CoolClub pro IT odborníky

Koronavir může „chytit“ i váš mobil. Víte, jak jej správně čistit?

Nosit roušku a dezinfikovat si ruce nemusí stačit. Pokud svůj mobil vystavujete „nástrahám“ veřejné hromadné dopravy nebo třeba obchodům, může se i na něm virus usadit. Překvapení? Vždyť právě na mobilním telefonu se vyskytuje 7x více mikroorganismů než na záchodovém prkénku. A stejně jako je mobil semeništěm bakterií, plísní a kvasinek, může být kontaminován i virem COVID-19. Na místě je tedy pravidelná dezinfekce.

 

Magazín

 

Pro někoho může být zjištění, že je jeho mobilní telefon ráj mikroorganismů, překvapením. Málokdo si dovede představit (a připustit), že záchodové prkénko je oproti přístroji, s nímž vědomě manipulujeme v průměru 220x denně a dotkneme se ho až 2 600x (chcete-li znát své přesné číslo, stáhněte si aplikaci Checky – pro iOS i Android zdarma, která vám spočítá, kolikrát denně kontrolujete telefon), o dost „hygieničtější“. A přesto je to tak, tvrdí britská firma, která provedla zajímavý experiment: srovnala vzorky povrchů WC sedátek s povrchy smartphonů. Zjistila, že telefony obsahovaly průměrně 1 479 kolonií bakterií, zatímco WC prkénka jen 220. Mobily neuchránil ani obal.

 

Rizikem je dotyk i kapénky

Kde se na mobilech mikrobi berou? Koncentrují se tím, že s mobily neustále manipulujeme, a to v nejrozličnějších prostředích. Scrollujeme v MHD, v čekárně u lékaře, v práci, ve výtahu, po výběru z bankomatu, po dotyku s platebním terminálem, na toaletě, ve škole, v nákupních centrech… Takřka bezprostředně po těchto aktivitách saháme na displej, který tím kontaminujeme.

A nejde jen o přímý dotyk, konkrétně koronavirus se na mobilu může usadit i pomocí kapének. „COVID-19 se do okolí rozšiřuje tím, že infikovaná osoba vykašlává nebo vydechuje kapičky infikované tekutiny. Ty pak dopadají na blízké povrchy a předměty, jakými jsou stoly, počítače, telefony, popř. potraviny apod. Ostatní se mohou nakazit dotykem s těmito povrchy nebo předměty – a to kontaktem s jejich očima, ústy nebo vdechnutím,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví v informační zprávě o prevenci koronaviru.

 

 

Na dezinfekční ubrousky zapomeňte

Abyste na svém mobilu viry a bakterie eliminovali, je potřeba mobil pravidelně dezinfikovat. Jak ideálně ošetřovat svůj smartphone napoví manuál od výrobce konkrétního telefonu. K odstranění nečistot vám postačí vlhký ubrousek, abyste se však zbavili i mikrobů, budete muset sáhnout po speciálních dezinfekčních ubrouscích.

Nejsou to ovšem ty klasické dezinfekční ubrousky, které se používají v domácnosti. Pro smartphony jsou určené ty s označením „na citlivá zařízení“, které seženete například v obchodech s elektronikou. Běžným dezinfekčním ubrouskům se raději vyhněte, protože přípravky na bázi alkoholu mohou způsobit rozlepení adhezivních pásků, které drží přístroj pohromadě, a nerušit i jeho voděodolnost.

Různí výrobci doporučují různé přístupy, asi nejideálnějším způsobem dezinfekce mobilu se jeví speciální přístroj s UV lampou. Jde o pouzdro s UV lampami, které se během několika minut postarají o narušení buněčné stěny virů i bakterií, a tedy o jejich dokonalou likvidaci. Přístroj podle výrobce funguje zcela bezpečně, podobně jako UV čistič hlavic elektronických kartáčků. U nich si však někteří uživatelé stěžují, že štětiny kartáčku jim bez využívání UV čističe vydrží dva měsíce, s UV zářením pak jen měsíc. Těžko odhadnout, nakolik je UV pouzdro pro mobil opravdu ideální.

 

Jak na věc

Jedním z nejbezpečnějších (a nejběžnějších) způsobů dezinfekce mobilu je jednoduše otření mobilního telefonu hadříkem z mikrovlákna, vatovým tamponkem (či odličovacím polštářkem) s malým množstvím dezinfekčního gelu či mýdlové vody (berte však v úvahu doporučení výrobce). Co k čistění mobilu rozhodně nepoužívejte, jsou přípravky na mytí oken, aerosolové spreje, rozpouštědla, čpavek nebo přípravky s peroxidem vodíku.

 

 

V případě koronaviru ale poslouží i obyčejný detergent (např. mýdlo), které viru COVID-19 naruší tukový obal a tím ho zlikviduje. Abyste bezpečně dezinfikovali svůj mobil, postupujte takto:

  1. Vypněte mobil, popřípadě jej vytáhněte z nabíječky
  2. Umyjte si ruce
  3. Připravte si čistící látku (hadřík z mikrovlákna; vatový tampon či odličovací polštářek mírně potřete dezinfekčním gelem, nebo jeho část namočte do mýdlové vody – pozor, vždy důkladně vyždímejte, nesmí být nasáklý vodou!)
  4. Telefon vyndejte z obalu
  5. Připraveným hadříkem/tamponkem telefon důkladně otřete ze všech stran, včetně boků
  6. Stejnou péči věnujte také obalu telefonu

 

Jak často telefon dezinfikovat?

Záleží na tom, jak intenzivně jej využíváte. Roli hraje samozřejmě fakt, zda svůj smartphone někomu půjčujete, zda jej vytahujete při cestování hromadnou dopravou nebo si jej berete na WC. Pokud patříte mezi 50% Čechů, kteří si mobil na WC berou, věnujte se čištění mobilu pravidelně jednou denně.

 

 

Připravila: Alena Čálková