CoolClub pro IT odborníky

Mobilní internet budoucnosti - kdy budeme mít 5G?

5G je skloňováno čím dál tím častěji. Ministr průmyslu zveřejnil harmonogram spouštění 5G sítě v českých městech. Víme také,  kde bude spuštěn experimentální provoz. Kdy dorazí budoucnost i k vám?

 

Magazín

 

5G má nabídnout skutečnou internetovou revoluci. Standard by mohl nabídnout rychlost od 500 Mbps až po hypotetických 10 Gbps a odezvu 1 ms. Taková datová propustnost by umožnila bleskové stahování či streamování všech představitelných médií ve 4K či 8K. Nová síť umožní také rozšíření vysokorychlostního pevného internetu tam, kde dodnes chybí optické sítě. A je základem pro IoT - internet věcí.

 

Český plán pro 5G

V posledních týdnech zazněla celá řada novinek a konkrétních detailů ohledně nasazení 5G sítě. Zkušební provoz v ČR začíná už letos, přesně jak oznámil před nedávnem ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle ředitele O2 se zkušebním městem stane Kolín. Klíčovými parametry pro výběr města byla přítomnost průmyslu i obchodu a cca 30 - 50 tisíc obyvatel. Pokrytí průmyslových areálů podle ministra Havlíčka patří mezi jedny z hlavních cílů implementace 5G.


Dalším krokem v nasazování 5G sítě bude pokrytí takzvaných bílých míst, kde není dosud 4G připojení. Toho by mělo být dosaženo do roku 2022. Poté budou postupně připojována všechna města s více než 50 tisíci obyvateli. Do roku 2025 je v plánu pokrýt až 95 % takto velkých měst. K tomu také přibydou všechny silniční a železniční koridory a 70 % České republiky.


Finálovým krokem bude pokrytí 99 % rozlohy České republiky 5G signálem. Toho by podle plánu ministerstva mělo být dosaženo do roku 2030.

 

Využití 5G sítí - budoucnost je tady

5G bude mít vedle extrémně rychlého mobilního internetu mnoho dalších využití. Velkým paradoxem dnešní doby je, že uživatelé připojení na optickou síť mohou stahovat rychlostí až několika desítek megabajtů za sekundu, zatímco jiní o pár kilometrů dál za stejné peníze mají pouhý zlomek této rychlosti. 5G by umožnilo skutečně masivní rozšíření vysokorychlostního internetu.


Dalším využití je internet věcí. Nejde jen o domácnosti plné chytrých spotřebičů a senzorů, které lze ovládat mobilní aplikací. Internet věcí najde uplatnění zejména v průmyslu. 5G umožní vytvořit vysokorychlostní sítě s nízkou latencí v průmyslových areálech, kde to dříve nebylo s podobnými parametry možné. To bude prvním krokem k další robotizaci.

5G sítě se také stanou základem pro chytrá města. Specifikem nového standardu je to, že na kilometr čtvereční umožňuje připojit řádově stokrát více zařízení než u 4G. Vzniknou tak chytrá města plná senzorů a navzájem komunikujících přístrojů. Projíždějící sanitka například pošle notifikaci chytrým vozidlům, aby ji daly přednost. Semafory s chytrými senzory budou mít možnost pružně reagovat na dopravní situaci. 5G je také zásadní pro rozšíření autonomních vozidel. 

 

 

Infrastruktura 5G - ovlivní ji kauza Huawei?

Specifikem nové sítě je daleko hustější infrastruktura. Aby bylo možné dosáhnout nového standardu, je potřeba postavit mnohem více vysílačů než bylo potřeba v případě 4G. Tendr na stavbu sítě ale komplikují skandály kolem propojení čínské vlády a firmy Huawei. Ta totiž patřila mezi horké kandidáty na implementaci 5G. Kvůli skandálu je však její pozice ohrožena. V ČR bude testování 5G sítě podle informací O2 pod záštitou firmy Ericsson.


Druhou stranou mince je vliv nové sítě na zdraví. Hlavním důvodem pro nutnost vybudovat hustější síť vysílačů je fakt, že 5G pracuje na frekvencích, které se šíří především na krátké vzdálenosti. Lidé budou tak mnohem více vystaveni elektromagnetických frekvencím, což může podle některých spekulací vyvolat nepříznivé zdravotní následky.

 

Nástup 5G zařízení

V osobní sféře je využití 5G sítě vázáno také na podporu nového standardu chytrými telefony či notebooky. Na posledním ročníku festivalu Computex byl představen první 5G notebook ve spolupráci Lenova a Qualcommu. Mezi telefony se zatím jedná o silně high-endové přístroje jako je Samsung Galaxy S10 5G, Huawei Mate X či chystaný Xiaomi Mi Mix 3. Pozadu není ani LG, HTC nebo One Plus. 


5G se tak nejspíš v brzké době stane standardem, který budou podporovat všechna zařízení, včetně těch v nižší a střední třídě. Plánuje se masivní implementace této technologie pomocí nové generace čipsetu Qualcomm Snapdragon 855, který obsahuje 5G modem. Takže brzy budete mít zařízení s podporou 5G i vy.

 

 

Připravil: Jan Macal