Club

MMA: Tyhle klece nejsou pro líný...

Sandra Mašková začínala jako kickboxerka. I přes vítězství ve Světových hrách ji ale doběhla tvrdá realita: jen kickboxem se v Česku uživit nedá. A tak se rozhodla kariérně přetočit ke straně novodobých gladiátorů MMA, jejichž sláva rapidně stoupá. Ale rozhodně není zadarmo.

Fandíme

Sandro, prohlížím si tvůj Instagram, čtu si články o tobě, pouštím si videa… a napadá mě, jak se vůbec holka dostane k bojovým sportům? Říkám si, jestli to nezačalo třeba bitkami ve školce, jestli už někde v dětství nebyl nějaký zárodek – pro ženu tak netradičního hobby?

Myslím, že jsem nikdy nebyla děcko, který by vyhledávalo konflikty nebo bitky. Na myšlenku bojových sportů, konkrétně tedy kickboxu, jsem přišla, když jsem se učila na maturitu, a dvanáctihodinový sluníčko mi pálilo do šišky :-). Začala jsem tedy v 19 letech.

Takže tvůj první „kickboxerský výstup“ tě zastihl v plnoletosti. Vzpomínky na první opravdový zápas asi nebudou tak bledé…

Vzpomínám si moc dobře na svůj první zápas. Tenkrát to bylo v polokontaktní kickboxové disciplíně, a dostala jsem strašnou bídu...

Když se tvoji rodiče dozvěděli, že denním chlebem jejich dcery budou rány a boj, co na to říkali?

Rodiče mě vždycky velmi podporovali. Na začátku mi zaplatili první tréninkový program, abych si vyzkoušela, co to ten kickbox vlastně je. Podporovali mě, když jsem začala zápasit. Ale ve chvíli, co jsem přestoupila na plnokonaktní (ringové) disciplíny, jsem už od tatínka začala slýchávat, že takhle jsme se nedomluvili, že jsem měla zůstat u polokontaktu… No a o přestupu k MMA už ani nemluvím. Rodiče se o mě zkrátka bojí.

Jak moc se liší studentský život „obyčejného teenagera“ od toho „holky z ringu“?

Možná v tom, že studentka věnující se bojovým sportům běží po škole rovnou do tělocvičny. Nevím, v čem by se jinak ještě mohl lišit… Možná ještě v disciplíně. A taky určitě ve společenském životě, protože ve chvíli, kdy je bojový sport brán opravdu vážně, tak celkem dostává na frak společenský život ve smyslu večerní zábavy. Na to prostě po tréninku už není energie.

Kdy u tebe přišel ten zlom, kdy se zábava překlopila do profesionální sféry, tedy teď do zápasení v MMA?

Bojovým sportům se věnuji 12 let, z toho 10 let jsem zápasila v kickboxu na amatérské scéně. Vyhrála jsem Světové hry, což je považováno za největší úspěch, kterého lze v kickboxu dosáhnout. Kickboxem se ale u nás živit nedá, proto jsem přijala novou výzvu a přibrala disciplínu MMA, která je v naší zemi dost na vzestupu, a je to jediná příležitost, jak se tímhle sportem u nás uživit.

To asi není lehké, po tolika letech se přeorientovat na jinou disciplínu… Na co jsi ve své kariéře nejvíce pyšná?

Asi na to, že jsem to nezabalila... :-D No a ty Světový hry, ty byly taky celkem úspěch.

Dá se říct, že přestup k MMA pro tebe byla kariérní výzva?

Určitě největší, právě tenhle přestup z kickboxu do MMA. Protože až při tomhle přechodu jsem si doopravdy vyzkoušela, jak obrovský rozdíl mezi kickboxem a MMA je. Dala jsem se na naprosto jiný sport, a začínala jsem skoro od začátku.

Změnil se i tvůj denní režim? Jak vlastně vypadá tvůj klasický den?

Ráno vstanu okolo páté hodiny, vykonám nějaký svý ranní rituálky jako například ledovou sprchu nebo meditaci, a běžím do tělocvičny, kde na mě čekají klienti. Následně mám i vlastní trénink. Přes oběd pauza, a odpoledne druhý kolo. Trénuji dvoufázově čili dvakrát denně.

Zápas MMA. Co člověk před vstupem do klece nesmí podcenit? A je v kleci třeba čas na řešení bolesti?

Kdykoli člověk něco podcení, ať už se to týká vstupu do klece, do ringu nebo v běžným životě, kouká z toho průšvih. Myslím si, že všeobecně je výhodnější věci vůbec nehodnotit, ale prostě je jen přijímat tak, jak jsou. A dělat věci tak, jak dovedeme nejlépe. Co se týče bolesti v zápase, tak tam je to hodně ovlivněný vyplaveným adrenalinem. Jednou jsem si v zápase ukopla palec u nohy tak, že mi visel prakticky jenom na kousku kůže. Ale všimla jsem si toho až po tom, co jsem v zápase ztratila stabilitu a začala kulhat. Takže bolest v zápase je všeobecně hodně utlumená.

Jak dlouho po zápase je člověk ještě bolavý?

Hodně záleží na obtížnosti zápasu. Ale obvykle mi stačí dva tři dny volna, a pak se už zase motám v tělocvičně.

Jak vidíš vývoj v MMA u nás v budoucnu?

MMA je sport s nejrychleji rostoucí popularitou v Česku i ve světě, a to především díky vlivu světové organizace UFC. Tenhle sport vyvolává obrovské emoce, a díky tomu je divácky velmi atraktivní. MMA zápasníci jsou považováni za novodobé gladiátory. Během dvou let od založení našich největších MMA organizací jen u nás popularita stoupla natolik, že v roce 2018 byla vyprodána O2 aréna. Na MMA event se tehdy přišlo podívat přes 10 000 diváků.

Co je pro člověka, který se chce věnovat MMA, a nemusí to být hned profesionálně, zásadní?

MMA je fyzicky jedním z nejnáročnějších sportů a je přirovnáván k bojovému triatlonu. Pokud se někdo uchází o bojové sporty a rád by si je vyzkoušel, moje doporučení by bylo spíše nejdřív vyzkoušet nějakou jeho část. Buď postojovou disciplínu (kickbox, thaibox, box) nebo boj na zemi (brazilské jiu jitsu). Prostě aby vůbec ochutnal, co to je. MMA jako takové je podle mého názoru příliš komplexní, než aby se mu začal věnovat úplný začátečník. Nicméně i přes to jsou u nás kluby, kam mohou i úplní začátečníci v bojových sportech přijít.

Co se tobě osobně na MMA nejvíce líbí?

Líbí se mi ta nevyzpytatelnost v zápase, kdy stačí, aby favorit zápasu udělal jedinou chybu, a na ni může prostě a jednoduše prohrát. Nikdy dopředu nemůžete vědět, jak zápas dopadne.

Už se ti stalo, že se tě muži snažili sbalit dotazem, jestli s nimi nepůjdeš do klece?

Ano, občas se mi stává že mi pánové dávají nabídky na tréninkový zápas - sparing. Ale upřímně, domníváte se, že je to dobrá balící taktika? Které ženě by se zalíbil muž, kterýho by zmlátila? Nebo který ženě by se zalíbil muž, který by zmlátil ji? :-D Takže mi to přijde jako naprostej nesmysl a radím: raději to nedělat… :-)

Sandru můžete sledovat na jejím Instagramu @medojed_maskova. Právě teď ji zastihnete v čase nejdůležitějších příprav na finále reality show The Fighter v Jihoafrické republice, kam v červnu odletí na poslední zápas. My rozhodně budeme u toho!