Club

V krizi si operátoři pomáhají. Jak si s koronavirovou krizí poradily čeští operátoři? Čtěte rozhovor se zástupci Vodafone a T-Mobile

Internet a telefon se v době koronavirové pandemie staly klíčovými prvky každodenní komunikace. Velkou roli v tom hrají čeští operátoři, kteří museli na tuto zvláštní situaci okamžitě zareagovat. Jaké problémy museli v důsledku koronaviru řešit? A přinesla jim situace nějaké nové možnosti? Čtěte v exkluzivním rozhovoru s CEO Vodafone, Petrem Dvořákem a mluvčí za T-Mobile, Martinou Kemrovou.

CoolDialog19.05.2020

"Za týden se podařilo zhmotnit prvotní myšlenku až do konkrétního vysoce profesionálního výrobku s certifikací," říká o výrobě respirátorů hlavní výzkumník ČVUT, Alexandr Lazarov

Ochranné respirátory jsou od vypuknutí koronaviru nedostatkovým zbožím. Jejich výroba a distribuce je stálevelmi pomalá. Do záchranné mise se zapojil tým ČVUT, který se rozhodl pro sériovou výrobu respirátorů z 3D tiskárny. A povedlo se. Výsledkem je výkonný respirátor, který nepropustí až 99,9 % částic. Jak probíhala výroba a kdo všechno se podílel na vývoji? To všechno nám prozradí Alexandr Lazarov, hlavní výzkumník z ČVUT.

CoolDialog05.05.2020

"Firem, které nakonec výkupné zaplatí, je dost a v tomto "byznysu" se točí stále více peněz," říká v rozhovoru o hackerských útocích IT expert, Martin Haller.

Útoky hackerů jsou čím dál častější a sofistikovanější. Ukázkou může být případ z března 2020, kdy se hackerům podařilo nabourat do systému Fakultní nemocnice Brno. Jak se tomuto nebezpečí dá předcházet a kde mohou hackeři ukradené informace využít? Na naše otázky odpovídá IT specialista ze společnosti PATRON-IT, Martin Haller.

CoolDialog28.04.2020

„Naší platformou chceme dát prostor komukoli, kdo dříve pracoval offline a teď přechází do online,“ vysvětluje význam platformy Online všem, CEO Klára Horton.

V souvislosti s koronavirem se spustila velká vlna solidarity v podobě nejrůznějších projektů a aplikací, které mají pomoci všem, co to potřebují. Své šance se chopili i dva zkušení lidé ze start-upové scény, kteří přišli s nápadem, jak pomoci živnostníkům, jež ze dne na den ztratili své klienty a zakázky. Jejich platforma si klade za cíl propojit OSVČ se zájemci a navýšit jim tržby.

CoolDialog27.04.2020

„Ať už jste Říman táhnoucí na Makedonii nebo doktor na infekčním, na úspěšný boj je potřeba štít,“ říká o aktuálním trendu 3D tisku Max Rožek

Je jedním z těch, kteří už jako malí vzplanuli pro 3D tisk. Na svoji první 3D tiskárnu nedá dopustit ani teď, kdy jeho flotila 3D strojů pravidelně tiskne na zakázku. Maxmilián Rožek patří k pluku společnosti MatMax, která teď kvůli koronaviru zaměřila svou výrobu na tisk ochranných štítů. Může si takový štít vyrobit každý, kdo má doma 3D tiskárnu? A jaké je najít na tiskové podložce ukřižovaného Ježíše Krista?

CoolDialog19.04.2020

"Zkrátka takový firemní odpadový Tinder," představuje v nadsázce Cyril Klepek svůj start-up Cyrkl

Každý rok bojuje o přízeň investorů a potenciálních zákazníků nepřeberné množství start-upů. Jen některé z nich se však dostanou do čela a své publikum skutečně oslní. Velký potlesk si vysloužil i nový pražský projekt Cyrkl, jehož cílem je efektivního využití stávajícího odpadu. Pojďte si přečíst příběh tohoto inovativního pražského start-upu. Na otázky nám bude odpovídat ředitel Cyrklu, Cyril Klepek.

CoolDialog09.04.2020

Blogerka Do Thu Trang o pozici happiness managera: Co dělá lidi v IT šťastnými? 

Do Thu Trang je česká blogerka vietnamského původu a bývalá happiness managerka. Její kariéra doslova přetéká zajímavými příležitostmi. Není divu, že v roce 2015 získala ocenění Novinářská křepelka, a rok nominaci na cenu Magnesia Litera za nejlepší blog. Přečtěte si o její hvězdné pracovní dráze a zkušenostech v IT.

CoolDialog27.01.2020

„Nebude trvat dlouho a generované videonahrávky nebude možné laicky nijak rozpoznat od těch pravých,” říká Petr Nutil, expert na dezinformace a manipulaci v médiích

Obraz skutečnosti, který není reálný – proč jsou vlastně fake news tak rozšířené? Kdo za nimi stojí? A jak je vůbec možné rozpoznat, co je reálné a co nikoliv? Na tyto otázky jsme se ptali Petra Nutila, zakladatele webu Manipulatori.cz a autora knihy Média, lži a příliš rychlý mozek.

CoolDialog06.01.2020

Esence spokojenosti tkví v respektování cirkadiánních rytmů, říká psychiatr Martin Anders

Dobrá psychická kondice je jeden z klíčových aspektů naplněného a spokojeného života. Dnešní rychlé tempo a stresující podmínky mají však tendenci tento balanc narušovat, což může mít v některých případech fatální následky. Své nám o tom poví Martin Anders, lékař, docent a místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP. 

CoolDialog16.12.2019

Hi-tech kávovníky pomáhají zlepšit pracovní prostředí, v němž strávíme 25 let v kuse, říká Jindřich Fialka z českého start-upu Greenest Company

Sterilním kancelářím zvoní hrana. Do popředí se derou tzv. zelené kanceláře. Vyzpovídali jsme CEO českého start-upu Greenest Company, Jindru Fialku, který nám řekl o tom, jak se v Čechách daří byznysu se zelenými kancelářemi, jak lze spojit květiny a technologie a proč lidé nechtějí vracet jeho hi-tech kávovníky. 

CoolDialog04.11.2019

„Umělá inteligence není myšlení, je to jen předem naprogramovaný proces,“ říká Karel Kostka, pedagog, spisovatel a Čech s nejvyšším IQ

PaedDr. Karel Kostka, MBA, Ph.D. je zakladatel jedné z prvních soukromých škol v Čechách, je také Čechem s nejvyšší naměřenou inteligencí, spisovatel s mnoha zajímavými publikacemi... Inspirativní je i jeho pohled na umělou inteligenci. Co si o ní myslí? Vzal by do svého učitelského sboru robota? Proč se nebojí zkázy lidstva? A čeho se naopak obává? 

CoolDialog24.10.2019

„Skepticismus je skvělá věc!“ říká Lukáš Hána, lektor kritického myšlení. Proto nabádá: Zpochybňujte!

Schopnost kritického myšlení je důležitá dovednost, na trhu práce je vyžadována více než kde jinde. Kromě lepších výsledků v profesním i osobním životě může pomoci předejít i tragédiím. "Správné je si přiznat, že vlastně nevíme, co je správně. A pak můžeme začít hledat důkazy," říká lektor kritického myšlení ze vzdělávacího institutu GrowJOB. Na mušce má i (zbytečné) tragédie raketoplánů Challenger a Columbia. Dalo se jim prý kritickým myšlením předejít...

CoolDialog17.10.2019

Nevidomý programátor Vojta Polášek: Mým cílem je napsat hru, která by simulovala orientaci nevidomých v reálném světě

Programátořina je nelehká profese, která vyžaduje čas a neustálé zdokonalování svého know-how. Jak se ale programuje, když člověk nevidí? Vojta Polášek, student fakulty informačních technologiích MU, dokázal svůj handicap překonat a proměnit ve svůj prospěch. Dnes programuje hry a programy pro další nevidomé a posouvá tím oblast programování na úplně novou úroveň. Jaká byla jeho cesta mezi jedničky a nuly?

CoolDialog07.10.2019

“Jsem líný workoholik,” přiznává grafik Tomáš Břínek alias známý kolážista TMBK

“A tenhle znáte...?” I tak by současná lidová slovesnost mohla představovat Tomáše Břínka, alis TMBK, jehož parodické a satirické koláže zaznamenalo minimálně 8 lidí z 10. Grafické memy Miloše Zemana, Andreje Babiše nebo Tomia Okamury pravidelně otřásají základy sociálních sítí a Břínek se stal svým “hlavním hrdinům” postrachem. Dělá to pro zábavu, česká politika mu totiž přijde jako strašná zoologická. Nebo jí se žalob? A v jakém software své koláže dělá? Čtěte v rozhovoru Petry Pruden.

CoolDialog18.09.2019

Exkluzivní rozhovor: Tomáš Elbl z Vodafone o prvním holografickém hovoru v Čechách

Optimálně vytvořené světelné podmínky, špičková laserová technika a hlavně obrovská datová kapacita, to jsou podle Tomáše Elbla podmínky holografického hovoru tak, aby kvalita obrazu byla dostatečně podobná HD nebo 4K LED televizi. Co všechno ještě první holografický hovor v ČR obnášel? A s čím technici nejvíce bojovali? Čtěte v rozhovoru Petry Pruden.

CoolDialog12.08.2019

"Za svou JAVA kariéru vděčím knihkupci," říká s úsměvem IT odborník Serhij Pylypets, jehož právě JAVA dovedla až na Maltu

Freelancing má, ostatně jako všechno, svá pro i proti. Když se však člověk dostatečně vybaví správnými informacemi a profesními partnery, může zažít to, co by jako zaměstnanec mezi čtyřmi stěnami mohl nejčastěji jen v rámci čerpání své dovolené. Jaké to je, přijet programovat na ostrov ve Středozemním moři, opravdu je freelancing pro každého a komu by projekt v cizině doporučil? O tom nám vyprávěl spokojený kontraktor CoolPeople, Serhij Pylypets.

CoolDialog20.07.2019

Náplň do 3D tiskáren z PET lahví? Češi už to umějí

Se svým týmem vyvinula náplň do 3D tiskáren z PET recyklátu, aby z něj jako první v Česku pomocí crowdprintingu vytiskli sochu pro muzeum. Jak se tiskne socha, kterou musíte složit ze 300 částí, a jakou budoucnost má PET(b)rick, cihla, z níž se dá sestavit nábytek? O tom všem s Kateřinou Novákovou, inženýrkou architektkou z FA ČVUT.

CoolDialog24.06.2019

Co dokáže seriál: Vzestup černobylských zájezdů, padající servery i zápis v UNESCO

"Černobylské" agentury zaznamenaly během vysílání seriálu HBO Chernobyl 6x vyšší zájem o zájezdy a exkurze. Některým padaly webové stránky. Proč je o tento typ zájezdu takový zájem? Co všechno jsou návštěvníci schopní v rámci "veselých historek z natáčení" požadovat a jaké je setkání s černobylskými bábuškami tváří v tvář? Čtěte rozhovor s Michalem Krajčířem z agentury CHERNOBYLwel.come.

CoolDialog10.06.2019

Robotické obchodování není terminátor, není třeba se ho bát

Se zakladatelem nejnavštěvovanějšího portálu o forexu a jednou z nejvýraznějších osobností tradingu v ČR a SK, Ondřejem Hartmanem nejen o robotickém obchodování, které má jasné základní pravidlo úspěchu, ale i o obchodování z mobilu, a o tom, v čem doopravdy vězí úspěch ziskového tradera.

CoolDialog04.06.2019

V oblasti IT vidím extrémní potenciál. Už teď na trhu chybí dvacet tisíc ajťáků, říká Sales Manager Richard Biško

Ty "nejhardskillovější" techniky se prý naučil při telesalesu. V praxi obchodníka v oblasti IT je ale podle něj není potřeba využívat. Proč? Co je podle něj klíčový faktor úspěchu a v čem mu pro současnou praxi pomohl sport?

CoolDialog20.04.2019

Slibem nezarmoutíš? S tím byste u Angličanů narazili

Úspěšný obchodník z CoolPeople popisuje, co ze svých zkušeností při práci v zahraničí přijal za vlastní a jak se liší obchodničina napříč zeměmi.

CoolDialog10.04.2019

Jedničky a nuly mezi saunou a tmou

Jak se žije českému programátorovi v zemi, které kraluje tma, sauna a vodka?

CoolDialog01.04.2019