CoolClub pro IT odborníky

Meta zpřístupňuje AI i malým hráčům, Llama 4 mluví 200 jazyky a běží na jediném čipu

03.06.2025

V květnu se na poli umělé inteligence objevila další generace jazykových modelů. Tentokrát s ní přichází Meta a představuje Llama 4. Nečekejte ale jen vylepšení výkonu oproti předchozí verzi. Místo exkluzivity sází na otevřenost, přístupnost a globální inkluzi. Proč by vás měla nová verze zajímat?

 

Novinky

 

Meta s Llama 4 bourá zavedené hranice a posílá výkonnou AI mezi běžné uživatele. Měla by konkurence začít mít obavy? 

 

200 jazyků, jedna AI

Jedním z nejpůsobivějších prvků Llama 4 je její multilingvismus. Model komunikuje ve více než 200 jazycích. To z něj činí nástroj s potenciálem překonat jazykové bariéry a zpřístupnit AI miliardám lidí po celém světě. Interakce s umělou inteligencí tak může být plynulá a přirozená bez ohledu na mateřský jazyk uživatele.

 

Rychlost a široký kontext

Llama 4 přináší dramaticky vyšší rychlost odezvy a schopnost pracovat s obrovským množstvím dat najednou. Jednoduše si poradí i například se zpracováním textu o rozsahu amerického daňového zákoníku. Tato rozšířená kontextová paměť výrazně zlepšuje schopnost AI hlouběji porozumět dotazům a efektivnější vyhledávání konkrétních informací i v komplexních textech.

 

Dostupnost pro každého

Meta neusiluje jen o technologickou špičku, ale i o praktičnost. Nestaví proto veškeré AI působení pouze na obřích modelech, ale vyvíjí i menší verze na různých typech hardwaru. Rodina Llama zahrnuje i menší modely – například Scout nebo Maverick, přičemž oba běží na jediném GPU. To znamená, že výkonná AI už není jen pro technologické giganty, ale je dostupná i výzkumníkům, startupům a vývojářům nebo malým týmům s omezenými prostředky.

 

 

AI v praxi

Llama 4 navíc nachází uplatnění také v reálném světě. Na Mezinárodní vesmírné stanici například pomáhá astronautům i bez připojení k internetu. V oblasti zdravotnictví pro změnu nalezla své uplatnění lékařská aplikace Sofya, která výrazně šetří lékařům čas při administrativě. Llamu nicméně využívají i firmy jako AT&T či Box s IBM, a to jak pro zefektivnění práce, tak při zajištění bezpečnosti.

 

Otevřený přístup jako budoucnost

Meta se staví proti uzavřeným, proprietárním modelům – Llama 4 je proto otevřený a cenově dostupný nástroj, s možností vlastního trénování a přizpůsobení. K tomu nabízí otevřené API s přívětivým a přehledným uživatelským rozhraním.

 

 

Vidící AI a nový směr vývoje

Vedle jazykových schopností Meta představila i vizuální nástroje, například Locate 3D a nový Segment Anything Model (SAM 3). Ty umožňují AI rozpoznávat a sledovat objekty ve videu nebo na fotce a třeba automaticky najít všechny výmoly ve městě.

 

 

Připravila: Petra Sauerová