CoolClub pro IT odborníky

Mise IoT: Jak dosáhnout co nejrychlejšího času

Široká škála inovativních Intelligent Edge zařízení a řešení, které partneři v rámci ekosystémů PC a Internetu věcí dodali v loňském roce, je neuvěřitelná. A tím vše teprve začíná.

 

Magazín

 

IoT je další oblastí obrovského růstu a jedinečných inovací a široký ekosystém IoT partnerů. Od výrobců čipů, přes výrobce hardwaru, po poskytovatele řešení a agregátorů. Vytváří různorodý sortiment zařízení a řešení IoT pro podniky napříč průmyslovými odvětvími. Cílem společnosti Microsoft je zjednodušení IoT - od cloudu až po nejmenší zařízení založená na MCU (MicroControllerUnit - zařízení postavená na jednom čipu), a to díky setkávání s partnery a zákazníky.

 

Intelligent Edge ke cloudu

Partneři využívají Azure IoT Central, Azure IoT Edge a Windows IoT k vytváření Intelligent Edge zařízení, která lze připojit ke cloudu a používat v řešeních, která přinášejí obchodní výsledky. Microsoft a NXP pokračují ve svém úsilí přivést celou řadu systémů NXP-on-a-chip do Windows IoT. Microsoft nedávno ohlásil další služby a programy, které výrobci hardwaru mohou použít k tomu, aby své zařízení připojili ke cloudu a zahrnuli do řešení Internetu věcí.

 

IoT Plug and Play

IoT Plug and Play, nový otevřený modelovací jazyk pro bezproblémové připojení zařízení Internetu věcí ke cloudu, pomáhá partnerům zařízení procházet jedním z největších problémů, kterému čelí - nasazení řešení IoT ve velkém měřítku. Dříve musel být software napsán speciálně pro připojené zařízení, které podporuje, což omezuje rozsah nasazení IoT. IoT Plug and Play poskytuje partnerům přímý způsob modelování schopností a dat přicházejících z jejich zařízení IoT a poskytne zákazníkům velké portfolio zařízení certifikovaných partnerem, která mohou být snadno vytvořena pro práci s jakýmkoliv řešením IoT, často bez psaní jakýchkoliv nových kódů.

 

Azure IoT Central je plně řízené globální řešení IoT SaaS (software-as-a-service), které usnadňuje připojení, sledování a správu aktiv IoT ve velkém měřítku. Cílem je přivést propojené produkty na trh rychleji, a přitom se zaměřit na zákazníky.

 

 

Zařízení Microsoft Azure IoT Device V2 pro systém Windows 10 IoT umožňuje operátorům vzdáleně konfigurovat, monitorovat a spravovat jejich zařízení z řídicího panelu Azure. Poskytuje balíček open-source, připravený k sestavení, který vytváří a spravuje identitu Azure IoT Hub na zařízení, spravuje připojení ke cloudu a jeho obnovu. Poskytuje také plug-in model pro komponenty platformy, která umožňuje snadné připojení k různým Azure službám, včetně zjišťování, inicializace, hlášení chyb a agregace stavu. Zařízení jsou dodávána se sadou zásuvných modulů připravených k odeslání pro běžně používané komponenty platformy a využívají modul Azure IoT Module Twin, takže pro připojení k aplikaci Azure IoT není nutná samostatná aplikace UWP Rozbočovač.

 

Jak si podmanit čas

Firmy, které implementují řešení IoT, chtějí dosáhnout co nejrychlejšího času. A když partneři využívají komplexní, důvěryhodné a snadno použitelné platformy od společnosti Microsoft, využívají transformaci obchodních modelů a pracují společně, mohou snížit složitost Internetu věcí a zrychlit čas pro zákaznické potřeby. Využití společné architektury a opakovatelných řešení založených na akcelerátorech může eliminovat až 80 procent vývojové práce na novém řešení a spolupráce s kompatibilními partnery nabízí vyšší rychlost, škálovatelnost a hloubku znalostí. To vše znamená, že zákazníci dostanou svá nová IoT řešení rychleji a urychlí se tak návratnost investic a zvýší ziskovost.

 

Techsun je skvělým příkladem ekosystémového partnera, který zahrnuje transformaci Internetu věcí. Úspěšně spolupracovali s firmou Compal na návrhu AI kamery, IoT senzoru a IoT management platformy, která využívá služeb společnosti Microsoft včetně Edge AI, Azure IoT a kognitivních služeb pro vývoj AI algoritmů typu cloud to edge, platformy pro správu dat a platformy pro řízení obchodu pro maloobchod. Řada maloobchodníků implementovala řešení Techsun's Retail Next a používá údaje o spotřebních tocích a uchovávání dat spolu s informacemi o chování spotřebitelů, které toto řešení nabízí ke zlepšení služeb zákazníkům, zvýšení efektivity a zdokonalení uspořádání obchodů. Vývojem tohoto nového řešení se Techsun změnil z tradičního partnera Dynamics na předního poskytovatele digitálních služeb v Číně.

 

 

Advantech vyvinul end-to-end bezpečnostní řešení, které zahrnuje bezdrátové řešení BTI MIOTY LPWAN běžící na průmyslově standardní Windows IoT bráně a vyvinuli také nositelné zařízení, které monitoruje srdeční frekvence. Průmysloví zákazníci mohou toto řešení využít ke shromažďování zdravotních údajů pro své pracovníky pracující ve vysoce rizikovém průmyslovém prostředí, odesílat data na server Microsoft Cloud, kde je služba IoT Service Hub společnosti Hitachi Solutions používána k poskytování přehledů o zdraví pracovníků a zasílání výstrah, když jsou lidé v nebezpečí. Zaměstnavatelé, jako například provozovatelé těžebních lokalit, mohou zavést toto end-to-end řešení k ochraně své pracovní síly s bezprecedentní odezvou za zlomek nákladů na dříve dostupné technologie.

 

Široká škála inovativních Intelligent Edge zařízení a je neuvěřitelná a tím vše teprve začíná. Příležitosti, které všichni partneři Microsoftu musí posílit, podpořit růst a umožnit transformaci podniků při využití síly cloudu a AI k budování Intelligent Edge, jsou neomezené.

 

 

Připravil: Radek Svoboda