CoolClub pro IT odborníky

Amazon připravuje nositelné zařízení pro čtení emocí

Amazon pracuje na zařízení, které si podobně jako hodinky připnete na ruku a... bude schopno číst lidské emoce. Tentokrát prý nejde o žádný zdravotnický gadget.

 

Magazín

 

Poslední zpráva společnosti Bloomberg vyniká nad ostatními její vyjímečností, kdy říká, že Amazon pracuje na zařízení, které bude upevněno na zápěstí a bude hlasem aktivované a toto zařízení má být schopno číst lidské emoce. To by byl poněkud nový zdravotnický gadget jiných rozměrů, než jaké jsme zvyklí vidět v malých crowdfundingových kampaních. Místo toho by se jednalo o zařízení jedné z největších světových technologických společností.

Společnost Bloomberg hovořila se zdrojem této informace a přezkoumala interní dokumenty společnosti Amazon, které údajně ukazují, že tým Alexa pro hlasový software a divize Lab126 společnosti Amazon spolupracují na vývoji v oblasti nositelných zařízení. Zařízení, pracující v synchronizaci s aplikací pro chytré telefony, má mikrofony, které mohou rozpoznat emocionální stav nositele ze zvuku jeho hlasu. V mírně nadneseném tónu Bloomberg dodává, že nakonec by technologie mohla být schopna poradit nositeli, jak efektivněji komunikovat s ostatními.

 

Zjistěte emocionální stav z hlasu

Lab126 byl již zodpovědný za Kindle, Fire Phone, a Echo reproduktor, který poprvé představil Alexu světu, a zpráva z minulého roku upřesnila, že skupina také vyvíjí domácího robota. Sjednocujícím vláknem všech snah společnosti Amazon v oblasti hardwaru je vybudovat ekosystém zařízení vybavených systémem Alexa, přičemž robot dělá Alexu mobilnější a údajné přenosné zařízení citlivé na emoce dává hlasovému asistentovi přístup k zcela nové dimenzi povědomí o uživateli.

 

 

Poznámka o gadgetu, jenž dokáže vnímat emoce, není příliš přitažená za vlasy, protože existuje celá řada měřitelných biomarkerů, které mohou naznačovat stavy jako je agitace. Výzkum všech informací obsažených ve způsobu, jakým lidé hovoří, také podporuje případ Amazonu pro citlivé zařízení na emoce. Dosažení přesného nebo přinejmenším obecně spolehlivého obrazu emocionálního stavu osoby se však stále jeví jako velmi ambiciózní závazek.

Jedná se určitě o jednu z těch věcí, které ještě nebyly vytvořeny kvůli tomu, jak těžký je jejich vývoj. Není tedy okamžitě zřejmé, jak daleko je projekt Amazonu, nebo zda bude výsledkem jakýkoliv komerční produkt. Měli bychom tedy zřejmě ještě udržet naše emoce ohledně této aplikace pod kontrolou.

 

 

Připravil: Radek Svoboda