CoolClub pro IT odborníky

Jak na výběr správného dodavatele IT kapacit? Nehrozí vašemu dodavateli insolvence?

Dodavatele IT kapacit dnes řeší většina společností. Klienti však často neprověřují reálnou ekonomickou situaci a dlouhodobou stabilitu svých dodavatelů. Přitom je spolupráce s firmami, které neuvádějí základní reference a nezveřejňují hospodářské výsledky, velmi riziková. Přestože se totiž může tvářit jako úspěšná společnost, ve skutečnosti může být na cestě do insolvence. Jaké důsledky z takové spolupráce klientovi i kontraktorovi hrozí? A jak se takovým situacím vyhnout? Přinášíme zásadní informace pro klienty i kontraktory, kteří s podobnými firmami spolupracují.

 

Magazín

 

Špatná volba dodavatele IT kapacit může přijít velmi draho, a přitom k tomu stačí tak málo: „Je to situace, kdy klient/kontraktor vychází při posuzování dodavatelské firmy pouze z těžko ověřitelných „marketingových“ informací dodavatele a jeho sociálních sítí,“ říká Milan Čálek, zakladatel společnosti CoolPeople.

„Vůbec pak netuší, že takovéto firmy dost často bojují o své ekonomické přežití nefér metodami, které poškozují klienty, kontraktory a kazí dobrou pověst celého našeho odvětví. Zatajování základních ekonomických informací je jen pomyslnou špičkou ledovce, dalším krokem pak bývá velké prodlení s úhradou závazků vůči kontraktorům, až insolvence. Úspěšná transparentní společnost nemá nic takového zapotřebí. Aktuální covid/korona krize bohužel ještě více umocnila případné ekonomické problémy. Jinými slovy firmy, které měly problémy již před krizí, budou mít nyní problémy ještě horší až fatální. Z tohoto důvodu cítíme jako svou povinnost na to naše klienty i kontraktory dopředu upozornit. V době rostoucí ekonomiky se celá řada problémů utají, ale v krizi bohužel dojde na lámání pomyslného chleba a je nutné být o to více ostražitý na to, s kým spolupracujete,“ dodává Čálek.

 

Rizika pro kontraktory

Příkladem takového podvodného jednání je i případ obřího krachu německého dodavatele IT kontraktorů, společnosti Reutax Group IT. Společnost, která mimo jiné dodávala IT profesionály renomovaným globálním firmám, podala v roce 2013 návrh na insolvenci. Do poslední chvíle se však v Reutax Group IT snažili problém upozadit a během vyhlášení insolvence z nedostatku likvidity dokonce uváděli, že se jedná o nezbytnou aktivitu, že obchodní model považují za životaschopný. Toto jim tehdy potvrdili i jejich klienti. Nadále tedy nalhávali kontraktorům, že bez toho, aniž by zůstali na jejich palubě, se nepohnou z místa a záchrana společnosti už nebude možná. Situace bohužel skončila tak, že společnost ze dne na den přestala kontraktorům vyplácet peníze od zákazníků.

Reutax Group IT se dostala do likvidace a své závazky nebyla schopna vyplatit. Její kontraktoři (jako nezávislí podnikatelé) nakonec neměli nárok ani na vyplacení státní ochrany proti insolvenci.

 

Milan Čálek, zakladatel společnosti CoolPeople

 

Dopady na klienta

Pravidelně zveřejňovat své hospodářské výsledky je zákonnou povinností každé společnosti. Pakliže jako klient spolupracujte s firmou, která své výsledky skrývá, patrně to bude mít svůj (velmi často zarážející) důvod. Zpozorněte, spoluprací s takovou firmou ženete svou společnost do problému. Velmi lehce se totiž může stát, že firma ze dne na den skončí a kontraktorům nikdo nezaplatí za odvedou činnost. Známé pravidlo důvěřuj, ale prověřuj, je v případě dodavatelských firem na místě více než kde jinde.

„Tyto nepříjemné dopady jsou v praxi takové, že kontraktor přestane ze dne na den pracovat a požádá vás o záruky úhrady služeb, bude ohrožena vaše reputace na trhu. Žádný klient asi nechce řešit ekonomické a životní problémy kontraktorů na svých projektech, IT kapacit, kteří nedostali zaplaceno od svého zprostředkovatele. Navíc vy jako klient budete mít ohrožené termíny dokončení svých projektů, způsobené případným výpadkem IT kapacit,“ varuje Čálek, podle nějž je takových rizikových firem na českém trhu překvapivě stále dost. „Přitom stačí jen prověřovat, s kým chcete do spolupráce jít.“ Dobrých společností je na trhu celá řada a není překvapením, že se žádná z nich se za své ekonomické výsledky nestydí a pravidelně je publikuje na www.justice.cz. Velkou výhodou je v tomto trh na Slovensku, kde na www.finstat.sk najdete hospodářské výsledky všech společností, ať chtějí či nechtějí.

 

Jak poznat rizikovou společnost?

Riziková společnost prostě od začátku nehraje fér, a tak si dejte pozor, pokud:

  • neuvádí své hospodářské výsledky z aktuálního ani minulého období
  • na sociálních sítích a při výběrových řízení uvádí nereálné obraty, zisky, nadnesené počty zaměstnanců, zakázek atd.
  • má minimální základní kapitál a vlastní jmění
  • generuje minimální zisk, nebo dokonce ztrátu

 

Nejste si svým dodavatelem jistí? Prověřte si, jak funguje v jiné zemi (např. na Slovensku pomocí www.finstat.sk). Možná budete překvapeni špatným hospodařením, nebo dokonce likvidací daného subjektu, ať je to menší tuzemská společnost nebo velká korporace.

 

Stanovte rizika

Nezapomínejte, že při startu jakéhokoliv projektu je důležité stanovit veškerá rizika. „Aktuální situace napovídá, že je to jednoznačně na místě. Položte si otázku, zda je váš dodavatel na krizi pořádně připraven,“ dodává Čálek. Abyste si byli stoprocentně jisti, že jdete do spolupráce se spolehlivým partnerem, můžete využít podpory dalších, nezávislých stran. Lze si jednoduše nechat zpracovat nezávislý audit od renomovaných společností, jako je např. Dun & Bradstreet, v České republice zastoupená společností Bisnode. „Pokud hledáte spolehlivého dodavatele IT odborníků a chcete si audity i prověřování ušetřit, obraťte se na CoolPeople. Jsme na trhu již patnáct let a své hospodářské výsledky pravidelně zveřejňujeme. Naším mottem je od začátku hrát fér a být maximálně transparentní. Za to osobně ručím,“ uzavírá Čálek, jehož společnost je již několik let největším hráčem na trhu IT kapacit.

 

 

 

Připravila: Radka Hejdová