Club

Fantastický příběh Airbnb: složenky, cereálie a amatérské fotky

Když si dva američtí mladíci v roce 2007 lámali hlavu s tím, jak zaplatí nájemné, rozhodně netušili, že právě vymýšlejí startup, jehož hodnota překročí 38 miliard USD.

Magazín

 

Na začátku byly složenky. A nedostatek těch správných zdrojů na dvou stranách. Na té první prázdné peněženky dvou mladých designérů Briana Cheskyho a Joe Gebbia, kteří neměli na činži. Na straně druhé nedostatek ubytování v okolí San Franciska, kde se schylovalo k velké designérské konferenci. Beznadějně vyprodané hotely nahrály Cheskymu a Gebbiovi na smeč, a ti se rozhodli, že panující hlad po ubytování využijí. Že pronajmou svůj vlastní prostor cizím lidem, přihodí k tomu dobrou snídani a třeba radu, co v okolí ještě stojí za to navštívit. Dali tedy dohromady peníze na matrace a snídani pro hosty, založili webovou stránku airbedandbreakfast.com a čekali. Během několika dní měli tři nasmlouvané zájemce a v kapse skoro 1 000 dolarů. Někde mezi dveřmi a zádveřím při loučení s ubytovanými hosty jim došlo, že tohle je šance. Potenciál pro dobrý byznys.

 

Brzdou byly amatérské fotky 

Když pak do party přibrali bývalého spolubydlícího, programátora Nathana Blecharczyka, začal se psát opravdový začátek jednoho z největších startupových fenoménů. Jen museli Blecharczyka přinutit, aby přepnul z PC do McBooku a začal vytvářet uživatelsky příjemné webové stránky. Ale nebylo to Blecharczykem, že ani upgradované stránky zájem klientů nezvýšil. Až později se ukázalo, že na vině byla vizuální stránka věci. Cestovatele odrazovaly amatérsky, většinou mobilem, pořízené fotografie nabízeného ubytování (dnes jsou všechny nabídky ubytování focené profesionálními fotografy). Když se o rok později konal v Denveru mítink Baracka Obamy s očekávanou účastí 80 tisíc lidí, brali to kluci jako první velkou příležitost se s Airbnb ukázat. Jenže, ačkoliv čekali, že jim předvolební horečka vynese slušné peníze za zprostředkování ubytování, nakonec to byl prodej vlastních limitovaných PR obilovin Obamas O´s, díky čemuž vydělali více než 30 tisíc dolarů.

 

První uzavřené obchody? Z koupelny

To byla šance na další růst, která přinesla spolupráci s prvním investorem Paulem Grahamem. Díky této finanční injekci měli možnost na pořádný upgrade, při němž mimo jiného nechali všechna nabízená ubytování konečně profesionálně přefotit. A světe div se - příjmy webu se během pár dní zvedly z 200 na 400 dolarů týdně a tým tak mohl přestat dojídat Obamovy obiloviny… V roce 2010 pak získal Airbnb dalších 7,2 milionu dolarů z rizikového kapitálu, a v květnu 2011 investoval významnou částku i herec Ashton Kutcher (nyní jako strategický poradce představenstva firmy). Tohle financování s sebou již přineslo možnost najmout více zaměstnanců a konečně se přestěhovat do nových kanceláří z původního bytu, v němž první zaměstnanci ladili obchody po telefonu v koupelně a schůzky probíhaly v kuchyni.

 

Sousedem vévody ze Sussexu na 1 noc

Co se stalo? Lidi nadchla myšlenka sdíleného ubytování. Pod záštitou společnosti, která ale fakticky nevlastní jedinou postel. Našli se v ní cestovatelé, kteří mohli volit podle svých finančních zdrojů, i majitelé ubytování, kterým často nevyužívaný prostor přinesl nové finanční i životní možnosti. Nabídla možnost flexibilně volit nejen mezi cenou (noc v pokoji za pár dolarů nebo v rezidenci za desítky tisíc), ale i formou ubytování – ať už chcete spát ve sdíleném pokoji, na soukromém ostrově, v jeskyni, stromovém domu nebo na lodi. S Airbnb máte na výběr od jednopokojového bytu v Paříži poblíž Eiffelovky za 40 dolarů za noc, až po luxusní pětilůžkový zámek ze 7. století v anglickém Surrey (mimochodem, sousedí s hrabstvím Sussex) za 3 400 dolarů za noc, nebo třípokojovou luxusní vilou s bazénem na Bali za 3 000 dolarů za noc. K tomu Airbnb vsází na funkční helpdesk 24/7, a údajně okamžité řešení případných problémů.

 

Stromový dům mu splácí hypotéku

Dnes má Airbnb na kontě již několik milionů rezervací, hodnotu více než 38 miliard dolarů a kanceláře po celém světě. Navzdory gigantické globální expanzi se ale pro samotné zakladatele nic moc nezměnilo. Chesky a Gebbia stále pronajímají byt, v němž začínali, vyhnuli se jakýmkoliv extravagantním nákupům (Chesky se nechal slyšet, že nemá ani postel) a všichni tři stále pracují 15 - 16 hodin denně. A všichni zůstali věrní obilným cereáliím. 

Co kromě skvělého nápadu hraje Airbnb ještě do karet, jsou lidské příběhy. Například Harrisonův stromový dům ve Vermontu, který stavěl pro svého syna. Když už roky zel prázdnotou, oprášil Harrison pavučiny a začal ho pronajímat přes Airbnb za 112 dolarů. Doplatil tak hypotéku. Nebo Liz z Londýna, která pronajímá dvoulůžkový pokoj po manželovi ve viktoriánském domě s terasou, a to za 68 dolarů za noc. Je moc milá, její recenzenti jí na webu odměnili hodnocením pěti hvězdiček a díky tomu mohla Liz konečně začít se svou vysněnou kariérou akupunkturistky.

A co vy? Nemáte také nějaký plán a k tomu pokoj ke sdílení?

 

 

 

Foto: Shutterstock; airbnb.com