CoolClub pro IT odborníky

7 účinných tipů, jak ochránit svá data před kyberútoky

Držet si v bezpečí svá data se zdá být stále důležitější, nejen v rámci dnešní digitální doby, ale také vzhledem ke kybernetickým útokům, které získávají na své intenzitě. Abychom se vyhnuli takovým hrozbám, je důležité se vybavit správnými nástroji a postupy. Jak zabezpečit, a tak i ochránit svá data, systémy, identitu, ale i finance?

Magazín 20.03.2023

Nejkrásnější a nejzajímavější muzea vědy a techniky

Baví vás technologie a věda? Pak vás možná zaujme výčet těch nejkrásnějších svatyní vědy a techniky, které lze po světě navštívit. Od Rakouska po Brazílii najdete muzea, na jejichž návštěvu nikdy nezapomenete. Která to jsou? 

Magazín 13.03.2023

Odliv českých ajťáků: IT oborem se v ČR živí jen 4 % pracující populace?

Máte představu, kolik lidí se v České republice živí prací v oboru informačních technologií? Ačkoliv vám možná v hlavě právě běhají vysoká čísla, i s ohledem na to, že žijeme v digitální době a za existence všemožných nejmodernějších technologií, odborných talentů je v této oblasti stále nedostatek. Kam čeští ajťáci mizejí?

Magazín 06.03.2023

Jak Češi vnímají umělou inteligenci? Průzkum odhalil zajímavé výsledky

Češi jsou připraveni vítat umělou inteligenci s otevřenou náručí. Průzkumy ukazují, že jejich přístup k AI je pozitivní a oceňují jeho potenciál přinášet užitečné výsledky. Zároveň jsou si ale vědomi rizik, která s sebou přináší, a proto požadují, aby byla AI využívána s rozmyslem.

Magazín 27.02.2023

Internet není to, co si myslíte, že je: 5 klíčových poznatků

Justin E. H. Smith, profesor na Pařížské univerzitě, tvrdí, že používání internetu není takové, jak se zdá. Smith podělil o pět klíčových poznatků ze své nové knihy Internet není to, co si myslíte, že je: Historie, filozofie, varování.

Magazín 20.02.2023

Valentýnské rady a rekordy: Nechte se inspirovat romantickými gesty

Na Den svatého Valentýna všude lítají přáníčka, polibky, kupují se květy, připravují se slavnostní večeře, pojídají se jahody v čokoládě a popíjí se šampaňské. Jak napsat originální Valentýnku? S umělou inteligencí! A večer můžete zazářit třeba tím, jaký přehled budete mít o těch nejromantičtějších světových rekordech.

Magazín 14.02.2023

Waze vs. Google Maps: souboj super navigací. Kdo vítězí?

Jste na silnici jako doma a chcete se vyhnout čekání v kolonách, policejním kontrolám či nehodám? Pak jsou tu pro vás aplikace Waze nebo Google Maps, pomocníci, kteří navigují a zároveň poskytují vždy aktuální dopravní informace. Dnes navíc doprovázené sociálními a herními prvky. Srovnali jsme jejich pro a proti.

Magazín 13.02.2023

Na hory i na silnici: 7 nejlepších aplikací na zimu

Lyžařská sezóna je už v plném proudu, přestože české skiareály zažívají další těžkou sezónu, jsou na zimní nadšence a milovníky zimních sportu připraveni. Jestliže vás tedy dovolená na horách teprve čeká, připravte se i vy! Níže najdete seznam sedmi mobilních aplikací, které se vám při zimních radovánkách i na silnici budou zaručeně hodit.

Magazín 06.02.2023

To nejlepší z CES 2023

Každoroční největší technologická konference Consumer Electronic Show se letos uskutečnila v termínu 5.-8. ledna v americkém Las Vegas. Své technologické novinky, ať už nejfuturističtější technologie nebo gadgety zde představila řada předních výrobců od Sony, Amazonu, přes Google, BMW či Microsoft a mnoho dalších. Svého se dočkali fanoušci oblasti VR či AR, IT techniky, displejů, televizí nebo telefonů.

Magazín 30.01.2023

"Dají-li investoři od e-sportu ruce pryč, spadne jako domeček z karet," říká specialista na e-sporty David Hendrich

E-sport nabývá na popularitě. Přestože sám o sobě je zatím neprofitabilní, investoři v něm vidí potenciál, a tak se tento obor snaží rozšířit. Jaký je rozdíl mezi e-sportem v Evropě, Americe a Asii? Kdy končí profi kariéra e-sportového hráče a kolik e-sportový hráč stojí? Na to a mnoho dalšího nám v exkluzivním rozhovoru odpověděl specialista na e-sporty David Hendrich.

Magazín 23.01.2023

Psychiatři pomáhají dekódovat, co prozradí textové zprávy o svém odesilateli

Napadlo vás někdy, co o vás vypovídají vaše odeslané sms zprávy? Mimi Winsberg, psychiatrička ze Stanfordu, poodkrývá, co všechno esemesky prozradí o duševním zdraví odesilatele. Winsberg se specializuje na oblast digitálního zdraví a vymýšlí algoritmy pro rozpoznávání duševních onemocnění.

Magazín 10.01.2023

10 nejinovativnějších společností v oblasti umělé inteligence roku 2022

Projděte si kompletní seznam nejinovativnějších společností časopisu Fast Company za rok 2022. Organizací, jejichž úsilí mění jejich podnikání, odvětví a širší kulturu. Vybrali jsme 10 firem, které svými iniciativami nejvíce ovlivňují 52 kategorií, včetně nejinovativnějších společností v oblasti AR/VR, designu a bezpečnosti.

Magazín 04.01.2023

6 nejlepších mobilních aplikací na silvestrovské koktejly

Čeká vás domácí silvestrovská party a rádi byste ohromili své přátele? Skvělý způsob, jak na to, jsou alko či nealko exkluzivní drinky. Namíchat ty správné poměry ale může být nelehký úkol. S těmito mobilními aplikacemi však připravíte ty nejlepší silvestrovské drinky!

Magazín 27.12.2022

Vánoce s tech dárky? Pohlídejte si důležité vychytávky, které zaženou riziko zklamání

Někdy doslova boj o ty nejlepší vánoční dárky a těžce vydobyté (a dlouze vyčekané) technologické hračky může přijít hned pod stromečkem nazmar, pokud nevychytáte 4 nejčastější důvody zklamání, které s sebou přinášejí. Jen si to představte: pod vánočním papírem na vás čeká dokonalý herní ovladač, chcete ho rovnou vyzkoušet, ale…?

Magazín 21.12.2022

7 tipů na dárky pro každého tech nadšence

Doposud jste nevěděli, že je chcete. Od teď si bez nich nebudete moci představit svůj život. Tohle je seznam nejoblíbenějších tech hraček, které udělají pod stromečkem radost vám i každému nadšenci moderních vychytávek. Řekněte, jaká z nich by vám doma dělala největší parádu?

Magazín 14.12.2022

5 úžasných aplikací, které vám usnadní Vánoce

Vánoční čas je tu a s ním i jeho tradiční výzvy. Nezapomenout, co komu koupit a kam se to schovalo, udělat vánoční pohlednici, vyřešit Ježíškovo zvonění i zabodnutou kost v krku. Teď si oddychněte, letos to bude v klidu! S našimi tipy na užitečné vánoční aplikace zvládnete největší vánoční výzvy úplně v pohodě!

Magazín 12.12.2022

NFT jako udržitelné příjmy esportu? Víme, proč to jde!

Obliba esportu dosáhla vrcholu. Odhaduje se, že ho v roce 2022 bude sledovat 29,6 milionu diváků měsíčně. Fanouškovskou základnu tvoří převážně mladí, technicky zdatní jedinci, toto odvětví je tedy dokonale připraveno využít potenciál vzkvétající metaverze a vertikály nezaměnitelných tokenů (NFT), aby se stalo motorem udržitelnějšího modelu příjmů.

Magazín 08.12.2022

5 nejzajímavějších čísel současného internetu

Internet už používá přes 5 miliard lidí. Přepočteno na procenta je to zhruba 63 % všech lidí na Zemi. Analýza serveru Datareportal přinesla zajímavá čísla, která sledují trendy i chování uživatelů na internetu. Ta nejzajímavější data jsme pro vás shrnuli.

Magazín 07.12.2022

4 nejčastější vánoční kyberútoky: Jak se jim bránit?

Spolu s Vánocemi se na Čechy opět valí nebezpečí v podobě kyber podvodníků. Pod falešnými údaji kontaktují lidi, z nichž pod falešnou záminkou chtějí vylákat peníze i citlivé informace. Průměrná finanční škoda je přitom 161 500 Kč. Jak se těmto podvodům co nejlépe vyvarovat?

Magazín 05.12.2022

5 super tipů na adventní kalendář pro programátory

Adventní kalendáře se na nás sypou ze všech stran už od půlky podzimu. Věděli jste ale, že existují i kalendáře určené pro vývojáře a programátory? Přinášíme 5 tipů pro všechny, kteří si vánoční odpočítávání chtějí užít kódováním, anebo se ho takto stylově naučit.

Magazín 28.11.2022

Když umělá inteligence tvoří: 5 nejlepších AI generátorů, které malují slovy

Generátory, které jsou schopny na základě umělé inteligence vytvořit umělecká díla, jsou stále oblíbenější. V dnešní době je jich velké množství k vyzkoušení zdarma a nabízejí skvělou službu i zábavu. Přestože jich je hodně, vzájemně se liší, a to zejména stylem umění, které vytváří. Jaký styl je ten váš?

Magazín 21.11.2022

Dříve opomíjený konkurent Symbianu, dnes jedničkou na trhu: Android slaví 15 let!

Od dob, kdy byl Android podceňovanou konkurencí Symbianu, Windows Mobile a Palm OS se mnohé změnilo. Dnes patří mezi jedničky na mobilním trhu. Právě letos slaví patnácté výročí svého vzniku. Jaké jsou milníky na jeho cestě za úspěchem?

 

Magazín 15.11.2022

Šok! Richard, gorila z pražské Zoo byl zvolen prezidentem! I takto mohou vypadat fake news

Z velkého množství informací, které za den pojmeme, je potřeba rozpoznat ty skutečné od vymyšlených či záměrně pozměněných, tedy tzv. fake news. Kdo je jejich nejčastějším šiřitelem? A jak s nimi v Česku bojujeme? Čeští bojovníci proti dezinformacím, elfové, drží rekord - vybudovali unikátní databázi dezinformačních řetězových mailů. Má jich už 15 tisíc.

Magazín 14.11.2022

Mobil před spaním? Tyhle aplikace jsou nejhorší, blokují spánek

Mezi tím, co před spánkem děláte a jeho kvalitou, je prokázaná souvislost. V nedávných studiích se vědci zaměřovali na to, jaké aplikace jsou před spánkem nejhorší, protože vás nabudí. Spánek blokují appky, které pravděpodobně patří k těm neojoblíbenějším. Vede TikTok, Snapchat, Twitter a Instagram.

Magazín 07.11.2022

Které aplikace nejvíce vysávají baterku vašeho mobilu?

Výdrž baterie je věčným tématem i problémem chytrých telefonů. Ať je baterie vašeho telefonu v sebelepší kondici, existují aplikace, které ji dokážou vybíjet rychlostí blesku. Běží totiž na pozadí, i když nejsou aktuálně spuštěné. Které z nich vysávají vaši baterku nejvíce? 

Magazín 01.11.2022

10 nejšílenějších počítačů na světě! Souhlasíte?

Fantazii se meze nekladou. To platí i o domácím sestavování počítačových set-upů. Pokud si myslíte, že ten váš je nic moc, tak jste ještě nic neviděli! Tady je seznam těch nejhorších.

Magazín 26.10.2022

8 opravdu strašných aplikací, které raději neměly vzniknout

Jsou aplikace, které používáme denně a nedáme na ně dopustit. Bohužel ale existují i takové, které jsou děsivé už jen tím, že je někdo vymyslel a naprogramoval. Co dělají? A proč je rozhodně nebudete chtít používat?

Magazín 24.10.2022

6 super tipů, jak na rychlou Wi-Fi

Platíte za vysokorychlostní internet, ale vůbec vám nepřipadá rychlý? Vina nemusí být v poskytovateli internetových služeb, ale ve vašem připojení Wi-Fi. Přestože existuje několik nákladných způsobů, jak zlepšit bezdrátové připojení, zde je několik věcí, které byste měli vyzkoušet, než utratíte peníze za nový hardware.

Magazín 17.10.2022

Umělá inteligence v České republice: umíme ji?

Umělá inteligence je v České republice hojně diskutovaným tématem. Odborníci, politici a další zainteresované strany si uvědomují, že výzkum, vývoj a využití umělé inteligence budou v blízké budoucnosti klíčové. Jak je to s AI u nás a jaké startupy Česko reprezentují?

Magazín 10.10.2022

Díky nové funkci od Google můžete kontrolovat, co se o vás dá najít online

Každý z nás si alespoň jednou ze zvědavosti „googlil“ svoje jméno a našel spoustu příspěvků, o kterých ani neměl tušení.  Společnost Google ve středu oznámila, že zavádí novou funkci, která uživatelům umožní zažádat o smazání obsahu, který obsahuje jejich soukromé informace.

Magazín 07.10.2022

Nejlepší aplikace na houby? Na houby!

Na území České republiky roste přibližně pět tisíc druhů hub. Některé si jsou navzájem velmi podobné. Rozpoznali byste pravák od závojenky? Pokud ne, čekají vás při jejich záměně nepříjemné zažívací potíže. Jak si z lesa odnést plné košíky jedlých hub a vyhnout se nepříjemnostem? S dobrou mobilní aplikací.

Magazín 03.10.2022

12 nových funkcí iOS 16, které byste měli znát

iOS 16 přináší řadu nových funkcí. Od zrušení odesílání a úprav textových zpráv až po zobrazení všech uložených hesel k Wi-Fi. Nově lze z fotografií v iPhonu vymazávat objekty. Seznam novinek najdete v tomto článku.

Magazín 29.09.2022

Máte hacknutý telefon? Takhle to poznáte!

Česko zaujímá páté místo, na příčce kybernetických útoků v Evropě. Podle dat Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost narostl v minulém roce počet nebezpečných kybernetických aktivit během jednoho roku z 99 na 157. Právě v mobilu máme uloženo spoustu soukromých dat. I to je důvod, proč se mobilní telefony stávají častým terčem hackerů. Jak poznáte, jestli je váš telefon napaden?  

Magazín 26.09.2022

Polda Pankrác opět zasahuje, díky finanční pomoci svých fanoušků

Polda je velmi populární herní série detektivních point and click adventur v Česku i na Slovensku. První díl vyšel v roce 1998. Od té doby následovalo vydání dalších 6 dílů a mnohé se změnilo, ale hra jako taková zůstává věrná své prvotině, a to zejména díky použití stejného herního prostředí od grafika Karla Kopice.

Magazín 22.09.2022

Nejlepší knihy o technologiích: metaverze, budoucnost mobility i o roli Silicon Valley

Pokud se zajímáte o technologie, můžete si vybrat ze široké nabídky nových titulů. Trh nabízí kvalitní nové knihy o metaverze, budoucnosti mobility i roli Silicon Valley při řešení digitální propasti. Zde je výběr technologických titulů, které jsou v roce 2022 ideální pro vaše čtení.

Magazín 19.09.2022

Zapomenutý software, který inspiroval moderní svět a změnil dějiny IT. Přesto jste o něm nikdy neslyšeli

Co když jste v programování totální laik, a přesto dokážete snadno a bez předchozích zkušeností vytvořit vlastní software? Přesně k tomu slouží zlomový  počítačový nástroj, který před 32 lety zásadně změnil svět IT.

Magazín 16.09.2022

Základní zásady a klíčové problémy práce v metaverze

Způsob práce se rychle vyvíjí s tím, jak stále více společností zavádí hybridní a vzdálenou práci. Vývoj práce nechává mnoho lidí přemýšlet nad módním slovem, které se v technologické sféře objevuje: Jak se do budoucnosti práce promítne metaverze?

Magazín 12.09.2022

Vědci z FIT chtějí zabránit oslňování pilotů laserem. Bezpečnostní systém najde útočníka

Pilot letadla se připravuje k přistání na ranvej, když vtom celou kabinu ozáří oslňující zelený paprsek. Právě jej ze země zasáhl útočník vybavený laserem. Nebezpečných incidentů, které mohou způsobit tragickou leteckou nehodu, registruje policie několik ročně. Letiště Václava Havla proto spolu s Policií ČR oslovilo vědce z FIT VUT, ČVUT a Univerzity obrany. Cílem je navrhnout systém letecké ochrany před nízkoenergetickými lasery.

Magazín 09.09.2022

Jak se stát vývojářem blockchainu

Vzhledem k průměrnému platu 154 tisíc dolarů ročně a stálému růstu pracovních míst je nyní ideální doba pro studium vývoje blockchainu. Při vytváření a zdokonalování blockchainových technologií si vývojáři blockchainu procvičují různé dovednosti, včetně počítačových sítí, kryptografie, algoritmů a datových struktur. Jak se takovým vývojářem stát?

Magazín 05.09.2022

Opravdu máte dostatečně zabezpečený Facebookový účet?

Zabezpečením vašeho účtu na Facebooku můžete předejít různým hrozbám. Těmi nejsou jen nabourání do účtu či spamy timeline, velkou hrozbou je zejména phishing. O co jde a co dělat v rámci prevence?

Magazín 31.08.2022

Nejlepší YouTube kanály pro výuku programování

Nejen začínajícím programátorům přinášíme seznam nejlepších kanálů YouTube k výuce programování. Neexistuje totiž lepší platforma sociálních médií pro výuku kódování než právě YouTube. Ten byl zpočátku vnímán jako prostředek zábavy, ale stal se obrovským zdrojem informativního vzdělávacího obsahu. Zde je seznam 9 nejlepších kanálů pro výuku kódování v roce 2022.

Magazín 29.08.2022

4 tipy, jak vytěžit maximum ze streamovacích platforem

Každý to známe, na trhu jsou dostupné desítky streamovacích služeb, stačí si vybrat  - Netflix, Hulu, HBO Max, HBO GO, Disney+, Amazon Prime Video, Apple TV+ a další. Každá obsahuje seriál, dokument, oblíbený pořad ke sledování, který ale vždy skončí a my se poohlížíme po dalším na jiné platformě. Poplatky za předplatné narůstají a my přinášíme souhrn tipů, jak co nejefektivněji tyto platformy využívat.

Magazín 26.08.2022

Připoj se a zemřeš. Pouze pro sledování porna. Podívejte se na šílené názvy WiFi

Kreativita některých lidí je opravdu obdivuhodná. Díky tomu pak mohou vzniknout i vskutku originální názvy WiFi či její heslo. A není divu! I prostřednictvím WiFi totiž můžete sousedy snadno pobavit či ukázat, že jste fanoušky GoT. Nebo je také kulantně upozornit na to, že vaše WiFi pro ně není určená. Nevěříte? Přesvědčte se sami!

Magazín 19.08.2022

Výhody a nevýhody spolupráce na bodyshop

Po letech práce na zaměstnanecký poměr zatouží nejeden IT odborník po změně statusu. Rád by získal flexibilitu, uplatnil a rozšířil znalosti a nabyté zkušenosti, pracoval na projektech, které si sám vybere a s novými technologiemi. A v neposlední řadě se posunul výš jak profesně, tak finančně. Takové možnosti nabízí práce na kontrakt, tzv. bodyshop. S rozhodnutím přejít na něj je však často spojena počáteční obava. Jak a zejména proč do toho jít?

Magazín 15.08.2022

5 TOP českých startupů pro rok 2022

Česká republika je s vynikající infrastrukturou, vyškolenou a vzdělanou pracovní silou a relativně nízkými životními náklady, ideálním zastřešením pro startupy. Český startupový boom začal, když v roce 2010 začaly vznikat nové akcelerátory a projekty. K oživení technologické scény patří iniciativy jako Startup Yard a Czech Startups. Podívejte se na 5 nejzajímavějších startupů pro letošní rok.

Magazín 12.08.2022

Přehřátý telefon: Jak na první pomoc i prevenci

Provozní teplota telefonu je sice běžná až do 43 °C, stačí ale chvíle na rozpálené palubní desce nebo na ručníku u vody a už vám oznámí, že je přehřátý. V tomto případě vám mobil poslouží jen na základní funkce volání a posílání sms. A to je, ať už v autě, kde potřebujete aktivní GPS, nebo u vody, kde chytáte letní snímky, dosti nepříjemné. Jak telefon akutně zchladit? A jak lze přehřívání předcházet?

Magazín 08.08.2022

Na projektu v Indii aneb Chargingové řešení napříč třemi kontinenty

Český Business Analytik a JAVA Developer měl možnost spolupracovat na chargingovém řešení v Indii. Zjistil tu například, že není jednoduché pracovat v prostředí se silně zakořeněnou mentalitou podřízenosti, i ale proč indickému IT týmu trvá realizace práce o dva týdny déle... 

Magazín 04.08.2022

Friendly Reminder: Proč je dobré pravidelně mazat mezipaměť vašeho iPhonu?

Ať už většinu prohlížení provádíte v prohlížeči Chrome, Safari nebo jiném, váš telefon se časem digitálně zahltí. Pokud mezipaměť nevymažete, data uložená ve webových prohlížečích vás mohou časem zpomalit.

Magazín 03.08.2022

7 aplikací, které se vám budou hodit na cestách

Je tu doba dovolených a s nimi i šance pro aplikace, které cestovatelům mají ulehčit život. Vybrali jsme pro vás 7 nejzajímavějších, s nimiž si ohlídáte letenky, rozpočet, místo na parkování i obsah kufru.

Magazín 26.07.2022

Top 10 společností stavících AI superpočítače

Umělá inteligence se stává stále významnější silou v podnikání a dnešní špičkové společnosti zabývající se umělou inteligencí jsou lídry v této rozvíjející se technologii. Superpočítače AI jsou nejen rychlejší, ale také inteligentnější a podporují větší množství různých pracovních zátěží. Uvádíme 10 nejvýznamnějších společností, které vytvářejí superpočítače AI.

Magazín 25.07.2022

Vyřeší nový trend zvaný low-code či no-code nedostatek IT pracovníků?

Tlak na digitalizaci všech procesů ve firmách roste a omezená dostupnost IT kapacit stále pokračuje. Low-code a no-code platformy by však mohly představovat řešení těchto problémů, neboť fungují jako životaschopná alternativa k tradičnímu procesu vývoje.

Magazín 20.07.2022

Bezpečné heslo? Minimálně 18 míst. A správce hesel

Prolomení hesla složeného z číslic, symbolů a malých i velkých písmen o 7 znacích zabere profesionálům zhruba 31 sekund. Chcete-li ochránit své osobní údaje a data, nespoléhejte na slabá data, využijte těch bezpečných. Ta mají mít minimálně 18 míst. Spolehlivě vám s nimi pomůže správce hesel. Máme tipy na tři spolehlivé.

Magazín 19.07.2022

Reportáž z projektu: Jak jsem implementoval CRM v Ugandě

Jak se pracuje na projektu v době a zemi, kde je internet na úrovni modemu a nezvládá obraz? Když Čech letí ugandskému týmu ajťáků na pomoc s implementací CRM systému, nečekáte, z čeho bude mít na tomhle projektu nakonec největší radost.

Magazín 18.07.2022

Utopený iPhone: Co dělat, když vám mobil spadne do vody?

Upustili jste svůj iPhone do bazénu nebo vám omylem vyklouzl z ruky při focení v moři? Nepanikařte. Máme pro vás návod, jak utopený mobil zachránit a dostat z něj vodu ven.

Magazín 11.07.2022

Čeští Vrgineers a jejich nejpokročilejší headset pro VR: Letecký trenažér darovali i ukrajinským pilotům

Společnost Vrgineers věnuje jeden ze svých přenosných trenažérů ukrajinským vzdušným silám. Rekonfigurovatelný VR pilotní trenažér má ukrajinským pilotům pomoci se zabezpečením vzdušného prostoru a nácvikem taktiky v misích.

Magazín 01.07.2022

Vodík, zdroj energie budoucnosti

Potenciál vodíku bude hrát důležitou roli při přechodu na novou energetiku. O vodíku se mluví již desítky let, teď se situace zrychluje. Investice a vládní podpora rostou a vodíková technologie je připravena na další rozšiřování. Nabízí se tedy otázka, zda se vodík stane překvapením tohoto desetiletí, jako se jím v předchozích deseti letech stala solární a větrná elektřina.

Magazín 27.06.2022

Hry typu play-to-earn: co nám mohou říct o budoucnosti digitální ekonomiky a metaverse?

Hry Play-to-earn by mohly do rukou hráčů přinést digitální identitu, aktiva a vlastnictví. Herní průmysl se stává decentralizovaným. Moderní videohry tak mohou zavést nová paradigmata, která se hodí pro nejrůznější nově vznikající digitální prostředí a formy tvorby hodnot. Tyto hry jsou také vůdčí silou nedávného vývoje: rostoucí konvergence fyzického a digitálního světa.

Magazín 21.06.2022

10 nejlepších online kurzů nejžádanějšího jazyka Python

Python je jedním z nejlepších programovacích jazyků na světě. V uplynulém desetiletí prošel několika vylepšeními, v lednu 2020 byl ale Python 2 ukončen. Nejen ti, kdo se chtějí naučit programovat v Pythonu, by měli absolvovat kurzy nejnovější verze, aby drželi krok se současnými technologickými trendy. Přinášíme 10 nejlepších online kurzů Pythonu, které můžete absolvovat bezplatně.

Magazín 20.06.2022

Včelí úl 1.0: Chytré senzory ochrání včelstva před vyhladověním i krádeží

Co všechno se musí povést, aby se med dostal až k vám na stůl? Včely musí přežít zimu, na jaře začít se sběrem nektaru a nezmrznout. Ani teplé počasí a silné včelstvo ale není zárukou, že včelař med stočí. Včely se můžou vyrojit a uletět, vyhladovět anebo je celé i s úlem někdo ukradne. Pomoc ale existuje. Jmenuje se ApiVčelař 4.0 a chytré váhy a senzory poskytující data včelařům na dálku vymysleli odborníci z VUT.

Magazín 17.06.2022

5 rad, jak předcházet útokům ransomwaru

Ransomware je v současnosti jedním z nejčastějších typů kybernetických útoků. Je důležité znát různé varianty ransomwaru a vědět, jak mohou ovlivnit podniky, zejména malé a střední podniky. Pojďme si proto nastínit, co je ransomware, proč je pro majitele firem tak nebezpečný, a určit kroky, které můžete podniknout na ochranu své firmy před touto hrozbou.

Magazín 13.06.2022

Umělá inteligence versus robotika: klíčové rozdíly a možnosti využití

Uměle inteligentní roboti, kteří jsou kombinovanou aplikací umělé inteligence a standardních automatizačních robotů, jsou jen jedním z několika typů robotů. Takoví roboti využívají algoritmy a modely umělé inteligence k provádění více než jen opakovaných sérií pohybů a zvyšují svou autonomii. Roboti s umělou inteligencí jsou dnes velmi žádanými prostředky s několika možnostmi využití. Rozlišovacích faktorů mezi AI a robotikou je několik, ale tři zde vyjmenované umožňují lidem je jasně pochopit.

Magazín 06.06.2022

Optická vlákna pomohou nahlédnout do nejhlubších částí mozku

Podívat se optickým vláknem tenčím než lidský vlas dovnitř lidského mozku. Taková je ambice vědeckého týmu, ve kterém působí i doktorand z FSI Miroslav Stibůrek. Takzvanou holografickou mikro-endoskopii zatím odborníci zkoušejí na myších, v budoucnu by ale rádi, aby se tato k tkáni šetrná a zároveň detailní zobrazovací metoda zpřístupnila i lidským pacientům.

Magazín 03.06.2022

8 nejlepších snímků k výročí Google Street View

Google Street View slaví 15 let a tvůrci k tomuto výročí přidávají novinky. Jsou jimi nové funkce, místa a inovovaná kamera. V rámci nostalgie zveřejnil Google i 8 nejlepších snímků, které se za uplynulých 15 let povedly.

Magazín 02.06.2022

10 nejperspektivnějších programovacích jazyků, které se učit v roce 2022

Programování softwaru je lukrativní kariérní možností. Podle průzkumu se očekává, že počet pracovních míst v oblasti programování vzroste do roku 2028 o 21 %. Wikipedie uvádí, že existuje přibližně 700 programovacích jazyků. Rozhodování, který z nich se naučit, tak může být matoucí. Podívejte se na nejperspektivnější programovací jazyky, i proč se vyplatí je umět. 

Magazín 30.05.2022

Ozáření po jaderné katastrofě nebo účinnost radioterapie jsou v hledáčku lékařů i techniků

Diagnóza rakoviny hlavy či krku je špatná sama o sobě, bohužel ani léčba ozařováním není jistotou, na velkou část pacientů totiž nezabírá. Následná operace po selhání radioterapie je pro chirurga daleko složitější, protože se rány u již ozářeného člověka špatně hojí. Co kdyby ale bylo možné předpovědět účinnost radioterapie ještě před jejím zahájením? Software, který s tím pomáhá lékařům a vědcům, vznikl na VUT ve spolupráci s AVČR a MU.

Magazín 27.05.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 8: Strojové rozpoznávání řeči od VUT

Pokud existuje technologie, která má pro svět obrovský potenciál, je to strojové rozpoznávání řeči. Lidskou řeč se dnes snaží naučit každé chytré zařízení, a to včetně ledničky, aut nebo robotů na telefonních linkách. Na tom, aby měla tato technologie ještě lepší využití, už usilovně pracuje také vědecký tým z VUT. 

Magazín 26.05.2022

4 nejčastější omyly o umělé inteligenci

Historie AI se vyznačuje cykly extrémního optimismu a příslibů, po nichž následuje rozčarování a zklamání. Dnešní systémy AI dokážou řešit složité úlohy v široké škále oblastí, jako je matematika, hry a fotorealistické generování obrazu. Některé z prvních cílů umělé inteligence, jako jsou robotické hospodyně a samořídící automobily, se však s přibývajícím časem stále vzdalují. S jakými dalšími omyly se v AI setkáváme?

Magazín 23.05.2022

Jak finálně vyvinout Web 2.0 na Web 3.0

Web se vyvíjí již více než tři desetiletí, od počátků Webu 1 se statickým textem a obrázky až internet, jaký známe dnes. Dominují mu centralizované platformy. Nyní jsme na začátku Webu3, který předpokládá bezproblémový přesun hodnot a dat napříč decentralizovanými platformami, kde jsou vlastnictví a kontrola rozděleny. Stále však existuje několik překážek, které je třeba překonat, aby se vize tohoto nového webu uskutečnila.

Magazín 16.05.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 7: Vzdělávací hra Attentat 1942 od Univerzity Karlovy

Díky spolupráci fakult Univerzity Karlovy vznikla společnost Charles Games, jejíž cílem je vzdělávání široké veřejnosti prostřednictvím počítačových her. V roce 2017 vytvořila historickou digitální hru Attentat 1942, která sbírá jedno ocenění za druhým. Na kontě má ale i další hry. Proč ještě o tomto start-upu vědět?

Magazín 11.05.2022

5 nejlepších nástrojů na blokování reklam v telefonu: aplikace pro Android i iOs

Zobrazované reklamy na vašem telefonu postupně polykají vaše data, zpomalují načítání a vybíjí baterii. Pokud jste ještě nesáhli po aplikaci na blokování reklam, teď je ten nejvyšší čas. Jaké z nich zákazníci hodnotí jako ty nejlepší? Přinášíme přehled těch nejlepších aplikací pro telefony s iOs i Androidem.

Magazín 09.05.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 6: Nanoorgány od Technické univerzity v Liberci

Nanovlákna dnes najdete v autech, na stavbách i v elektronice. Kdo by řekl, že své místo najdou i při výrobě umělých orgánů? Není to žádné sci-fi, ale skutečný výzkum, na kterém se podílí doktorandi Technické univerzity v Liberci – Markéta Klíčová a Jakub Erben. Objevte, jak velký mají nanovlákna potenciál.

Magazín 02.05.2022

Nejperspektivnější programovací jazyky pro blockchain

Programovací jazyky používané v blockchainech jsou poměrně primitivní. Programátoři ale často čelí různým překážkám. Mnoho z nich vytvořilo pokročilé jazyky podobné těm, které se používají pro většinu moderního programování, protože tyto jazyky jsou snadné. Některé z nejnovějších možností programování jsou však o něco složitější. Které programovací jazyky jsou nejperspektivnější a jak fungují?

Magazín 25.04.2022

10 nejlepších nově vznikajících technologií

Aktuální seznam nejlepších rozvíjejících se technologií je plný inspirativních pokroků v oblasti životního prostředí, zdraví, infrastruktury a konektivity - od dechových senzorů, které dokáží diagnostikovat nemoci, až po bezdrátové nabíjení s nízkou spotřebou energie. Odborníci vybrali z desítek nominací skupinu novinek, které mají potenciál narušit současný stav a podnítit skutečný pokrok.

Magazín 19.04.2022

YouTube slaví 17. narozeniny. Znáte jeho příběh?

YouTube v únoru 2022 oslavil své 17. narozeniny. Je k neuvěření, že tato platforma nás provází už necelé 2 dekády. Pojďte si připomenout začátky éry streamování i zrod nové profese youtuberství. Na závěr se dozvíte i překvapující statistiky z posledních let.

Magazín 15.04.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 5: Roboti DARPA od ČVUT 

O zručné fakultě elektrotechnické z ČVUT jste už rozhodně slyšeli – naposledy třeba v 2. díle této minisérie, kdy jsme se zmiňovali o jejich létajícím dozimetru z roku 2020. Pojďte se podívat, jaké další úspěchy slaví roboti českého univerzitního týmu.

Magazín 11.04.2022

Český startup Somnium Space vás zve do své virtuální říše. Točí se v něm miliardy

Představte si ideální svět, kde je možné vše. Svět, kde můžete být kýmkoliv a dělat cokoliv zrovna budete chtít. Můžete zde nakupovat pozemky, stavět domy, zakládat podniky nebo třeba vyrazit na párty a zažít tak ohromný svět Somnium Space, kde jediným omezením je vaše představivost.

Magazín 06.04.2022

Příliš drahé "bezplatné" aplikace: oberou vás o peníze i bez vašeho souhlasu!

Už jste o nich slyšeli? Jednou nainstalujete a hned platíte, aniž byste o tom věděli. Řeč je o fleecewarových aplikacích, které ve velkém zaplavily App Store i Google Play. Když aplikaci neodhalíte včas, můžete přijít o nemalé peníze. Přečtěte si, jak se chovají a jaké nebezpečí představují.

Magazín 04.04.2022

Kryptoměny versus zdanění: otázky a odpovědi

V České republice jsou kryptoměny z velké části neregulované a jsou spíše klasifikovány jako komodity. Díky tomu nejsou oficiálním platebním prostředkem a nepodléhají zákonu o platebním styku. I když nejsou oficiálním platebním prostředkem, kryptoměny lze přesto při transakcích používat. Nejsou regulovány českou vládou, ale podléhají právním předpisům EU, zejména předpisům o boji proti praní špinavých peněz.

Magazín 28.03.2022

Zemřel Steve Wilhite, otec GIFu. Znáte vůbec první GIFy?

Vývojář Wilhite přišel v roce 1987 na to, jak komprimovat obrázky, aby neztratily ostrost, rychle se načítaly a mohly se objevit na jakémkoliv počítači. Změnil tak způsob online komunikace a zřejmě netušil, že jeho pohyblivé memy budou vládnout internetu od dob webu 1.0 do současnosti a pravděpodobně i ještě dál. Znáte první gify, které se po síti šířily jako virál?

Magazín 28.03.2022

8 nejlepších mezinárodních platforem (nejen) pro IT kurzy

Svět se neustále mění a s nimi i požadavky a všechny ty úžasné věci, které se v něm dají naučit. V době rozjeté profesní kariéry může být těžké najít místa, kde se získat nové dovednosti a posunout své znalosti výš. Online kurzy jsou pro většinu z vás ideálním způsobem, jak pokračovat ve vzdělávání. Přinášíme seznam zdrojů, které vám pomohou najít ty nejvhodnější online vzdělávací platformy.

Magazín 21.03.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 4: Neuronový překladač od UK

Kdo z vás rád používá Google překladač? Není sice perfektní, ale na přeložení a základní porozumění vystačí. Co kdyby ale existoval ještě sofistikovanější a propracovanější nástroj? Na správné cestě jsou absolventi Matfyzu se svým CUBBITTem. Některé texty přeloží lépe než profesionál.

Magazín 18.03.2022

3 technologie, které budou utvářet budoucnost metaverse

Fiktivnímu vesmíru, který nabízí pohlcující interakci – Metaversi, prý patří budoucnost. Jestli jde o nafouklou technologickou bublinou, anebo jsme svědky další vývojové etapy internetu, ukáže až čas. O budoucnosti metaverse víme jen to, že bude utvářena technologiemi, které k němu budeme používat. Bude zahrnovat VR, AR a rozhraní mozek-počítač (BCI).

Magazín 14.03.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 3: Čisticí loď v oceánech od VUT

Plasty nás provází na každém kroku. Se zvyšující výrobou se zvyšuje i množství odpadu, a to i přes rostoucí snahu o recyklaci. A bohužel – obrovský objem rovněž končí v našich oceánech. Co s tím? Odpověď má Ústav procesního inženýrství brněnské univerzity VUT.

Magazín 07.03.2022

Nejposlouchanější podcasty 2021: Oficiální žebříček nejlepších pořadů

Když se v Česku začaly nahrávat první podcasty, nikdo nevěřil, že se z nich stane obrovský hit. Navzdory kritikům překonaly veškerá očekávání a od roku 2016 jejich poslechovost vylítla do nebes. Objevte, jaké podcasty si u Čechů vybojovaly největší sympatie v roce 2021. 

Magazín 02.03.2022

„Strojírenství má u nás tradici, kutilství mají Češi v genech,“ říká šéf Škoda Transportation

Autonomní řízení, chytré antikolizní systémy a komfortně vybavené vozy, které dokážou komunikovat s cestujícím. Tak se budou podle šéfa plzeňské Škoda Transportation Petra Brzeziny vyvíjet trendy v hromadné městské a železniční dopravě. Největší česká strojírenská firma, v jejímž čele stojí poslední čtyři roky právě absolvent FSI VUT, má nyní české i zahraniční zakázky na několik let dopředu a přijímá tisíce nových zaměstnanců.

Magazín 01.03.2022

Nejlepší české univerzitní start-upy 2: Létající dozimetr od ČVUT

Když se spojí mozky dvou úspěšných vědeckých skupin, výsledek stojí za to. Řeč je o univerzitním týmu ČVUT a českém start-upu Advacam. Obě z nich totiž mají něco, co v kombinaci tvoří naprosto revoluční objev: a tím je létající dozimetr. Pojďte nahlédnout pod pokličku této vynikající spolupráce.

Magazín 28.02.2022

Vše, co potřebujete vědět o Disney+ v Česku: dostupnost, dabing i cena. Otázky a odpovědi k letošní disneyovské invazi

Chystaná streamingová služba Disney+ má letos v Česku premiéru. Svým fanouškům nabídne kompletní archiv filmů a seriálů jako je Star Wars, Marvel Cinematic Universe, Pixar, ale i klasické disneyovské animované filmy. Určitá nabídka Disney+ nebude nikde jinde dostupná a pustit si ji budete moct i na herních konzolích.

Magazín 23.02.2022

1. díl mini série českých univerzitních start-upů: Lithium sírové baterie VUT

Startuje speciál věnovaný nejperspektivnějším start-upům české univerzitní scény. Jako první máme v hledáčku projekt brněnské univerzity VUT, která se specializuje na vývoj inovativních lithium-sírových baterií. Jak velký má tento vynález potenciál a co všechno může změnit?

Magazín 21.02.2022

Láska v rukou algoritmů: Nejlepší mobilní seznamky a jejich vychytávky

Pokud jde o hledání lásky v mobilním věku, je těžké sesadit Tinder, jednu z největších a nejlepších seznamovacích aplikací, která se navíc těší širokému rozšíření. Tinder má pověst aplikace, která vám pomůže najít rychlé známosti, ačkoli je zaměřena i na hledání trvalejších partnerů a nedávné doplňky aplikace zlepšily bezpečnost uživatelů a zároveň přidaly funkce videa. Jsou však i jiné možnosti. Jaké?

Magazín 14.02.2022

Místo čtyř čoček na telefonu jen tenký povrch. Metapovrch nám jednou pomůže zanalyzovat oběd

Málokdo asi slyšel slovo metapotvrch. Přesto se s ním možná brzy začneme potkávat na mobilních telefonech nebo ve virtuálních brýlích. Díky pečlivě navrženým nanostrukturám by mělo být v budoucnu možné ještě víc zmenšit technická zařízení, protože dojde k odstranění optických komponent. A právě na tom pracuje doktorand Peter Kepič z CEITEC VUT, který se svým výzkumem nedávno získal stipendium Brno Ph.D. Talent.

Magazín 10.02.2022

Historie a vývoj programovacích jazyků

Vydejte se s námi na cestu do historie programovacích jazyků. Tato retrospektiva vám ukáže, jak moc se počítačové programování v průběhu let vyvíjelo.  Provede vás od prvních jazyků a složitého strojového kódu až po sofistikovaný jazyk čitelný pro člověka, který dnes pohání naše oblíbené technologie.

Magazín 07.02.2022

Pozor na veřejné nabíječky: hackeři přes ně umí infikovat mobil malwarem a zneužít vaše data

Pochůzky v obchodním centru nebo na úřadě a téměř vybitý mobil. Dost velká šance na to, že si v přilehlých relax koutcích s dobíjecími stanicemi vypůjčíte kabel veřejné nabíječky. A taky dost velká šance na to, odejít se zavirovaným počítačem či mobilem, nebo hacknutými daty.

Magazín 03.02.2022

8 nejlepších aplikací na Apple Watch

Jste hrdými majiteli iPhonu a Apple Watch? Pak asi víte, že vše, co si nainstalujete do telefonu, se objeví také na vašich hodinkách. Možná ale nevíte, že existují speciální verze přímo pro Apple Watch. Tohle je výběr těch 8 nejlepších, které vám určitě nesmí chybět.

Magazín 31.01.2022

Elektrifikace vozidel a nezodpovězená otázka: Jak je to s recyklací lithiových baterií? 

Celý svět usiluje o elektrifikaci vozidel a skladování energie z obnovitelných zdrojů. Vyvstává, ale jeden obrovský problém. Co se stane se všemi starými lithiovými bateriemi?

Magazín 21.01.2022

Podklady pro daňové přiznání za rok 2021

Už se to blíží - termín podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2021. A protože štěstí přeje připraveným, připravili jsme pro vás seznam všech podkladů, které potřebujete k jeho sestavení. Pomůže to jak těm z vás, kteří si necháváte přiznání zpracovat daňovým poradcem, tak i těm, kteří zkoušíte podat přiznání sami.

Magazín 21.01.2022

Největší Apple skandál pro rok 2022 je tady: Jaké riziko přichází s AirTags a jak mu předejít?

Lokalizační přívěsky AirTags společnosti Apple jsou velmi užitečným zařízením, které vám pomůže najít klíče, peněženku a další věci, na kterých nám záleží a které často někde zapomínáme. V podstatě by se dalo říct, že fungují přesně tak, jak je inzerováno. To je bohužel přesně ten problém, neboť mohou být velmi jednoduše zneužity k monitorování polohy osoby.

Magazín 19.01.2022

Databáze MySQL a její výhody a nevýhody: Skvělý výkon i obtížné škálování

MySQL je open source, vysoce výkonný a funkčně bohatý software pro správu relačních databází. MySQL bývala první volbou pro open source databázový systém, někdy i jedinou volbou. S rozvojem technologií máme nyní mnohem více možností, v závislosti na vašem projektu a případech použití může, ale nemusí být MySQL tou nejlepší volbou. Jak ideálně vyhodnotit pro a proti?

Magazín 17.01.2022

Jak snadno používat iPhone nebo Android jako webkameru?

Vzhledem k pandemické situaci je možné, že bude ještě chvíli trvat, než se všichni vrátíme do svých kanceláří a na společenská setkání tak, jak jsme byli zvyklí. Spoustu času strávíme hovory s kolegy, rodinou a přáteli skrze aplikace Zoom, Microsoft Teams nebo třeba FaceTime. Pokud chcete ještě lepší kvalitu obrazu, můžete snadno použít fotoaparát telefonu a vytvořit si z něj webkameru.

Magazín 13.01.2022

Superface.ai: Revoluce na trhu s rozhraním pro programování aplikací ulehčí život vývojářům

Pražská společnost Superface získala 1,2 milionu eur, aby otřásla trhem s projektem prošlapávajícím nové cesty pro aplikační rozhraní (API). Chce změnit způsob, jakým se pomocí API propojuje byznys v digitálním světě. Její vizí je vytvořit digitální tržiště pro AI, která podle stanovených parametrů konkrétní službu vybere, propojí a v případě výpadku automaticky vymění za jiného vhodného poskytovatele.

Magazín 12.01.2022

Proč celosvětový nedostatek čipů v dohledné době neskončí?

Celosvětový nedostatek čipů způsobil noční můru odvětví informačních technologií. Negativně ovlivnil odvětví od herních konzolí a chytrých telefonů až po automobily. Technologický průmysl se nachází v kritickém bodě a situace se v dohledné době nebude lepšit. Co nás čeká a kdy už to konečně skončí?

Magazín 10.01.2022

5 technologických předpovědí pro rok 2022

V roce 2022 bude pandemie covid-19 nadále ovlivňovat naše životy mnoha způsoby. To znamená, že budeme i nadále svědky zrychleného tempa digitalizace a virtualizace podnikání a společnosti. Na co z digitálního světa bychom se měli zaměřit v nadcházejícím roce? Podívejme se na 5 tech předpovědí pro rok 2022.

Magazín 04.01.2022

Projekt Ekhi propojuje psychoterapii a virtuální realitu. Pomáhá pacientům zvládat stresující situace

Ocitnout se mezi lidmi, kteří vám věnují plnou pozornost. Pro běžného člověka v podstatě každodenní situace. Pro člověka se sociální fobií velmi stresující moment. Díky projektu Ekhi, na kterém spolupracují lékaři z Fakultní nemocnice Brno a odborníci z Masarykovy univerzity v Brně s týmem Tomáše Švece z Fakulty informačních technologií VUT, si pacienti s různými psychickými poruchami budou brzy moct nacvičovat nejrůznější situace nebo se vracet ke stresujícím zážitkům v bezpečí virtuální reality. Doprovázet je přitom bude psychoterapeut, který bude moct situaci ovládat a míru stresu u klientů korigovat.

Magazín 04.01.2022

3D tisk modelů dětských páteří lékařům pomáhá při léčbě skoliózy

Prostorové analýze silového zatížení deformované páteře s využitím modelování korekčních sil se věnuje mezioborový projekt VUT a FN Brno v Bohunicích. Vede k minimalizaci skoliózy u dětí předškolního věku, výrazně také omezuje počet provedených chirurgických zákroků. Zapojeny jsou do něho dva ústavy Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií spolu s Fakultou stavební.

Magazín 21.12.2021

Hologram jako budoucnost setkávání na dálku?

V době, kdy se kvůli koronavirové pandemii téměř zastavilo mezinárodní cestování a sociální kontakt se omezil na minimum, se online setkávání stalo nepostradatelnou částí našich životů. Jednou z technologií, jež zaznamenala velkou popularitu, je trojrozměrná projekce hologramu, která umožňuje vidět člověka, jako by byl před námi. Může tato forma komunikace v budoucnu nahradit nástroje pro videohovory?

Magazín 17.12.2021

5 českých aplikací, které budou pečovat o vaše fyzické a duševní zdraví 

Česko má své hvězdné místo ve světovém vývoji well-being a zdravotních aplikací. Vždyť péče o duševní zdraví nemusí nutně znamenat pravidelné návštěvy psychologa. Jako velmi šikovní pomocníci se prokázaly právě mobilní aplikace z dílny českých autorů. Přinášíme vám 5 nejlepších, už jste o nich slyšeli?

Magazín 15.12.2021

Lyže? Snowboard? 7 nejlepších aplikací na sjezdovku, které se vám budou hodit!

Modrá obloha, upravená sjezdovka, slunce nad hlavou – to je idylka, na kterou se lyžaři a snowboarďáci těší každý rok. Zimní radovánky budou o to příjemnější, když si do mobilu stáhnete tyto vyladěné aplikace. Dají vám perfektní info o stavu sjezdovek, počasí a přinesou vám i zajímavé statistiky z vašich jízd. Tady je seznam těch 7 „nej“.

Magazín 14.12.2021

Automatizovaná pracoviště vyvinuli pro Toyotu i Porsche. Na trh uvádějí univerzální robotickou buňku

Automatizace průmyslu bude pro konkurenceschopnost firem stále důležitější – řeší nedostatek kvalifikované pracovní síly, snižuje chybovost lidského faktoru a urychluje výrobu. Tvrdí to Pavel Bortlík a Jan Šimurda – absolventi FEKT VUT a zároveň zakladatelé brněnské společnosti ACAM Solution, která se specializuje na vývoj robotických pracovišť. K jejich zákazníkům patří mimo jiné nejznámější světové automobilky. Díky univerzální robotické buňce však chce firma výhody automatizace nabídnout i menším podnikům.

Magazín 06.12.2021

Šéf Siemens Eduard Palíšek: Digitalizace je nevyhnutelný trend, v Česku je průmysl 4.0 zatím na začátku

Digitalizace a virtualizace průmyslu se nevyhne žádnému oboru a pronikne i do menších provozů a živností. České firmy ale ve srovnání se zahraničními zaostávají, spoléhají na standardní výrobní metody a svou konkurenceschopnost opírají o relativně nízké mzdové náklady. A pokud se do digitalizace pouštějí, často implementují jen izolovaná a nekoncepční řešení – říká generální ředitel české pobočky společnosti Siemens a absolvent doktorského studia na Fakultě podnikatelské VUT Eduard Palíšek, který je také členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Magazín 02.12.2021

5 nejlepších knih nejen pro IT profesionály

I v době podcastů a audioknih se najdou důvody, proč usednout ke knize. A nemusí to být nutně jeden z těch vědecky podložených, mezi něž patří snížení stresu, mozková stimulace nebo zvýšení inteligence. Přinášíme vám seznam pěti knih, do kterých se začtete prostě, že jsou zajímavé, inspirativní a aktuální.

Magazín 30.11.2021

Výhody a nevýhody proprietárního systému vs. otevřené platformy

Zajímá vás, zda byste měli používat proprietární software jako Adobe Photoshop a Microsoft Windows nebo open-source platformy jako GIMP a Linux? Rozhodování mezi nimi není snadné. Proprietární platformy i otevřené platformy mají své silné a slabé stránky.

Magazín 29.11.2021

Vytisknout, sestavit, užívat! Pojízdné modely Ondřeje Slavíka z 3D tisku kupuje celý svět

Plastové modely terénních aut si díky tiskovým datům Ondřeje Slavíka vyrábí lidé sami doma na jednoduchých 3D tiskárnách. Stačí jim k tomu navíc jen šroubky, elektrický motor a asi dva týdny času. Že mají autíčka úspěch, dokládají fotky spokojených majitelů, kteří si své modely vylepšují, nebo s nimi jezdí na výlety.

Magazín 25.11.2021

8 nejlepších podcastů pro programátory a tech profesionály

Říká se, že podcasty umí změnit život jako máloco. Když se vám podaří najít relevantní obsah, který vás nejen zajímá, ale ve svém zpracování jde do hloubky, je poslouchání podcastů perfektně strávený čas. Kvalitní podcasty umožňují se více informovat, vzdělávat a držet krok s trendy v nejrůznějších odvětvích. Abychom vám s výběrem kvalitních a zajímavých podcastů pomohli, připravili jsme seznam těch nejlepších českých i světových podcastů pro tech profesionály. Jste připraveni se zaposlouchat?

Magazín 22.11.2021

8 nejdražších seriálů na světě

Filmový svět má fanoušky, kteří seriály doslova žijí. Producenti proto dělají vše, co je v jejich silách, aby diváky oslnili hvězdným obsazením, dechberoucími scénami a autentickými kulisami. To se ovšem přímo odráží na budgetu, který často obsahuje šestimístné cifry za jednu jedinou epizodu. Rekordem je seriál s epizodním rozpočtem 50 milionů dolarů.

Magazín 18.11.2021

7 vychytávek aplikace Waze, které určitě využijete

Strávíte hodně času za volantem? Jezdíte často po Česku i zahraničí? Pak dobře víte, že mít u sebe navigaci je naprostý základ. Mezi ty nejšikovnější se řadí i Waze, která láme rekordy oblíbenosti u nás i ve světě. Pojďte prozkoumat její funkce a zjistit, jak vám zpříjemní vaše cesty na silnicích.

Magazín 15.11.2021

„Je to metr vysoké, čtyřleté robotické dítě s nadváhou,” popisuje humanoidního robota hlavní vývojář Matěj Hoffmann

Svět české robotiky se posouvá stále dopředu. Pražská univerzita ČVUT má od června 2021 vzácnou návštěvou – robota iCuba, kterého má ve svých rukou tým zkušených výzkumníků. Jedním z nich je také Mgr. Matěj Hoffmann Ph.D., který vám odkryje tajemství jeho vývoje a plánů do budoucna. Jste připraveni?

Magazín 10.11.2021

Bezpečnost internetu věcí má díky výzkumu nové účinné nástroje

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí (IoT) může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. Ať už jde o zásah do soukromí nebo narušení výroby či energetiky. Autonomní zařízení totiž nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. Výzkumníci z Fakulty informačních technologií VUT spolu s odborníky ze společnosti Flowmon Networks a partnery z Jižní Koreje vyvinuli nástroje, které umožňují IoT monitorovat i diagnostikovat.

Magazín 04.11.2021

Nejslavnější cheat kódy v historii gamingu. Znáte je?

Nesmrtelnost, extra životy, peníze navíc nebo špičková herní výbava – to všechno můžete mít, když víte, co naťukat do klávesnice. Cheaty se staly žhavým herním prvkem, jenž s oblibou využívají gameři po celém světě. Odkud se vzaly a které z nich se zapsaly na seznam těch nejslavnějších?

Magazín 01.11.2021

Nejlepší aplikace na Halloween pro iOS i Android

Přichází sezóna hororů, strašidelných filmů a vyřezávání dýní. Pokud jste i vy propadli tomuto keltskému lidovému svátku, do své přípravy zahrňte také halloweenské aplikace. Vyzkoušejte hologram, AR detektor duchů, zombie podobu nebo strašidelný prank na přátele. Přinášíme vám seznam těch nejzábavnějších a nejděsivějších appek.

Magazín 29.10.2021

Jak vytěžit maximum z Dropboxu? Těchto 7 funkcí vám usnadní život

Dropbox je šikovná aplikace, která už více než 10 let slouží jako internetové úložiště dat. Ukrývá však mnohem více než jen prostor na sběr souborů. Pojďte s námi odhalit funkce, které udělají váš život jednodušší!

Magazín 25.10.2021

Dron s technologií z FIT odhalí nebezpečí na demonstraci i v davu sportovních fanoušků

Dopravní nehoda, kolaps sportovce i hozená dýmovnice - to všechno je potřeba řešit co nejdříve, aby nedošlo ke zranění nebo dalším škodám. Někdy ale není v lidských silách v nastalém zmatku dobře určit, kde přesně problém vznikl, a nasměrovat k němu například záchranáře. Nový systém detekce takzvaných anomálií vytvořili studenti informatiky a nabídli ho policistům, kterým by mohl pomoci rychleji a plně automaticky odhalit problém a zakreslit ho do mapy.

Magazín 18.10.2021

Chytré fotografování i možnost se na místo vrátit díky VR. Češi čekají na patent unikátní AR metody

Chcete si v přírodě vyfotit hezký snímek mobilem. Namíříte kameru na krajinu a zařízení vám v rozšířené realitě přímo na obrazovce nabídne názvy okolních kopců, jejich výšku, turistické cesty nebo třeba vrstevnice. Díky tomu, že nový softwarový nástroj výzkumníků z CPhoto@FIT VUT pozná, kde fotograf stál i co fotil nebo jak dané místo vypadá v nejrůznějších podmínkách, pak doma můžete fotku různě upravit, třeba doostřit či změnit stíny. Nebo se na místo pořízení snímku znovu přenést prostřednictvím virtuální reality.

Magazín 14.10.2021

Vero, Caffeine, Signal a Houseparty. O kterých mladých sociálních sítích vědět a proč?

Sledování růstu mladých, nadějných sociálních kanálů vám pomůže určit, ke kterým se vyplatí připojit, které stojí za váš čas. Abychom vám pomohli orientovat se v neustále bohatší oblasti sociálních médií, sestavili jsme seznam několika mladých sociálních platforem, které byste letos mohli zařadit do svého hledáčku. Všechny tyto platformy získaly v posledních měsících velkou uživatelskou základnu, zájem investorů nebo pozornost ve zprávách.

Magazín 11.10.2021

Jak vypadá vaše digitální stopa? A víte, kdo a jak vás sleduje na internetu?

Staré profily na seznamkách, fotografie, nepoužívané účty, spousta registrací, komentářů, sledování, newsletterů… Na internetu je nespočet střípků vaší digitální stopy, která o vás dokáže vypovědět mnohem víc, než byste chtěli. Jak zmapovat svoji digitální stopu a jak ji pročistit? Udělejte si snadný audit všech účtů, odběrů virtuálních slídičů. Existují nástroje, které vám pomohou.

Magazín 04.10.2021

3 technologické trendy roku 2021, které COVID-19 urychlí

Strávit rok 2020 ve stínu pandemie ovlivnilo to, co potřebujeme a očekáváme od technologií. COVID-19 v mnohém urychlil tempo digitální transformace. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci pracovali z domova, potřebovaly firmy systémy umělé inteligence, které usnadňují práci na dálku, a výpočetní výkon, který je podporuje. Na co se nyní zaměřit, abychom udrželi krok s realitou a novými technologiemi?

Magazín 30.09.2021

Z auta na letadlo za 80 vteřin – na vývoji prvního létajícího automobilu pracují i absolventi VUT    

Na první pohled vypadá AirCar jako sportovní auto, stiskem tlačítka se však během chvíle transformuje v dvoumístné letadlo. První prototyp létajícího auta v červnu absolvoval zkušební 35minutový let mezi Nitrou a Bratislavou. Vývojový tým společnosti Klein Vision, jehož součástí jsou i absolventi FSI VUT Dalibor Vlček a Miroslav Šenkýř, nyní pracuje na druhém prototypu. Po certifikaci se létající auto dostane do rukou zákazníků.

Magazín 27.09.2021

Rozšířená realita není jen lov Pokémonů, ale i záchrana lidí při požáru

Navigaci v hořící budově by mohly do budoucna usnadnit speciální brýle zabudované v helmě hasiče, které by ho navigovaly nejen ke zdroji vody, ale také k lidem uvězněným za clonami kouře a zavřenými dveřmi. Podobně jako v akční hře by hasič viděl v prostoru zakreslené orientační body, únikové cesty nebo rozvodné skříně, a to i skrze stěny.

Magazín 20.09.2021

Chybí tisíce IT specialistů, ale dají se sehnat i na inzerát, pokud víte, jak na to

Přestože poptávka po IT odbornících mnohonásobně převyšuje nabídku, neznamená to, že odborníci nejsou. Jsou, jen je musíte umět najít a zaujmout. Vhodně zvolenou strategií lze u IT odborníků dosáhnout vlny zájmu, v níž se na zajímavou nabídku přihlásí sami. Mediální paniku o vyprahlé technologické scéně vyvrací čísla největšího kariérního IT portálu CoolJobs Social, který každý měsíc eviduje více než 1000 unikátních reakcí IT odborníků.

Magazín 14.09.2021

Budoucnost online seznamek: AI, VR, blockchain! Které seznamky patří mezi nejlepší?

Zatímco technologický průmysl je plný módních slov, online seznamovací průmysl zatím technologickým vývojem příliš zasažen nebyl. Big data, umělá inteligence, strojové učení, rozšířená realita, rozpoznávání hlasu, virtuální realita, chatboti, blockchain, jak by se to mohlo uplatnit v online seznamování? A jaké jsou ty nejlepší seznamky na současném online trhu?

Magazín 13.09.2021

Jaké jsou nejlepší front-end frameworky pro web developing?

Výběr správného frameworku pro nový projekt může být skutečnou výzvou. Ale přijde okamžik, kdy se budete muset rozhodnout a vybrat tu nejlepší volbu. Můžeme vám s tímto úkolem pomoci a provedeme vás několika nejoblíbenějšími frameworky JavaScriptu.

Magazín 10.09.2021

4 zásadní rozdíly mezi biologickým a počítačovým viděním

Již od počátků umělé inteligence vědci sní o vytvoření počítačů, které by "viděly" svět. Vzhledem k tomu, že vidění hraje klíčovou roli v mnoha věcech, které děláme každý den, zdálo se, že rozluštění kódu počítačového vidění je jedním z hlavních kroků k vývoji umělé obecné inteligence.

Magazín 06.09.2021

Cloudové hry: Nová příležitost, jak zlepšit monetizaci videoherního obsahu

Technologie cloudových her má značný potenciál narušit zavedené modely zpeněžení videoher. Vidíme výrazné paralely se zavedenými modely streamování, například v odvětví hudby a videa na vyžádání (VOD). Historie ukazuje, jak Spotify změnilo způsob poslechu hudby díky svým freemium a prémiovým modelům, zatímco Netflix udělal totéž pro VOD. Poskytovatelé cloudových her stále hledají, jak zdokonalit obchodní modely, které šetří jejich zdroje a zároveň udržují hráče spokojené.

Magazín 30.08.2021

"Erotická" sociální síť OnlyFans má již 65 milionů uživatelů. Aby se dostala i do mobilů, spouští i obsahově korektní aplikaci

Pravděpodobně největší evropská sociální síť se 130 miliony unikátními návštěvníky měsíčně strhává pozornost celého světa. A vlastně ani nevadí, že na pozadí je erotika. OnlyFans, která dala uživatelům možnost stát se tvůrci placeného obsahu, nyní spouští sesterskou aplikaci OFTV, jejíž obsah je na rozdíl od OF natolik korektní, že si ji v legitimní aplikaci můžete stáhnout na Play Stroe i App Store. Kde se fenomén OF vzal?

Magazín 25.08.2021

Spyware Pegasus: Jak ochránit telefon před škodlivým softwarem?

Špionážní software Pegasus je známý ze zpráv, byl použit k napadení zařízení kritických osob z různých odvětví a zemí, včetně novinářů, aktivistů, politiků a vedoucích pracovníků podniků. Uvádí se, že uniklý seznam 50 000 telefonních čísel potenciálních cílů sledování získaly pařížská novinářská nezisková organizace Forbidden Stories a Amnesty International. Jak to Pegasus dokázal? A jak zjistíte, že vás sleduje?

Magazín 23.08.2021

IT Rizika, o kterých podniky neví, a je třeba se jich obávat

Je skutečnost, že váš operační tým pro zabezpečení sítě našel tento měsíc 600 kusů malwaru, oproti minulým 500, pozitivní nebo negativní věc? Dobrou zprávou je, že výkonný dialog na podporu řízení rizik se zlepšuje, ale špatnou zprávou je, že pro unavené pracovníky již není žádný odpočinek. Promluvme si o dodavatelském řetězci.

Magazín 16.08.2021

Propojení a inspirace mezi science fiction, technikou a hrami: Tricorder na obzoru

Co se stane, když dáte dohromady spisovatele sci-fi, rizikového kapitalistu a herního novináře? Počítačový vědec a vynikající spisovatel sci-fi Ramez Naam a Tim Chang, partner v investiční společnosti Mayfield Fund v Silicon Valley společně vytvořili inspiraci mezi science fiction, technikou a hrami. Existují obory, kde může sci-fi inspirovat technologii. Spousta firem se například pokouší vytvořit lékařské přístroje Tricorder ze Star Treku a sám Chang řekl podnikatelům, že pokud dokáží vytvořit hlasově řízený operační systém z filmu Her, bude to financovat.

Magazín 13.08.2021

Neuromorfní výpočty a počítače: Dlouhá cesta od kořenů ke skutečnému životu

Před deseti lety se řešila otázka, zda lze software a hardware přimět k tomu, aby fungoval podobně jako biologický mozek, včetně neuvěřitelné energetické účinnosti. Dnes je tato otázka zodpovězena jednoznačným ano. Nyní je pro průmysl výzvou, aby zužitkoval svou historii ve vývoji neuromorfních technologií, a odpověděl na naléhavé počítačové výzvy zítřka, dokonce na otázky života a smrti.

Magazín 09.08.2021

Nejen stovky Perseid! 8 nejlepších aplikací na pozorování noční oblohy

Vrcholí jedna z nejlepších astronomických událostí roku. Na obloze bude pouhým okem k vidění největší meteorický roj. Stovky Perseid poskytnou nevídanou zábavu, která vrcholí právě tento týden. Ta však skončit nemusí – hvězdné nebe nad hlavou si lze užít i po zbytek roku. S nejlepšími „hvězdnými aplikacemi“ můžete poznávat a zkoumat nebe nad hlavou každou noc.

Magazín 08.08.2021

Zelené olympijské hry v Tokiu: co ještě kromě medailí ze starých mobilů?

Pořadatelé olympijských her se rozhodli podniknout vstřícný krok k ochraně životního prostředí a uspořádali tuto důležitou akci v duchu ekologické udržitelnosti. Čím vším jsou první zelené olympijské hry zajímavé?

Magazín 28.07.2021

6 TOP skrytých funkcí Alexy, věděli jste o nich?

Na americkém trhu se střetávají tři velcí technologičtí giganti: Apple, Amazon a Google. Všichni tři nabízí profesionální virtuální asistenty, kteří dokážou objednat jídlo, ovládat spotřebiče nebo třeba servírovat hudební novinky. Přesto Alexa zaujímá asi 70 % na americkém trhu, a tím vytlačuje své rivaly (Siri a Google Assistant) do pozadí. Pojďme se zaměřit na vítězku tohoto klání a objevit „skryté funkce“, o kterých ani její majitelé často neví.

Magazín 26.07.2021

Ještě chytřejší tah na bránu: kyberzločinci také používají AI

Představte si nepřátelskou skupinu vydávající se za členy správní rady. Nebo falešné faktury, které tvrdí, že pocházejí od známých dodavatelů. Pokud by kyberzločinci získali model strojového učení jazyka, který by byl schopen generovat přesvědčivě znějící e-maily, mohli by vyladit systém tak, aby generoval odpovědi, které by přejímaly tón a tón vydávaného odesílatele, a dokonce by odkazovaly na předchozí korespondenci. To může znít jako přitažené za vlasy - ale mezi akademiky již rostou obavy, že nástroje jako GPT-3 by skutečně mohly být využity k podněcování neshod šířením dezinformací a naprostých lží.

Magazín 12.07.2021

1 podnik na každé 4 osoby: Vítejte v Šen-Čenu, bývalé rybářské vesnici, nyní hardwarovém Silicon Valley

O americkém Silicon Valley v Kalifornii jste již určitě slyšeli. Slyšeli jste ale taky o tom čínském? Takto se totiž přezdívá městu Šen-Čen, které se nachází v deltě Perlové řeky nedaleko hranic s Hongkongem. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku této pulzující čínské metropole a zodpovědět si na otázku, co je klíčem jejího úspěchu.

Magazín 02.07.2021

Kombinace edge computing a IoT odemyká autonomní a inteligentní aplikace

Aplikace a služby nové generace vyžadují novou výpočetní infrastrukturu, která poskytuje sítě s nízkou latencí a vysoce výkonné výpočty pomocí edge computingu v síti. Do roku 2025 bude po celém světě vygenerováno 175 zettabytů (nebo 175 bilionů gigabajtů) dat a více než 90 zettabytů těchto dat vytvoří zařízení edge. To je spousta dat, pro která nemusí být vždy k dispozici dostatečná šířka pásma. Co s tím?

Magazín 21.06.2021

Řízení kybernetických rizik práce na dálku: 6 doporučení hvězdy kybernetické bezpečnosti Michaela Codena

Když začaly loni na podzim společnosti z Wall Streetu žádat své zaměstnance, aby se navzdory hrozbě Covid-19 vrátili ke svým kancelářským stolům, zdálo se to být jako kontraproduktivní řešení. Při zpětném pohledu je ale vhodné plně ocenit jejich úvahy. Michael Coden, hvězda kybernetické bezpečnosti, nám vysvětlí proč.

Magazín 14.06.2021

Inovativní eko-tech projekty současnosti. Jak můžete snadno pomoci přírodě?

Jste fanoušky ekologie a nových technologií? Pak vás jistě nadchne náš list top 5 eko-tech projektů současnosti, který vám odhalí to nejlepší ze scény našich a zahraničních start-upů. A rozhodně se máte na co těšit – řeč bude například o konceptu sdílených energií, zpomalení „rychlé módy“ nebo o výrobě biologicky odbouratelném plastu.

Magazín 04.06.2021

Zranění při home office: Hovor s kolegou při čištění bazénu? Pozor na úraz, tenhle rozhodně nebude pracovní

S výměnou kancelářských prostor za „domácí prostory“ vyvstaly otázky ohledně pracovních úrazů na home office. Jak postupovat, když si při spěchu na videokonferenci zlomíte nohu na schodech? Jak je to v případě OSVČ? Za jakých podmínek mají OSVČ nárok na finanční odškodnění? A jaké případy úrazů na HO se nejčastěji řeší? Odpoví a poradí odborníci na odškodnění Tomáš Beck z Vindicie a Tomáš Smolík z D.A.S. 

Magazín 31.05.2021

6 nejlepších smart produktů pro vaši domácnost v roce 2021

Každý rok na trh míří stovky smart produktů, které jsou ještě výkonnější a sofistikovanější než jejich předchůdci. Ani rok 2021 není výjimkou. Víte, jaké novinky letos zaplaví naše domácnosti? Připravili jsme pro vás seznam 6 smart produktů, které vás nadšením zvednou ze židle.

Magazín 28.05.2021

Budoucnost práce? Bude vypadat jako videohra!

Není pochyb o tom, že v minulém roce došlo k nebývalé úrovni digitální transformace. Před rokem pracovaly globálně distribuované týmy s komprimovanými plány a nedostatečnými nástroji. Rok 2020 to však roztočil úplně v jiných výšinách. Řešení spočívá ve virtuálním pracovním prostoru, kde se mohou jednotlivci scházet odkudkoli a kdykoli, aby mohli dělat své úkoly. Zní to povědomě? Pokud chcete nahlédnout do budoucnosti práce, nehledejte nic jiného než svůj nový PlayStation nebo Xbox.

Magazín 10.05.2021

4 základní kameny inteligentní automatizace

Digitální transformace je složitý úkol, úspěchy představuje jen 30 % z celkových iniciativ. Integrace digitálních technologií může být ale pouze pákou, která vede k většímu úspěchu. Žádné úsilí v této oblasti nebude účinné, pokud organizace nebude mít nejprve zakořeněny čtyři klíčové základní kameny: posloupnost, spolupráce, rozsah a myšlení.

Magazín 10.05.2021

Jaké jsou celkové náklady na vlastnictví databáze?

U některých produktů je zjištění ceny snadné: jedná se o celkovou částku na faktuře. U jiných produktů, jako jsou databáze, je toto číslo jen začátek. Do celkových nákladů musí být zahrnuty všechny ostatní výdaje, které vzniknou po počátečním nákupu, například školení, údržba a péče. Každá z těchto položek se postupem času sčítá, takže je obtížné vypočítat skutečnou cenu.

Magazín 03.05.2021

Top 10 lekcí o kybernetické bezpečnosti získaných během jednoho roku pandemie

V roce 2020 čelila oblast kybernetické bezpečnosti v digitální pandemii masivním narušením a rozsáhlým útokům. Útočníci rychle využili chaosu, který pandemie vytvořila, aby kompromitovali co nejvíce cenných podnikových systémů. Počet porušení prudce vzrostl, když se útočníci zaměřili na miliony vzdálených pracovníků, kteří neměli odpovídající bezpečnostní ochranu nebo dostatečná školení, aby dokázali odhalit pokusy o hackerství a phishing. Které lekce pandemie přinesla?

Magazín 26.04.2021

Blíží se největší aktualizace WhatsApp, pozor na kritická nastavení

Po několika varováních o zabezpečení vašich zpráv údajně WhatsApp plánuje svou nejvýznamnější aktualizaci za poslední roky. Chce tak vyřešit svůj nejzávažnější problém, WhatsApp byl obviněn zakladatelem Telegramu z používání „end-to-end šifrování“. Do vydání této aktualizace byste měli toto důležité nastavení telefonu změnit. 

Magazín 19.04.2021

Králem videokonferencí v Česku je MS Teams. Světu kraluje Zoom

Nástroje pro online komunikaci vydělávají miliardy. Kvůli práci a komunikaci na dálku je využívají společnosti po celém světě. Češi si oblíbili MS Teams, zatímco ve světě vede (kontroverzní) Zoom. Proč ho ve své firmě Elon Musk zakázal?

Magazín 17.04.2021

Ženské hráčky her jsou na vzestupu. Může je herní průmysl uspokojit?

Hráčské trendy hovoří jasně: v roce 2020 tvořily ženy téměř 41 % všech hráčů ve Spojených státech. V Asii, která představuje 48 % celkových světových příjmů z her, tvoří ženy podle Googlu a Niko Partners nyní 40–45 % asijské herní populace. Herní průmysl se mění. Projevit se to má i v zastoupení ženských postav ve videohrách, aktuálně pouze 5 % videoher představujují ženské protagonistky. 

Magazín 12.04.2021

Top šablonovací systémy pro web v JavaSriptu v roce 2021

Pokud jste silný front-endový vývojář JavaScriptu, použití šablonového enginu vám ušetří nespočet hodin zbytečné práce. A vzhledem k obrovské nabídce šablonových enginů, které jsou dnes k dispozici, může být těžké zvolit správnou volbu ve správný čas. Proto se nyní podíváme na nejpopulárnější šablonové nástroje pro JavaScript.

Magazín 07.04.2021

Super funkce komunikačních platforem: 5 tipů na Basecamp

Basecamp je další oblíbenou platformou pro týmovou remote spolupráci. Na rozdíl od Microsoft Teams ho zpravidla využívají menší podniky a ty si jej nemohou vynachválit. Dnes má Basecamp více než 120 000 týmů a toto číslo stále roste. A to nejen díky jednoduchému rozhraní, ale také šikovným funkcím a integracím. Jaké to jsou?

Magazín 05.04.2021

3 business výhody dronů: Jen 1 z 10 firem ví, jak je využít

Existuje velká šance, že právě teď letí ve vašem okolí dron. Za poslední čtyři roky totiž vyletěl prodej odolných a vysoce přesných komerčních dronů o 500 procent. Přes fascinaci drony údajně ví ale jen jedna z deseti společností, jak je využít ke své obchodní výhodě.

Magazín 29.03.2021

Paušální daň pro OSVČ: Komu se skutečně vyplatí?

Na konci roku byla přijata novela zákona o dani z příjmů, která nově zavedla tzv. paušální daň. Přestože přihlásit se k ní OSVČ měla do 11. ledna, otázka, zda a komu se vlastně vyplatí, zůstává. Ačkoliv se zdá být institut paušální daně na první pohled lákavý, mnoho podnikatelů by mělo zbystřit a dopředu si ověřit, zda opravdu mají možnost do tohoto režimu vstoupit. 

Magazín 29.03.2021

Online platby pod lupou: které režimy jsou skutečně bezpečné?

Při každé online platbě existuje malé riziko, že by hackeři nebo zloději mohli tajně ukrást vaše bankovní nebo platební údaje. Pokud k tomu dojde, mohou pomocí vašeho účtu provádět podvodné platby na své účty, nakupovat položky, nebo dokonce získat hotovost. Proti neoprávněným platbám však lze bojovat použitím nejbezpečnějších režimů online plateb. Podívejte se na několik online platebních metod, které považujeme za nejbezpečnější.

Magazín 19.03.2021

5 nejposlouchanějších podcastů 2020: Jaké české kousky jsou nejoblíbenější?

Rok 2020 dokázal zpomalit mnoho projektů, nikoliv však podcasty. Ty naopak zažily minulý rok obrovský boom – jak do kvality, tak do kvantity. Databáze českých podcastů aktuálně registruje přes 400 kousků nejrůznějších žánrů. Jaké z nich patří mezi nejoblíbenější? A čeká podcasty v roce 2021 monetizace?

Magazín 08.03.2021

To nejžhavější z CES v roce 2021

Každý rok nás CES zásobuje tím nejlepším ze současné technologické scény a ani letos to nebude výjimkou. Rok 2021 se ponese v duchu ještě lepších a modernějších zařízení, které vás ohromí svou inteligencí a propracovanou elektronikou. Připravili jsme pro vás vítěze z 5 různých kategorií – nejlepší mobil, sluchátka, robot, technologie v chytré domácnosti a objev roku.

Magazín 08.02.2021

Apple novinky v roce 2021: Nová verze iPhonu SE a vylepšený iMac

Letošní rok bude pro Apple fanoušky skutečně pestrý. Těšit se mohou na zbrusu nové produkty – včetně iPhonu SE Plus, iPad Pro nebo i vylepšené verze Apple TV. Pojďte se podívat, co všechno pro vás tento kalifornský gigant chystá.

Magazín 01.02.2021

Průmyslová expanze IoT a budoucnost práce

Některé z nejtěžších změn jsou ty nejdůležitější. Obrovský posun k digitalizaci průmyslových odvětví, někdy označovaný jako Průmysl 4.0, je skvělým příkladem obtížných, přesto kritických změn, které je třeba uskutečnit. Stejně jako může internet věcí (IoT) otřást spoustou dalších průmyslových odvětví díky rostoucímu růstu cloudu a 5G, má také změnit podíl v oblasti výroby.

Magazín 01.02.2021

AI start-up řeší hádanku neplodnosti: Pomocí strojového učení výbírá ta nejlepší embrya při IVF

Strojové učení je aplikováno na stále větší výzvy. Jednou z nejnovějších je technologie v oblasti umělého oplodnění, prostor, kde výzkum tradičně zaostával a kterému se dosud věnuje jen málo společností. Umělá inteligence má v procesu IVF identifikovat nejvhodnější embrya pro implantaci.

Magazín 25.01.2021

Prudký nárůst a vlastní transformace: Kyber útoky a bezpečnost cloudových platforem v roce 2021

Kybernetické útoky procházejí vlastní digitální transformací. Útoky založené na cloudových službách od ledna 2020 vzrostly o 630 %, což vytváří digitální pandemii stejně zákeřnou jako Covid-19. S prací na překlenutí mezer v zabezpečení cloudu, počínaje infrastrukturou jako službou (IaaS) a platformou jako službou (PaaS), je třeba začít nyní.

Magazín 03.01.2021

Super funkce komunikačních platforem: 5 tipů, jak "vytunit" Slack

Slack je oblíbená komunikační platforma, která od svého vzniku v roce 2013 stihla nasbírat až 8 milionů členů. Kanadští zakladatelé ale rozhodně neusnuli na vavřínech a po téměř 10 letech fungování stále přidávají nová vylepšení a integrace. Pojďte se podívat na 5 super nástrojů ve Slacku.

Magazín 22.12.2020

MVC architektura webových systémů: Nástroje, technologie, komponenty

Architektura MVC je jedním z nejpoužívanějších průmyslových standardů pro vývoj webových aplikací. Každá ze tří součástí má zvládnout specifické aspkety vývoje. Jak přesně fungují a které frameworky jsou nejoblíbenější?

Magazín 07.12.2020

8 vánočních tipů na dárky pro gadget lovers

Do Vánoc zbývá už jen pár dnů a vy stále nemáte tušení, co koupit blízkým? Přinášíme vám inspiraci v podobě 8 tipů na moderní tech dárky, které potěší každého milovníka gadgetů.

Magazín 01.12.2020

Velký přehled: Nejpoužívanější open-source systémy pro správu obsahu

Hledání platforem pro správu obsahu může být skličujícím (a nákladným) procesem, který vyžaduje dlouhé hodiny výzkumu a hodně peněz. Zajímá vás, co je nejoblíbenější CMS? Pokud chcete vytvořit web nebo blog, je tu bezpečnost v číslech. Čím více lidí používá konkrétní systém pro správu obsahu, tím je pravděpodobnější, že je CMS dobrou volbou i pro vás. Jak to tedy je s nejoblíbenějším CMS?

Magazín 23.11.2020

Profesionálněji než Ježíšek: 5 aplikací, které vám usnadní Vánoce

Buďme upřímní - Vánoce jsou sice až za měsíc, ale většina z nás je nosí v hlavě už pár dní. Co komu vymyslet, koupit (a jak to nezapomenout!)? Jak v této době vyřídit pohlednice a PFka, jak co nejsnadněji zjistit, co si kdo přeje, a jak to letos konečně vyřešit s Ježíškovským zazvoněním pod stromečkem, abyste byli z obliga? S řešením všech těchto otázek vám můžeme pomoci.

Magazín 19.11.2020

Roboti v době covidové: Zastoupili i studenty v karanténě

Roboti by měli zvláště v dnešní době zastat lidskou sílu a pomoci tam, kde to pro člověka může být rizikové. O využití robotů v medicíně a ve výrobě teď ale řeč nebude. Ukážeme vám 5 robotů, kteří na jaře nastoupili na různorodou směnu v různých koutech naší planety. Například i jako avataři studentů v nařízené karanténně.

Magazín 09.11.2020

6 výhod a nevýhod online databázového softwaru

Jak to s databázovým softwarem online máte vy? Jste pro nebo spíše ne? Abychom vám pomohli ujasnit si vlastní názor, podíváme se na výhody a nevýhody online databázového softwaru ve srovnání s nainstalovaným řešením.

Magazín 26.10.2020

Super funkce komunikačních platforem: 5 tipů na Microsoft Teams

Microsoft Teams je oblíbená komunikační platforma, kterou s oblibou využívají společnosti napříč všemi obory. Podle statistik je to dokonce 500 000 podniků po celém světě. Nenechte si ujít těchto 5 super funkcí, se kterými se uživatelsky posunete vpřed. Začít můžete třeba nastavením pozadí.

Magazín 18.10.2020

Konec harddisků ještě nehrozí, HDD stále hrají důležitou roli

Vypadá to na první pohled jako konec harddisků, ale to by byl příliš unáhlený soud. Pokud jde o úložné jednotky, technologie SSD se v posledním desetiletí stala hlavním proudem. Analytici pozorně sledují počet prodaných jednotek s pevným diskem (HDD) a SSD spolu s účinností výkonu a cenou za gigabajty každého typu jednotky. Grafy analytiků naznačují, že v určitém okamžiku bude parita, ne-li přechodový bod, kdy SSD pravděpodobně nákupy HDD zlikvidují.

Magazín 06.10.2020

Nejoblíbenější šablonovací systémy pro web v PHP

Když je řeč o šablonových strojích v PHP, spousta vývojářů řekne, že to není nutné, PHP je v podstatě samotný templatový stroj. Syntaxe PHP se však v posledních letech na rozdíl od nového návrhu šablonových enginů pro tento jazyk nevyvíjela. Je tedy zcela na vás, zda implementaci daného enginu ve vašem projektu použijete. Pokud však uvažujete o implementaci šablonového modulu, můžeme vám doporučit pár nejlepších z nich.

Magazín 21.09.2020

Jak zazářit mezi konkurencí: Náramek Amazon Halo vsází na šifrování osobních dat

Chytrých náramků, hodinek i prstenů je na trhu již celá řada. Přijít mezi stávající kousky s novým modelem chce i novou strategii. Na to vsází i Amazon a vybral si nejpalčivější téma: ochranu osobních dat. Jejich wellness náramek si máte koupit zejména proto, že vaše data budou chráněná a po zpracování automaticky odstraněna. Bude to ale stačit?

Magazín 17.09.2020

Nejpopulárnější profesionální CRM

Ke shromažďování údajů o interakcích mezi společností a jejími zákazníky se používá systém CRM. Tato data pocházejí z několika kanálů (např. oficiálních webových stránek společnosti, souvisejících sociálních médií, protokolů zákaznické podpory a recenzí zpětné vazby) a jsou uložena v centrální databázi. Společnost pak může tato data analyzovat a použít je ke zlepšení svých produktů, k řešení problémů zákazníků a nakonec k řízení vlastního růstu. Jaká CRM jsou nejpopulárnější?

Magazín 30.08.2020

Bezplatné webdatabáze: Srovnali jsme výhody a nevýhody

V moderním světě podnikání jsou databáze hlavním pilířem infrastruktury společností a způsobu, jakým řídí své činnosti. Každý web, který prohlížíte, a každá stažená mobilní aplikace musí mít na pozadí spuštěnou databázi, aby bylo možné podporovat funkce, které vidíte na počítači nebo telefonu.

Magazín 30.08.2020

Twitter: Uživatelská data určená pro bezpečnostní účely mohla být použita pro reklamu

Možná jste i vy dali Twitteru své telefonní číslo pro dvoufaktorové ověření... Podle společnosti však toto číslo mohlo být zneužito. Twitter uvedl, že e-mailové adresy a telefonní čísla, která mají být použita výhradně pro zabezpečení, mohla být neúmyslně použita pro reklamní účely.

Magazín 16.08.2020

Odstranit ze silnic milion aut? Aplikace Lyft prý má strategii

Lyft pokračuje ve svém úsilí o to, aby se stal jednorázovým dopravním uzlem. Týden poté, co společnost do své mobilní aplikace přidala chráněné trasy vhodné pro skútry a jízdní kola, společnost přidala vylepšený zážitek, který se zaměřuje na kolo, sdílenou jízdu, koloběžku, metro, autobus a možnosti procházek ve městech v USA.

Magazín 11.08.2020

Dostupnost e-obsahu pro nevidomé? AI to zařídí!

Technologické firmy stále více využívají nástrojů umělé inteligence. Při vytváření přístupných produktů podporujících začlenění zrakově hendikepovaných s cílem pomáhat jim při práci, životě a sociálních spojeních, se dnes již celá řada společností velmi snaží. A nejde jen např. o popisky na sociálních sítích. AI s rozpoznáváním textu na řeč a rozpoznávání objektů již zlepšuje život milionů uživatel internetu. A v nepříliš vzdálené budoucnosti budou mít i díky autonomním vozům zrakově postižení svobodu cestovat bez pomoci pečovatele, přítele nebo člena rodiny.

Magazín 27.07.2020

Robotka Erica si zahraje hlavní roli v japonském sci-fi filmu!

Zatímco filmový průmysl je dnes výhradně v rukou lidských herců, změnu by mohla přinést budoucí filmová hvězda, robotka Erica. Její japonští tvůrci se ji rozhodli obsadit v japonském sci-fi filmu, jehož natáčení se bude dokončovat příští rok v Evropě. Erica se tak stane prvním lidsky vypadajícím gynoidem, který ztvární hlavní filmovou postavu. Co na to říká český odborník na robotiku?

Magazín 20.07.2020

Výkon cloudového úložiště: Rozdíl mezi dostupností a trvanlivostí

Když otočíte klíčem v zapalování automobilu, zapojíte spotřebič do zásuvky nebo poklepete na dokument uložený na pevném disku, víte, co se bude dít dál. Tyto věci prostě fungují. Ale v cloudu jsou vaše cenné soubory v rukou někoho jiného. Jste si jisti, že se můžete vždy spolehnout na výsledky?

Magazín 13.07.2020

Kvantové počítače a kvantové sítě: Konečně propojení?

Kvantová výpočetní technika, technologie zpracování, která je naplněna podivnostmi subatomární fyziky, se teprve stává skutečností. Telekomunikační gigant zkoumá technologii pro propojení kvantových počítačů a doufá, že jejich výkon zesílí tak, jak dřívější propojení konvenčních počítačů vedlo k masivním superpočítačům a službám šířeným po celém světě. Kvantové sítě by mohly vést k podobnému skoku pro kvantové počítače a možná by tvořily základ pro kvantový internet.

Magazín 13.07.2020

Češi vybudovali největší on-line systém na světě pro tracking žraloků

Trackovat se dnes už ledacos – balíček, auto kurýra, autobus a mnoho dalších věcí. Co vás však možná překvapí je i fakt, že se dají trackovat i nejrůznější zvířata. A nemusí jít pouze o sledování domácích mazlíčků. Co by řekli například na trackovací aplikaci dravých žraloků? Touto aplikací se pochlubili vývojáři pražského startupu Mapotic, jenž se specializuje na tvorbu, zpracování a prezentaci geolokačního obsahu. Tento program vytvořili ve spolupráci s neziskovou organizací Ocearch, jež jim poskytla veškerá data.

Magazín 13.07.2020

IoT může varovat lidstvo před budoucími nákazami

Prevence proti vzniku a šíření nemocí je v dnešní době velmi aktuální téma. Naštěstí po svém boku máme moderní technologie, které mohou s touto celosvětovou výzvou výrazně pomoci. Řeč je o chytrých zařízeních napojených na globální síť IoT, které dokážou včas diagnostikovat nejrůznější nákazy a dostat je pod kontrolu. Pojďte si přečíst o 5 užitečných využití technologie IoT v praxi. 

Magazín 30.06.2020

Jak na výběr správného dodavatele IT kapacit? Nehrozí vašemu dodavateli insolvence?

Dodavatele IT kapacit dnes řeší většina společností. Klienti však často neprověřují reálnou ekonomickou situaci a dlouhodobou stabilitu svých dodavatelů. Přitom je spolupráce s firmami, které neuvádějí základní reference a nezveřejňují hospodářské výsledky, velmi riziková. Přestože se totiž může tvářit jako úspěšná společnost, ve skutečnosti může být na cestě do insolvence. Jaké důsledky z takové spolupráce klientovi i kontraktorovi hrozí? A jak se takovým situacím vyhnout? Přinášíme zásadní informace pro klienty i kontraktory, kteří s podobnými firmami spolupracují.

Magazín 22.06.2020

Nejpoužívanější softwarové frameworky pro vývoj webových aplikací

Softwarový framework je platforma pro vývoj softwarových aplikací. Poskytuje základ, na kterém mohou vývojáři softwaru vytvářet programy pro konkrétní platformu. Framework může také zahrnovat knihovny kódů, kompilátor a další programy používané v procesu vývoje softwaru. Podívejte se na ty nejpoužívanější.

Magazín 15.06.2020

Konzumní VR: Stane se nejsilnějším tvůrčím a kolaborativním prostředím?

Všichni čekáme, až se naplní předpovědi Mikea Abrashe. Vedoucí VR laboratoře Facebooku věří, že virtuální realita má stejný potenciál jako osobní počítač a že se stane nejsilnějším tvůrčím a kolaborativním prostředím vůbec. Stejně jako každý rok poukázal na světlou budoucnost v projevu na Oculus Connect 6, každoroční konferenci VR v San Jose v Kalifornii. Jak situace vypadá?

Magazín 15.06.2020

Elon Musk dokončuje v Las Vegas první podzemní tunely pro rychlejší a pohodlnější dopravu

Zatímco koronavirová pandemie zastavila mnoho projektů, amerického vizionáře Elona Muska nikoliv. Světová krize nedolehla ani na jeho projekt podzemního tunelu pod městem Las Vegas, který by měl sloužit k rychlejší a udržitelnější dopravě v budoucnosti. Podle plánů jeho společnosti by měl být tunel otevřen již v lednu roku 2021.

Magazín 08.06.2020

Nejoblíbenější programovací jazyky současnosti a jejich budoucí trendy

Programátoři mají tendenci používat pouze omezený počet jazyků a jejich kódovací preference se rok od roku mění. Proto předkládáme v roce 2020 zcela nový seznam trendových programovacích jazyků.

Magazín 01.06.2020

Waze integruje program pro sdílení městských dat s Google Cloud

Společnost Waze oznámila, že její program pro sdílení dat pro města bude nyní k dispozici na platformě Google Cloud Platform, což koncovým uživatelům usnadní získávání informací z těchto údajů.

Magazín 01.06.2020

Jak může koronavirus prospět technologickým gigantům? Těmto 3 zřejmě zlepší reputaci

Google, Facebook a Amazon používají svou velikost, dosah a technologickou zdatnost, aby pomohli Američanům vypořádat se s krizí COVID-19, což je příležitost pro velké technologické společnosti čelit kritice Washingtonu.

Magazín 01.06.2020

Luxusní bunkry: kasino, divadlo i lázně. V Čechách najdete světovou špičku! 

Originální nemovitosti, o kterých lidé ani neví, že existují – to jsou luxusní bunkry, které jsou ukryty po celém světě. Oku novinářů ovšem neunikly. Zde je seznam nejslavnějších podzemních bunkrů, které svým majitelům dopřávají nejen ochranu, ale také nevídaný luxus.

Magazín 01.06.2020

Nejlepší české start-upy, které letos už stihly zazářit

První polovina roku 2020 je téměř u konce a za tu dobu potkala česká start-upová scéna řadu nadějných projektů, které si získaly přízeň médií i investorů. Pojďte si přečíst o populárních tuzemských start-upech a jejich vizích. Společně zabrousíme do oblasti cestovního ruchu, sportu, financí i strojového učení.

Magazín 26.05.2020

AI snížila Pinterestu o 88% nahlášený obsah způsobující újmu

Pojem „umělá inteligence“ vyvolává představy o vzdálené budoucnosti. Tato technologie je však již všudypřítomná a na místech, která si možná neuvědomujete. Oblíbené platformě Pinterest teď pomáhá s nahlášeným obsahem.

Magazín 19.05.2020

Nakolik jsou IP kamery bezpečné? Riziko hacknutí je vyšší, než se může zdát

Trendem posledních let jsou nepochybně bezpečnostní kamery, které si do své domácnosti pořizuje čím dál více rodin. Důvod je jasný: zabezpečit domov a mít přehled o tom, co se děje. Pravdou však je, že tato moderní technologie se někdy může otočit i proti svým majitelům.

Magazín 11.05.2020

Sentons odhaluje senzory, které mohou z jakéhokoli spotřebního zařízení udělat dotykovou plochu

Společnost Sentons představila dotykové a gesto senzory pro použití ve spotřebitelských zařízeních, s novými typy uživatelských rozhraní a ovládacích prvků. Dotykovým lze učinit takřka jakékoliv zařízení.

Magazín 07.05.2020

Virtuální prohlídky: Podívejte se do NASA, největší jeskyně světa či mimo planetu Zemi!

Současná doba cestování moc nepřeje. To však neznamená, že se na zajímavá místa nemůžete podívat i nyní. Jak je to možné? Kouzlo tkví ve virtuálních prohlídkách. Ty vám umožní na daná místa nahlédnout z pohodlí vašeho domova. Podívejte se na 7 z nich, které si nesmíte nechat uniknout!

Magazín 05.05.2020

Microsoft vychází vstříc nevidomým – vymyslel pro ně nový programovací jazyk a ovladač na Xbox s Braillovým písmem 

Po mnoho let se hráči se zrakovým postižením nemohli do hraní video her zapojit tak, jak by chtěli. Tomuto omezení však Microsoft učinil přítrž. Nejen že vymyslel hry pro nevidomé, ale handicapovaným také poskytl moderní Adaptive Controller, gamepad s Braillovým písmem nebo nový programovací jazyk Code Jumper.

Magazín 21.04.2020

Aplikace elektronického obchodu mohou dosáhnout 70% zlepšení vracejících se uživatelů. Jak?

Maloobchodní aplikace, které implementují úspěšnou strategii uchování uživatelů, budou nyní těžit z výhod dlouhodobé hodnoty zákazníka. Ti, kteří tak neučiní, se však budou snažit dosáhnout pozitivní návratnosti svých akvizičních investic. Akvizice uživatelů e-shopů je pro marketingové týmy značnou investicí, a proto je zachování současných zákazníků o to důležitější.

Magazín 21.04.2020

Oculus designer vytváří obličejovou masku LED, která podporuje sociální odstup

Jeden z designérů společnosti Facebook přišel s novým nástrojem, který umí udržet lidi dál od sebe. Společně s návrhářkou Chelsea Klukas představili Oculus na obličejové masce, která dokáže animovat krátké zprávy nebo grafiku. To nositelům umožňuje připomenout ostatním, aby si udržovali až dvoumetrový odstup.

Magazín 19.04.2020

5 nepříjemných, ale vysoce účinných návyků Trumpova Twitteru

10 let Trumpova Tweetování a vizualizace dat Zegami dala nahlédnout do srdce temnoty Trumpova Twitteru. Ovlivňovač sociálních médií změnil platformu Twitter na svůj osobní megafon. Ať máte na jeho práci jakýkoliv názor, faktem je, že nikdo neovládá denní konverzaci na Twitteru tak, jako to dělá právě Donald Trump. 

Magazín 17.04.2020

Amazon vytvořil domovní zvonek, Alexa teď bude sledovat vaše návštěvníky

Každoroční akce uvedení produktů Amazonu na trh je opravdový Alexa-fest zaměřený na fyzická zařízení. Nyní je však také na světě několik oznámení o druzích umělé inteligence (AI), která mohou mít větší dlouhodobý dopad.

Magazín 13.04.2020

5 aplikací, které vznikly v souvislosti s COVID-19: Využijete je i vy?

Programátoři dali dohromady několik užitečných aplikací a platforem, které mají za časů koronaviru pomoci všem, kteří to potřebují – od seniorů až po drobné podnikatele nebo firmy. Co nabízí? A jak velký potenciál tyto nově vzniklé platformy mají?

Magazín 07.04.2020

Kdy se dočkáme donáškových dronů v Česku?

Teď by se jejich služby hodily více než kdy jindy. Rychlá a levná dovážka spotřebního zboží či jídla z restaurace by právě teď usnadnila život mnohým z nás, o pomoci zdravotníkům či jiným pomáhajícím profesím ani nemluvě. Jaká je tedy aktuální situace? Společnosti jako Uber, AHA či Google po tříletém testování spustily dronový servis a zákazníci si ho prý nemohou vynachválit.

Magazín 07.04.2020

PayPal bude první zahraniční platební platforma v Číně. Získala 70% podílu v GoPay

PayPal se stane jednou z prvních mezinárodních společností, které v Číně získaly platební licenci, poté, co se objevily zprávy, že Čínská lidová banka (PBOC), která vlastní státní správu, posvětila akvizici majoritního podílu v místní společnosti GoPay společností PayPal.

Magazín 03.04.2020

Trvalá paměť Optane: Průlom nebo nesplněný slib?

Před čtyřmi lety se společnost Intel chlubila tím, že nová paměťová technologie byla desetkrát kompaktnější než konvenční DRAM, 1000krát rychlejší než nejrychlejší NAND SSD a 1000krát trvalejší než NAND. Později však bylo oznámeno, že Optane, jak bylo prokázáno, byl pouze 7,23krát rychlejší než nejrychlejší dostupné NAND SSD čipy. Na Optane jsme si posvítili.

Magazín 29.03.2020

AI Deep Mind se sledováním klipů na YouTube učí vytvářet realistická videa

Možná znáte FaceApp, mobilní aplikaci, která používá umělou inteligenci a přeměňuje selfies. Nebo funkci This Person Does Not Exist, která zobrazuje počítačově generované fotografie fiktivních lidí. Ale co algoritmus, jehož videa jsou zcela nová? Podívejte se na pokroky v začínajícím poli generování klipů umělé inteligence. 

Magazín 25.03.2020

Home office: Jak na to, aby dobře fungoval?

Být on-line je u určitých profesí aktuálně jedním z nejžádanějších a nejjednodušších předpokladů. Práci tak můžete dělat v podstatě odkudkoliv, kde je alespoň trochu signálu, například z domova. Home office efektivně zkracuje a zjednodušuje určité procesy a produktivita bývá často vyšší než v kanceláři. Co ke správnému flow při home office potřebujete?

Magazín 24.03.2020

Programy umělé inteligence už dokážou designovat celá města

Strojové učení v kombinaci s umělou inteligencí má velký potenciál, který může být využit i k designování měst a vylepšování úseků, jež jsou považovány za nebezpečné či vizuálně nehezké. Díky aplikacím bude proces návrhu a výstavby rychlejší, provádět změny půjde pružněji a v souladu s přáními tamních obyvatel. Umělá inteligence bude mít i v oboru stavebnictví svou klíčovou roli.

Magazín 24.03.2020

Koronavir může „chytit“ i váš mobil. Víte, jak jej správně čistit?

Nosit roušku a dezinfikovat si ruce nemusí stačit. Pokud svůj mobil vystavujete „nástrahám“ veřejné hromadné dopravy nebo třeba obchodům, může se i na něm virus usadit. Překvapení? Vždyť právě na mobilním telefonu se vyskytuje 7x více mikroorganismů než na záchodovém prkénku. Na místě je tedy pravidelná dezinfekce.

Magazín 22.03.2020

Na trh míří nutričně kompletní burger, zcela bez masa

Mnoho zdrojů v současnosti tvrdí, že omezení masa a mléčných výrobků v jídelníčku je jedna z velmi dobrých cest, jak může každý z nás udělat něco pozitivního pro životní prostředí. Zároveň již na naši planetu při své činnosti myslí i mnoho firem. Právě teď přijde na trh první nutričně kompletní rostlinný burger na světě. Vyzkoušíte jej?

Magazín 16.03.2020

Nejzajímavější počítačové viry - znáte je?

Uživatel, který nikdy na svém počítači nechytil počítačový virus, snad neexistuje. Ať už jde o odcizení osobních dat, či prostě jen krádež výpočetního výkonu počítače, nákaza počítačovým virem je vždy nepříjemná. Nejhorší viry však mohou proměnit váš počítač v kousek bezcenného kovu. Jaké nejzajímavější viry se v krátké historii IT objevily?

Magazín 16.03.2020

Na tři domácnosti jedno auto? Sdílená ekonomika v holandském sousedství Merwede

Problém husté dopravy a nadbytku aut trápí řadu měst po celém světě. S originálním řešením přišlo město Utrecht v Nizozemsku, které v sousedství Merwede testuje politiku sdílených kol a automobilů. V rámci snížení emisí nabízí čtvrť pouze jedno auto na tři domácnosti, což má podle architektů snížit potřebu řídit automobil a podpořit koncept sdílení namísto vlastnictví.

Magazín 09.03.2020

Zaplatit otiskem dlaně: Amazonská technologie pay-by-hand je na obzoru

Na obzoru se vynořuje nová platební metoda technologického gigantu a krále e-commerce - Amazon. Pomocí metody pay-by-hand budete moci za své nákupy zaplatit svou vlastní dlaní, éra nakupování tak získává naprosto odlišný rozměr.

Magazín 05.03.2020

Výkon cloudového úložiště: Rozdíl mezi dostupností a trvanlivostí

Než odevzdáte data do svého úložiště objektů, měli by vaši potenciální poskytovatelé cloudového úložiště odpovědět na několik otázek. Můžete si být jisti, že IT společnost, na které závisí vaše podnikání, je dobře chráněna? A jaké jsou šance, že vaše data budou nečekaně nedostupná?

Magazín 02.03.2020

AI Summit Amsterdam: 5 začínajících startupů s AI napříč průmyslovými odvětvími

Na světovém summitu AI v Amsterodamu bylo možné si prohlédnout pět začínajících startupů, které byly zařazeny do užšího výběru před porotu. Čím revolučním startupy zaujaly a jak využívají umělou inteligenci?

Magazín 02.03.2020

Spánkový byznys na vzestupu. Za těchto 5 vychytávek jsou lidé ochotni zaplatit stovky dolarů

Pokud na trhu existuje odvětví, které aktuálně zažívá zlaté časy, pak je to odvětví spánkového byznysu. Nespavost se stává čím dál rozšířenější, což podněcuje výrobce k vyvíjení ještě lepších a sofistikovanějších spacích pomůcek. Mezi ně patří například inteligentní matrace, gravitační přikrývky nebo biokeramická pyžama. Za co jsou lidé ochotni tolik zaplatit pro kvalitní spánek?

Magazín 22.02.2020

IKEM tiskne pomocí 3D tiskárny umělé orgány. Ledvinu vyrobí za půl dne

IKEM jde s dobou, na tamní klinice využívají moderní 3D tiskárnu, díky níž si lékaři mohou osahat například "pacientovu ledivnu" ještě před operací. Lékařům 3D tisk pomáhá objevit případné komplikace.

Magazín 16.02.2020

Čtyřdenní pracovní týden v praxi? Microsoft v Japonsku to vyzkoušel

Čtyři dny v práci a tři dny volna? Žádné sci-fi – příkladem je technologický gigant Microsoft, který v Japonsku zkrácený pracovní týden úspěšně otestoval a ohromujícími účinky vyvrátil pochybnosti všem skeptikům.

Magazín 16.02.2020

6 Instagramových trendů pro rok 2020

Instagram Stories, IG TV, nákupy nebo rozšířená realita - to je jen výčet trendů, které v letošním roce rozhýbou Instagram. Co všechno nás čeká?

Magazín 16.02.2020

V Praze vznikl první virtuální nevěstinec

Milujete virtuální realitu a zajímáte se o novinky ve vašem okolí? Láká vás kombinace virtuálních brýlí a krásných žen? V Praze vznikl originální pražský nevěstinec, který jedinečným způsobem kombinuje virtuální realitu a erotiku. Jak to v takovém virtuálním nevěstinci chodí a v čem je tento business tak jedinečný?

Magazín 11.02.2020

Google Assistant příští generace pracuje téměř v reálném čase, nabízí přepis řeči

Rychlejší program Google Assistant v reálném čase debutoval na hardwarové akci v New Yorku, kde byla odhalena vlajková loď Pixel 4. Příští generaci Google Assistant lze použít k otevírání aplikací a poskytování automatizovaného přepisování řeči z hlasových záznamů, jakož i pomocí dialogu s více možnostmi k reakci na více příkazů nebo dotazů. Google Assistant také získává nové hlasové příkazy ohleduplné k soukromí.

Magazín 11.02.2020

Auta s vlastním pohonem od Yandexu urazila 1,6 milionu kilometrů

Ruský technický gigant Yandex testuje autonomní vozidla na veřejných silnicích. Od prosince 2017 už auta ujela přes 1,6 milionu kilometrů. Co je nejnáročnější součástí technologie autonomních vozidel a co všechno teď auta trénují?

Magazín 09.02.2020

PayPal opouští Libra Association na Facebooku

PayPal se rozhodl odstoupit od sdružení Libra, 28-členné neziskové organizace, která byla založena, aby dohlížela na tvorbu kryptoměny Libra a případné rozšíření spotřebitelů kryptoměny. Z PayPalu se tak stal první člen skupiny, který opustil asociaci Libra.

Magazín 03.02.2020

VR vycvičí sociální pracovníky, aby zjistili zneužívání dětí

Při vyšetřování zneužívání dětí musí sociální pracovníci činit důležitá rozhodnutí. Vyškolení sociální pracovníci jsou sice ti nejlepší, kdo tuto odpovědnost nese, ale nejsou vždy k dispozici pro školení nových pracovníků. Toto by mohla virtuální realita změnit.

Magazín 03.02.2020

Český start-up Mapotic: Místo pro vaše mapy s čímkoliv, co vás jen napadne

Na české scéně se to dobrými nápady a zajímavými projekty jenom hýří. Důkazem je pražský start-up Mapotic, který svým uživatelům poskytuje vynikající nástroje pro tvorbu a sdílení inovativních mapových systémů. Chcete vědět, kam na pivo nebo kde jsou nejhezčí vodopády v Česku? Na webu či přímo v aplikaci Mapotic najdete nejen svou odpověď, ale také mnoho praktických informací a recenzí od reálných uživatelů.

Magazín 03.02.2020

Jak udělat ze vzdělávání AR/VR mainstream? 5 výzev na cestě

Není divu, že v letošním roce se začalo hodně hovořit o zrychlení integrace technologicky zaměřených programů do školních osnov. Vzdělávání se stává více zaměřené na studenty. Díky přístupu k technologii existuje více způsobů, jak se učit a studovat. Studenti mají stále více jedinečný hlas v tom, jak se učí, v minulosti byl jediným vyslyšeným hlasem učitel. To je skutečný posun. Co teď stojí v cestě tomuto fenoménu vzdělávání?

Magazín 03.02.2020

5G a lidské zdraví: Bude mít negativní důsledky?

Jistě jste postřehli debaty o zavádění 5G. Tato zbrusu nová technologie je asi stonásobně rychlejší než původní 4G a umožňuje napojení všem zařízení a spotřebičů bez jakéhokoliv omezení. Kromě toho se však objevují pochybnosti a obavy, jak velký dopad by mohlo mít 5G na lidské zdraví. Pojďme si teď zhodnotit obě strany – na pomoc si vezmeme vědecké statistiky.

Magazín 27.01.2020

Roboti ve Vegas: Sebere automatizace městu genia loci?

Když se řekne Las Vegas, většině z nás se vybaví světoznámá kasína a ikonický bulvár Strip. Toto zábavné velkoměsto se však postupně začíná měnit, a to s nástupem rozsáhlé automatizace – ta proměňuje nejen jeho atmosféru, ale také dosavadní trh práce. Až 65 % aktuálních pracovních pozic by totiž mohlo být do roku 2035 plně či částečně nahrazeno roboty.

Magazín 21.01.2020

12 klíčových prvků úspěšného řízení IT projektů

Trh s technologiemi je  bombardován nástroji a aplikacemi, které jsou navrženy tak, aby pomáhaly s řízením projektů. Zkušení manažeři mohou kombinovat funkčnost nových nástrojů s taktikou správy, kterou již prokázali. Novější společnosti a projektoví manažeři však musí objevit svůj vlastní styl a strategie. Nyní vám přinášíme některé kritické prvky úspěšného řízení projektů IT a důvody proč fungují.

Magazín 14.01.2020

Instagram testuje skrývání „lajků“ – co to má znamenat?

Svět sociálních médiích se třese – Instagram zahájil celosvětové testování „skrývání lajků“. K USA se dále přidala Kanada, Japonsko, Austrálie a dokonce i Česká republika. Adam Mosseri, CEO Instagramu, věří, že toto rozhodnutí povede k snížení soutěživosti o lajky a ke zvýšení kvalitního obsahu. Co to ale udělá s influencery a značkami, které si je platí na propagaci?

Magazín 06.01.2020

Holografický Ninja či dinosaurus místo recepční? Vítejte v Henn na Hotelu v Tokiu!

Jen si to představte! Vstoupíte do hotelu a vydáte se k recepci. Tam na vás ale nebude čekat usměvavá recepční, nýbrž dinosaur nebo například ninja, nebojte - půjde o hologramy. Přijde vám to jako sci-fi? Pak navštivte Henn na Hotel Asakusa Tawaramachi, který se nachází v Tokiu – přesně tento pohled tam na vás totiž bude čekat!

Magazín 06.01.2020

Digitální smrt. Jak fungují zvěčněné účty na Facebooku?

Rozvoj popularity sociálních sítí je v dnešní době nadmíru rychlý, což digitální éra výrazně urychluje. Společně s tím se však vynořují otázky týkající se digitální stopy, kterou po sobě lidé na sociálních platformách zanechávají a toho, jak s touto stopou po smrti uživatele naložit. Tuto otázku aktivně řeší i Facebook, jenž nabízí možnost zvěčnění účtu. Co to facebookovým uživatelům přinese a jaká jsou rizika této funkce?

Magazín 06.01.2020

5 Netflixových trháků roku 2019

Stejně jako jiné roky, i rok 2019 byl na Netflixu neskutečně povedený. Za uplynulých dvanáct měsíců představila tato streamovací platforma skvělé seriály, které jsou nabité vtipem, napínavými scénami a překvapivými zvraty. Pokud jste i vy milovníkem kvalitních seriálů, v zásobě tu máme přichystaných 5 netflixových trháků, jež vám skvěle zpříjemní sychravé odpoledne nebo volné páteční večery. 

Magazín 06.01.2020

Robotí budoucnost v rukou mladé generace aneb nejlepší robotické soutěže všech dob

Co byste řekli na robota, který umí hrát fotbal, bojovat s dalšími roboty nebo pomáhat lidem v krizových situacích? Toto už není žádná fantazie – důkazem jsou nejrůznější robotické soutěže, které nám rok od roku ukazují excelentní výsledky. Podívejte se na neoblíbenější robotické soutěže všech dob!

Magazín 16.12.2019

5 filmových amerických vánočních trháků

Vánoční čas se už kvapem blíží a s tím i oblíbené prázdniny, které se nejlépe tráví u dobrých filmů a lahodného cukroví. Abychom vám tento čas zpříjemnili, vybrali jsme pro vás TOP 5 amerických filmů a pohádek, které k Vánocům neodmyslitelně patří a které vám pomohou dostat se do té pravé vánoční atmosféry.

Magazín 08.12.2019

Nastartovat auto pomocí Iphonu? S elektrovozem Ami One žádný problém

Jen si to představte: Je ráno a vy pospícháte do práce. Sotva jste stihli zhltnout snídani a nalít do sebe pravidelnou dávku kofeinu v podobě kávy, začnete se rozhlížet po klíčích od auta. Ale ať se podíváte kamkoliv, nikde je nevidíte. Místo pocitů nervozity, že přijedete pozdě do práce, nad tím jenom mávnete rukou. Protože víte, že se bez nich obejdete...

Magazín 04.12.2019

Jaké aplikace využívají české Tech osobnosti? Zeptali jsme zakladatelů i top managementu známých společností

Appka na potlačení modrého světla, aplikace na měnový trh, aplikace pro váš mozek... Svět mobilních aplikací je neuvěřitelně pestrý a mnohdy inspirativní. Pokud jste i vy propadli kouzlu těchto oblíbených mobilních nástrojů, máme pro vás skvělou inspiraci – vyzpovídali jsme známé Tech osobnosti z TOP managementu v České republice. Bez jaké appky si neumí představit svůj den? 

Magazín 02.12.2019

Filmový Sonic v novém traileru: Pusťte k tomu někoho, kdo tomu rozumí

Není to tak dávno, co jsme se mohli podívat na v pořadí již druhý oficiální trailer k chystané filmové adaptaci ježka Sonica - ikonické herní postavy společnosti SEGA. A bylo to hned dvojnásob příjemné překvapení. Nejenom, že jsme se dočkali zcela nových filmových záběrů, ale také jsme se poprvé mohli podívat na přepracovanou verzi hlavního rodiny.

Magazín 25.11.2019

5 aplikací zdarma, s nimiž si originálně vypilujete angličtinu

Také máte dny, kdy na svém smartphonu stále projíždíte sociální sítě a oddáváte se nejvyššímu stupni prokrastinace? Podle statistik stráví průměrný Čech surfováním na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru až 4 hodiny denně. Pokud hledáte způsob, jak svůj čas využít produktivně, aniž byste se museli vzdávat svého chytrého telefonu, vsaďte na vzdělávací mobilní aplikace, které vám pomohou vypilovat vaše dovednosti a zvýšit tak váš osobní kredit.

Magazín 25.11.2019

Technika Google - ozvěna dat urychluje trénink AI

Hardwarový akcelerátor AI, jako jsou tenzorové procesory Google a neuronová síť Nervana od Intelu, slibují urychlení školení modelů AI, ale kvůli způsobu, jakým jsou čipy architekturovány, i dřívější fáze učení.  Vědci z Google Brain, divize výzkumu AI společnosti Google, navrhují techniku ​​nazvanou ozvěna dat, která podle nich snižuje výpočet používaný dřívějšími fázemi tím, že znovu používá mezilehlé výstupy z těchto fází.

Magazín 25.11.2019

Umělá kůže vnímá 1000x rychleji než lidské nervy

Umělá kůže, která snímá teplotu a tlak, může vysílat signály 1000krát rychleji než lidský nervový systém. Tato umělá kůže by jednoho dne mohla zakrýt protetické končetiny, které lidem pomohou je lépe používat, nebo může být použita na robotech, kdy jim umělá kůže pomůže vnímat okolí.

Magazín 19.11.2019

Funkce bez řidiče bude evoluce, robotické vozidlo revoluce

Jsou auta bez řidiče revolucí? Nejsou. Automobily a průmysl za nimi jsou výsledkem masivní přeměny výroby vozů na automobily přicházející z montážních linek. Očekávejte rychlé pronikání gadgetů pro řidiče poháněných výkonnými algoritmy spojenými s levnými AI čipy. 

Magazín 18.11.2019

TOP 10 českých i zahraničních podcastů

Audio setkání s odborníky i zajímavými osobnostmi napříč všemi možnými obory. Jejich pády i vítězství, pohledy na věc, ale i vzdělávání - nejen to nabízejí podcasty, trendy platforma, která si získává stále více fanoušků. 

Magazín 18.11.2019

Mají vliv na naši produktivitu, nemocnost i spánek. Proč jsou zelené kanceláře trend

Zelené kanceláře reflektují o 20% nižší nemocnost, o 10% vyšší efektivitu a rychlost při práci, a o 12% nižší hladinu stresu. Jsou trendem, který nabírá čím dál větší popularitu. Firmy si uvědomují, že vhodné pracovní prostředí podporuje ve výsledku je samotné. V první řadě tu jde ale o lidi.

Magazín 04.11.2019

Big Data po bouřlivém roce 2019: Co bude dál?

Na hlavní události datového průmyslu konané v New Yorku - Strata Data Conference - tisíce vědců a analytiků dat hledali odpovědi na aktuální chaos v našem obchodním a technologickém ekosystému. Kterých pět zásadních bodů probírali a s jakým výsledkem?

Magazín 30.10.2019

Aplikace s názvem Nepanikař umí poskytnout první pomoc při depresi či úzkosti. Co o ní prozradila její autorka?

Podzim s sebou přirozeně přináší méně světla i vyšší nároky nejen na psychiku (nejenže nám chybí vitamín D ze slunce, ale mnohem hůř se nám i sportuje, navíc v práci se kupí práce "před koncem roku" a blížící se vánoční čas také umí rozhodit). Říká se, že listopad je měsíc smutku. Pro všechny, které úzkost či deprese stáhne dolů, je tu první pomoc v podobě aplikace.

Magazín 29.10.2019

7 novinek, které byste měli vědět o rozšířené realitě

Fond Venture Reality již nějakou dobu investuje do her a aplikací s rozšířenou a virtuální realitou, teď nastal čas na další čtvrtletní aktualizaci. V našem článku si můžete přečíst o sedmi nejzásadnějších bodech, které poskytl spoluzakladatel fondu Tipatat Chenavasin.

Magazín 21.10.2019

První komerční satelitní služba přináší širokopásmové připojení do Arktidy

Společnost OneWeb, silně financovaný vesmírný startup, který nedávno spustil svou první skupinu mikrosatelitů pro celosvětové poskytování širokopásmového připojení, nyní oznámil svou první oficiální komerční službu. Zavítá i na Arktidu.

Magazín 21.10.2019

Vědci zlepšují robotickou asistovanou chirurgii pomocí AI

Operace pomocí robotů neslibuje nic jiného než posun paradigmatu v medicíně. V podoborech od urologie a gynekologie po kardiologii a pediatrickou chirurgii to umožňuje chirurgům provádět komplexní postupy, aniž by se museli uchýlit k laparotomii (chirurgické řezy do břicha). Umělá inteligence jim teď poslouží k ještě preciznějším výkonům.

Magazín 16.10.2019

5 knih o osobním rozvoji, které vám k něčemu budou

Uspět na pohovoru? Nevyhořet při práci? Nesesypat se při dokončování projektu? Zbavit se úzkostí? Vědomě lelkovat? Těchto 5 knih vás naučí vše, co od seberozvojových titulů očekáváte, i na co (ne)máte čas...

Magazín 15.10.2019

Apple Watch No. 5 jsou na světě!

Už to bude více než měsíc, co firma Apple představila zbrusu novou kolekci hodinek číslo pět. Jejich příchod na trh se stejně jako předcházející řady setkaly s očekávanou vlnou nadšení, které se podepsaly i na globálních statistikách obchodu – prodeje s Apple Watch meziročně vzrostly o více než polovinu a na celosvětovém trhu s chytrými hodinkami si vybojovaly až 46% podíl! Co nabízí nové "pětky"?

Magazín 14.10.2019

5 užitečných tipů, jak zvýšit sledovanost svých videí

Začínáte svůj vlastní YouTube kanál a chcete konečně přijít na kloub tomu, jak přitáhnout nové followery a zvýšit si sledovanost? Dáme vám 5 jednoduchých tipů, jak si podmanit YouTube a postoupit na stupnici kvalitní tvorby o stupínek výše. 

Magazín 09.10.2019

Uber EvoGrad, developerská knihovna pro evoluční algoritmy chce urychlit strojové učení

V oblasti informatiky existuje rodina algoritmů pro globální optimalizaci inspirovanou biologickou evolucí. Místo toho, aby sledovaly explicitní matematické přechody, vytvářejí tyto speciální modely varianty, testují je a udržují si špičkové výkony. Ukázaly slibné výsledky v rané práci s OpenAI, Google a dalšími, ale prototypy jsou poněkud těžkopádné. Existuje řada nástrojů zaměřujících se na evoluční algoritmy a strategie přirozeného vývoje (NES).

Magazín 07.10.2019

Supersilný umělý sval může zvednout 1000násobek své vlastní váhy

Vědci stále zkoumají, jak vyvinout umělé svaly stejně účinné jako lidské. Tři americké týmy nyní vyvinuly umělé svaly, které mohou zdvihnout tisícinásobek své vlastní váhy. Doufají, že nová vlákna budou moci být použita v protetických končetinách, robotech, exoskeletonech a dokonce i v oděvu.

Magazín 30.09.2019

Budoucnost bankovnictví: Bude všechno o bitcoinech a blockchainu?

Bankovní svět celé minulé století pokračoval téměř stejným způsobem s malou nebo žádnou hrozbou alternativ. To všechno se mění a není pochyb o tom, že bankovnictví začne zahrnovat blockchain. Kryptoměny začnou získávat větší masovou přitažlivost. Avšak i přesto, že se tvář bankovnictví mění, to neznamená, že kryptoměny budou tím, co změní tvář bankovnictví a bylo by krátkozraké si myslet, že jedinou cestou budoucnosti bankovnictví je blockchain a kryptoměny. Jaké jsou možnosti?

Magazín 30.09.2019

Domy z 3D tiskárny jsou postavené za jeden den, jedním z průkopníků je Mexiko

Nové trendy ve stavebnictví nepřestávají svět udivovat – jedním z nich je i 3D tisk, pomocí kterého lze vyrobit levné bydlení na dobré úrovni, a to v rekordním čase. Nezisková společnost New Story udává, že domečky o velikosti 2+1 dokáže 3D tiskárna dokončit za pouhých 24 hodin a v cenové relaci pod 100 000 korun. První takové sousedství z 3D domečků vyroste v Mexiku a jejich budoucí obyvatelé se mají skutečně na co těšit.

Magazín 21.09.2019

Hysterie kolem umělé inteligence: zbytečná i nebezpečná

Přestaňte se bát. Většina diskusí o umělé inteligenci (AI) je charakterizována zveličováním a hysterií. Někteří z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších myslitelů na světě pravidelně předpovídají, že umělá inteligence buď vyřeší všechny naše problémy, nebo nás zničí. Tisk pak často podává zprávu o tom, jak umělá inteligence ohrožuje pracovní místa a zvyšuje nerovnost, avšak ve skutečnosti je pro tyto názory jen velmi málo důkazů. AI se bát nemusíme, řekneme vám proč. 

Magazín 20.09.2019

Zjistěte hned: Vezmou i vám roboti práci?

Které povolání je z hlediska automatizace práce nejohroženější? Proč umíme „robotem“ nahradit kardiochirurga, ale uklízečku ne? Na co by se měly zaměřit školy, aby připravily své žáky a studenty na budoucnost? Profesor kybernetiky ČVUT Michael Šebek má na věc jasný názor. Pokud k tomu všemu chcete vědět, jak na tom je vaše povolání z ohlediska "ohroženosti" automatizací, udělejte si rychlý online test. 

Magazín 16.09.2019

Útoky ransomware rostou a zločinci vítězí

Útoky ransomware, které jednotlivcům a organizacím uzamykají jejich data, pokud nezaplatí, jsou na vzestupu. Zjevnou poslední obětí je podle BBC největší britský poskytovatel forenzních služeb, který byl podle BBC nucen zaplatit kybernetickým zločincům za opětovné získání přístupu k jejich datům. Kdo za tím je? A jak svá data ochránit? 

Magazín 16.09.2019

Je to HOAX! 7 legendárních hoaxů, které pravděpodobně zaútočily i na vás

Hoaxy jsou v internetovém prostředí velmi známým pojmem. Troufáme si tvrdit, že téměř každý se s některým z nich už alespoň jednou v životě setkal. Najdeme mezi nimi hoaxy úsměvné, ale stejně tak i potenciálně nebezpečné. My vám přinášíme 7 z nich, které nás zaujaly. Setkali jste se s nimi také?

Magazín 04.09.2019

Virtuální influenceři: Jak bohatnout a nebýt vidět

Abyste se dnes stali známou tváří oblíbených značek a hvězdou sociálních sítí, nepotřebujete už ani to nejzákladnější: existovat. Vážně! Proč jsou mladí lidé ochotní se zápalem sledovat reklamní fotografie naprogramované postavy? A proč jsou někteří virtuální influenceři dokonce oblíbenější než jejich skuteční kolegové? O influencerech jste už určitě slyšeli. Tohle je ale trochu jiná liga.

Magazín 04.09.2019

Facebook vám zaplatí. Když mu dovolíte sledovat vaši činnost na telefonu

Facebook znovu začne platit lidem, aby mohl sledovat, jak používají svůj telefon. Využije k tomu své nové aplikace nazvané Study (Studie). Ta bude sledovat, které aplikace máte nainstalovány v osobním telefonu i čas strávený jejich používáním. Zajímá ho také země,  v níž se nacházíte, a další údaje o aplikacích, které mohou mimo jiné odhalit specifické funkce. Dovolíte mu to?

Magazín 03.09.2019

AI a Blockchain a jejich vhodnost pro řešení problémů

Umělá inteligence je široká disciplína, zaměřte se s námi na aspekt reprezentace znalostí. Jak? Konkrétně na znalostní grafy, které se stávají základovou vrstvou reprezentující data uvnitř mnoha řešení umělé inteligence. 

Magazín 27.08.2019

Češi u zrodu dalšího unikátního projektu: Na pozadí lékového portálu běží samoučící inteligentní systém

Donedávna neexistoval na českém trhu portál, který by srovnával léky ve všech jejich ohledech, ať už z hlediska agregace léčiv z českých lékáren na jednom místě nebo z hlediska porovnání interakcí, kombinace vedlejších účinků či vhodných (a často levnějších) alternativ k danému léku. A tak se čeští vývojáři chopili šance a přivedli na svět ojedinělý portál, který veškerá tato srovnání provádí v reálném čase a zdarma. 

Magazín 27.08.2019

6 legendárních českých webů: Co je s nimi dnes?

Možná i vy si pamatujete na dobu, kdy byl Facebook ještě v plenkách. Tehdy řada z nás diskutovala nad úkoly či prázdninovými třídními srazy na webu Spolužáci.cz, jiní zase zabíjeli volný čas chatováním na webu Xchat.cz. Většina z nás také minimálně jednou zabrousila na Lidé.cz. Jak jsou na tom však tyto legendární weby dřívějších dob nyní?

Magazín 27.08.2019

Dej pac? Noví robopsi umí jiné povely, například detekovat nebezpečné látky ve vzduchu

Výrobci se předhánějí s produkty, kterými by nám "usnadnili" život. Pořídit si robopsa může na první dobrou evokovat lenost (nejen) k venčení, ale robotický psík Astro si rozhodně nechce hrát na vašeho domácího mazlíčka. Chce se ujmout role ochránce trochu jinak: detekuje například nebezpečné látky ve vzduchu nebo podezřelé zvuky.

Magazín 27.08.2019

5 aplikací, které upraví fotky k nepoznání

Pokud nejste spokojeni s fotkami z dovolené, nemusíte čekat "až" (u moře cvaknete racka v akci; zhubnete pět kilo; na Rujáně konečně bude sluníčko; ulovíte fotku, kde nikdo nemrkl; obarvíte šediny... doplňte si sami). Existují aplikace, které vám s tím vším pomohou hned teď. Zkuste je!

Magazín 27.08.2019

Nevíte, na co se dívat? Zeptejte se... lidí!

Je to úsměvné, ale je to tak. Streamovací služba HBO Go se chystá upozadit algoritmus, který uživatelům vybírá vhodné seriály a chce ho nahradit něčím na první pohled přímočarým a primitivním způsobem. Lidských doporučením.

Magazín 27.08.2019

5 aplikací, které vám pomohou s time managementem

Máte pocit, že nic nestíháte, nedaří se vám věci příliš plánovat a úkoly odevzdáváte těsně před deadlinem? Pak máte možná problém s time managementem. To se dá však poměrně snadno změnit. Podívejte se na 5 aplikací, které vám s tím pomohou!

Magazín 17.08.2019

Milion dolarů stačilo k tomu, aby se z Nikoly Tesly stal největší geek historie

„Tesla byl největší geek, jaký kdy žil,“ tvrdí designér Matthew Inman, velký Teskův obdivovatel. Tak velký, že neváhal koupit jeho laboratoř a pojmout všechny „hračky“ a sbírky Nikoly Tesly jako jedinečné muzeum. V Inmanových úvodních slovech možná není tolik nadsázky, kolik byste očekávali.

Magazín 12.08.2019

Klinická aplikace? Umělá inteligence studentům pomáhá předvídat stres

Vysokoškoláci vedou stresující životy. Kromě studijních úkolů a mimoškolních aktivit, řeší například i žádosti o zaměstnání, a to všechno živí stres. Bohužel pro ně jsou negativní účinky stresu na zdraví dobře zdokumentovány. Vědci z University of Computer Science na University of Massachusetts se obrátili na AI, aby pomocí chytrých zařízení studentům pomohli.

Magazín 12.08.2019

Létající robohmyz: seznamte se s nejlehčím létajícím strojem

Je nejlehčím strojem schopným létat bez připojení ke zdroji energie. Robot RoboBee má křidélka, která kmitají až 170krát za sekundu. K čemu takový projekt? Výzkumníci věří, že robo hmyz přinese svědectví o životě hmyzu.

Magazín 12.08.2019

První simulátor vesmíru AI je rychlý a přesný, ani jeho tvůrci přesně nevědí, jak funguje

Astrofyzici poprvé použili techniky umělé inteligence ke generování komplexních 3D simulací vesmíru. Výsledky jsou tak rychlé, přesné a robustní, že ani tvůrci si nejsou jisti, jak to všechno funguje.

Magazín 05.08.2019

AI a její systém kapslí dosahuje při klasifikaci obrazů nejlepších výsledků

V roce 2017 navrhl Geoffrey Hinton - přední teoretik AI a nedávný příjemce Turingovy ceny - se studenty architekturu strojového učení nazvanou CapsNet, diskriminačně vyškolený a vícevrstvý přístup, který dosáhl nejmodernější postupu klasifikace obrazů. Co nového přineslo nedávné podrobné sledování verze kapslové sítě, která využívá nejvýznamnější algoritmy v úkolu klasifikace bez supervize?

Magazín 04.08.2019

Jídlo budoucnosti? Vsaďte si na eko potraviny z CO2

Ochrana životního prostředí je medializovaným tématem číslo 1. Tendence vytvořit ekologicky udržitelný svět vzniká nejen u neziskových organizací, ale také u firem, pro které je životní prostředí priorita. Velkou inovaci přináší finská společnost Solar Food, která pracuje na výrobě potravin pouze ze solární energie a oxidu uhličitého. Na trhu by mohly být k dostání už v roce 2021!

Magazín 04.08.2019

7 nejstrašidelnějších hororů, kterých se letos dočkáme v kině

Není napínavější a děsivější atmosféry u sledování hororů než právě v kině. Letošní nadílka strašidelných filmů je opravdu povedená a diváci si tuto děsivou podívanou tak mohou vychutnat plnými doušky. Tady je seznam těch, které letos prostě musíte vidět! 

Magazín 30.07.2019

Opravdu máte dostatečně zabezpečený Facebook?

Facebook patří k nejoblíbenějším sociálním sítím na celém světě. Vždyť mu 31. března 2019 bylo napočítáno více než 2,38 miliard aktivních členů! Stává se tak zdrojem cenných dat, které s trochou neopatrnosti mohou být zneužity. Nedejte šanci hackerům a mrkněte na tipy, které vám pomohou uchránit osobní data. 

Magazín 28.07.2019

Uber testuje létající elektrické taxíky, v roce 2023 chce na oblohu

Během loňského listopadu Uber svolal již třetí Summit Elevate ve Washingtonu, aby podpořil vývoj elektrických létajících taxíků. V roce 2023 s nimi chce vzlétnout k obloze. Pokud by se tak stalo, letecké formy přepravy by mohly spolehlivě konkurovat běžným autobusům nebo vlakům. 

Magazín 28.07.2019

6 triků, díky nimž už nebudete hodiny hledat ten správný film

Taky vás už nebaví to zdánlivě nekonečné vybírání filmů a seriálů ke zhlédnutí? Naštěstí existují jednoduché způsoby, které vás tohoto pravidelného trápení zbaví jednou provždy. Přinášíme 6 hacků, které vám otevřou váš vlastní filmový vesmír.

Magazín 28.07.2019

Amazon připravuje nositelné zařízení pro čtení emocí

Amazon pracuje na zařízení, které si podobně jako hodinky připnete na ruku a... bude schopno číst lidské emoce. Tentokrát prý nejde o žádný zdravotnický gadget.

Magazín 28.07.2019

Deset inovativních projektů na EOS Blockchain

EOS je systém založený na blocích, určený k podpoře decentralizovaných aplikací v komerčním měřítku. Umožňuje společnostem vytvářet aplikace, které běží na platformě blockchain podobně jako webové aplikace. Je lákavou platformou pro stávající decentralizované produkty a pro budování nových online produktů od nuly. Vybrali jsme 10 nejslibnějších a originálních projektů s cílem ukázat současný potenciál tohoto blockchainu.

Magazín 27.07.2019

FaceApp: Neškodná zábava nebo velký security online problém?

Také jste zaznamenali hit "futuristických fotografií", kterým se na sociálních sítích chlubí davy lidí? Tak zpozorněte. To co, se tváří jako neškodná legrace pro fanoušky selfie, může být podle expertů na online bezpečnost velkým problémem.

Magazín 27.07.2019

5 nejvíce inspirujících dílů TED Talks

Patříte mezi fanoušky TED Talks? Jestli ano, pak jistě víte, jak těžké je vybírat mezi tisíci zajímavými přednáškami. Od roku 2009 bylo vydáno téměř 50 000 proslovů. Abychom vám usnadnili práci, vybrali jsme 5 inspirujících TED Talks, které stojí za inspiraci!

Magazín 22.07.2019

Večerníček pro dospělé

Komiksy u nás nemají ani zdaleka takové jméno jako v zámoří. Teď ovšem internetem prolétla zpráva, která fanoušky Neila Gaimana přivede do varu. Patrně se dočkáme seriálového Sandmana. Od Netflixu.

Magazín 22.07.2019

Roboti nahradí do roku 2030 až 20 miliónů pracovních míst

Podle analytické firmy Oxford Economics by do roku 2030 mohlo být až 20 milionů pracovních míst na celém světě nahrazeno roboty. Lidé vysídlení z těchto pracovních míst pravděpodobně zjistí, že srovnatelná role v sektoru služeb byla vytlačena také automatizací. Zvýšená automatizace však také zvýší počet pracovních míst a hospodářský růst.

Magazín 22.07.2019

Amazon investuje do AI: může za to svíčková a světlo

Anglická fráze turn the lights on (zapnout světla) zní podobně jako slovo tenderloin (svíčková). A právě toto zdánlivě nedůležité fonetické spojení se stalo časnou výzvou pro tým Amazon Alexa Shopping. Největší internetový obchod na světě nechtěl dodávat svým zákazníkům překvapivé balíčky masa, když vše, co chtěli, bylo zapnout světla. A tak se pustili do (spolu)práce s umělou inteligencí.

Magazín 17.07.2019

Vodafone uskutečnil první holografický hovor v České republice

Technologické novinky nás nepřestávají překvapovat. Důkazem toho je holografický hovor od společnosti Vodafone, který 29.6. proběhl v hotelu Thermal v Karlových Varech. Jedná se tak o první reálné využití 5G sítě v České republice, které přineslo úžasné výsledky!

Magazín 16.07.2019

Vše, co potřebujete vědět o kryptoměně Facebook Libra

Je Facebook Libra kryptoměna nebo není? Jak je to s bezpečností, rezervou, soukromím a konkurencí? Jedno je jisté - můžete díky ní posílat peníze po celém světě s nižšími poplatky, než kdybyste měli zapojit, řekněme, Western Union. Zaslouží si ale všeobecné vzrušení? Čtěte v našem speciálu.

Magazín 15.07.2019

Google Chrome se stal monitorovacím softwarem. Je čas na změnu.

Otevřete prohlížeč a podívejte se na web. Víte, kdo se na vás dívá? Za poslední týden surfování po webu se stačí podívat pod kapotu Google Chrome a zjistíte, že vám to přineslo několik tisíc sledovačů.

Magazín 15.07.2019

Digitální nomádství: spojte práci s cestováním!

V poslední době se stává digitální nomádství značným trendem. S omezeným množstvím dovolené v zaměstnání a rozvojem digitálních technologií přibývá těch, kteří pracují online a díky tomu se přesouvají mezi různými destinacemi. Pro koho je digitální nomádství vhodné a co tento životní styl obnáší?

Magazín 15.07.2019

Rekordní pokuta 183 milionů £ pro British Airways za porušení GDPR

British Airways čelí vážnému obvinění – na základě hackerských útoků byla zneužita data tisíce jejich zákazníků. Information Commissioner's Office (ICO) jim za toto pochybení udělila pokutu v hodnotě 183 milionů britských liber. Jedná se tak o jednu z největších pokut, která byla od zavedení zákonu o GDPR udělena. 

Magazín 10.07.2019

Výpočetní budoucnost: Umělá inteligence a výroba

Jak umělá inteligence transformuje výrobní odvětví? Publikace od Microsoftu Future Computed: AI a Manufacturing se snaží zodpovědět otázky, které se k tomuto „novému“ tématu stahují.

Magazín 08.07.2019

Strojové učení v našich službách, nyní pro extrakci textu a dat

Potřebujete rychle a automaticky extrahovat obsah z dokumentu? AWS spustila novou službu, která umožňuje uživatelům automaticky extrahovat text, tabulky a další data z dokumentů od formátu JPEG, PNG a PDF.

Magazín 08.07.2019

Skvěle se najíst a zazářit! 4 superrychlé recepty na mezinárodní jídla

Vaření je zábava a pokrmy z jiných kultur nemusí být složité či časově náročné. Níže naleznete jednoduché a rychlé mezinárodní recepty. Jsou ideální pro ty noci, kdy chcete chutnou večeři, ale nemáte čas vařit. Udělejte si tedy večer rychlou cestu po světě při vaší večeři.

Magazín 08.07.2019

Apple s konečnou platností ruší iTunes

Apple na své konferenci oznámil, že odchází od iTunes a zavádí tři samostatné aplikace pro hudbu, podcasty a televizi v další verzi svého softwaru, macOS Catalina.

Magazín 06.07.2019

Podvodní dron, létající taxi a vznášející se motorka: Nejnovější prostředky "nesilniční" dopravy

Sky is the limit? Tak to už dávno neplatí. Inženýři a vědci z oblasti vzdušného transportu svět neustále přesvědčují, že dokáží pokaždé přijít s ještě šílenější inovací. Jak podle nich může vypadat všední realita našich dětí a jaká pravidla dodržovat, když si chcete pořídit vlastního drona?

Magazín 03.07.2019

Samsung Galaxy Note 10: bez tlačítek a konektorů

Vzpomenete si ještě na bezmocnou beztlačítkovou záležitost, kterou byl telefon HTC U12? Samsung se zřejmě velmi inspiroval tímto konceptem a rozhodl, že je to něco, co musí dostat mezi zákazníky. Jak říká Samsung, Galaxy Note 10 pak bude postrádat jakákoliv skutečná fyzická tlačítka.

Magazín 01.07.2019

5 tipů, jak nejlépe zdigitalizovat a uložit stovky starých rodinných fotografií

Máte doma stovky vašich starých rodinných fotografií a rádi byste je naskenovali a vytvořili bezpečnou cloudovou galerii, která je prohledávatelná pro celou vaši rozšířenou rodinu podle předmětu nebo jména? Máte sice slušný skener, ale nevíte, jaký software máte použít pro cloudovou galerii? Přinášíme 5 tipů, jak na věc. 

Magazín 01.07.2019

Mobilní internet budoucnosti - kdy budeme mít 5G?

5G je skloňováno čím dál tím častěji. Ministr průmyslu zveřejnil harmonogram spouštění 5G sítě v českých městech. O2 už i odhalilo, kde bude spuštěn experimentální provoz. Kdy dorazí budoucnost i k vám?

Magazín 23.06.2019

10 senzačních dokumentů od HBO a Netflix

Ajťácké San Francisko, Trump jako mladík ve stínu otce, zběsilá krevní laborantka, která chce být jako Steve Jobs… Netflix a HBO neprodukují jen kvalitní filmy a seriály, obě televize nabízí i bohatý obsah zajímavých dokumentů. Přinášíme tipy na 10 nejzajímavějších, které stojí za vidění.

Magazín 21.06.2019

Inovace Google map: co se hodí vědět

Google mapy od minulého týdne rozšířily své dopravní funkce. Aplikace nyní zobrazí rychlostní limit pro silnice, na kterých se právě nacházíte, a také umístění různých klíčových informací o dopravních informacích. Co všechno inovace zahrnuje? 

Magazín 19.06.2019

Windows 11: Nové funkce a velké změny

Microsoft začal hledět do budoucnosti a možná nám dal ve svém novém oznámení nahlédnout na Windows 11. Ve srovnání se systémy Windows Vista a Windows 8 byl Windows 10 úspěšnějším systémem. To neznamená, že nejnovější operační systém společnosti Microsoft je dokonalý, ale jeho předchůdci se zlepšily téměř ve všech směrech. 

Magazín 19.06.2019

Nový patent od Applu: předzvěst další revoluce?

Nový patent od Applu napovídá, že bychom se postupně mohli rozloučit s mobily v podobě, jaké je známe teď. Jak by se vám líbilo svůj mobil ohýbat, překládat a nakonec "zmuchlat" do kapsy?

Magazín 13.06.2019

Mise IoT: Jak dosáhnout co nejrychlejšího času

Široká škála inovativních Intelligent Edge zařízení a řešení, které partneři v rámci ekosystémů PC a Internetu věcí dodali v loňském roce, je neuvěřitelná. A tím vše teprve začíná.

Magazín 13.06.2019

Facebook bude mít vlastní kryptoměnu

Vypadá to, že se blíží zlomový moment nejen pro Facebook, ale i pro celý obor finančních služeb. Pokud se to Facebooku podaří, přivede na svět novou měnu. Kryptoměnu. 

Magazín 11.06.2019

Budoucnost v technologiích podle Intelu, AMD a ARM

Významné technologické značky se podělily o své plány skrze budoucnost v oblasti výpočetní techniky. Co nás čeká a který vývoj slibuje dosáhnout na novinky v rozumném časovém horizontu?  

Magazín 10.06.2019

Seriál Černobyl: 6 hrůzných scén, byly opravdu skutečné?

Seriál Černobyl přišel nečekaně jako radioaktivní mrak a přesvědčil miliony diváků, aby po ukončení Hry o trůny nezrušily předplatné HBO. Drží se svědectví o jedné z nejtemnějších kapitol dějin skutečnosti?

Magazín 06.06.2019

48 hodin v Černobylu - reportáž z města duchů!

Markétu Kovaříkovou zlákal Černobyl ještě předtím, než začal být populární v televizi. Vydala se sem na dva dny, aby prozkoumala zónu navždy spjatou s tragédií. Které obrazy z exkurze pro ni byly nejhorší, jaké to je, přespat v černobylském hotelu a do kdy se bude v místní elektrárně normálně pracovat?

Magazín 06.06.2019

Nejstarší civilizace kontra nejnovější inovace IBM

Co může vzniknout, když se spojí jedna z nejstarších civilizací na světě s nejnovějšími technologickými inovacemi společnosti IBM? Nakoukněte pod pokličku egyptského projektu, jehož se účastnil i český IT odborník.

Magazín 30.05.2019

Glamping: Cestovatelský trend, který brzy udeří i na Česko

Glamping. Trend, který se ze světa pomalu, ale jistě dostává i k nám. Wales v hotelu nebo v UFO lodi? Jestli máte jasno, nebo prostě jen bojujete s "masovou turistikou", upřednostňujete klid a nevadí vám tak trochu stísněné prostory, pak si letos naordinujte dovolenou v tomto stylu. Přinášíme vám 5 tipů na zajímavá místa, kde se vám bude kempovat přímo královsky!

Magazín 08.05.2019

Tajemný trolling: provokace a divnozábava

Podle čeho si trollové počítají skóre a dá se trollingem v Čechách živit? Čtěte i exkluzivní rozhovor s trollem Petrem!

Magazín 10.04.2019

Jak založit živnost?

Získat živnostenské oprávnění nemusí být složitý proces. Poradíme vám, jak ho maximálně zkrátit a zefektivnit.

Magazín 08.04.2019