CoolClub pro IT odborníky

20 otázek, se kterými odhalíte skutečnou osobnost uchazečů při pohovoru

Rozhodnutí při náboru patří k těm nejdůležitějším a nejtěžším. Vybrat správného kandidáta podle jednoho či dvou pohovorů a prostudování CV je především zkouška instinktu. Je proto naprosto klíčové, aby recruiteři z pohovoru vytěžili maximum – a to pokládáním těch správných klíčových otázek. Jakými dotazy lze poznat kandidáta více do hloubky?

 

HRstack

 

Průzkum Leadership IQ uvedl, že 46 % všech nových zaměstnanců opustí svou práci během prvních 18 měsíců. Teď přijde opravdový šok: 89 % odejde kvůli osobním důvodům – ne kvůli nedostatku znalostí a dovedností.

Co to znamená? Jednou z příčin může být to, že nováček nezapadne do kolektivu a neztotožní se s kulturou či hodnotami společnosti. Naštěstí existuje způsob, jak tomu předejít – změnit formát otázek při pohovoru.

V praxi se nejčastěji setkáte s tradičními otázkami: „Řekněte mi tři své přednosti a slabosti“ nebo „Povězte mi, kde se vidíte za 5 let“. Takové druhy pohovorů upřednostňují kandidáty, kteří jsou společenští, sebevědomí a výřeční.

Odpovědi na tyto otázky se dají totiž jednoduše nacvičit, proto se díky nim nedozvíte nic, co by lépe ukázalo vlastnosti a hodnoty uchazeče. Chcete-li vytěžit z pohovoru co nejvíce, běžte do hloubky.

 

Otázky zaměřené na mindset uchazeče

Tyto otázky vám pomohou zodpovědět, s kým máte skutečně tu čest. Když je správně položíte, získáte skvělou představu o kandidátovi a jeho pracovní etice, myšlení i jeho pohledu na život.

 1. "Co je pro vás na této pozici nejdůležitější?" → Věnujte pozornost, zda to, co říká, odpovídá tomu, co jakožto zaměstnavatel nabízíte.
 2. "Jakou práci byste dělali, kdyby peníze nehrály roli?" → To vám prozradí, co je jejich skutečnou vášní.
 3. "Jak definujete úspěch?" → Získáte přehled o jejich měřítkách úspěchu.
 4. "Co by podle vás měla firma poskytnout svým zaměstnancům?" → Zjistíte jeho potřeby, přání a požadavky na zaměstnavatele. 
 5. "Co by se muselo v práci stát, aby vás to donutilo dát výpověď?" → Naučíte se, co vnímají v práci jako důležité a co jim vadí.
 6. "Co je pro vás nejdůležitější na vztahu s vaším šéfem? Jaký typ leadershipu vám nejvíce vyhovuje?" 
 7. "Na co jste ve svém životě nejvíce hrdí?"
 8. "Jaká 3 kritéria musí pozice splňovat, abyste se přihlásili do výběrového řízení?" → Jejich odpověď by vám měla dát představu o tom, co je motivuje. 
 9. "Jak podle vás vypadá perfektní firemní kultura?" → Poslouchejte, zda se jejich popis podobá vaší firemní kultuře.
 10. "Kdo jste mimo práci? Co děláte, když odejdete z kanceláře?" → Další způsob, jak poznat jejich záliby a vášně.

 

 

Otázky zaměřené na chování uchazeče

Tyto otázky vám umožní analyzovat minulé chování uchazečů a použít je jako indikátor budoucího chování. Když se totiž zeptáte na otázku typu: „Co byste dělali, kdyby…“ vedete kandidáty k tomu, aby řekli to, co chcete slyšet.

Když ale položíte otázku, která je mířená do minulosti, jen stěží vymyslí nepravdivý příběh za běhu. 

 1. "Jakou důležitou výzvu se vám v životě podařilo překonat?" → Získáte lepší náhled o tom, co považují za významné.
 2. "Dočkali jste se někdy uznání či ocenění za svou práci?" → Získáte perspektivu, jak jejich práci vnímají kolegové. 
 3. "Pracovali jste někdy v náročném kolektivu? A pokud ano, co bylo největší výzvou?" → Naučíte se, co vnímají jako výzvu v práci a jak si s ní poradili.
 4. "Jaké selhání/pád vám dalo do života neocenitelnou lekci?" → Díky tomu zjistíte, jaký je jejich pohled na neúspěch.
 5. "Stalo se vám někdy, že jste udělali chybu před mnoha lidmi?" → Pozorujte, zda jsou ochotní přiznat vlastní chybu. 
 6. "Stalo se vám, že jste někomu pomohli uspět, ale nepřipsali jste si za to žádné zásluhy?" → Takto zjistíte, zda jsou týmoví hráči.
 7. "Stalo se vám, že jste na něčem dlouho pracovali, ale nepodařilo se vám uspět?"
 8. "Jakých cílů jste dosáhli, aniž byste se moc snažili?" → Tak zjistíte, v čem mají přirozený talent.
 9. "Jaké stresové situace jste v minulé práci zažili? A jak jste si s nimi poradili?"  → Dozvíte se, co jim způsobuje stres a jak řeší krizové momenty.
 10. "Stalo se vám někdy, že jste se s nadšením do něčeho pustili, ale pak jste to nedokončili? Pokud ano, proč to tak bylo?" → Věnujte pozornost tomu, proč se rozhodli nedokončit načaté projekty.

 

 

Několik rad na závěr

Pohovory by vždy měly mít konverzační charakter. Zkuste vnést do rozhovoru s uchazečem maximum autentičnosti, aby neměl pocit, že se jedná o výslech. Cílem je, aby byla interakce co nejpříjemnější pro obě strany.

První otázka, kterou byste měli položit, je: „Proč chcete pracovat zrovna u nás?" Odpověď vám dá jasně najevo, zda si uchazeč prošel web firmy a zda má o práci opravdový zájem.

Nezapomeňte sledovat gesta a mimiku. Pokud vám kandidát vypráví příběh a kroutí hlavou, má složené ruce nebo je odtažitý, může to znamenat, že říká něco, co není pravdivé nebo něco, čím si není jistý. 

 

Tip! O chybách na pohovoru i o tom, jak si říct o dobrý plat: Úspěšný pohovor podle kariérní poradkyně Terezy Ščerbové

 

 

Připravila: Petra Pruden