CoolClub pro IT odborníky

Apple Watch Series 5 je konečně na světě!  

Rok se s rokem sešel a my tu máme zbrusu novou kolekci Apple Watch 5. Letos se můžeme těšit na nové funkcionality v podobě nepřetržitého ukazování času, kompasu a titanového provedení, které si zamilujete na první pohled. 

 

Magazín

 

 

Už to bude více než měsíc, co firma Apple představila zbrusu novou kolekci hodinek číslo pět. Jejich příchod na trh se stejně jako předcházející řady setkaly s očekávanou vlnou nadšení, které se podepsaly i na globálních statistikách obchodu – prodeje s Apple Watch meziročně vzrostly o více než polovinu a na celosvětovém trhu s chytrými hodinkami si vybojovaly až 46% podíl! 

 

"Watchky" No. 5

Všichni jablíčkáři a milovníci moderních technologií měli datum 10. září dlouho zakroužkované ve svém kalendáři, neboť od poslední zveřejněné série uběhlo přesně rok. Dlouhé čekání však přineslo sladké ovoce a hodinky se již pár dní po spuštění prodeje těší velké oblibě. Pojďme se podívat, v čem jsou nové Apple hodinky jiné a lepší. 

 

1. Design stejný jako u předcházející série

Nové hodinky Apple Watch vypadají stejně jako loňské. Zklamání? Překvapení? Minulá série 4 byla kompletně přepracována a obdarována větším displejem, nemluvě o jeho schopnostech EKG a detekci pádu. Pokračování v designu série 4 bylo nejen očekávané, ale také žádoucí: vždyť se jedná o skvěle vypadající hodinky! 

Když už je řeč o designu, nesmíme zapomenout zmínit pouzdra. I tentokrát se prodávají ve dvou různých velikostech (40 a 44 milimetrů), nicméně zde panuje mnohem větší výběr, co se materiálu týče a barev týče. 

 

 

2. Barevné úpravy: Titan a nerezová ocel 

V loňském roce jste si mohli vybrat z hliníkových a nerezových pouzder v různých barvách a ve třech různých provedeních: stříbro, Space Black a zlato. Všechny tyto možnosti jsou k dispozici i v řadě 5, nicméně existují ještě dvě nové povrchové úpravy. 

Poprvé v historii Apple Watch pracuje se zbrusu novým kovem v podobě titanu. Je o něco dražší a o něco lehčí než modely z nerezové oceli, ale vypadá opravdu fantasticky. Zákazníci si mohou vybrat ze dvou barev: titanová a nerezová ocel Space Black. Pak je tu ještě keramika – materiál, který znáte z Apple Watch Series 2 a Series 3. Tentokrát přichází v jasném, elegantním bílém provedení, které si oblíbíte na první pohled.

 

3. Display

Display je stejně jako v minulé kolekci roztažený až do krajů, což znamená zobrazení více informací najednou. Nesmíme zapomenout ani na rozměry rozlišení, které je u drobnější čtyřiceti milimetrové varianty 324 x 394 pixelů, u větší čtyřiceti čtyř milimetrové varianty zase 368 x 448 pixelů. 

 

4. Nové funkcionality: Kompas a Always-On

Ještě chvíli zůstaneme o tématiky displaye, neboť nová pátá série přináší novou technologii zobrazení. Novinkou je funkce Always-on, která se postará o to, aby uživatelův display zůstal neustále zapnutý. Pokud by vás však tato funkce rušila, můžete ji jednoduše vypnout a zapínat display otočením zápěstím jako jste byli zvyklí u předchozích kolekcích.  

Další novou funkcionalitou je integrovaný digitální kompas. Zpočátku se zdálo, že přidání této vychytávky se bude líbit jen hráčům a dobrodruhům, nicméně se ukázalo, že sklízí úspěch i u dalších uživatelů. Aplikace kompasu zobrazuje směr, kterým Apple Watch směřuje, aktuální polohu a nadmořskou výšku, což může velmi hodit při podnikání výletů i během dovolené. 

Apple hodiny se rovněž starají o zdraví svého nositele. Dočkáte se tak výše zmíněného měření EKG, které vám ukáže srdeční frekvenci a odhalí jakékoliv kardiovaskulární potíže. Najdete zde i funkci gyroskopu, jenž dokáže detekovat pád a zavolat pomoc. Dívkám se zase bude líbit funkce, jež sleduje jejich menstruační cyklus a informuje o případných posunech. Pro každého se tu zkrátka něco najde, což dělá tuto sérii hodinek velmi atraktivní. 

 

 

5. Baterie 

Výdrž baterie je pokaždé ožehavé téma a zároveň klíčovou vlastností, která zajímá každého budoucího uživatele. Apple uvádí, že baterie by měla vydržet celých 18 hodin provozu i s využitím funkce Always-on. Tato doba v sobě kromě průběžného zjišťování času rovněž zahrnuje přijímání oznámení, používání aplikací i 60minutového tréninku. Ze zákaznických recenzí se však dočítáme hořké komentáře, které si na výdrž baterie velmi stěžují. Mnozí z toho viní operační systém watchOS 6, jiní zase funkci Always-on. Údajné zlepšení by však měla přinést aktualizace watchOS 6.1., jež by nedostatky měla rychle odstranit. 

 

Nová série Apple hodinek: ano nebo ne? 

Největším lákadlem této nové kolekce je zejména nepřetržité ukazování času. Jedná se u funkcionalitu, která u mnoha fanoušků vyvolala velkou vlnu nadšení, u některých spíše zklamání, jež pramenilo z rychlejšího vybíjení baterie. Co se týče designu, velké ohlasy vyvolalo titanové provedení i návrat elegantní keramiky, jež byla tak populární v řadě číslo tři. 

Suma sumárum, hodinky Apple Watch Series 5 jsou přijímané s libostí, což je řadí mezi další povedené výrobky z dílny Apple. Jak bude vypadat další kolekce a jaké z novinek nám přinesou, o tom se přesvědčíme už příští září roku 2020! 

 


Připravila: Petra Pruden