CoolClub pro IT odborníky

Jak zabránit nechtěnému dotyku obrazovky mobilu? Víme jak na to!

20.11.2023

Uzamknout dotykovou vrstvu obrazovky se může hodit. Oceníte ji při sledování videa, spuštěné navigace nebo u dětí. Jak na to?

 

Magazín

 

Dotyková vrstva obrazovky slouží k interakci s uživatelským rozhraním. Jednoduše ale může dojít na situaci, kdy se dotyková obrazovka úplně nehodí.

Typicky se tak stává při sledování videa, navigace nebo v případě, že smartphone svěříte do rukou dětem.

Co dělat v situaci, kdy se přímo vybízí uzamknout obrazovku proti případnému dotyku? Poradíme vám, jak ji u iOS i Android mobilních zařízení na moment zablokovat.

 

 

iPhone

U iPhonu je nastavení o něco jednodušší než u Androidu, stačí totiž přejít do Nastavení (Settings) – Zpřístupnění (Accessibility) – Asistovaný přístup (Assistive Access).

Zvolte Nastavení kódu (Set Up Assistive Access) a vymyslete heslo, popřípadě FaceID nebo TouchID, kterým dotykovou vrstvu displeje znovu odemknete.

V případě, že chcete už takto zavedenou funkci pouze aktivovat, je tu jednoduchý trik. Stačí třikrát stisknout tlačítko pro zamykání telefonu a prstem na displeji nakreslit oblast, která nemá na dotyk prstů reagovat.

Poté kliknete na Spustit a vámi vybraná deaktivovaná oblast zešedne.

Asistovaný přístup opět zvrátíte prostřednictvím zamykací klávesy a jejím trojnásobným stisknutím, následuje kód, FaceID nebo TouchID.

 

 

Android

Android nemá vestavěnou funkci pro uzamknutí dotykové vrstvy, takže je třeba použít externí aplikaci.

Jednou z možností je Touch Protector, která je k dispozici zdarma v Google Play. Po povolení oprávnění pro zobrazování přes ostatní aplikace lze vybrat režim pro deaktivaci dotykové vrstvy.

Touch Protector nabízí řadu dalších možností, například možnost deaktivovat dotykovou vrstvu pouze v rámci aktuální aplikace a mnoho dalšího.

 

 

Připravila: Petra Sauerová