CoolClub pro IT odborníky

Robotické obchodování není terminátor, není třeba se ho bát

04.06.2019

Se zakladatelem nejnavštěvovanějšího portálu o forexu a jednou z nejvýraznějších osobností tradingu v ČR a SK, Ondřejem Hartmanem nejen o robotickém obchodování, které má jasné základní pravidlo úspěchu, o obchodování z mobilu, ale i o tom, v čem vězí úspěch ziskového tradera.

 

CoolDialog

Ondřej Hartman, zakladatel forexového portálu FXStreet.cz

 

Kdy jste obchodováním vydělal svou první tisícovku?

Na svoji první tisícovku si vzpomínám dobře, přestože to bylo téměř před více než patnácti lety. Bylo mi asi 17, a přišlo to po pár dnech reálných obchodů. Protože dříve nebyly takové možnosti jako dnes, muselo se začínat s vyššími částkami, a tak to samozřejmě naskakovalo rychleji, zároveň šlo ale i o větší riziko. Jak jste obchodováním rychle vydělal, tak jste vzápětí mohl hned prodělat. Dnes už je situace jiná a pro začínající soukromé obchodníky na finančních trzích je to méně náročné i méně rizikové. Dá se začít s mnohem nižším kapitálem a dostupné technologie vše zjednodušují.

 

V kolika letech jste začal s reálným obchodováním? Vystačil jste si tehdy s obyčejným počítačem?

Já jsem s tradingem začínal v 17ti (byl jsem zvláštní dítě), při studiu střední školy, studoval jsem IT. Tehdy jsem pracoval s takzvaným paper tradingem – tedy demo účtem s fiktivním kapitálem. Platformy tenkrát byly jiné než dnes, vzpomínám si, že tehdy to byl AmiBroker, Trade Navigator (Genesis), TWS od IB nebo Trading Station. Z dnešního pohledu to byly hrozné programy, zbytečně složité, graficky a uživatelsky nepříliš přívětivé. Dnes používám platformu MetaTrader, což je úplně něco jiného, rychlý, přehledný, a jednoduchý software, který umí vše, co trader potřebuje. Je přímo napojen k online brokerovi, u nějž máte obchodní účet, takže skrze něj lze rovnou online obchodovat.

 

Kdy jste si uvědomil, že váš život jsou měnové trhy, konkrétně pak Forex?

Já jsem začínal s obchodováním akcií a akciových indexů, a teprve po dvou nebo třech letech tradingu jsem začal s forexem. Ten mě uchvátil a zůstal jsem u něho dodnes. Pro tradera má nejvíce výhod, dokážu na něm vydělávat nejvíc peněz. Měny se hýbou více než akcie.

 

Situace v technologiích se rychle mění více než kde jinde, mění se nejen počítače, ale i platformy, software, programy... Jak je to po technické stránce dnes? Má i obchodování za sebou nějaký dramatičtější vývoj?

Ano, samozřejmě. Dnešní technologie a možnosti pro tradery se vyvíjejí kupředu. Dnes je vše zdarma, obchodní platformu vám broker poskytne včetně online dat z burz nebo měnových párů přímo do platformy. Dnes to zní nepředstavitelně, ale dříve to tak nebylo, brokerům jste museli platit. Jediné, za co dnes platíte, je vykonaný obchod, tedy poplatek za obchody, ale i ty jsou dnes velmi nízké. Tradingová technologie výrazně pokročila, takže lze běžně obchodovat i skrze mobil nebo tablet. To bylo pro mě před lety nepředstavitelné. Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že jednou budeme obchodovat na burze z mobilu, zasmál bych se tomu.

 

Co s člověkem udělá první úspěch na měnových trzích?

Každý úspěch je motivující a dá vám pořádnou dávku adrenalinu. Když jsem ještě jako začátečník vydělal první větší peníze, cítil jsem se jako mistr světa. Hned jsem si představoval, co všechno si koupím, když to takhle dobře půjde dál. To ale v tradingu není moc dobré, protože pokud člověk na začátku hodně vydělá, bývá to většinou o náhodě nebo o štěstí. Často se pak sepne chamtivost vydělat ještě víc, snadno si začnete myslet, že je to jednouché. A to vede k tomu, že bez zábran, nekontrolovatelně riskujete a trh vás dříve nebo později klepne přes prsty. Protože jedině trh má vždycky pravdu. Takže paradoxně je lepší, když trader na začátku prodělá s menším kapitálem a uvědomí si velkost finančního trhu, aby získal k obchodování respekt, než aby generoval velký zisk už od začátku a o něj pak stejně snadno přišel…

 

 

Je podle vás lepší pustit se do obchodování sám za sebe, nebo doporučujete svěřit své peníze profesionálním traderům?

Určitě je lepší se pustit do obchodování sám. Každý průměrně inteligentní člověk se může naučit základy investování, obchodování i finanční inteligence. Sami se o své peníze vždy postaráte nejlépe, není to nic složitého. Díky tomu, že jsem si za posledních 15 let prošel celým vývojem tradingu a znám se se všemi brokery, bankéři, makléři i analytiky z oboru, můžu říct, že některým rádoby odborníkům bych nesvěřil ani korunu. Nejenže tito „odborníci“ v kravatách (což jsou v reálu často i čerství absolventi škol bez zkušeností), kteří sice dobře vypadají a působí seriózně, často sami reálně ani na finančních trzích neobchodují, ale hlavně neznají vás, ani váš stupeň rizika atd. Útočí na nás různé nabídky investičních fondů, které nám chtějí spravovat peníze, ale když vidím ty reálné výsledky, kdy jde o zhodnocení kapitálu řádově jen několika desetin nebo jednotek procent ročně, raději bych koupil pozemek nebo byt a vydělal tak více než oni „odborníci“. Takže ano, jsem přesvědčený, že téměř každý může na finančních trzích uspět, ale chce to píli, odvahu a ochotu vzdělávat se. Není to atomová fyzika. Běžný a průměrně ziskový trader se může už po pár měsících naučit samostatně obchodovat třeba na forexu, a dosahovat sám zhodnocení kapitálu několika desítek procent.

 

Jste člověk, který zná komunitu traderů dobře jako málokdo… Jak se v průběhu let mění jejich chování ve smyslu očekávání?

V tomhle se nic nemění, alespoň já nic takového nezpozoroval. Stále platí, že lidé se vrhají do tradingu kvůli penězům, což je správné, to by měl být ten hlavní důvod. Tradeři se pak jen překlápějí do dvou skupin podle jednotlivých očekávání: část se vrhne na dráhu tradera s cílem si pouze přivydělat nebo zhodnotit své úspory (mimochodem mnohem lépe, než to udělá jakákoliv banka), a druhá část se tím chce živit na fulltime. Což je samozřejmě těžší, ale nese to lepší ovoce. A tohle, myslím, bude platit pořád, bez ohledu na proměnu doby.

 

S nástupem robotizace přišla i možnost automatického (robotického) obchodování. Dovedete si představit, že měnové trhy ovládnou roboti?

Automatické obchodování roste na popularitě, ale mám pocit, že hlavní boom mezi tradery byl někdy před 2-3 lety. Nyní zájem mezi běžnými tradery mírně polevil. Vždy byl, je a myslím, že ještě dlouho bude hlavní způsob obchodování klasický ruční trading, kdy příkazy na počítači zadává sám člověk. Většina traderů neumí programovat, takže je pro ně jednoduší si obchodovat sami ručně (klasicky). I bankovní tradeři velkých investičních bank říkají, že hlavní úlohu mají stále klasičtí online tradeři. Největší ochody se zadávají a kontrolují ručně přes několik oddělní a několik trading desků. Možná i kvůli bezpečnosti, aby nedošlo k žádnému technickému problému v neřízených robotech, k dominovému efektu… Například jako v roce 2011, kdy obchodní automaty špatně vyhodnotily situaci a začalo se hromadně spouštět obrovské množství příkazů. Šířily se jako lavinový efekt, který nakonec způsobil takzvaný flash crash, tedy extrémně prudký a krátkodobý propad na burze.

 

 

Jak takové robotické obchodování vlastně funguje?

Je důležité si uvědomit, že robotické obchodování, tedy takzvané automatické obchodní strategie (zkratka AOS), není nic jiného než naprogramování vlastních pravidel daného tradera. Tady dochází často k zásadnímu nepochopení veřejnosti, co to vlastně robotické obchodování je. Obchodní robot není žádný terminátor nebo umělá inteligence, která by samostatně přemýšlela a obchodovala. Je to jen seskupení pravidel tradera, která jsou mnohdy velmi mechanická, a proto pokud má trader znalost programování (nebo kamaráda programátora), naprogramuje si tato svá vlastní pravidla pomocí programovacího jazyka, s nímž umějí platformy pracovat.

 

Mohl byste to uvést na příkladu?

Velmi zjednodušený příklad: jsem trader a obchoduji podle pravidel, která mám otestovaná s tím, že generují zisky. Když cena trhu EUR/USD překoná 3denní maximum a zároveň je trh v definovaném rostoucím trendu, zmáčknu příkaz nákup, a když pozice vydělává 500 USD, ukončí se pozice v zisku. Pokud by se trh otočil dolů a já naopak začal prodělávat, zastavím ztrátu a ukončím obchod na mínus 200 USD. To je příklad primitivních pravidel, takzvané obchodní strategie, která má přesná pravidla, a pokud jsem trader, je mojí prací jen sledovat grafy a hledat situaci v trhu, kterou obchoduji stále dokola... Ale ne vždy mám čas grafy sledovat, po pár hodinách navíc ztrácím koncentraci a nerad bych si nechal uniknout pěkné zisky a příležitosti. Mohu si tedy takovou strategii naprogramovat do obchodního softwaru. Pokud na trzích dojde ke splnění mých zadaných pravidel, software (můj naprogramovaný robot) to pozná a plně automaticky vstoupí do obchodní pozice. Další možností robotického obchodování je řešit věc jako poloautomat, který vás na situaci jen upozorní například sms zprávou.

 

V čem vidíte největší výhody a úskalí robotického obchodování?

Největší výhoda automatického obchodní je přesnost a preciznost takové strategie, která vykonává obchodní pokyny přesně podle pravidel. Nikdy se neunaví a obchoduje bez psychologie a emocí, stále podle pravidel jako otrok. Nevýhodu vidím v tom, že ne každá obchodní strategie se dá naprogramovat (zmechanizovat). Sofistikované metody, kde má hlavní zásluhu daný trader, jeho zkušenosti, intuice a cit pro trh, se do programovacího kódu jednoduše přenést nedají.

 

 

Nakolik hraje roli v obchodování psychika?

Je to zásadní, podle mě tvoří 60 % úspěchu. Vždy říkám, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným traderem je jen v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich strategii, a už vůbec ne v softwaru či nástrojích, jaké používá.

 

Jaké publikum zhruba tvoří tradeři obchodujcí skrz RO?

Troufám si odhadnout, že mezi běžnými soukromými tradery obchoduje 85 % ručně a jen 15 % využívá ke svému obchodování AOS. Zvýšený zájem o robotické obchodování vidím zejména u traderů z oboru IT, protože umějí programovat.

 

Co si o RO myslíte vy sám? Může opravdu fungovat?

Jistě, funguje dobře. Já sám mám v týmu traderů dva programátory, kteří u nás v FXstreet.cz programují, obchodují některé naše obchodní metody a tvoří z nich roboty. V zásadě platí, že dobrý trader vytvoří ziskového robota a špatný trader (který robota naprogramoval podle svých pravidel), zase jen špatného. Robot je jen naprogramování obchodní myšlenky daného tradera. Konkrétně u nás to pak máme nastavené tak, že přibližně 80 % obchodů jedeme ručně (diskrečně) a jen ve 20 % obchodují automaty.

 

 

Jak vidíte budoucnost RO, potažmo tradingu vůbec?

Podle mě se bude trading dále vyvíjet podobným tempem, dočkáme se dalšího snižování poplatků za obchodování, rozšiřujících nabídek a možností obchodování (jako v poslední době populární Bitcoin a další kryptoměny). Možná se už brzy dočkáme toho, že budeme moci obchodovat z různých zařízení, například z chytrých hodinek apod. Dočkáme se ale také bohužel zpřísňující regulace. Tady mi však přijde, že regulátoři spíše brzdí a omezují samotné tradery, místo aby je chránili od neseriózních brokerů a pochybných investičních společností. Robotické obchodování s tím samozřejmě bude souviset stejně jako klasické ruční obchodování.

 

Dá se tradingem v Čechách uživit?

Samozřejmě to člověka uživí, ale záleží na několika faktorech. Zaprvé, jak k tomu člověk přistupuje, můžete ho mít jako koníček nebo jako seriózní byznys. Další otázkou je, kolik máte času, jak velký máte obchodní kapitál, protože peníze dělají peníze. Pokud máte na účtu 100 000 Kč a metodu, která vydělá 50% zhodnocení kapitálu za rok, tak to sice na uživení není, ale máte velmi dobrý přivýdělek. Ale pokud máte na účtu 2 miliony, zhodnocená částka 50 % už bude samozřejmě mnohem zajímavější.

 

Každá práce, zvlášť ta, která ve výsledku za něco stojí, s sebou nese vítězství i prohry… Zažil jste je i vy?

To víte, že ano. Začátky nebyly vůbec jednoduché, člověk dělal spousty chyb a tenkrát u nás nebyly takové možnosti jako dnes. Neexistovalo moc webů, které by se seriozně věnovaly tradingu, a už vůbec ne speciálně forexu. Učil jsem se za pochodu, hodně jsem čerpal ze zahraničí, od zkušených traderů, četl jsem knihy, analýzy. A hlavně to nevzdávál to ani při prvních větších prodělcích. Věřil jsem, že se obchodovat ziskově naučím a povedlo se. Kdybych tenkrát věděl tolik informací, kolik víme dnes, šel bych na to jinak. Proto se snažím tuto cestu začátečníkům zjednodušit právě skrze portál www.fxstreet.cz, který jsem pro tyto účely založil, a který slouží pro vzdělávání začátečníků i pokročilých traderů. Mohou se učit od úspěšných, začít s mnohem nižším kapitálem, anebo neriskovat v začátku vůbec nic a začít na demo účtu.

 

 

Ve svých knihách vytrvale upozorňujete na to, že úspěšný trader by měl pamatovat na psychohygienu. Jak se vy sám udržujete v kondici, která vás při obchodování a náročné práci podrží?

Já si nejvíce odpočinu při sportu, zejména při na boxu. Sportu se věnuji 6x týdně. Hlavu si parádně vyčistím, i když se s rodinou vracím do rodného Liberce, kde rád sedám na čtyřkolku a mizím do terénu.

 

Které 3 rady, jež jste v životě dostal, vám byly v životě nejvíc platné?

Jednou mi moje učitelka na základní škola řekla: Kdo se ptá, je hloupý pět minut; kdo se neptá, je hloupý celý život. Tím se celý život řídím. Když jsem pak začal sportovat, řekl mi zase trenér v posilovně, že chcili něco dokázat, musím vydržel i tu bolest. Ono známé: No pain, no gain. To mě naučilo pořádně a tvrdě makat, a snažit se být o krok před ostatními, dělat více než ti druzí. V podnikání mi jeden známý řekl, že co se nerozvíjí, to zaniká, a tak jsem se vždy snažil být ve svém oboru nejlepší a neusnout ani na těch nejzelenějších vavřínech.

 

 

Ondřej Hartman

Ondřej Hartman je úspěšný profesionální obchodník na finančních trzích se specializací na forex. Patří mezi nejvýraznější osobnosti tradingu v České republice a na Slovensku. Založil první server věnovaný forexovému obchodování u náwww.FXstreet.cz. Řadu let předává své zkušenosti začínajícím i profesionálním obchodníkům skrze odborné kurzy, je autorem několika knih o tradingu. Jeho poslední publikace Jak se stát forexovým obchodníkem se stala bestsellerem. Je ženatý, má dvě děti a jak říká, šíření kvalitních informací o tradingu vnímá jako své poslání.

 

O portálu FXstreet.cz

FXstreet.cz je první nezávislý server v České republice a na Slovensku, věnovaný obchodování na forexu. Za dobu svého působení vytvořil komunitu úspěšných forexových traderů a poskytl funkční vzdělávací i obchodní platformu začínajícím i zkušeným traderům. Na základě analýzy nejúspěšnějších strategií a obchodníků vytvořil tým Ondřeje Hartmana unikátní kurzy, díky nimž může na forexu začít obchodovat každý.