CoolClub pro IT odborníky

Filmový Sonic v novém traileru: Pusťte k tomu někoho, kdo tomu rozumí

Není to tak dávno, co jsme se mohli podívat na v pořadí již druhý oficiální trailer k chystané filmové adaptaci ježka Sonica - ikonické herní postavy společnosti SEGA. Bylo to hned dvojnásob příjemné překvapení. Nejenom, že jsme se dočkali zcela nových filmových záběrů, ale také jsme se poprvé mohli podívat na přepracovanou verzi hlavního rodiny.

 

Magazín

 

Ale vezměme to od začátku. Sonic the Hedgehog je výstavním artiklem společnosti SEGA, spousta hráčů prožila své dětství v 90. letech minulého století s ovladačem v ruce právě s tímto hrdinou, a tak není divu, že mnoho z nich dychtivě očekávalo, jak bude nejrychlejší ježek planety vypadat na filmovém plátně.

 

Noční můra ze Sonic Street

Úkolu přenést Sonica na filmové plátno se zhostilo studio Paramount Pictures a bez nadsázky se dá říct, že se většině komunity zhmotnily jejich noční můry. Už první náznaky (například zveřejnění siluety) naznačovaly, že se může jednat o pořádný průšvih. A s vypuštěním prvního traileru se tyto domněnky ukázaly jako pravdivé. Tvůrci totiž vsadili na realističnost a doslovné zlidštění animované postavy. Potlačili snad všechny specifické atributy, jako velké boty, ruce, nespojené a vykrojené oči, které známe z komiksů, seriálů a her. Naopak mu přidali zuby, atletické nožky a srst. A přestože ježek Sonic rozhodně nelínal a mohl být v kontaktu i s alergiky, snesl se na něj, či spíše na tuto obskurní „krysočivavu”, silný vodopád kritiky z řad hráčské komunity, fanoušků Sonica a dalších. Dokonce se ozval i sám jeden z tvůrců této postavičky a bývalý člen Sonic Teamu Yuji Naka. Sázka na realističnost zkrátka hrubě nevyšla. Nutno říci, že výtky byly nejspíš oprávněné, protože i samotní tvůrci, filmaři a režisér Jeff Fowler po tomto tlaku veřejnosti původní vzezření zavrhli a všechny chlácholili, že přijdou s něčím novým.

 

 

Sonicův reparát

A jak slíbili, tak také udělali. V nejnovějším traileru se můžete podívat, k jakým diametrálním rozdílům došlo. Není třeba zkoumat jednotlivé aspekty, hned na první pohled je zřejmé, že nyní se Sonic mnohem více podobá své animované předloze. Plusem je také to, že i přes tyto výrazné změny není odložení premiéry filmu nikterak razantní. V praxi se pohybuje v rámci několika měsíců a film Sonic the Hedgehog doputuje do kin už v únoru 2020. Co se týče samotných hráčů, z její komunity teď znějí podstatně příznivější ohlasy a fanoušci si nového Sonica pochvalují.

 

 

A kdo má novou podobu Sonica na svědomí? Tyson Hesse, americký výtvarník, který již v minulosti spolupracoval na „sonicovských” projektech, například na animacích pro hru Team Sonic Racing a komiksech, sestavil tým animátorů z různých koutů světa a všichni se vrhli do díla. Volba to byla nepochybně dobrá, a přestože se zcela logicky nějaké odchylky najdou, animátoři odvedli kvalitní práci. To ostatně dokládá i výrazně spokojenější Yuji Naka. A když má na své straně bývalého šéfa Sonic Teamu a zástupy fanoušků, může Jeff Fowler zase spát o něco klidněji. Zatím jediným mráčkem na modré (jak jinak) obloze může být aspekt, zda je dobře, že filmový tvůrci ustoupili od své vlastní myšlenky a podlehli tlaku okolí, a zda nevzniká nebezpečný precedens pro filmové adaptace klasických her a hrdinů do budoucna.

 

 

Připravil: Dominik Wetter