CoolClub pro IT odborníky

„Je to velmi metodická hora nudy,“ říká o tvorbě úspěšných herních trailerů Radim Zeifart

Radim Zeifart alias Hurricane, který je jedním z členů týmu pražské kreativní produkce NICE!. Jeho videa mají miliony zhlédnutí, díky tomu si ho všiml samotný Blizzard a Radim se spolupodílel na tvorbě oficiálního traileru na nejpopulárnější datadisk World of Warcraft: Wrath of the Lich King. Co jeho práce obnáší? Co má dále v plánu? Čtěte v exkluzivním rozhovoru!

CoolDialog 15.11.2022

Ajťákem ve Finsku: O životě mezi jedničkami a nulami v převážné tmě

Jak se programátorovi opravdu žije v zemi, podle níž je pojmenovaná údajně nejlepší vodka, a která dala světu tučňáky (tedy ty, co mrkají z obrazovky počítače), Nokii a spisovatele Mika Waltariho? O tom jsme si povídali s IT odborníkem Mirkem Šafrou, který už léta žije s manželkou a malým synem přímo v Helsinkách. 

CoolDialog 22.08.2022

„Hybridní model je mantra projekťáků, kteří cítí, že svět, který znali, jim mizí před očima,“ říká agilní koučka Zuzana Šochová

Agilní přístup je pro mnohé firmy jednou velkou neznámou, a tak se k němu pojí mnoho předsudků a stereotypů. O jaké se jedná? A co brání firmám v úspěšné implementaci agilní strategie? Přinášíme druhou část rozhovoru, která odkrývá více z agilního HR světa a odpovídá na klíčovou otázku: Proč implementace agilní strategie u některých firem nefunguje.

CoolDialog 21.06.2021

„Vesmírny priemysel je oblasť mladá, ale zároveň veľmi perspektívna.” Jaká je práce Martina Rusňáka jako vesmírného konzultanta?

Když se zeptáte malých dětí, co by chtěli dělat, až vyrostou, řeknou vám ty nejzajímavější profese. Jednou z nich může být i práce vesmírného konzultanta, kterou v Česku či na Slovensku najdete jen zřídka. My jsme měli to štěstí a jednoho jsme vyzpovídali. Co taková práce vlastně obnáší? Jak vypadá jeho pracovní den? Přinášíme exkluzivní rozhovor s vesmírným konzultantem Martinem Rusňákem.

CoolDialog 07.06.2021

Češi vyvinuli software na rozpoznávání fake news. Walter Pavliš o tom, jak se s fake news bojuje umělou inteligencí

Internet je plný dezinformací a rozeznat pravdu od lži se stává čím dál náročnější. S unikátním řešením ovšem přišla pražská firma Cogniware, která vyvinula software, s nímž je možné rozpoznat fake news a zabránit jejich šíření. Jak tento software funguje v praxi a jaké typy dezinformací dokáže odhalit? O tom jsme se bavili s Walterem Pavlišem, Business Directorem společnosti.

CoolDialog 14.03.2021

„Pokročilé logické operace umí poskládat jakýkoli úkon v procesoru,“ říká patentem ověnčený český vědec Aleš Hrabec

Pevný disk a procesor v jednom, to je patentovaný objev, na němž se podílel i český vědec Aleš Hrabec. Nový koncept, jenž využívá magnetické materiály, boří von Neumannovo schéma a tím otvírá nové možnosti vývoje počítačů. Jsme na prahu zcela nové generace počítačů? O tom jsme si povídali v našem rozhovoru.

CoolDialog 28.02.2021

„Jestli budou mít operátoři call center co jíst? Naopak, díky voicebotům budou mít více času se najíst, spolupráce je ideální řešení,“ říká o AI callbotech Tomáš Malovec z Born Digital

Český recruitment se může pochlubit prvním virtuálním AI asistentem. Pro společnost CoolPeople ho na bázi neuronových sítí vyvinuli v Born Digital. Virtuální asistent funguje jako podpora Sourcing Managerů, jejich souhra pomáhá zkrátit proces alokace na projekt.  Jak probíhal vývoj chytrého recruitera, jakým překážkám čelil a proč dalo callbotovi zabrat slovní spojení home-office? Zjistíte v rozhovoru s Managing Directorem společnosti Born Digital Tomášem Malovcem.

CoolDialog 15.02.2021

„Lidé si myslí, že VPN může být náhrada antiviru, není to pravda,“ říká bezpečnostní IT expert Filip Chytrý ze společnosti Avast

O VPN (virtuální soukromé síti) se mluví více a častěji. Proč? Případy krádeže či zneužití dat se vyskytují čím dál častěji, a proto se otázka bezpečnosti na internetu stává klíčovým tématem číslo jedna. Na téma důležitosti VPN jsme vyzpovídali také Filipa Chytrého, bezpečnostního experta ve společnosti AVAST. Víte, podle čeho VPN vybírat a před čím vás může ochránit? Čtěte v našem rozhovoru.

CoolDialog 08.02.2021

CV pro indickou nevěstu, bez naznačení pohlaví, i do Tesly. Slovenský start-up Kickresume umí zazářit kdekoliv

Dva spolužáci ze střední dali hlavy dohromady a vymysleli platformu, která za pár kliknutí vytvoří CV podle ověřených grafických šablon a přidá fráze, které personalisté na životopisu zaujmou a ocení. Díky akcelerátoru Spot Booster dnes na Kickresume najdete desítky grafických šablon, které za posledních pět let pomohly získat práci přibližně 1 milionu lidí. Jak napsat CV, s nímž se dostanete do NASA nebo Tesly? A ve kterých zemích nesmí být v CV údaj o pohlaví nebo fotografie? Čtěte rozhovor s Tomášem Ondrejkou.

CoolDialog 18.01.2021

„S nástupem 5G vzroste i počet zařízení v chytré domácnosti, chceme přinést kompatibilitu výrobců,“ říká Pavel Mašek, vývojář smart technologií 

Elektronická zařízení, která se sama zapnou, nastaví a přizpůsobí se zvykům svých uživatelů – to je realita chytré domácnosti, která nepřestává udivovat svět. Tento trend se rozhodl podpořit i vědecký pracovník Pavel Mašek, který se svým kolegou Kryštofem Zemanem z FEKT v Brně pracují na vývoji chytrých žárovek a dalšího smart vybavení. Rozhovor s Pavlem Maškem přinese vše o konceptu chytré domácnosti, technologickém vývoji jednotlivých zařízení i otázce bezpečnosti.

CoolDialog 11.01.2021

„Personalizované video diváci vnímají soustředěně, vědí, že je vytvořeno právě pro ně,“ říká spoluzakladatel start-upu Motionlab Radek Pšurný

Představte si reklamu, kterou chcete dokoukat do konce. Světovým unikátem se může pochlubit trojice zakladatelů ze start-upu Motionlab, která vymyslela platformu na tvorbu personalizovaných videí. Ta má potenciál změnit formu masové reklamy tak, jak je známe, a přinést do marketingu nové strategie k oslovení zákazníků. Se spoluzakladatelem Motionlab Radkem Pšurným jsme si o tom chvíli povídali.

CoolDialog 14.12.2020

„Chci se vrátit na světovou scénu a udržet se na top pozicích,“ říká Tomáš „oskar“ Šťastný, elitní hráč Counter Striku

Práce v továrně na jednoho z nejlepších hráčů e-sportu české scény – to je příběh Tomáš Šťastného, kterému nikdo neřekne jinak než "oskar". V roce 2015 se stal profesionálním hráčem Counter Striku a od té doby nasbíral četná vítězství po celém světě. Jak probíhá Tomášův trénink? Co považuje za největší úspěchy své kariéry? A jak se vyrovnává se stresem na turnajích? 

CoolDialog 09.11.2020

„Důležitá je systematická práce s mládeží, chybí na ni ale peníze,” říká o dalších úspěších českého esportu předseda ČAE Lukáš Pleskot

Zlatý věk aktuálně zažívá esport, který se stal fenoménem po celém světě. Výjimkou není ani Česká republika, kde se trh za poslední dekádu zvýšil téměř o šestinásobek. Čím je způsobený tento rapidní růst? Jaké jsou aktuální trendy v esportu a jaké významné esportové události nás čekají? Odpovědi na tyto otázky exkluzivně od předsedy České asociace esportu Lukáše Pleskota.

CoolDialog 19.10.2020

„Co dřív trvalo hodiny a někdy ani nebylo možné, teď díky dronům trvá chvilku,“ říká o pomoci dronů na highlajně známý slackliner Danny Menšík.

Když jsme tvořili tenhle rozhovor, byl Danny Menšík zrovna v Chamonix, kde mu pod rukama vznikala nová lajna. Přesněji řečeno - 2,5 centimetrový popruh (v tomto případě dlouhý 45 metrů), po němž ve výšce 3 049 m n. m. spolu se svými parťáky přešel z jednoho vrcholku hory na druhý. Teď už to jde ve srovnání s dobou bez dronu rychle. Právě dron tu totiž hraje zásadní roli. A zdaleka nejde jen o pořizování snímků.

CoolDialog 15.10.2020

„Česko je v kontextu VR vnímáno jako pokroková země,“ říká spolumajitel digitální agentury Milan Průcha.

Virtuální a rozšířená realita nabízí stále nové způsoby využití napříč nejrůznějšími odvětvími. Vývoj a růst těchto technologií bedlivě pozoruje Milan Průcha, Sales Director a Co-owner digitální agentury Pixman, kterého jsme se zeptali, jak se aplikacím virtuální a rozšířené reality daří v českém prostředí. Věděli jste, že i u nás máme kouzelné zrcadlo, a to opravdu nejsme v pohádce? 

CoolDialog 07.09.2020

“Díky blockchain technologii může každý balíček kávy nést vlastní informaci,” říká programátor Václav Faltus o své pražírně.

Kariérní cesta může nabrat mnoho směrů. Své o tom ví Václav Faltus, který přesedlal z IT do gastro sféry. Co ho přimělo vydat se na dráhu profesionálního pražiče kávy? A jak spojuje know-how z IT s kávovým oborem? 

CoolDialog 21.08.2020

QR kódy očima expertů: Budoucnost nebo přežitek?

"Plastová kartička v podobě kreditních karet pomalu zmizí z peněženek, přesouváme se na jednoduché placení pro obě strany," říká Michal Kašpar z Trisbee o QR kódech. Jaká je jejich největší přidaná hodnota, proč fungují i poškozené a jak dalece se využívají ve světě? Čtěte rozhovor s odborníky!

CoolDialog 20.07.2020

„Nejradši mám řízek ve tvaru ČR a chlebíček,“ říká o nové české sérii emotikonů Soňa Juríková

České klávesnice se již brzy rozrostou o novou sadu emotikonů. Tentokrát budou ryze české, proto se už nyní můžeme těšit na unikátní kulturní symboly vyjádřené v digitální podobě. Tuto sadu emotikonů zvané Czemoji má na svědomí studentka bratislavské VŠVU Soňa Juríková, která nám prozradila novinky ze zákulisí její tvorby.

CoolDialog 06.07.2020

"Mozek se biologicky tvaruje podle našich myšlenek, potřebujeme se přestat plácat v minulosti," říká koučka Janka Chudlíková

Na vrcholu své korporátní kariéry zatáhla ruční brzdu a vydala se do neznáma. Dnes je vyhledávanou koučkou a autorkou oblíbeného podcastu. Jednou z jejích oblíbených spolupracujících profesních skupin jsou ajťáci. Jsou prý kreativní a jdou do hloubky. Co však velmi často podceňují a na co mají dávat pozor? O životě IT odborníků s Jankou Chudlíkovou.

CoolDialog 29.06.2020

"Vzdálená i externí spolupráce v IT je díky koronakrizi trendem a bude standardem," říká šéf největší dodavatelské IT firmy Milan Čálek.

Před 15 lety chtěl spustit portál, kde by se propojovala poptávka po IT projektech s nabídkou. Jenže zjistil, že bez lidského faktoru to nepůjde. Dnes má bývalý IT odborník největší interní tým Sales i Sourcing Manažerů na trhu. "Programátorský mozek" mu prý pomáhá nejen v klíčových rozhodnutích, ale hlavně s pochopením kontraktorů, jimž těch 15 let denodenně přináší práci.

CoolDialog 08.06.2020

V krizi si operátoři pomáhají. Jak si s koronavirovou krizí poradily čeští operátoři? Čtěte rozhovor se zástupci Vodafone a T-Mobile

Internet a telefon se v době koronavirové pandemie staly klíčovými prvky každodenní komunikace. Velkou roli v tom hrají čeští operátoři, kteří museli na tuto zvláštní situaci okamžitě zareagovat. Jaké problémy museli v důsledku koronaviru řešit? A přinesla jim situace nějaké nové možnosti? Čtěte v exkluzivním rozhovoru s CEO Vodafone, Petrem Dvořákem a mluvčí za T-Mobile, Martinou Kemrovou.

CoolDialog 19.05.2020

"Za týden se podařilo zhmotnit prvotní myšlenku až do konkrétního vysoce profesionálního výrobku s certifikací," říká o výrobě respirátorů hlavní výzkumník ČVUT, Alexandr Lazarov

Ochranné respirátory jsou od vypuknutí koronaviru nedostatkovým zbožím. Jejich výroba a distribuce je stálevelmi pomalá. Do záchranné mise se zapojil tým ČVUT, který se rozhodl pro sériovou výrobu respirátorů z 3D tiskárny. A povedlo se. Výsledkem je výkonný respirátor, který nepropustí až 99,9 % částic. Jak probíhala výroba a kdo všechno se podílel na vývoji? To všechno nám prozradí Alexandr Lazarov, hlavní výzkumník z ČVUT.

CoolDialog 05.05.2020

"Firem, které nakonec výkupné zaplatí, je dost a v tomto "byznysu" se točí stále více peněz," říká v rozhovoru o hackerských útocích IT expert, Martin Haller.

Útoky hackerů jsou čím dál častější a sofistikovanější. Ukázkou může být případ z března 2020, kdy se hackerům podařilo nabourat do systému Fakultní nemocnice Brno. Jak se tomuto nebezpečí dá předcházet a kde mohou hackeři ukradené informace využít? Na naše otázky odpovídá IT specialista ze společnosti PATRON-IT, Martin Haller.

CoolDialog 28.04.2020

„Naší platformou chceme dát prostor komukoli, kdo dříve pracoval offline a teď přechází do online,“ vysvětluje význam platformy Online všem, CEO Klára Horton.

V souvislosti s koronavirem se spustila velká vlna solidarity v podobě nejrůznějších projektů a aplikací, které mají pomoci všem, co to potřebují. Své šance se chopili i dva zkušení lidé ze start-upové scény, kteří přišli s nápadem, jak pomoci živnostníkům, jež ze dne na den ztratili své klienty a zakázky. Jejich platforma si klade za cíl propojit OSVČ se zájemci a navýšit jim tržby.

CoolDialog 27.04.2020

„Ať už jste Říman táhnoucí na Makedonii nebo doktor na infekčním, na úspěšný boj je potřeba štít,“ říká o aktuálním trendu 3D tisku Max Rožek

Je jedním z těch, kteří už jako malí vzplanuli pro 3D tisk. Na svoji první 3D tiskárnu nedá dopustit ani teď, kdy jeho flotila 3D strojů pravidelně tiskne na zakázku. Maxmilián Rožek patří k pluku společnosti MatMax, která teď kvůli koronaviru zaměřila svou výrobu na tisk ochranných štítů. Může si takový štít vyrobit každý, kdo má doma 3D tiskárnu? A jaké je najít na tiskové podložce ukřižovaného Ježíše Krista?

CoolDialog 19.04.2020

"Zkrátka takový firemní odpadový Tinder," představuje v nadsázce Cyril Klepek svůj start-up Cyrkl

Každý rok bojuje o přízeň investorů a potenciálních zákazníků nepřeberné množství start-upů. Jen některé z nich se však dostanou do čela a své publikum skutečně oslní. Velký potlesk si vysloužil i nový pražský projekt Cyrkl, jehož cílem je efektivního využití stávajícího odpadu. Pojďte si přečíst příběh tohoto inovativního pražského start-upu. Na otázky nám bude odpovídat ředitel Cyrklu, Cyril Klepek.

CoolDialog 09.04.2020

Blogerka Do Thu Trang o pozici happiness managera: Co dělá lidi v IT šťastnými? 

Do Thu Trang je česká blogerka vietnamského původu a bývalá happiness managerka. Její kariéra doslova přetéká zajímavými příležitostmi. Není divu, že v roce 2015 získala ocenění Novinářská křepelka, a rok nominaci na cenu Magnesia Litera za nejlepší blog. Přečtěte si o její hvězdné pracovní dráze a zkušenostech v IT.

CoolDialog 27.01.2020

„Nebude trvat dlouho a generované videonahrávky nebude možné laicky nijak rozpoznat od těch pravých,” říká Petr Nutil, expert na dezinformace a manipulaci v médiích

Obraz skutečnosti, který není reálný – proč jsou vlastně fake news tak rozšířené? Kdo za nimi stojí? A jak je vůbec možné rozpoznat, co je reálné a co nikoliv? Na tyto otázky jsme se ptali Petra Nutila, zakladatele webu Manipulatori.cz a autora knihy Média, lži a příliš rychlý mozek.

CoolDialog 06.01.2020

Esence spokojenosti tkví v respektování cirkadiánních rytmů, říká psychiatr Martin Anders

Dobrá psychická kondice je jeden z klíčových aspektů naplněného a spokojeného života. Dnešní rychlé tempo a stresující podmínky mají však tendenci tento balanc narušovat, což může mít v některých případech fatální následky. Své nám o tom poví Martin Anders, lékař, docent a místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP. 

CoolDialog 16.12.2019

Hi-tech kávovníky pomáhají zlepšit pracovní prostředí, v němž strávíme 25 let v kuse, říká Jindřich Fialka z českého start-upu Greenest Company

Sterilním kancelářím zvoní hrana. Do popředí se derou tzv. zelené kanceláře. Vyzpovídali jsme CEO českého start-upu Greenest Company, Jindru Fialku, který nám řekl o tom, jak se v Čechách daří byznysu se zelenými kancelářemi, jak lze spojit květiny a technologie a proč lidé nechtějí vracet jeho hi-tech kávovníky. 

CoolDialog 04.11.2019

„Umělá inteligence není myšlení, je to jen předem naprogramovaný proces,“ říká Karel Kostka, pedagog, spisovatel a Čech s nejvyšším IQ

PaedDr. Karel Kostka, MBA, Ph.D. je zakladatel jedné z prvních soukromých škol v Čechách, je také Čechem s nejvyšší naměřenou inteligencí, spisovatel s mnoha zajímavými publikacemi... Inspirativní je i jeho pohled na umělou inteligenci. Co si o ní myslí? Vzal by do svého učitelského sboru robota? Proč se nebojí zkázy lidstva? A čeho se naopak obává? 

CoolDialog 24.10.2019

„Skepticismus je skvělá věc!“ říká Lukáš Hána, lektor kritického myšlení. Proto nabádá: Zpochybňujte!

Schopnost kritického myšlení je důležitá dovednost, na trhu práce je vyžadována více než kde jinde. Kromě lepších výsledků v profesním i osobním životě může pomoci předejít i tragédiím. "Správné je si přiznat, že vlastně nevíme, co je správně. A pak můžeme začít hledat důkazy," říká lektor kritického myšlení ze vzdělávacího institutu GrowJOB. Na mušce má i (zbytečné) tragédie raketoplánů Challenger a Columbia. Dalo se jim prý kritickým myšlením předejít...

CoolDialog 17.10.2019

Nevidomý programátor Vojta Polášek: Mým cílem je napsat hru, která by simulovala orientaci nevidomých v reálném světě

Programátořina je nelehká profese, která vyžaduje čas a neustálé zdokonalování svého know-how. Jak se ale programuje, když člověk nevidí? Vojta Polášek, student fakulty informačních technologiích MU, dokázal svůj handicap překonat a proměnit ve svůj prospěch. Dnes programuje hry a programy pro další nevidomé a posouvá tím oblast programování na úplně novou úroveň. Jaká byla jeho cesta mezi jedničky a nuly?

CoolDialog 07.10.2019

“Jsem líný workoholik,” přiznává grafik Tomáš Břínek alias známý kolážista TMBK

“A tenhle znáte...?” I tak by současná lidová slovesnost mohla představovat Tomáše Břínka, alis TMBK, jehož parodické a satirické koláže zaznamenalo minimálně 8 lidí z 10. Grafické memy Miloše Zemana, Andreje Babiše nebo Tomia Okamury pravidelně otřásají základy sociálních sítí a Břínek se stal svým “hlavním hrdinům” postrachem. Dělá to pro zábavu, česká politika mu totiž přijde jako strašná zoologická. Nebo jí se žalob? A v jakém software své koláže dělá? Čtěte v rozhovoru Petry Pruden.

CoolDialog 18.09.2019

Exkluzivní rozhovor: Tomáš Elbl z Vodafone o prvním holografickém hovoru v Čechách

Optimálně vytvořené světelné podmínky, špičková laserová technika a hlavně obrovská datová kapacita, to jsou podle Tomáše Elbla podmínky holografického hovoru tak, aby kvalita obrazu byla dostatečně podobná HD nebo 4K LED televizi. Co všechno ještě první holografický hovor v ČR obnášel? A s čím technici nejvíce bojovali? Čtěte v rozhovoru Petry Pruden.

CoolDialog 12.08.2019

"Za svou JAVA kariéru vděčím knihkupci," říká s úsměvem IT odborník Serhij Pylypets, jehož právě JAVA dovedla až na Maltu

Freelancing má, ostatně jako všechno, svá pro i proti. Když se však člověk dostatečně vybaví správnými informacemi a profesními partnery, může zažít to, co by jako zaměstnanec mezi čtyřmi stěnami mohl nejčastěji jen v rámci čerpání své dovolené. Jaké to je, přijet programovat na ostrov ve Středozemním moři, opravdu je freelancing pro každého a komu by projekt v cizině doporučil? O tom nám vyprávěl spokojený kontraktor CoolPeople, Serhij Pylypets.

CoolDialog 20.07.2019

Náplň do 3D tiskáren z PET lahví? Češi už to umějí

Se svým týmem vyvinula náplň do 3D tiskáren z PET recyklátu, aby z něj jako první v Česku pomocí crowdprintingu vytiskli sochu pro muzeum. Jak se tiskne socha, kterou musíte složit ze 300 částí, a jakou budoucnost má PET(b)rick, cihla, z níž se dá sestavit nábytek? O tom všem s Kateřinou Novákovou, inženýrkou architektkou z FA ČVUT.

CoolDialog 24.06.2019

Co dokáže seriál: Vzestup černobylských zájezdů, padající servery i zápis v UNESCO

"Černobylské" agentury zaznamenaly během vysílání seriálu HBO Chernobyl 6x vyšší zájem o zájezdy a exkurze. Některým padaly webové stránky. Proč je o tento typ zájezdu takový zájem? Co všechno jsou návštěvníci schopní v rámci "veselých historek z natáčení" požadovat a jaké je setkání s černobylskými bábuškami tváří v tvář? Čtěte rozhovor s Michalem Krajčířem z agentury CHERNOBYLwel.come.

CoolDialog 10.06.2019

Robotické obchodování není terminátor, není třeba se ho bát

Se zakladatelem nejnavštěvovanějšího portálu o forexu a jednou z nejvýraznějších osobností tradingu v ČR a SK, Ondřejem Hartmanem nejen o robotickém obchodování, které má jasné základní pravidlo úspěchu, ale i o obchodování z mobilu, a o tom, v čem doopravdy vězí úspěch ziskového tradera.

CoolDialog 04.06.2019

V oblasti IT vidím extrémní potenciál. Už teď na trhu chybí dvacet tisíc ajťáků, říká Sales Manager Richard Biško

Ty "nejhardskillovější" techniky se prý naučil při telesalesu. V praxi obchodníka v oblasti IT je ale podle něj není potřeba využívat. Proč? Co je podle něj klíčový faktor úspěchu a v čem mu pro současnou praxi pomohl sport?

CoolDialog 20.04.2019

Slibem nezarmoutíš? S tím byste u Angličanů narazili

Úspěšný obchodník z CoolPeople popisuje, co ze svých zkušeností při práci v zahraničí přijal za vlastní a jak se liší obchodničina napříč zeměmi.

CoolDialog 10.04.2019