Je to HOAX! Dorazilo k vám těchto 7 hoaxů také?
Hoaxy jsou v internetovém prostředí známým pojmem. Troufáme si tvrdit, že téměř každý se s některým z nich už alespoň jednou v životě setkal. Najdeme mezi nimi hoaxy úsměvné, ale stejně tak i potenciálně nebezpečné. My vám přinášíme 7 z nich, které nás zaujaly. Setkali jste se s nimi také?
Magazín
A tenhle znáte..?
1. Bill Gates rozdává peníze
Podle všeho se Bill Gates jednoho dne ráno vzbudil a řekl si, že bude rozdávat peníze. Tedy konkrétně – aby se Microsoft a AOL ujistili, že je Internet Explorer nejrozšířenějším programem, rozběhli e-mailový test. V něm vám zaplatí za každého člověka, kterému e-mail přepošlete. A ne zrovna malou částku - konkrétně 245$! Každému racionálně smýšlejícímu člověku musí dojít, že takové počínání Microsoftu by nemělo úplně racionální základ. Přesto patří daný HOAX k těm známějším.
„Prosim Vas neberte to na lehkou vahu. Bill Gates se rozhodl podelit se o sve bohatstvi. Pokud tohle budete ignorovat, pozdeji Vas to muze mrzet. Microsoft a AOL jsou ted nejvetsi Internetove spolecnosti a aby se ujistily, ze Internet Explorer zustava nejrozsirenejsim programem, rozebehly e-mailovy beta test. Jestli preposlete tento mail svym pratelum, Microsoft to zjisti (pokud jste uzivatele Microsoft Windows) do dvou tydnu. Za kazdeho cloveka, kteremu tento mail preposlete, Vam
Microsoft zaplati $ 245. Za kazdeho cloveka, kteremu to poslete a on take, Vam Microsoft zaplati dalsich $ 243, a za kazdeho tretiho cloveka, ktery tuto zpravu obdrzi, Vam zaplati $ 241. Do dvou tydnu Vas Microsoft bude kontaktovat, aby obdrzel Vasi adresu a pak Vam posle sek. S pozdravem Chinu!“
2. Zpátky do minulosti
Pamatujete si na dobu, kdy svět ještě neznal Facebook a světu vévodilo ICQ? Že ano? Pak možná i k vám dorazil hoax, který upozorňoval na obrázek, který měl obsahovat vir. A aby se tento soubor dál nešířil, měli jste o něm samozřejmě informovat všechny své kontakty. A taky jej neotvírat Explorerem! „Pry koluje po ICQ a po netu obrazek se jmenem "ms23.jpg", ktery obsahuje Trojskyho kone (virus), tak ho neotvirejte explorerem! Informujte pro jistotu po ICQ ostatni!“
3. Nelegální operační systém
Další hoax upozorňuje na problém, který vznikl v souvislosti s nelegálním operačním systémem. Zároveň varuje před zákonem. Aby vše působilo důvěryhodněji, je přidáno dokonce telefonní číslo, na které se můžete obrátit pro řešení technických dotazů.
„Dobrý den, dovolujeme si vás obeznámit s problémen, který se vyskytl ve vašem nelegálnímsystému. Pokud tuto informaci nebudete respektovat, budete stíháni podle zákona 137 článku 3, odstavec 45. Děkujeme za pochopení. Technické dotazy rádi zodpovíme na čísle 233 090 244. Obchodní dotazy volejte na 233 090 233, v pracovní dny od 8:30 do 17:00 hod. Security Team.“
4. Autorská práva na Facebooku
Hoax zaměřující se na autorská práva na Facebooku byl jeden z těch, které se objevovaly poměrně často. Bohužel, jak asi tušíte, uvedený text není opodstatněný, protože používání Facebooku se řídí podmínkami užití. Jde tak pouze o výplň místa na zdi profilu.
„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou). Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas! FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné "oznámení o soukromí", jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu. Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem. Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.“
5. Šířící se virus
Na některou z řetězových zpráv varující před šířícím se virem už narazil asi každý z nás. Snaha autora o maximální důvěryhodnost je často obdivuhodná. I v tomto případě jde o poměrně promyšlený postup, který leckterého nezasvěceného uživatele snadno zmate.
„Varování po internetu se začal šířit nový virus s názvem sub_enter, je to tzv. kontaktní virus, virus se šíří volně po internetu a k uživateli se může v mnoha podobách, (macro viry, *.scr, *.vbs, atd.) někdy se šíří jako tzv. skrztá příloha a využívá tak chyby v MS Outlook, poté co se dostane do počítače uživatele se nainstaluje do systémového adresáře
(C:\Windows\System32 nebo C:\WINNT\System32). Co způsobuje: je to tzv. kontaktní virus tj. že se spouští při kliknutí na nějakou klávesu (ve formě která byla zatím analyzována to byl enter) po kliknutí virus smaže nějakou dll knihovnu nebo začne měnit hodnoty v registru. Pokud naleznete ve svém systémovém adresáři soubor sprestrt.exe "NEMAŽTE HO!!!!!!!" kontaktujte svého administrátora, který vám pomůže se tohoto viru zbavit, v Americe již vyšel aktualizovaný antivirus. Pošlete tuto zprávu dál svým známým.“
6. Výjimečný měsíc
Poměrně legračně působí hoax, který upozorňuje na velmi vzácný kalendářní měsíc. V tomto případě není příliš složité rozluštit, že se jedná o hoax. Stačí se podívat do kalendáře, či použít selský rozum.
„Zajímavost pro rok 2011 a tento leden zvlášť! Tento měsíc je zvláštní, má totiž 5 sobot, 5 neděl a 5 pondělků. Stává se to jenom jednou za 823 let. Právě proto takový měsíc se považuje za peněžní. Rozešli toto oznámení 8 přátelům a za 4 dny dostaneš hodně peněz. Je to podle učeni Feng-Šuj. Pokud to neodešleš, tak necháš si ujít své štěstí. Posílám, co kdyby to zafungovalo. Pak uděláme mejdan!!!“
7. PIN kód
Velmi známým hoaxem, který proběhl internetem poměrně nedávno, je ten, který se zaměřuje na PIN kód při výběru z bankomatu. Autor všem radí, aby v případě nouze zadali svůj PIN kód v opačném pořadí - bankomat peníze vydá a zároveň přivolá policii. Pravda je ovšem taková, že po zadání PINu v opačném pořadí hotovost nezískáte, zároveň ani nebude přivolána policie. Jedná se pouze o hoax.
„Jakmile se ocitnete v situaci, kdy jste přinuceni násilníkem a musíte pod nátlakem vybrat peníze z Bankovního automatu, zadejte svůj PIN opačně: tzn. od konce - např. máte-li 1234, tak zadáte 4321 a automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijede na pomoc!!! Tato zpráva byla před nedávnem vysílána v TV, přesto ji využili doposud jen 3 lidé, protože se o této skutečnosti mezi lidmi neví. Přepošlete co nejvíce lidem.“
Nejlepší obrana? Ignorace
Hoaxy existují již dlouhý čas a dokud se budou stále objevovat lidé, kteří jim budou věřit, jen tak asi nezaniknou. Důvodem pro šíření takové zprávy je často touha autora vystřelit si z ostatních lidí. Najdou se však i případy, kdy jde spíše o zlý úmysl. Naštěstí je možné se jim poměrně dobře bránit. Jak asi víte, nejlepší obranou proti hoaxům je jejich ignorace. Pokud vás hoaxy pobavily, podívejte se na jejich databázi hoax.cz, stojí za to.
Připravila: Martina Opravilová