CoolClub pro IT odborníky

Apple s konečnou platností ruší iTunes

Apple na své konferenci minulý měsíc oznámil, že odchází od iTunes a zavádí tři samostatné aplikace pro hudbu, podcasty a televizi v další verzi svého softwaru, macOS Catalina.

 

Magazín

 

 

Je to konec jedné hudební éry. Téměř dvě desetiletí po spuštění iTunes a vytvoření modelu maloobchodních prodejen nákupů alb je společnost Apple podle Bloomberg připravena odejít do důchodu s tímto ikonickým produktem. Během softwarové přednášky na své výroční konferenci Worldwide Developers Conference v San Jose v Kalifornii bude technologický gigant nahrazovat iTunes samostatnými aplikacemi pro hudbu, televizi a podcast.

Tento krok, o němž se hovoří už léta, bude v souladu s mediální strategií společnosti Apple: iPhony a iPady již nabízejí samostatné aplikace Hudba, TV a Podcast místo centralizované aplikace iTunes, která žije na počítačích Mac a Macbooks. Uživatelé mohou očekávat, že nová aplikace Hudba nabídne některé ze stejných funkcí, jaké má iTunes v současné době - například nákup skladeb a synchronizaci telefonů - a to pouze s elegantnějším rozhraním, které je bez zastaralých funkcí, kdy aplikace Hudba bude více svázána se streamovací službou Apple Music.

 

 

Sázka na samostatné platformy

Také rozdělení značky iTunes značně symbolizuje. Tím, že rozdělí své hudební, televizní a podcastové nabídky do tří samostatných platforem, bude Apple důrazně upozorňovat na sebe jako na mnohostranného poskytovatele zábavních služeb, již ne jen jako na hardwarovou společnost, která prodává zábavu prostřednictvím jedné z mnoha aplikací. To je klíčové pro budoucnost společnosti Apple, protože společnost bojuje s pomalým prodejem telefonů agresivním růstem divize služeb. Na Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) letos podle různých zpráv plánuje společnost Apple další aplikace, včetně knih, zpráv a pošty. Oznámila také ambiciózní plány na originální video programování, které se před několika měsíci objevilo u společností Reese Witherspoon a Steve Carell.

 

Revolucionář míří do důchodu

I když konec iTunes může být pro uživatele frustrující, tento software si navždy zaslouží uznání za revoluci, kterou uskutečnil v oblasti hudebního průmyslu. Než debutoval iTunes, hudební průmysl si trhal vlasy a snažil se bojovat proti nelegálnímu sdílení souborů na Napsteru. Nový produkt iTunes Jobs představil jako první udržitelný a uživatelsky příjemný způsob digitální éry poslechu hudby. Ostatní firmy jako Sony a Microsoft si pohrávaly s myšlenkou obchodu s digitálními nahrávkami, přestože byly technologickými společnostmi, které věděly, jak budovat přehrávače disků a hardware, ale nebyly to společnosti, které prokázaly sofistikovanost společnosti Apple v oblasti softwaru. Apple je opravdu společnost, která byla schopna překonat tyto věci a přijít s atraktivním spotřebním produktem.

 

 

Připravil: Radek Svoboda