CoolClub pro IT odborníky

Létající robohmyz: seznamte se s nejlehčím létajícím strojem

Je nejlehčím strojem schopným létat bez připojení ke zdroji energie. Robot RoboBee má křidélka, která kmitají až 170krát za sekundu. K čemu takový projekt? Výzkumníci věří, že robo hmyz přinese svědectví o životě hmyzu.

 

Magazín

 

Je to skutečně tak. Křídlový robot poháněný sluneční energií se stal nejlehčím strojem schopným létat, aniž by byl připojen ke zdroji energie. RoboBee X-Wing, který váží pouhých 259 miligramů, má čtyři křídla, která kmitají 170 krát za sekundu. Má rozpětí křídel 3,5 cm a vysoký je 6,5 cm. Létajícího robota vyvinul Noah Jafferis a jeho kolegové na Harvardské univerzitě.

Jeho křídla jsou ovládána dvěma svalovými deskami, které se stahují, když jimi prochází proud. Jsou poháněna šesti malými solárními články o hmotnosti 10 miligramů, které jsou umístěny nad křídly, aby nezasahovaly do letu. Křídla hmyzu se po vystavení světlu chvějí. V současné době je testován robot pouze v laboratoři, kde je poháněn kombinací halogenových a LED osvětlení.

 

To je on: RoboBee X-Wing, jeho křídla kmitají až 170x za sekundu

 

Sluneční světlo mu zatím nestačí

Robot s omezeným umístěním umělého osvětlení normálně letí asi půl sekundy, než opustí pole světla. Robot v současné době vyžaduje ekvivalent trojnásobku intenzity přirozeného slunečního světla, takže ještě nemůže letět venku. Robot by mohl být jednoho dne použit pro monitorování prostředí nebo manévrování v malých prostorech. Jeho velikost je velmi malá. Kdyby bylo potřeba přistát na listu, pak je to u tohoto robota možné, zatímco komerční kvadrokoptéra by byla příliš těžká.

V budoucích verzích tým doufá, že umožní robotovi létat na slunci a zabudovat snímací mechanismy. Bylo by pak možné opravdu ovládat, co robot dělá, když létá okolo. 

Jiní vědci na Washingtonské univerzitě vytvořili 43 miligramového robota, který letí bez pohyblivých částí, ale stále potřebuje externí kabely k napájení. Na rozdíl od RoboBee X-Wing se poháněný robot sám pohání pomocí elektrohydrodynamického tahu. Elektrické pole vytváří molekuly nabitého vzduchu, které vrazí do molekul neutrálního vzduchu a vytvářejí vzestupnou dynamiku.

 

 

Připravil: Radek Svoboda