané přezdívali Elizabeth Holmesovou – ženu, která přivedla na svět vynález nazvaný „Edison“ a udělal z ní nejmladší dolarovou miliardářku na světě. Podfukem.

Holmesová slibovala přinést revoluci do způsobu testování krve, tvrdila, že vynalezla přístroj, který je schopný provést až 200 typů krevních testů během pár minut - to vše z jediné kapky krve. Jenže žádný takový vynález nikdy neexistoval a celý projekt původně nejžhavější technologické společnosti roku 2014 byl pouhou lží. Jak Holmesová skončila? Určitě se podívejte!

 

 

 

4. Dark Net, Netflix

Odhalte spolu s tvůrci pořadu ty nejzávažnější a nejnebezpečnější aplikace na světě. Kdo jsou autoři takových věcí a kteří lidé si je stahují? Témata? Biohacking, trolling, 3D tisk nebezpečných zbraní. Temná stránka online světa bez závoje v osmi půlhodinových snímcích.

 

5. Follow Me, Netflix

Poté, co se Asri Bendacha dozvěděl, že někteří lidé dostávají za zveřejnění obrázku na Instagramu zaplaceno 5 000 dolarů, seknul s prací režiséra a vydal se na cestu za svým novým džobem: influencer sociálních médií. Rozhodl se získat co nejvíce followerů na svém instagramovém účtu a ukázat zbytku světa pravdu o sociálních médiích. Mimo jiného i to, že cesta ke slávě a bohatství přes tato média není úplně tak easy, jak se na první pohled zdá.

 

6. Mercury 13, Netflix

Pozoruhodný příběh žen, které se účastnily příprav na spaceflight v roce 1961. Snímek zachycuje ženy ještě předtím, než jejich sny rozbila žádost o odstoupení s tím. Protože nakonec byli na projekt vybráni pouze muži. Film vypráví příběh o třinácti pozoruhodných ženách, které sice dosáhly hvězd, ale předběhly svůj čas. Originální dokument Netflixu od režiséra Davida Singtona a Heather Walsh.

 

 7. Jim and Andy: The Great Beyond, Netflix

Jestli máte rádi Jima Carreyho, pak si rozhodně pusťte tento jedinečný dokument. A pokud jste Čech, pak máte hned druhý důvod si k téhle pecce sednout – příběh totiž vypráví průběh natáčení snímku Muž na měsíci, který Carrymu zajistil prestižní ocenění Zlatý glóbus. Že vám ten název nic neříká? Jde o počin nejslavnějšího českého filmového režiséra, který to jako jediný dotáhl až ke stříbrnému plátnu. Ano, řeč je o Miloši Formanovi.

 

8. Fyre: The Greatest Party That Never Happened, Netflix

Představte si, že vás čeká nezapomenutelná party na velkolepém hudebním festivalu na Bahamách, na jednom ze ztracených ostrovů Pabla Escobara. Ubytování v luxusních vilách, osobní šéfkuchaři a sexy modelky všude kolem. Zní to krásně, ale má to háček: tahle párty se nikdy nekonala. Festival nazvaný Fyre měl být novou Coachellou. Událost prudce kolovala po sociálních sítích a promovali ji slavní influenceři z celého světa. O akci informovala dokonce i česká média. Všechny vstupenky se vyprodaly, ty nejlevnější přitom stály 1 500 dolarů. Až pozdě se zjistilo, že pořadatelem akce je chronický lhář. Nadšení návštěvníci po příjezdu na místo rychle zjišťují, že je všechno trochu jinak. Bohaté teenagery čekají místo luxusních vil promočené stany, nedostavěná stage a místo výběrových pochoutek toastový chleba s plátkem sýra. A to nejhorší – z místa konání se nejde vrátit domů.

 

9. The Toys That Made Us, Netflix

 Koho by napadlo, že dokumentární série o hračkách bude natolik strhující a zajímavá? Je totiž o něčem víc než jenom o samotných produktech. Čtyřdílný dokument odhaluje nekompromisní a často zákeřné pozadí hračkářského byznysu. Přitom si bere na paškál jeho největší hity, jako je například legendární Barbie nebo hračky ze světa Star Wars.

 

10. VICE Speciál - Svět pod lupou: Budoucnost práce, HBO

Zajímá vás, jak prudký vývoj automatizace a umělé inteligence změnil, a ještě změní dosavadní svět práce? Snímek se prostřednictvím rozhovorů s představiteli agilního průmyslu i dělníky pokouší zjistit odpověď na tuto otázku. Téma bere zevrubně: od potravin, které jíme, až po oblečení, jež nosíme. Dokument zkoumá nejen možné negativní dopady rozvoje technologií (na amerického pracovníka), ale i způsoby, jak na tuto skutečnost reagujeme.

 

 

Připravili: Petr Bartík a Alena Čálková