CoolClub pro IT odborníky

Home office: Jak na to, aby dobře fungoval?

Být on-line je u určitých profesí aktuálně jedním z nejžádanějších a nejjednodušších předpokladů. Práci lze dělat v podstatě odkudkoliv, kde je alespoň trochu signálu, například z domova. Home office efektivně zkracuje a zjednodušuje určité procesy a produktivita práce bývá často vyšší než v kanceláři. Co ke správnému flow při home office potřebujete?

 

Magazín

 

Internet

Mezi nejvytíženější operátory v ČR patří T-Mobile, O2 a Vodafone. Každý z nich nabízí internetové připojení jak na doma, tak na cesty. Doma využijete pevný internet, pokud jste tzv. digitální nomád, uvítáte ten kapesní. Vždyť co je jednoduššího, než si udělat hotspot z mobilního telefonu a připojit k němu ostatní zařízení (notebook, tablet, hlasového asistenta, TV...)? Aby vše ale fungovalo, jak má, bude potřeba velkého objemu dat, nejlépe tedy neomezeného. Pojďme se podívat na srovnání jednotlivých cen internetu a tarifů jednotlivých operátorů.

 

T-Mobile

Pevný internet - až 100 Mb/s

359,-

Přenosný internet -  20 GB

399,-

Tarif – neomezená data

1075,-

 

O2

Pevný internet - až 100 Mb/s

399,-

Přenosný internet – 30 GB

249,-

Tarif – neomezená data

1099,-

 

Vodafone

Pevný internet – až 300 Mb/s

399,-

Přenosný internet -  60 GB

449,-

Tarif – neomezená data

1799,-

 

Vybavení

Při práci na home office se určitě neobejdete bez základního technického vybavení. Notebook a telefon patří mezi nezbytné, pro náročnější to může být monitor, speciální klávesnice, mikrofon a další vychytávky. Často se setkáte s tím, že tohle všechno za vás vyřeší zaměstnavatel. A co si budeme povídat, je to ta nejlepší a nejpříjemnější varianta, v dnešní době stále častěji vídaná i u ,,IČařů.‘‘ 

 

Chaty a videokonference

Komunikace na dálku nemusí vždy probíhat pouze přes telefon. Většina týmů je zvyklá využívat například aplikací jako je Messenger, WhatsApp, Slack, Skype. Messenger je stále na špičce nejvyužívanějších textových komunikátorů, navíc nabízí i video hovor.

Jak takový hovor zrealizovat? Pokud potřebujete zprostředkovat videokonferenci, jsou lepší varianty než výše zmíněný Messenger. Mnohem lepší je využít Lifesize, Zoom.su, Whereby. Osobně doporučuji Lifesize, je jednoduchý a bez zbytečných a zdlouhavých aktivit.

 

Nečekané situace

Co když si potřebujete při home office něco osobního vyřídit? Může se to stát, ať už v případě nemoci, příchodu opraváře, rodinných problémů, návštěvě úřadů apod., kde otvírací doba jednoduše není nakloněná vaší pracovní. Firmy se sice bojí, aby takových věcí zaměstnanci nezneužívali a nevyložili si to jako placené volno, ale vše je o důvěře a výsledcích, které se dají měřit online. Nebývá časté, že by zadavatel hlídal průběh odpracovaného času, většinou se jedná o objem práce a termín odevzdání.  

Možnost home office bývá u zaměstnavatelů stále více vidět, nejedná se však o nic běžného, západní země jsou toho příkladem. Tato komfortnější možnost práce se sice zatím nabízí jen určitým profesím, ale dá se předpokládat, že s nárůstem digitalizace umožní pracovat online i nyní méně obvyklým profesím.

I tak je ale nutné říct, že home office není pro každého – vyžaduje nejen disciplínu, ale například i psychickou odolnost (ne každému dělá dobře zůstávat prakticky denně ve svém domově a mít například i omezený kontakt s ostatními lidmi). Jak home office vidíte vy?

 

Pokud se aktuálně poohlížíte po pozicích, které nabízí home office/remote, rozklikněte si nejširší nabídku na Cooljobs.eu!

Stačí kliknout ⬇️

 

 

Připravil: Vilém Terich