CoolClub pro IT odborníky

„Důležitá je systematická práce s mládeží, chybí na ni ale peníze,” říká o dalších úspěších českého esportu předseda ČAE Lukáš Pleskot

Zlatý věk aktuálně zažívá esport, který se stal fenoménem po celém světě. Výjimkou není ani Česká republika, kde se trh za poslední dekádu zvýšil téměř o šestinásobek. Čím je způsobený tento rapidní růst? Jaké jsou aktuální trendy v esportu a jaké významné esportové události nás čekají? Odpovědi na tyto otázky exkluzivně od předsedy České asociace esportu Lukáše Pleskota.

CoolDialog19.10.2020

„Co dřív trvalo hodiny a někdy ani nebylo možné, teď díky dronům trvá chvilku,“ říká o pomoci dronů na highlajně známý slackliner Danny Menšík.

Když jsme tvořili tenhle rozhovor, byl Danny Menšík zrovna v Chamonix, kde mu pod rukama vznikala nová lajna. Přesněji řečeno - 2,5 centimetrový popruh (v tomto případě dlouhý 45 metrů), po němž ve výšce 3 049 m n. m. spolu se svými parťáky přešel z jednoho vrcholku hory na druhý. Teď už to jde ve srovnání s dobou bez dronu rychle. Právě dron tu totiž hraje zásadní roli. A zdaleka nejde jen o pořizování snímků.

CoolDialog15.10.2020

„Česko je v kontextu VR vnímáno jako pokroková země,“ říká spolumajitel digitální agentury Milan Průcha.

Virtuální a rozšířená realita nabízí stále nové způsoby využití napříč nejrůznějšími odvětvími. Vývoj a růst těchto technologií bedlivě pozoruje Milan Průcha, Sales Director a Co-owner digitální agentury Pixman, kterého jsme se zeptali, jak se aplikacím virtuální a rozšířené reality daří v českém prostředí. Věděli jste, že i u nás máme kouzelné zrcadlo, a to opravdu nejsme v pohádce? 

CoolDialog07.09.2020

“Díky blockchain technologii může každý balíček kávy nést vlastní informaci,” říká programátor Václav Faltus o své pražírně.

Kariérní cesta může nabrat mnoho směrů. Své o tom ví Václav Faltus, který přesedlal z IT do gastro sféry. Co ho přimělo vydat se na dráhu profesionálního pražiče kávy? A jak spojuje know-how z IT s kávovým oborem? 

CoolDialog21.08.2020

QR kódy očima expertů: Budoucnost nebo přežitek?

"Plastová kartička v podobě kreditních karet pomalu zmizí z peněženek, přesouváme se na jednoduché placení pro obě strany," říká Michal Kašpar z Trisbee o QR kódech. Jaká je jejich největší přidaná hodnota, proč fungují i poškozené a jak dalece se využívají ve světě? Čtěte rozhovor s odborníky!

CoolDialog20.07.2020

„Nejradši mám řízek ve tvaru ČR a chlebíček,“ říká o nové české sérii emotikonů Soňa Juríková

České klávesnice se již brzy rozrostou o novou sadu emotikonů. Tentokrát budou ryze české, proto se už nyní můžeme těšit na unikátní kulturní symboly vyjádřené v digitální podobě. Tuto sadu emotikonů zvané Czemoji má na svědomí studentka bratislavské VŠVU Soňa Juríková, která nám prozradila novinky ze zákulisí její tvorby.

CoolDialog06.07.2020

"Mozek se biologicky tvaruje podle našich myšlenek, potřebujeme se přestat plácat v minulosti," říká koučka Janka Chudlíková

Na vrcholu své korporátní kariéry zatáhla ruční brzdu a vydala se do neznáma. Dnes je vyhledávanou koučkou a autorkou oblíbeného podcastu. Jednou z jejích oblíbených spolupracujících profesních skupin jsou ajťáci. Jsou prý kreativní a jdou do hloubky. Co však velmi často podceňují a na co mají dávat pozor? O životě IT odborníků s Jankou Chudlíkovou.

CoolDialog29.06.2020

"Vzdálená i externí spolupráce v IT je díky koronakrizi trendem a bude standardem," říká šéf největší dodavatelské IT firmy Milan Čálek.

Před 15 lety chtěl spustit portál, kde by se propojovala poptávka po IT projektech s nabídkou. Jenže zjistil, že bez lidského faktoru to nepůjde. Dnes má bývalý IT odborník největší interní tým Sales i Sourcing Manažerů na trhu. "Programátorský mozek" mu prý pomáhá nejen v klíčových rozhodnutích, ale hlavně s pochopením kontraktorů, jimž těch 15 let denodenně přináší práci.

CoolDialog08.06.2020

V krizi si operátoři pomáhají. Jak si s koronavirovou krizí poradily čeští operátoři? Čtěte rozhovor se zástupci Vodafone a T-Mobile

Internet a telefon se v době koronavirové pandemie staly klíčovými prvky každodenní komunikace. Velkou roli v tom hrají čeští operátoři, kteří museli na tuto zvláštní situaci okamžitě zareagovat. Jaké problémy museli v důsledku koronaviru řešit? A přinesla jim situace nějaké nové možnosti? Čtěte v exkluzivním rozhovoru s CEO Vodafone, Petrem Dvořákem a mluvčí za T-Mobile, Martinou Kemrovou.

CoolDialog19.05.2020

"Za týden se podařilo zhmotnit prvotní myšlenku až do konkrétního vysoce profesionálního výrobku s certifikací," říká o výrobě respirátorů hlavní výzkumník ČVUT, Alexandr Lazarov

Ochranné respirátory jsou od vypuknutí koronaviru nedostatkovým zbožím. Jejich výroba a distribuce je stálevelmi pomalá. Do záchranné mise se zapojil tým ČVUT, který se rozhodl pro sériovou výrobu respirátorů z 3D tiskárny. A povedlo se. Výsledkem je výkonný respirátor, který nepropustí až 99,9 % částic. Jak probíhala výroba a kdo všechno se podílel na vývoji? To všechno nám prozradí Alexandr Lazarov, hlavní výzkumník z ČVUT.

CoolDialog05.05.2020

"Firem, které nakonec výkupné zaplatí, je dost a v tomto "byznysu" se točí stále více peněz," říká v rozhovoru o hackerských útocích IT expert, Martin Haller.

Útoky hackerů jsou čím dál častější a sofistikovanější. Ukázkou může být případ z března 2020, kdy se hackerům podařilo nabourat do systému Fakultní nemocnice Brno. Jak se tomuto nebezpečí dá předcházet a kde mohou hackeři ukradené informace využít? Na naše otázky odpovídá IT specialista ze společnosti PATRON-IT, Martin Haller.

CoolDialog28.04.2020

„Naší platformou chceme dát prostor komukoli, kdo dříve pracoval offline a teď přechází do online,“ vysvětluje význam platformy Online všem, CEO Klára Horton.

V souvislosti s koronavirem se spustila velká vlna solidarity v podobě nejrůznějších projektů a aplikací, které mají pomoci všem, co to potřebují. Své šance se chopili i dva zkušení lidé ze start-upové scény, kteří přišli s nápadem, jak pomoci živnostníkům, jež ze dne na den ztratili své klienty a zakázky. Jejich platforma si klade za cíl propojit OSVČ se zájemci a navýšit jim tržby.

CoolDialog27.04.2020

„Ať už jste Říman táhnoucí na Makedonii nebo doktor na infekčním, na úspěšný boj je potřeba štít,“ říká o aktuálním trendu 3D tisku Max Rožek

Je jedním z těch, kteří už jako malí vzplanuli pro 3D tisk. Na svoji první 3D tiskárnu nedá dopustit ani teď, kdy jeho flotila 3D strojů pravidelně tiskne na zakázku. Maxmilián Rožek patří k pluku společnosti MatMax, která teď kvůli koronaviru zaměřila svou výrobu na tisk ochranných štítů. Může si takový štít vyrobit každý, kdo má doma 3D tiskárnu? A jaké je najít na tiskové podložce ukřižovaného Ježíše Krista?

CoolDialog19.04.2020

"Zkrátka takový firemní odpadový Tinder," představuje v nadsázce Cyril Klepek svůj start-up Cyrkl

Každý rok bojuje o přízeň investorů a potenciálních zákazníků nepřeberné množství start-upů. Jen některé z nich se však dostanou do čela a své publikum skutečně oslní. Velký potlesk si vysloužil i nový pražský projekt Cyrkl, jehož cílem je efektivního využití stávajícího odpadu. Pojďte si přečíst příběh tohoto inovativního pražského start-upu. Na otázky nám bude odpovídat ředitel Cyrklu, Cyril Klepek.

CoolDialog09.04.2020

Blogerka Do Thu Trang o pozici happiness managera: Co dělá lidi v IT šťastnými? 

Do Thu Trang je česká blogerka vietnamského původu a bývalá happiness managerka. Její kariéra doslova přetéká zajímavými příležitostmi. Není divu, že v roce 2015 získala ocenění Novinářská křepelka, a rok nominaci na cenu Magnesia Litera za nejlepší blog. Přečtěte si o její hvězdné pracovní dráze a zkušenostech v IT.

CoolDialog27.01.2020

„Nebude trvat dlouho a generované videonahrávky nebude možné laicky nijak rozpoznat od těch pravých,” říká Petr Nutil, expert na dezinformace a manipulaci v médiích

Obraz skutečnosti, který není reálný – proč jsou vlastně fake news tak rozšířené? Kdo za nimi stojí? A jak je vůbec možné rozpoznat, co je reálné a co nikoliv? Na tyto otázky jsme se ptali Petra Nutila, zakladatele webu Manipulatori.cz a autora knihy Média, lži a příliš rychlý mozek.

CoolDialog06.01.2020

Esence spokojenosti tkví v respektování cirkadiánních rytmů, říká psychiatr Martin Anders

Dobrá psychická kondice je jeden z klíčových aspektů naplněného a spokojeného života. Dnešní rychlé tempo a stresující podmínky mají však tendenci tento balanc narušovat, což může mít v některých případech fatální následky. Své nám o tom poví Martin Anders, lékař, docent a místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP. 

CoolDialog16.12.2019

Hi-tech kávovníky pomáhají zlepšit pracovní prostředí, v němž strávíme 25 let v kuse, říká Jindřich Fialka z českého start-upu Greenest Company

Sterilním kancelářím zvoní hrana. Do popředí se derou tzv. zelené kanceláře. Vyzpovídali jsme CEO českého start-upu Greenest Company, Jindru Fialku, který nám řekl o tom, jak se v Čechách daří byznysu se zelenými kancelářemi, jak lze spojit květiny a technologie a proč lidé nechtějí vracet jeho hi-tech kávovníky. 

CoolDialog04.11.2019

„Umělá inteligence není myšlení, je to jen předem naprogramovaný proces,“ říká Karel Kostka, pedagog, spisovatel a Čech s nejvyšším IQ

PaedDr. Karel Kostka, MBA, Ph.D. je zakladatel jedné z prvních soukromých škol v Čechách, je také Čechem s nejvyšší naměřenou inteligencí, spisovatel s mnoha zajímavými publikacemi... Inspirativní je i jeho pohled na umělou inteligenci. Co si o ní myslí? Vzal by do svého učitelského sboru robota? Proč se nebojí zkázy lidstva? A čeho se naopak obává? 

CoolDialog24.10.2019

„Skepticismus je skvělá věc!“ říká Lukáš Hána, lektor kritického myšlení. Proto nabádá: Zpochybňujte!

Schopnost kritického myšlení je důležitá dovednost, na trhu práce je vyžadována více než kde jinde. Kromě lepších výsledků v profesním i osobním životě může pomoci předejít i tragédiím. "Správné je si přiznat, že vlastně nevíme, co je správně. A pak můžeme začít hledat důkazy," říká lektor kritického myšlení ze vzdělávacího institutu GrowJOB. Na mušce má i (zbytečné) tragédie raketoplánů Challenger a Columbia. Dalo se jim prý kritickým myšlením předejít...

CoolDialog17.10.2019

Nevidomý programátor Vojta Polášek: Mým cílem je napsat hru, která by simulovala orientaci nevidomých v reálném světě

Programátořina je nelehká profese, která vyžaduje čas a neustálé zdokonalování svého know-how. Jak se ale programuje, když člověk nevidí? Vojta Polášek, student fakulty informačních technologiích MU, dokázal svůj handicap překonat a proměnit ve svůj prospěch. Dnes programuje hry a programy pro další nevidomé a posouvá tím oblast programování na úplně novou úroveň. Jaká byla jeho cesta mezi jedničky a nuly?

CoolDialog07.10.2019

“Jsem líný workoholik,” přiznává grafik Tomáš Břínek alias známý kolážista TMBK

“A tenhle znáte...?” I tak by současná lidová slovesnost mohla představovat Tomáše Břínka, alis TMBK, jehož parodické a satirické koláže zaznamenalo minimálně 8 lidí z 10. Grafické memy Miloše Zemana, Andreje Babiše nebo Tomia Okamury pravidelně otřásají základy sociálních sítí a Břínek se stal svým “hlavním hrdinům” postrachem. Dělá to pro zábavu, česká politika mu totiž přijde jako strašná zoologická. Nebo jí se žalob? A v jakém software své koláže dělá? Čtěte v rozhovoru Petry Pruden.

CoolDialog18.09.2019

Exkluzivní rozhovor: Tomáš Elbl z Vodafone o prvním holografickém hovoru v Čechách

Optimálně vytvořené světelné podmínky, špičková laserová technika a hlavně obrovská datová kapacita, to jsou podle Tomáše Elbla podmínky holografického hovoru tak, aby kvalita obrazu byla dostatečně podobná HD nebo 4K LED televizi. Co všechno ještě první holografický hovor v ČR obnášel? A s čím technici nejvíce bojovali? Čtěte v rozhovoru Petry Pruden.

CoolDialog12.08.2019

"Za svou JAVA kariéru vděčím knihkupci," říká s úsměvem IT odborník Serhij Pylypets, jehož právě JAVA dovedla až na Maltu

Freelancing má, ostatně jako všechno, svá pro i proti. Když se však člověk dostatečně vybaví správnými informacemi a profesními partnery, může zažít to, co by jako zaměstnanec mezi čtyřmi stěnami mohl nejčastěji jen v rámci čerpání své dovolené. Jaké to je, přijet programovat na ostrov ve Středozemním moři, opravdu je freelancing pro každého a komu by projekt v cizině doporučil? O tom nám vyprávěl spokojený kontraktor CoolPeople, Serhij Pylypets.

CoolDialog20.07.2019

Náplň do 3D tiskáren z PET lahví? Češi už to umějí

Se svým týmem vyvinula náplň do 3D tiskáren z PET recyklátu, aby z něj jako první v Česku pomocí crowdprintingu vytiskli sochu pro muzeum. Jak se tiskne socha, kterou musíte složit ze 300 částí, a jakou budoucnost má PET(b)rick, cihla, z níž se dá sestavit nábytek? O tom všem s Kateřinou Novákovou, inženýrkou architektkou z FA ČVUT.

CoolDialog24.06.2019

Co dokáže seriál: Vzestup černobylských zájezdů, padající servery i zápis v UNESCO

"Černobylské" agentury zaznamenaly během vysílání seriálu HBO Chernobyl 6x vyšší zájem o zájezdy a exkurze. Některým padaly webové stránky. Proč je o tento typ zájezdu takový zájem? Co všechno jsou návštěvníci schopní v rámci "veselých historek z natáčení" požadovat a jaké je setkání s černobylskými bábuškami tváří v tvář? Čtěte rozhovor s Michalem Krajčířem z agentury CHERNOBYLwel.come.

CoolDialog10.06.2019

Robotické obchodování není terminátor, není třeba se ho bát

Se zakladatelem nejnavštěvovanějšího portálu o forexu a jednou z nejvýraznějších osobností tradingu v ČR a SK, Ondřejem Hartmanem nejen o robotickém obchodování, které má jasné základní pravidlo úspěchu, ale i o obchodování z mobilu, a o tom, v čem doopravdy vězí úspěch ziskového tradera.

CoolDialog04.06.2019

V oblasti IT vidím extrémní potenciál. Už teď na trhu chybí dvacet tisíc ajťáků, říká Sales Manager Richard Biško

Ty "nejhardskillovější" techniky se prý naučil při telesalesu. V praxi obchodníka v oblasti IT je ale podle něj není potřeba využívat. Proč? Co je podle něj klíčový faktor úspěchu a v čem mu pro současnou praxi pomohl sport?

CoolDialog20.04.2019

Slibem nezarmoutíš? S tím byste u Angličanů narazili

Úspěšný obchodník z CoolPeople popisuje, co ze svých zkušeností při práci v zahraničí přijal za vlastní a jak se liší obchodničina napříč zeměmi.

CoolDialog10.04.2019

Jedničky a nuly mezi saunou a tmou

Jak se žije českému programátorovi v zemi, které kraluje tma, sauna a vodka?

CoolDialog01.04.2019