CoolClub pro IT odborníky

5 inspirativních řečníků TED Talks pro HR a Recruitment

V případě, že se motáte v kruhu a potřebujete nový vítr do plachet, jsou TED Talks skvělý způsob, jak se na věci podívat s nadhledem a přemýšlet "out of the box". Ve světě HR a Recruitmentu to platí o to víc. Proto vám přinášíme 5 inspirativních řečníků, kteří vám představí svou myšlenku, připravte se na novou dávku motivace.

HRstack Včera

„Recruiteři patří mezi nejvyhledávanější pozice na LinkedInu, na IT obor se musí trénovat,“ říká o Miroslav Pihorňa

IT svět a dnešní digitální doba si navzájem hrají velmi dobře do karet. Miroslav Pihorňa, CEO CoolPeople, hovoří o tom, jak se stát jedničkou na českém trhu v poskytování IT odborníků, proč musí být uvedena výše platu v inzerátu, i jaký je rozdíl mezi HR a Recruitmentem. HR je podle něj neodlučitelnou součástí firmy, částí byznysu, bez které to nejde.

HRstack 14.03.2023

„Nepodceňujte náboráře, vybírejte si profesionály, náborář dnes musí být malý psycholog,“ sdílí HR kolegům Štefánia Špirková

Štefánia Špirková, Head of Human Resources, vede HR tým ve výrobní společnosti ALLTUB. Covid se jich nijak nedotkl, právě proto, že mají skvělý produkt. Čím konkrétně se společnost zaobírá, jak Štefánia vnímá stálé ne, vždy standardní formy náboru, za použití sociálních sítí, a jak by měl dle jejího názoru vypadat onboarding? Přinášíme to nejzásadnější z rozhovoru ze 4. epizody podcastu HeRoes Talk.

HRstack 07.03.2023

„Nebyla to škola nebo vědomosti, ale snaha pochopit byznys, lidi a jejich potřeby, stačí selský rozum“, říká HR manažerka, Tereza Kučerová

Tereza Kučerová působí jako HR manažerka sítě restaurací Ambiente. Zakotvila zde poté, co během své 12leté HR praxe prošla několika nekorporátními společnostmi, ale gastro si zkrátka zamilovala. V rozhovoru prozradila, co v jejich podání znamená deformalizace náborového procesu nebo odhalila novinku, se kterou v rámci digitalizace procesů a zefektivnění onboardingu právě přichází. Její poselství pro své kolegy a mnoho dalšího naleznete v podcastu HeRoes Talk.

HRstack 28.02.2023

„Vždy se mi vyplatilo začít nábor setkáním s hiring managerem,“ říká Recruitment Lead, Jakub Lisner

Jakub Lisner je významnou součástí HR a recruitmentu ve společnosti Vodafone. Už 5 let působí na pozici Recruitment Lead a se svým týmem zastřešuje interní HR. Má za sebou v oboru roky praxe, během kterých získal ucelený náhled, mnoho zkušeností a osvědčené postupy. V rozhovoru s ním přinášíme střípky všech jeho tipů a doporučení pro kolegy z obdobné sféry, více naleznete v druhé epizodě podcastu HeRoes Talk.

HRstack 21.02.2023

ANKETA mezi HR odborníky: Hlavní HR výzvy roku 2023

Výzvy v oboru personalistiky budou letos vycházet opět z let minulých. Koronavirová krize nebo například válka na Ukrajině ovlivňují postoje a očekávání zaměstnanců i případných kandidátů. Proto se HR specialisti, manažeři a další z oboru budou muset v letošním roce postavit čelem hned k několika výzvám. Jaké výzvy oslovení HR manažeři čekají?

HRstack 14.02.2023

„Dnes už je na sítích dohledatelná většina lidí,“ říká o náboru skrze sociální média HR specialista Martin Grau

Do trendů v rámci náboru se stále častěji dostává oslovování potenciálních uchazečů i skrze sociální média. Martin Grau, HR a employer branding specialista, o tom ví své. Své tipy a pohledy na to, jak najít a oslovit toho správného uchazeče skrze sociální sítě se sdělil v článku níže.

HRstack 07.02.2023

Úspěšnější nábor? Slaďte spolupráci manažerů s HR manažery

Velká fluktuace je nepříjemnou záležitostí, která potká nejednu společnost. Poukazuje na to i loňská studie, která udává, že 30 % zaměstnanců opouští své zaměstnání během prvních 90 dnů.

V hlavních rolích náborového procesu se ocitají nejčastěji team leader, popřípadě manažer spolu s personalistou. Jak by tato spolupráce měla vypadat, aby přinášela ty nejlepší výsledky? 

HRstack 01.02.2023

Uchazeči o zaměstnání chtějí vidět výši platu již v inzerátu. Jak v Česku, tak ve světě

Finance bývají pro širokou veřejnost obecně tabu téma. Každému ale záleží na kvalitním finančním ohodnocení za odvedenou práci. Jak tedy mluvit o penězích během náboru? Výši platu už v inzerátu zmiňuje pouze čtvrtina firem, přestože právě na ně reaguje větší počet zájemců.

HRstack 24.01.2023

8 HR trendů pro rok 2023

S novým rokem 2023 přicházejí nové tendence a trendy. Přečtěte si seznam aktuálních trendů v oblasti personalistiky a HR s ohledem na současnou globální a ekonomickou situaci. Doplňují je trendy spojené se stále se rozvíjející digitalizací a automatizací. S čím si tedy v roce 2023 v HR nejlépe poradíte a na co se určitě připravit?

HRstack 16.01.2023

Jak vybudovat úspěšný tým recruiterů: 5 taktik pro leader recruitery

Když posloucháte rozhovory s osobnostmi, jako je Steve Jobs nebo Mark Zuckerberg, často mluví o náboru těch správných lidí. Právě nevhodně sestavený tým je totiž jeden ze tří hlavních důvodů, proč tým, potažmo firma nemá úspěch. Objevte pět doporučení, díky kterým bude váš tým recruiterů k nezastavení. 

HRstack 09.01.2023

Osvědčené metody talent sourcingu, které musíte vyzkoušet 

Najít a oslovit vhodného kandidáta a udělat to co nejefektivněji. To je přání každého recruitera. Inspirujte se tipy a triky ze světa talent sourcingu, které vám v praxi sklidí ty nejlepší výsledky. Tohle jsou osvědčené metody sourcingu z online i offline světa.

HRstack 13.12.2022

Jak se stát recruiterem roku 2023? 5 tipů, které zvýší váš profesní kredit

Rok 2022 se pomalu blíží do konce, což je skvělá příležitost reflektovat pracovní výkon uplynulých měsíců a zároveň si nastavit cíle na nový rok. Co kdyby jedním z těchto cílů bylo „být nejlepším recruiterem“? Tohle jsou dovednosti, se kterými se vyhoupnete na další úroveň.

HRstack 05.12.2022

Jak na adaptační plán? 3 klíče k úspěšnému adaptačnímu procesu zaměstnanců

První dny a pocity v nové práci ovlivní celý náš vztah k pracovišti, zaměstnavateli, pracovní pozici i k celému kolektivu. Jde o citlivé období, které určuje průběh další spolupráce. Je důležité vytvořit zaměstnanci co nejvhodnější podmínky pro jeho začlenění, i pamatovat na to, že délka adaptačního procesu nemusí být vždy stejná jako délka zkušební doby. Jak na nejlepší adaptační proces?

HRstack 28.11.2022

Práce čtyři dny v týdnu? Pro mnohé i v Česku každodenní realita

Odpracovat čtyři dny a pak mít tři dny volna. Po několika pokusech v zahraničí se i v Česku začíná rozvíjet čtyřdenní pracovní týden. Realizují ho tu firmy jako Novartis nebo Déhora. Na první pohled lákavou možnost volného dne ale vyvažuje odpracovaná 40hodinová realita. Víte, jak funguje čtyřdenní pracovní týden?

HRstack 21.11.2022

Candidate Experience: Jak zajistit, aby vám kandidát nastoupil?

Firmy se dnes až moc často uchylují k argumentu, že na trhu nejsou lidi. Přitom jim mnoho z nich proteče rukama jen proto, že si kandidáta nevážili ani natolik, aby mu na jeho přihlášku včas odpověděli.

 

HRstack 14.11.2022

Airbus plný desetikorun aneb Jak se vypořádat s bizarními otázkami na pohovorech?

Pohovorující se pravděpodobně inspiroval u společností jako je Google, Microsoft nebo u dalších amerických firem. Ty pochopily, že tradičními otázkami o kandidátovi nezjistí nic víc, než že umí číst a má pamatováka. Zato bizarní otázkou dokáží v limitovaném čase pohovoru nahlédnout mnohem hlouběji do kandidátova přemýšlení i duše.

HRstack 07.11.2022

Recruitment vs. personalistika: Jak efektivně spolupracovat?

HR přispívá k celkové spokojenosti zaměstnanců a reprezentuje náladu ve firmě. Zrcadlí také chování a komunikaci společnosti dovnitř i ven. HR jednoduše a prostě utváří jméno firmy na pracovním trhu. Jakkoliv překvapující se to může zdát, HR má ve firmě velmi široký záběr. Co přispívá k dobrému fungovaní HR a jakou roli hraje recruitment ve firmě? 

HRstack 31.10.2022

Remote práce: Jak ji správně manažerovat?

Hlavní nevýhodou práce na dálku je nedostatek „face to face“ kontaktu. Remote má nicméně spoustu pozitivních aspektů. Jedná se o efektivní nástroj, který pomáhá zlepšit výkon zaměstnanců. Navíc můžete najít zaměstnance kdekoli. Jak remote funguje a jaká je role manažera? To se dozvíte v článku.  

HRstack 24.10.2022

Jak na zdravý time management?

Kéž by stačilo stáhnout si několik aplikací, které nám pomohou s time managementem a prokrastinací. Cesta ke zdravé organizaci času je složitější. Začíná u nás samotných, s poznáním sebe sama. Upřímným, uvědomělým a proaktivním přístupem. Jak organizovat své aktivity, ať neztrácíte čas?

HRstack 17.10.2022

Recruitment: Budování databáze talentů na HR

Dnes už se téměř žádná firma neobejde bez mzdového nebo docházkového systému. Personální systém, jehož součástí může být evidence výběrového řízení, však není něco, bez čeho by se firmy neobešly. Proto se v tomto článku budeme věnovat nástroji, který je schopen náborový proces z dlouhodobého hlediska zefektivnit a optimalizovat.

HRstack 10.10.2022

Motivace recruiterů: Palivo úspěšného náborového procesu

Pozice recruitera je pro společnost obrazně řečeno životně důležitou funkcí, bez které by to celé vlastně nefungovalo. Může se sice zdát, že by tedy nemuselo být složité udržet recruitery motivované, ale bohužel opak je mnohdy pravdou. Kvalitní práce recruitera vyžaduje stejně kvalitní a trvalou motivaci i péči.

HRstack 03.10.2022

Adaptační proces při náboru: Mnohonásobně zvyšuje šanci na získání věrného zaměstnance

Nastupuje k vám nový zaměstnanec? Chcete, aby práci prováděl kvalitně a aby byl v novém zaměstnání spokojený? V tom případě je na vás, abyste mu v tom pomohli! Posviťte si na adaptační proces.

HRstack 26.09.2022

Flexibilita v práci: Jak je na tom oblíbený benefit v Česku?

Work-life balanc, pojem, který nabral nový rozměr během covidové pandemie. Ukázalo se, že více svobody v práci má celou řadu pozitivních účinků na zaměstnance a ve výsledku i na celou firmu. Proč se vyplatí dopřát zaměstnancům možnost home office nebo hybridního režimu? A jak jsou na tom firmy v Česku?

HRstack 19.09.2022

Až 98 % HR profesionálů trpí syndromem vyhoření. Co škodí nejvíc? Odpovídá odbornice Eva Mikešová

Čas od času se každý cítí unavený a bez motivace. Pokud tento stav pokračuje a nabírá na své intenzitě, může přinést vážné fyzické i psychické následky. Jak se bránit vůči syndromu vyhoření? O své postřehy se podílí i psycholožka a psychoterapeutka Eva Mikešová.

HRstack 12.09.2022

5 recruiterských pravidel pro úspěšné vyjednávání

Recruiter to v dnešní době nemá vůbec jednoduché. Musí být dobrý komunikátor, prezentátor a v neposlední řadě také slušný vyjednavač. Nahlédněte pod pokličku úspěšného vyjednávání s uchazeči. Prozradíme vám 5 užitečných tipů, které vám pohovory výrazně ulehčí.

HRstack 05.09.2022

7 hříchů recruitment strategií: 7 největších chyb, které vás stojí peníze i reputaci

Chyby, které dělají recruiteři, jsou nebezpečné hned z několika důvodů: stojí firmu peníze a někdy také její dobrou reputaci. Speciálně pro recruitery jsme sestavili 7 největších přešlapů z praxe a také řešení, jak se jim vyhnout. 

HRstack 29.08.2022

Z dovolené do práce: 5 jednoduchých tipů pro hladký návrat

Návrat z dovolené do práce je pro některé jako jedna velká facka. V jeden moment si užíváte sluníčko a posloucháte šumění moře, v další chvíli už sedíte v kanceláři a koukáte na zahlcenou e-mailovou schránku. Jak se vrátit zpět do pracovního koloběhu a nezbláznit se z toho? Zeptali jsme se lektorky leadership kurzů i manažerů.

HRstack 22.08.2022

7 TED Talks, které z vás udělají lepšího leadera

Máte chuť na vzdělávání? Ať už jste HR manažer, vedoucí pobočky nebo týmu, tyhle inspirativní proslovy vám dají novou perspektivu a podněty ke zlepšení svých dovedností. Objevte 7 „jak“ se stát lepším leaderem.

HRstack 15.08.2022

Leadership pod lupou: 10 nejdražších manažerských chyb

Publikaci 10 nejdražších manažerských chyb od Jana Urbana jsme vám již doporučovali. A nyní vám přinášíme mini recenzi a ukázky, které vám udělají jasno, co od publikace můžete očekávat. Pojďte zabrousit do vod leadershipu a zjistit, jaké přešlapy firmu stojí největší peníze.

HRstack 08.08.2022

Proč využívat mobilní recruitment? Míra konverze je oproti počítačům dvojnásobná

Podle statistik z roku 2019 využívá svůj mobilní telefon k získání zaměstnání 85 % uchazečů. Míra konverze z mobilních zařízení ve srovnání s běžnými počítači a notebooky byla dvojnásobná. Dobře zvládnutý mobilní nábor (od podání žádosti až po nahrávání osobních dokumentů a komunikace s náboráři) tak může být zlatou vstupenkou k získání talentovaných zaměstnanců.

HRstack 01.08.2022

Jak poznat lež během interview? Nejlepší taktiky i nejčastější lži uchazečů

Patří pohovory s uchazeči mezi vaše každodenní aktivity? Zapracujte na své schopnosti dělat informovaná rozhodnutí a odhalit lež od pravdy. Připravili jsme pro vás seznam věcí, na které si dát pozor, a také taktiky, jak nachytat uchazeče přímo při činu.

HRstack 25.07.2022

„Šéfe, pokud je tento úkol nová priorita, co z těch ostatních mám odložit?” O kouzlu time managementu s Jiřím Benediktem

Stanovit si priority, být produktivní a vykřesat ze svého času to nejlepší – to je kouzlo time managementu, po kterém všichni tolik touží. Jak si ho podmanit? A existují hacky, jak vyzrát nad prokrastinací? O své osobní rady, tipy a postřehy se podělí Jiří Benedikt, lektor time managementu a odborník na Design thinking a digitální dovednosti.

HRstack 18.07.2022

Revoluční využití blockchainu v HR. Jak na to?

HR a nové technologie k sobě nepochybně patří. Zrychlují a zefektivňují procesy. Kromě umělé inteligence, virtuální a rozšířené reality se na scéně začíná objevovat i technologie blockchainu. Ta má potenciál zefektivnit a zabezpečit určité interní firemní procesy –  nábor zaměstnanců, správu smluv, posílání výplat/mezd a řadu dalších.

HRstack 11.07.2022

6 HR aplikací, které automatizují firemní procesy

Práce personalisty nikdy nekončí – stále probíhají nové nábory, nové pohovory či zaučování a na seznamu je také celá škála administrativních úkolů. Jakýkoliv proces, který lze zautomatizovat, je velké plus. Řešením mohou být i chytré aplikace, které HR pracovníkům šetří čas i práci. Pojďte se podívat na našich 6 tipů.

HRstack 07.07.2022

7 hard skills dobrého recruitera 

Jaké soft skills by měly být v portfoliu každého recruitera jsme si již řekli. Teď si posvítíme na další klíčovou sortu dovedností, a to hard skills – zpravidla technické dovednosti, které jdou snáze naučit a kvantifikovat. Schválně, které z nich dobře ovládáte?

HRstack 27.06.2022

6 překvapivých statistik o retenci zaměstnanců

Obrat a růst firmy leží v rukou jejích zaměstnanců. Jedině spokojení, motivovaní a věrní zaměstnanci dokážou zvyšovat obrat, produktivitu a budovat brand. Otázku, kterou si firmy kladou, je: Co můžeme udělat proto, aby naši zaměstnanci neodešli ke konkurenci? Odpověď vám dá těchto 6 statistik.

HRstack 20.06.2022

Copywriting v recruitmentu: Nahradí umělá inteligence lidské copywritery?

Textový copywriting s umělou inteligencí je sice stále v plenkách, ale v posledních letech jsme v této oblasti zaznamenali několik významných pokroků. S tím, jak se technologie AI vyvíjí a jak se o lidském jazyce dozvídáme ještě více, bude AI nepochybně stále výkonnější a přesnější. Nahradí v budoucnu lidské copywritery?

HRstack 13.06.2022

10 způsobů, jak zaujmout kandidáty pomocí technologií

Plně digitální nábor a výběr zaměstnanců mění časově náročný a manuální proces v hladký zážitek, který je snadný a příjemný pro kandidáty i personalisty. Pokud zvolíte cestu technologií, ulehčíte celému náborovému procesu. Tam, kde jste začínali s náborovým trychtýřem se seznamem úkolů, končíte se zefektivněnou cestou, kde je lidské úsilí využito pouze tam, kde je to potřeba k dosažení co největšího účinku.

HRstack 06.06.2022

7 soft skills dobrého recruitera

Měkké dovednosti alias soft skills jsou v recruiterské branži nadmíru důležité. Když je recruiteři mají v malíčku, jsou pro HR i celou firmu velkým přínosem. Podívejte se na 7 klíčových soft skills, které by měl mít ve svém osobnostním portfoliu každý recruiter.

HRstack 30.05.2022

Automatizace a digitalizace recruitmentu: Strategie digitálního sourcingu

Uprostřed globální zdravotní krize se digitální nábor změnil z "nice-to-have" na "must-have", vedoucí pracovníci po celém světě se snažili najít způsoby, jak přilákat a najmout ty správné talenty na dálku, a nyní se snaží udržitelně investovat do komplexního digitálního náborového procesu. Jak by měl tento proces vypadat? A můžete přejít na plně digitální proces, aniž byste z náborového cyklu vyřadili lidskou složku?

HRstack 23.05.2022

5 recruiterských pravidel pro úspěšné vyjednávání

Recruiter to v dnešní době nemá vůbec jednoduché. Musí být dobrý komunikátor, prezentátor a v neposlední řadě také slušný vyjednávač. Nahlédněte pod pokličku úspěšného vyjednávání s uchazeči. Prozradíme vám 5 užitečných tipů, které vám pohovory výrazně ulehčí.

HRstack 16.05.2022

Jak udržet zaměstnance ve firmě? Častou a srdečnou chválou 

Šťastní zaměstnanci, šťastná firma. Když jsou lidé v práci spokojení, dějí se hotové zázraky – jsou produktivnější, motivovanější, loajálnější a rádi vyjdou vstříc. A to je jen špička ledovce. Klíčem je dobře je vést a motivovat. V čem tkví síla pochvaly a jak strategii verbálního odměňování zakomponovat do firemní kultury?

HRstack 09.05.2022

Jak oslovit různé generace? Zjistěte, jak nalákat do firmy generaci X, Y a Z!

Co generace, to jiné příběhy a hodnoty. Jako recruiteři nebo HR manažeři byste měli znát, jak přitáhnout do firmy zástupce různých generací a jak k nim přistupovat. Odhalte, co se skrývá pod názvy generace X, Y nebo Z a zjistěte, co v práci potřebují.

HRstack 02.05.2022

Chatboti v HR: vyřeší náborovou administrativu a najdou perfektní match 

Podle průzkumů jen 10 % přijatých životopisů splňují požadavky vypsané pozice. I přesto se personalisté musí prokousat štosem CV a všechno vyhodnotit. Šlo by to udělat rychleji a efektivněji? Ano! To, co personalistům trvá hodiny, zvládne umělá inteligence během pár minut. 

HRstack 25.04.2022

5 nejoblíbenějších typů přijímacího interview. Jaký druh je pro vaši firmu ten nejlepší?

Jiná firma, jiný nábor. Hledáte inspiraci, jak dělat výběrové řízení lépe a efektivněji? Sepsali jsme pro vás seznam 5 oblíbených forem interview, které vaše uchazeče důkladně proklepnou. Inspirujte se behaviorálním, případovým nebo panelovým pohovorem a objevte, jaké benefity mohou přinést vaší společnosti.

HRstack 19.04.2022

5 tipů, jak na vhodný feedback nepřijatým uchazečům

Kvalitní zpětná vazba po pohovoru je vzácná. Jen málo společností si dá tu práci, aby uchazeče informovalo o výsledcích výběrka a dala jim zpětnou vazbu, která jim v budoucnu pomůže k získání lepší práce. Poskytování feedbacku je ale důležité i pro vás – má totiž klíčový vliv na Employer Brand. Jak takový vhodný "negativní feedback" provést?

HRstack 11.04.2022

Jak zvýšit povědomí o vaší firmě na LinkedInu? Tipy a triky pro recruitery

800 milionů uživatelů ve 200 zemích. Taková je bilance LinkedInu – největší profesní síti, kam se každou sekundu připojí 2 noví uživatelé. Recruiteři tím získávají prostor pro oslovení stovek talentovaných kandidátů, ale také prostor pro podporu Employer Brandu. Víte, jak na LinkedInu zvýšit povědomí o značce a získat více zájemců o nabízené pracovní příležitosti?

HRstack 04.04.2022

Jak se vyhnout zkreslení při náboru? Přečtěte si, co radí zahraniční experti z Forbes Coaches Council

Předsudků a stereotypů se jen tak nezbavíte. K tomu je zapotřebí pečlivá analýza jednotlivých fází náboru i vlastní sebereflexe. Přečtěte si, co radí členové Forbes Coaches Council. Jejich rady můžete okamžitě implementovat do výběrového řízení i firemní kultury.

HRstack 28.03.2022

„Při výběru uchazečů se řiďte intuicí. Z 90 % je správná,“ radí Radka Bleho, HR Director CoolPeople

Pohovor vám dává příležitost proklepnout si nejen znalosti a dovednosti uchazeče, ale také jeho osobnost. Mnoho personalistů se však drží na povrchu a do hloubky se kvůli času či vlastní lenosti nepouští. HR director CoolPeople Radka Bleho na to jde jinak. Do pohovorů aktivně zapojuje psychologii, která jí pomáhá správně rozklíčovat uchazeče, a tím zvyšovat úspěšnost náboru. 

HRstack 21.03.2022

7 typů předsudků, na které recruiteři naráží při výběrovém řízení

Průměrná cena za přijetí nevhodného zaměstnance je podle výzkumu CareerBuilder 17 tisíc amerických dolarů. Jak se vyhnout chybám v náboru? Začít můžete třeba s prozkoumáním možných předsudků, které mohou negativně ovlivnit recruiterská rozhodnutí. Pojďte nahlédnout pod pokličku kognitivní psychologie.

HRstack 14.03.2022

Jak získat jednou větou desítky kandidátů: 4 rady odborníků, jak na neodolatelný náborářský inzerát

Efektivní hledání vhodných kandidátů se dnes již neobejde bez kvalitně napsaného inzerátu vyvěšeného na internetu. Vždyť na sociálních sítích lze oslovit miliony uživatelů. Jak napsat a zpracovat takový inzerát, který ve změti internetové nabídky nezapadne mezi tisícovkami dalších? Poradí vám odborníci z oboru.

HRstack 07.03.2022

6 nejčastějších otázek na pohovoru: jak na ně odpovídat?

Zpocené dlaně, třes v kolenou, chvějící se hlas. To jsou klasické příznaky trémy, které mohou pociťovat i ti nejotrlejší uchazeči. Pokud i vás čeká v blízké době interview, podívejte se na seznam oblíbených, a někdy šťavnatých recruiterských otázek. Jak se říká, kdo je připraven, není zaskočen. Připravte se s námi i vy.

HRstack 28.02.2022

Uvolněte se prosím aneb manuál na zmírnění stresu pro HR manažery

Přijdete do práce a jen co otevřete e-mail, volají na vás kolegové s prosbou o radu. Jakmile se vrátíte zpátky, zjistíte, že máte dva zmeškané hovory. Mezitím na vás ale čeká ranní porada a nedodělávky ze včerejšího dne. Hladina stresu rychle roste. Připadá vám to povědomé? Podívejte se na 5 praktických tipů, jak stres dostat pod kontrolu a nevyhořet.

HRstack 21.02.2022

5 šikovných nástrojů pro moderní recruitery

Nábor je drahý. A to proto, že zabere neuvěřitelné množství času. Screenování životopisů, komunikace s uchazeči, plánování pohovorů – to všechno si vybere svou finanční i časovou daň.  Podívejte se, jaké nástroje vám ulehčí práci a nakopnou produktivitu na maximum.

HRstack 14.02.2022

„Na první pohled poznáte, kdo inzerát dělal: laik, nebo profesionál?“ O úspěchu inzerce na sociálních sítích s Vilémem Terichem, CMO CoolPeople

Lámete si hlavu nad tím, jak zazářit na sociálních sítích? Jak tvořit inzeráty a co v nich zmínit? Tajemství úspěchu vám v tomto rozhovoru prozradí sám Vilém Terich, CMO CoolPeople. Těšit se můžete na praktické tipy a triky i zajímavé statistiky z náborových projektů.

HRstack 07.02.2022

Proč vám uživatelé na LinkedIn nepřijímají žádost o spojení? Tady je 5 hlavních důvodů

LinkedIn má více než 310 milionů aktivních členů každý měsíc. Skvělé místo pro networking, říkáte si. Co ale když vaše pozvánky a žádost o propojení zůstávají bez povšimnutí? Možná jste si vysloužili některou z těchto přezdívek. Podívejte se, jaké typy uživatelů profesionálové nemají rádi a jak se vyhnout klasickým přešlapům.

HRstack 31.01.2022

Sociální sítě hrají v náboru prim. Jak je využít efektivně? Inspirujte se od úspěšných!

Nábor se za poslední desetiletí drasticky změnil. Trh se stal silně konkurenční a firmy se o kvalifikované talenty doslova přetahují. A to jen umocnilo éru náboru přes sociální sítě. Přečtěte si, jaké benefity vám tato recruitment metoda může přinést. O své tipy se podělí i úspěšná sourcing manažerka společnosti CoolPeople Tereza Dvořáková, která využívá své sociální sítě při práci pravidelně a považuje tuto strategii za klíčovou.

HRstack 24.01.2022

8 HR akcí v roce 2022, které si rozhodně nenechat ujít

Rok 2022 začíná se slibným výhledem na meetingy a konference, které se nebudou primárně konat on-line. Také svět HR a recruitmentu čeká několik zásadních akcí, které budou zdrojem inspirace i odhalování trendů pro současný svět, jemuž vévodí hybridní model práce, digitalizace i efektivnější možnosti, jak oslovit nové kandidáty. Přinášíme vám 5 českých a 3 zahraniční tipy na zásadní HR akce v letošním roce.

HRstack 17.01.2022

V čem tkví kouzlo úspěšného hybridní pracovního režimu? Máme odpověď

Kombinace práce v kanceláři a doma začíná být běžná praxe. Přesto mnoho zaměstnanců bojuje s tím, jak si udržet disciplínu, motivovanost a dobrý kontakt s dalšími členy týmu. Přinášíme vám 5 praktických tipů, které vám pomohou zlepšit fungování hybridního modelu.

HRstack 10.01.2022

5 výživných HR lekcí, které nám uštědřil rok 2021

Rok 2021 je za námi, což znamená jediné – zhodnocení toho, co nám posledních 12 měsíců dalo a vzalo. Přečtěte si, jakých 5 lekcí si HR sféra odnáší. O své postřehy se podělí i CEO a manažeři velkých korporátů.

HRstack 03.01.2022

7 well-being nápadů, které zlepší produktivitu na pracovišti, a nebudou stát majlant: 2. část

V minulém článku jsme vám představili 7 finančně nenáročných nápadů, které vnesou do vaší práce více štěstí, radosti a spokojenosti. Teď na vás čeká porce dalších 7, které můžete okamžitě převést do praxe.  

HRstack 20.12.2021

„Gamifikace v preboardingu i onboardingu posiluje přirozenou angažovanost, dokáže nenásilně formovat a změnit chování,“ říká Oliver Šimko z Luducrafts

Gamification využívá herní design, behaviorální vědu a designové myšlení k vytváření lepších produktů a služeb. A velmi dobře jde využít i v oblasti HR. Více o implementaci herních prvků do HR procesů vám poví Oliver Šimko, majitel gamifikační agentury Luducrafts. Jak na gamifikaci v HR reaguje český trh a které úspěchy mohou být inspirací?

HRstack 13.12.2021

7 nápadů, které zlepší produktivitu na pracovišti, a nebudou stát majlant

Jak se v práci cítit spokojeně a mít stejně dobře naladěný tým spolupracovníků? Existuje několik technik, které zaručeně fungují: květiny, polohovací stůl nebo třeba pravidelné týmové akce. Připravili jsme pro vás 7 jednoduchých tipů, které nabudí produktivitu a zvýší spokojenost na pracovišti, aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy. Těžit z nich bude celá firma.

HRstack 06.12.2021

5 příkladů inspirujícího Employer Brandingu: Vede Google, Apple a Starbucks

Podle studie společnosti Beamery 59 % zaměstnavatelů považuje Employer Branding za klíčovou součástí celkové HR strategie. A je to tak, pokud chcete udržet krok s konkurencí, nezbývá vám nic jiného než investovat do jeho budování. Inspirovat se můžete i u 5 gigantů, kteří vypilovali svou značku k dokonalosti.

HRstack 29.11.2021

20 otázek, se kterými odhalíte skutečnou osobnost uchazečů při pohovoru

Rozhodnutí při náboru patří k těm nejdůležitějším a nejtěžším. Vybrat správného kandidáta podle jednoho či dvou pohovorů a prostudování CV je především zkouška instinktu. Je proto naprosto klíčové, aby recruiteři z pohovoru vytěžili maximum – a to pokládáním těch správných klíčových otázek. Jakými dotazy lze poznat kandidáta více do hloubky?

HRstack 22.11.2021

„Pracovní inzerát je reklamní text. Musí obsahovat jasné sdělení, nalákat a vzbudit emoce,” říká Matěj Matolín alias Lovec Hlav

Napsat pracovní inzerát, který bude mít úspěch, je pro mnoho recruiterů nelehký úkol. Jaké informace musí inzerát obsahovat? Uvádět plat, nebo ne? A jakým otřepaným frázím se raději vyhnout? Tajemství atraktivního inzerátu odhalí HR odborník Matěj Matolín, kterého znáte pod přezdívkou Lovec Hlav.

HRstack 15.11.2021

Ženy v IT přináší nový úhel pohledu i lepší komunikaci. Přesto je jejich podíl v ČR jen 10 %

Pokud existuje pracovní sféra, kde dominují muži, pak je to IT. Podle průzkumu v ní u nás pracuje pouze 10 % žen, přitom v osmdesátých letech to bylo celých 37 %. Ženy v oboru IT mohou na stůl přinést nepřebernou řadu benefitů. Co jim brání při vstupu na IT scénu a jaké role si nejčastěji volí?

HRstack 08.11.2021

5 nejčastějších přešlapů recruiterů: 2. část

Přilákejte k vám do firmy ty nejlepší kandidáty! Přinášíme vám pokračování článku o nejčastějších chybách recruiterů a tentokrát si posvítíme na dalších 5 úskalí, na něž byste si při náboru měli dát pozor. 

HRstack 01.11.2021

5 nejčastějších přešlapů recruiterů: 1. část

Chyby v náboru stojí čas, úsilí a peníze – a někdy dokonce i dobré jméno společnosti. Pojďte s námi zabrouzdat na minové pole nejčastějších přešlapů ze strany recruitera a zjistit, jak se jim vyvarovat.

HRstack 25.10.2021

„Nelze odeslat desítky nakopírovaných zpráv a čekat, že lidé budou na vaši pracovní nabídku reagovat,“ říká sourcerka Kristina Shershun 

Kvalifikovaní a angažovaní zaměstnanci jsou klíčovým předpokladem nejen pro úspěšný chod firmy, ale také pro budování Employer Brandu. Kde ale najít vhodné kandidáty? A jak je oslovit, aby si vybrali zrovna vás a vaši firmu? Tipy a postřehy pro recruitery předává sourcerka a HR konzultantka Kristina Shershun. 

HRstack 18.10.2021

Psychologické efekty při náboru: Jak to vidí psycholog a sociolog?

I lidský mozek je omylný. Nechá se ošálit okolními vjemy a dokáže zkreslit naše vnímání, aniž bychom si toho všimli. Pojďte si přečíst, s jakými psychologickými efekty se mohou recruiteři při náboru setkat a jak se efektivně bránit předsudkům. Dva odlišné pohledy přináší dva profesionálové – firemní psycholožka Martina Havlíková a firemní sociolog Vojtěch Bednář.

HRstack 04.10.2021

O chybách na pohovoru i o tom, jak si říct o plat: Úspěšný pohovor podle kariérní poradkyně Terezy Ščerbové

Pohovory bývají pro kandidáty častou noční můrou. Jaké přešlapy považují personalisté za ty nejhorší? Jak odpovědět na otázku ohledně finančního ohodnocení? A co dělat s paralyzující nervozitou? Na naše otázky odpovídá kariérní poradkyně a koučka Tereza Ščerbová.

HRstack 27.09.2021

Jak přitáhnout talenty a vybudovat lovebrand? Firemní značkou na sociálních sítích

Sociální sítě spojují miliony lidí po celém světě, tak proč by nemohly spojit také firmy se svými uchazeči? Firemní profil na sociálních platformách je z hlediska HR klíčovým nástrojem pro hiring a budování employer brandu. Správná prezentace na sociálních platformách může přitáhnout nejen správné talenty, ale také udělat z vaší firmy lovebrand.

HRstack 20.09.2021

Inspirující videa HR TED Talks, která vám převrátí svět vzhůru nohama

Toužíte po přívalu HR inspirace? Poslechněte si těchto 5 ostřílených řečníků TED Talks! Otevřou ožehavá témata náboru, odprezentují zajímavá data z výzkumů a ukážou vám nové úhly pohledu, které vás přimějí k zamyšlení. Jste připraveni na tuto HR krasojízdu?

HRstack 13.09.2021

10 nejdražších manažerských chyb a jiné "must read" knihy pro Recruitery a HR manažery

Výživných HR knížek není nikdy dost. Vykročte na cestu sebevzdělávání a rozšiřte si své obzory s těmito oblíbenými publikacemi. Čeká vás nálož poznatků, tipů a příkladů z praxe od ostřílených odborníků v oboru. 

HRstack 06.09.2021

5 tipů, jak zvládnout onboarding na výbornou

Konečně. Kandidát se proměnil v zaměstnance a jeho kariérní cesta ve vaší firmě právě začíná. Ještě ale není jisté, zda na této pozici zůstane. Proces onboardingu představuje zatěžkávací zkoušku jak pro HR oddělení, tak pro celý tým. Co udělat proto, aby se nováček cítil na pracovišti dobře a neodešel jinam? 

HRstack 30.08.2021

Haló efekt při náboru. Necháte se jím ovlivnit? 

Předsudky. Všichni je občas děláme a necháváme se jimi ovlivnit při svém rozhodování. Situace není jiná ani v náboru. Častokrát se recruiteři nechají zmást něčím, čemu se říká haló efekt. Co přesně znamená a dá se tento bias vůbec překonat?

HRstack 23.08.2021

Koronavirová pandemie změnila preference zaměstnanců. Oželí benefity, ale žádají jistotu

Koronavirová krize dokázala během několika měsíců obrátit vzhůru nohama trh práce, charakter pracovních pozic i potřeby zaměstnanců. Co při výběru zaměstnavatele hraje roli? A jak se zaměstnanci vypořádávají se změnami v práci? Pojďte se podívat, jaké výsledky a odpovědi přináší aktuální výzkumy.

HRstack 16.08.2021

„Nejvíce mě fascinoval životopis, který byl v duchu obědového menu.” O chybách v CV s kariérní poradkyní Terezou Ščerbovou

Tři nejčastější chyby v životopise jsou prý nerelevantní obsah, odrazující vzhled a překlepy či pravopisné chyby. Kandidáti také bojují s obsahem: jedna část je zbytečně stručná a druhá zbytečně rozepsaná. Nedaří se jim vypíchnout relevantní obsah, evergreenem jsou pak nevhodné a neprofesionální fotografie. Zní to složitě, ale poradíme, jak na ideální CV s kariérní poradkyní Terezou Ščerbovou.

HRstack 09.08.2021

90 vteřin a je rozhodnuto. Proces náboru i hledání práce z pohledu statistických čísel

Kolik procent manažerů sleduje sociální sítě pohovorovaných kandidátů? Kde své kandidáty nejčastěji hledají? Jaký typ přijímacího rozhovoru je nejoblíbenější? Máme statistiky. Zajímavá čísla také varují, na co si mají náboráři i samotní kandidáti dát pozor, z čísel také vyplývá, čemu dávají kandidáti přednost, i přes co pro ně "nejede vlak". Například fakt, že by nepracovali pro společnost se špatnou pověstí, i kdyby jim nabídla větší plat.

HRstack 02.08.2021

Situační leadership: z jakého stylu vedení manažeři vytěží nejvíce?

Být manažerem není vůbec jednoduché. Musíte umět organizovat, plánovat, delegovat, ale také být pro své zaměstnance autoritou a inspirací. S tím úzce souvisí i styl vedení, který má zásadní vliv na aktivitu a angažovanost podřízených. Jaký styl nejvíce prospěje vašim zaměstnancům? A čeho se vyvarovat? 

HRstack 26.07.2021

„Klasické organizace často pracují se zaměstnanci na bázi cukru a biče,“ říká k vedení týmů agilní koučka Zuzana Šochová. Co podle ní funguje nejlépe?

Agile v HR je téma, které rezonuje. Má totiž efekt a nese úspěchy. Jak se tedy liší od tradičních přístupů? Proč by agile měl firmy zajímat? A jak vypadá budoucnost agile v Česku? Přinášíme další část exkluzivního rozhovoru s agilní koučkou a certifikovanou Scrum trenérkou Zuzanou Šochovou.

HRstack 19.07.2021

Co dělat, když máte tým pasivních zaměstnanců? Přečtěte si, co funguje v praxi

Neochota zaměstnanců, nedostatek motivace a nadšení pro svou práci – pasivita zaměstnanců často bývá tvrdý oříšek, který mnoho firem nedokáže rozlousknout. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tuto výzvu překonat. Pojďte si přečíst, co v praxi skutečně funguje. 

HRstack 12.07.2021

"I manažer se sebelepšími úmysly se může dostat do prostředí, ve kterém udělá více škody než užitku," říká sociolog Vojtěch Bednář

Toxický management, nekomunikace, nesprávný způsob vedení zaměstnanců… To všechno se přímo odráží na spokojenosti a angažovanosti zaměstnanců ve firmě. Jak poznat toxické pracoviště a existuje způsob, jak situaci zlepšit? Připravili jsme pro vás exkluzivní rozhovor s firemním sociologem PhDr. Vojtěchem Bednářem.

HRstack 08.07.2021

5 slibných HR start-upů, které formují celosvětovou HR scénu

Technologie formují HR scénu více než kdy dřív. Nové HR start-upy se stávají hlavní proměnnou měnící a modernizující recruitment, onboarding i zaměstnaneckou zkušenost. Pojďte nahlédnout pod pokličku úspěšných HR projektů z celé Evropy a objevit jejich pravý potenciál.

HRstack 28.06.2021

Home office: zpestření, nebo trest? Zeptali jsme se odborníků, jak z něj vytěžit maximum

Lidé čím dál více pracují z domova. Velký podíl na tom má koronavirová pandemie, která mnoho firem přiměla k rychlému přesunu do online prostředí a vytvoření remote týmů. Někteří zaměstnanci ale s aktuálním režimem home office často zápasí. Co patří mezi nejčastější problémy? A jak z něj vytěžit maximum? Zeptali jsme se odborníků.

HRstack 14.06.2021

Když obrázek řekne více než 100 slov. Aneb síla vizualizace dat v HR

Věděli jste, že informace podané vizuálně (např. formou grafu, obrázku, koláže) si lidé zapamatují lépe? Záplavu dat můžete svým zaměstnancům prezentovat tak, aby to nejen dobře pochopili, ale zároveň by je to bavilo. Jak na to? Pojďte si přečíst, jaké benefity vizualizace dat nabízí a jak může ovlivnit chod firmy.

HRstack 07.06.2021

6 tipů, jak se v HR vzdělávat zdarma

Hledáte další způsoby, jak si rozšiřovat své obzory a vzdělávat se v oblasti HR? Připravili jsme pro vás několik zajímavých projektů, kurzů a platforem, které vám předají praktické know-how, a to zcela zdarma.

HRstack 31.05.2021

„Při nejvyšší nezaměstnanosti je nejvyšší počet otevřených pozic, trendem je i YOLO economy,“ říká k aktuální situaci na trhu HR odborník Josef Kadlec

O tom, jak vypadá aktuální situace na kariérním poli, jaké HR trendy vynesl koronavirus do popředí a proč byste se měli zajímat o eduployment, jsme si povídali s odborníkem na HR Josefem Kadlecem ze společnosti GoodCall. Mimo jiné vysvětlí, proč se dnes často skloňuje tzv. YOLO economy a co s sebou tento trend přináší.

HRstack 24.05.2021

3 tipy, jak poznat talentované lidi s potenciálem: rozhovor s lektorkou talentových programů Ivetou Štvartákovou

Konkurence na trhu práce je vysoká, a proto rozpoznání a udržení talentů patří ke klíčovým bodům strategie každé společnosti. Přesto právě tento bod bývá kamenem úrazu mnoha firem. Jaké chyby dělají manažeři nejčastěji? Jak se jim vyvarovat? A v čem tkví kouzlo úspěšného talent managementu? Zeptali jsme se Ivety Štvartákové, specialistky na talent management společnosti New Dimension.

HRstack 17.05.2021

„Firemní kulturu nevytváří oddělení interní komunikace, HR ani top management. Kulturu vytvářejí lidé,“ říká Zbyněk Brych, zakladatel Happy Training & Consulting

Firemní kultura je klíčovým nástrojem nejen pro motivaci a loajalitu zaměstnanců, ale také pro popularizovaný employer branding. Jak firemní kultura ovlivňuje štěstí a produktivitu zaměstnanců? A jak z ní vytvořit atraktivní element při náboru zaměstnanců? Kdo si u nás v Česku vede nejlépe? Na naše otázky odpovídá Zbyněk Brych, zakladatel Happy Training & Consulting.

HRstack 10.05.2021

„Nejsme roboti. Lidé potřebují vědět, že o ně máte zájem, že jsou pro vás důležití.“ O budování výkonného týmu na home office s Reginou Kubcovou

Koronavirová pandemie způsobila mnoho změn – v případě firem to byl rychlý přechod z kanceláří na home office. V důsledku toho se začaly formovat rychlé remote týmy, které si musely rychle navyknout na nové pracovní podmínky. Jak z home office spolupráce vytěžit maximum? Co brání v produktivitě zaměstnanců a jak to změnit? Zeptali jsme se Reginy Kubcové, lektorky kurzu Jak budovat skutečně výkonný a motivovaný tým na dálku.

HRstack 03.05.2021

Jak posilovat firemní kulturu na dálku? Dáme vám tipy na 5 skvělých nástrojů

Koronavirová pandemie odřízla mnoho zaměstnanců od jejich fyzických pracovišť a podpořila spolupráci přes home office. Jak velký dopad to má na týmového ducha, angažovanost a motivovanost zaměstnanců? Existuje způsob, jak posilovat firemní kulturu i v případě plného remote režimu?

HRstack 26.04.2021

Agilní strategie v HR: ano, nebo ne? A jak to mají vybraní HR manažeři? Zeptali jsme se

Agilní strategie, agilní vývoj, agilní leadership – to všechno patří mezi často opakovaná a skloňovaná spojení dnešní doby. A oblast HR není výjimkou. Společnosti i start-upy po celém světě začaly přicházet na chuť tomuto specifickému přístupu. V čem tkví jeho výhody a kdy se vám může jeho aplikace vyplatit? A co o vlastních zkušenostech s tímto přístupem prozradila anketa mezi HR manažery?

HRstack 19.04.2021

5 HR akcí v roce 2021, které byste neměli minout

Rádi se vzděláváte, navštěvujete HR akce a na kvalitní networking nedáte dopustit? Máme pro vás připravených hned 5 tipů na oblíbené HR festivaly a konference, které vás zabaví a zaměstnají po celý rok 2021. Program je pestrý, témata zajímavá a není nouze ani o inspirující řečníky. Pojďte si přečíst, jakých HR událostí se letos můžete zúčastnit.

HRstack 12.04.2021

„Jen fungujeme, ale přestáváme žít.“ O syndromu vyhoření s psycholožkou PhDr. Hanou Pucherovou

Syndrom vyhoření podle průzkumu Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK pociťuje asi 34 % dotázaných. Přichází plíživě, ale než se nadějete, jste lapeni v síti frustrace, vyčerpání, ale také fyzických bolestí. Kdo je k syndromu vyhoření nejvíce náchylný? A jak se chovat, abychom se s ním vůbec nepotkali? To nám v rozhovoru prozradí psycholožka PhDr. Hana Pucherová.

HRstack 05.04.2021

5 trendů na síť LinkedIn v roce 2021: Jak z ní vytěžit maximum?

Nové nástroje, jako jsou například LinkedIn stories, anebo funkce, které nechají vaši společnost zazářit široko daleko. Přečtěte si o trendech na LinkedIn roku 2021, které pomohou se zviditelněním i samotným užíváním. S Vilémem Terichem, CMO společnosti CoolPeople o 5 trendech, které musíte znát.

HRstack 29.03.2021

Jak dát zaměstnanci negativní feedback? V klidu a bezbolestně. Víme, jak na to

Zaměstnanci, kteří získají negativní zpětnou vazbu, jsou o 20 % angažovanější než ti, kteří nedostali žádnou. Přitom ale platí, že „pozvání na kobereček“ spíše děsí nejen zaměstnance, ale i manažery samotné. Studie však ukazují, že negativní feedback může mít velmi dobrý výsledek - pokud je předán správně. Jak sdělovat negativní zpětnou vazbu bez výčitek svědomí?

HRstack 15.03.2021

Jak řešit problémy a konflikty v práci? Po vzoru NASA, Kepner-Tregoe metodou

Na 90 % situací reagujeme na základě emocí. Řešení problémů a konfliktů v práci je denním chlebem všech HR manažerů – zvlášť v dnešní koronavirové době. Naštěstí existuje spolehlivá metodika, jak tyto situace zvládat s lehkostí. Řeč je o Kepner-Tregoe metodě, která vám pomůže uchovat si chladnou hlavu i v těch nejvíce krizových situacích. Přečtěte si, jak metoda funguje v praxi a shlédněte video, díky němuž budete vědět, jak na věc.

HRstack 08.03.2021

Předsudky v HR: Jak brání vzniku diverzifikovaného pracovního týmu?

Cílem mnoha firem je mít diverzifikovaný tým. Naplnění cíle však často brání předsudky a stereotypy, které mohou vznikat nejen při náboru, ale také při samotném sourcingu. Co patří mezi nejčastější předsudky v českém prostředí a jak se jim vyhnout? Přečtěte si názory psychologů a HR expertů.

HRstack 28.02.2021

Klíčová pozice, nebo módní výstřelek? Happiness manažer

Práce, o které neslyšíme moc často – Happiness manažer. Za touto, na první pohled záhadnou pozicí, se skrývá více než jen obšťastňování zachmuřelých zaměstnanců. Jaký význam má tato pozice pro společnosti a jaký vliv má na pracovní výkon zaměstnanců?

HRstack 22.02.2021

Zefektivněte HR procesy: 4 aplikace pro mobilní recruitment

O důležitosti mobilního recruitmentu jsme již psali, nyní se rovnou zaměříme na konkrétní šikovné HR aplikace. Ušetří váš čas, udělají přehled v záplavě uchazečů a pozdvihnou váš nábor o stupínek výše. Chcete vědět, jak držet krok s dobou a zároveň být produktivní? Stahujte.

HRstack 15.02.2021

Co odhalily HR statistiky za rok 2020?

Loňský rok se nesl v duchu koronavirových opatření, která se jednoznačně dotkla i sektoru lidských zdrojů. Díky ohlédnutí a konkrétním statistikám teď můžeme zjistit, jaké průlomové změny v HR přinesl. Hledáček zaměříme na mzdy, nábor, poptávku po zaměstnání, fluktuaci a retenci zaměstnanců.

HRstack 01.02.2021

„Něco nám na tom člověku nehraje, ale nevíme co. Psychologická diagnostika to umí rozklíčovat,“ říká firemní psycholožka Martina Havlíková

Jaké psychologické metody použít na pohovoru? A co by firemní psycholožka doporučila firmám, aby jejich zaměstnanci byli šťastnější? Jak zabránit dobrovolné fluktuaci? Na tato témata jsme si povídali s firemní psycholožkou Martinou Havlíkovou. Ví, co dělá zaměstnance šťastnými a jaké psychologické metody odhalí při interview ideálního kandidáta. 

HRstack 25.01.2021

"HR software ušetří personalistům víc jak 50 % práce," říká Ondřej Gryc ze společnosti PINYA

Svět bez papírování, stereotypních úkolů a manuální správy dat? Digitalizace by tyto požadavky mohla jednoduše splnit. Na téma implementace, vývoje a fungování personálního softwaru pro HR pracovníky jsme vyzpovídali odborníka Ondřeje Gryce. Zjistěte, jaké funkce má personální software a proč je na čase opustit tabulky v Excelu.

HRstack 11.01.2021

Předpovídejte budoucnost s prediktivní HR analytikou

Nemusíte mít zrovna křišťálovou kouli na to, abyste mohli předpovídat blízkou budoucnost. Spolehlivě vám na to postačí HR analytika – konkrétně řečeno prediktivní analytika. Díky ní budete přesně vědět, jak zabránit fluktuaci, jak nastavit bonusy nebo jak sestavit schopný pracovní tým. Buďte jeden krok před konkurencí, a objevte kouzlo prediktivní analýzy. 

HRstack 03.01.2021

7 inspirací ze světových podniků: Takhle můžete udělat firemní kulturu atraktivnější

Věděli jste, že firemní kultura má velký vliv nejen na produktivitu a angažovanost zaměstnanců, ale také na samotný nábor? Zatímco atraktivní kultura zpravidla přitáhne talentované a kvalifikované uchazeče, špatná kultura se může podepsat na vyšší fluktuaci a nespokojenosti zaměstnanců. To si moc dobře uvědomuje těchto sedm společností, které si daly záležet, aby jejich unikátní firemní kultura byla vidět na míle daleko.

HRstack 21.12.2020

5 HR knih, které zvýší váš profesní kredit

Patříte mezi ty, kteří na sebevzdělávání nedají dopustit? Připravili jsme pro vás 5 tipů na HR knihy, které vás odborně posunou dál. Výběr je určen pro všechny manažery, vedoucí týmů, personalisty i studenty personálního managementu, kteří uvítají nové postřehy, nápady a výzkumy vyhlášených českých odborníků.

HRstack 13.12.2020

Recruitment trendy v roce 2020: Deskriptiva a co ještě?

Trendy v moderním recruitmentu se za poslední desetiletí výrazně změnily. Tato změna se týkala například zvýšené poptávky po určitých vlastnostech uchazečů, odlišného náborového postupu, ale také očekávání kandidátů ohledně přístupu a employer brandingu zaměstnavatele. Hlavní roli samozřejmě sehrály i technologie, které jsou v centru dění více než kdy dřív. Nezůstaňte pozadu a zjistěte víc o trendech v recruitmentu, které nás tento rok neminou.

HRstack 30.11.2020

5 nejlepších HR podcastů z Česka a zahraničí

Podcasty patří mezi skvělé zdroje inspirace a vzdělání, které si svou oblibu získávají i v České republice. Příkladem je těchto 5 podcastů, jež primárně cílí na HR komunitu personalistů, manažerů a HR business partnerů. Jestli máte prostor a chuť se vzdělávat, tato forma vás bude bavit – o pestrost témat a zajímavé hosty tyto podcasty rozhodně nemají nemají.

HRstack 23.11.2020

Bolavé místo HR: Digitalizace personálních dokumentů

Dokážete si představit svět, ve kterém nemusíte zdlouhavě hledat potřebné papíry, ztrácet čas archivací nebo generováním nových dokumentů? Digitalizace by tento problém mohla vyřešit jednou pro vždy. Podívejte se s námi na zajímavé statistiky a pádné důvody, proč je digitalizace personálních dokumentů důležitější než kdy dřív.

HRstack 16.11.2020

Práce hrou? 5 příkladů gamifikace v HR praxi

O gamifikaci jste už pravděpodobně slyšeli – možná ve spojení se vzděláváním nebo marketingem. Věděli jste ovšem, že herní prvky můžete začlenit i do HR aktivit? Připravili jsme pro vás 5 kreativních způsobů aplikace gamifikace, a to v náboru, onboardingu, školení nebo teambuildingu. Zjistěte, jaké světové společnosti sklízí s touto technikou úspěch.

HRstack 09.11.2020

Budujte Employer Branding, sníží náborové náklady až o 43 %

Z módního slova na základní strategický prvek, který hraje roli v každé společnosti – to je employer brand, jenž se dotýká všech oblastí fungování podniku. Od náboru a firemní kultury až po well-being zaměstnanců a jejich produktivitu. V každém případě je atraktivní employer brand velká konkurenční výhoda, o kterou byste se neměli nechat připravit. Kdo by se měl na rozvíjení Employer Brandingu podílet a proč je to důležité? 

HRstack 02.11.2020

„Buďte tam, kde je vaše cílová skupina,“ říká o náboru na sociálních sítích HR specialista Martin Grau

Trendy náboru se neustále mění a do hry se čím dál více dostává i oslovování vhodných uchazečů přes sociální sítě. Své o tom ví specialista na nábor a employer branding, Martin Grau, který v tomto rozhovoru sdílí své tipy a postřehy, jak najít správného kandidáta přes sociální platformy, čemu se raději vyhnout nebo jak na dobrou sebeprezentaci firmy.

HRstack 26.10.2020

Popisek pozice, který přiláká vhodné uchazeče? Víme, jak na to!

Dostali jste za úkol napsat popisek pracovní pozice a nevíte si s tím rady? V tomto článku vám dáme 7 užitečných tipů, díky kterým budete schopni napsat text, který vám pomůže přilákat kvalifikované a nadané uchazeče. Hned na úvod můžeme prozradit, že se na moment budete muset vžít do role copywritera, markeťáka i potenciálních kandidátů.

HRstack 19.10.2020

Jak zkvalitnit online pohovor? Tipy nejen pro HR nováčky

V dnešní době se online pohovor stává standardem, který zavádí čím dál více firem. S tím na však přichází i řada pravidel a doporučení, jak by měl kvalitní online pohovor vypadat a čemu se při něm naopak vyhnout. Připravili jsme pro vás 5 užitečných tipů, jak vypilovat online interview k dokonalosti.

HRstack 15.10.2020

5 způsobů, jak zvýšit angažovanost zaměstnanců na home office

Home office se stává čím dál více aktuálním trendem, který následuje stále více firem. Online prostředí ovšem nemusí vyhovovat všem zaměstnancům – některým z nich může chybět kontakt s kolegy. Důležitou roli tak hraje právě angažovanost, která jim pomůže zůstat ve spojení s kolegy a zároveň udržet jejich produktivitu. Co dělají různé společnosti proto, aby zvýšily angažovanost svých lidí?

HRstack 05.10.2020

Češi a job-hopping: Jak to vnímají?

Dynamika a povaha trhu práce se neustále mění. Se střídáním generací se rovněž mění trendy, pohledy na zaměstnanecké benefity nebo formy práce. U Čechů se začíná měnit názor i na takzvaný job-hopping (střídání práce), který se v českém prostředí objevuje čím dál častěji. Z jakých důvodů Češi nejvíce odcházejí a v jakých oborech je nejvyšší míra fluktuace? 

HRstack 15.09.2020

I v HR pomáhá umělá inteligence

Umělá inteligence je technologie, která silně začíná formovat dnešní HR svět. Její aplikace pomůže firmě snížit administrativní zátěž, zvýšit produktivitu i spokojenost zaměstnanců. Pojďte si přečíst o 5 praktických formách využití, kde může AI výrazně zlepšit fungování a workflow ve firmě.

HRstack 07.09.2020

LISUMMIT 2020 je za dveřmi a my budeme u toho

Jedna z největších oborových konferencí LISUMMIT 2020 se blíží. Letošní ročník přinese nabitější informace, nová jména, nové tváře, nové přístupy a know-how z HR, recruitment, marketing a sales. Můžete se těšit na neznámější a stěžejní osoby této profesní sociální sítě v ČR a SK, které vystoupí live 14. 9. 2020 v prostorách branického pivovaru. Nebude chybět ani náš CMO Vilém Terich, který se zaměří na klíčová témata employee branding, brand awareness & brand building. Využíváte LinkedIn jako pracovní nástroj a chcete z něj vytěžit maximum? Pak byste neměli chybět.

HRstack 01.09.2020

Jakých benefitů si zaměstnanci cení nejvíce?

Systém zaměstnaneckých benefitů je dnes čím dál tím pestřejší. Nové generace na pracovním trhu přináší změnu hodnot, na které zaměstnavatelé reagují nastolením nových pracovních benefitů. Jaké výhody v práci Češi nejvíce oceňují? A jak se tento seznam liší ve srovnání ze zahraničí?

HRstack 25.08.2020

5 HR trendů současnosti

Za posledních 10 let se nábor a HR management výrazně změnily. Čím dál více je kladen důraz na well-being zaměstnance, transparentnost náboru a proaktivní, personalizovaný přístup HR pracovníků. Pojďte si přečíst o zajímavých HR statistikách a aktuálních trendech, které by neměly uniknout vaší pozornost.

HRstack 20.08.2020

HRstack – váš průvodce ve světě IT recruitmentu

Otevíráme nový projekt HRstack, který bude vzdělávat, rozšiřovat obzory v oblasti IT recruitmentu a ustupovat od zažitých stereotypů. Určen bude především pro odborníky z oboru Human Resources, kteří se rádi vzdělávají, nejen na českém trhu. Přinese aktuální trendy a novinky ve formě článků, rozhovorů, tipů, videí a dalšího zajímavého obsahu.

HRstack 18.08.2020