CoolClub pro IT odborníky

Meta staví nejrychlejší AI superpočítač na světě

Meta, konglomerát sociálních médií, je nejnovější technologickou společností, která se pustila do stavby vysokorychlostního počítače navrženého speciálně k tréninku systémů strojového učení. Stroj nese označení AI Research SuperCluster (RSC) a již nyní patří mezi nejvýkonnější stroje svého druhu. Po dokončení v polovině letošního roku se stane nejrychlejším "AI superpočítačem" na světě.

 

Novinky

 

Výzkum umělé inteligence má pro společnosti, jako je Meta, naprosto zásadní význam. AI superpočítače se liší od těch běžných právě svou umělou inteligencí a budují je i konkurenti, mezi něž lze řadit Microsoft či Nvidiu.

Nově odhalený RSC primárně poslouží ke školení celé řady systémů napříč odvětvími společnosti Meta. Mezi ně patří různé algoritmy pro moderování obsahu používané k odhalování nenávistných projevů na Facebooku a Instagramu. Do budoucna by tam měly být také zahrnuty funkce rozšířené reality.

,,RSC pomůže výzkumníkům společnosti Meta vytvářet nové a lepší modely umělé inteligence, které se mohou učit z bilionů příkladů; pracovat ve stovkách různých jazyků, bezproblémově analyzovat texty, obrázky a videa, vyvíjet nové nástroje pro rozšířenou realitu a mnoho dalšího," uvedli Shubho Sengupta  a Kevin Lee, inženýři společnosti Meta.

„Doufáme, že nám RSC pomůže vytvořit zcela nové AI systémy, které budou například schopny v reálném čase překládat hlas velkým skupinám lidí, z nichž každý mluví jiným jazykem, aby mohli bez problémů spolupracovat na výzkumném projektu nebo společně hrát hru v rozšířené realitě.“

Práce na AI Research SuperCluster začaly před rokem a půl a inženýři společnosti Meta jej navrhli sami zcela od nuly (chlazení, napájení a kabeláž…). První fáze RSC je již v provozu a skládá se ze 760 systémů Nvidia GGX A100 obsahujících 6 080 připojených modulů GPU. Již v této konfiguraci zvládne zpracovat standardní výzkumné úlohy strojového vidění 20krát rychleji než stávající systémy.

Dokončení druhé fáze výstavby je naplánováno před koncem letošního roku. Předpokládá se, že bude obsahovat zhruba 16 000 grafických procesorů a bude schopen trénovat AI systémy s více než bilionem parametrů na datových sadách velkých až exabyte. S přehledem tak může dominovat konkurentům (AI superpočítač společnosti Microsoft postavený s OpenAI je pro porovnání sestaven z 10 000 GPU).

Je však nutné zmínit, že AI Research SuperCluster nabízí společnosti hrubou sílu, ale pouze sama Meta musí najít svou vítěznou strategii, jak jej nejlépe využít.

 

 

Připravila: Kristýna Nováková

Foto: Meta