CoolClub pro IT odborníky

Nový patent od Applu: předzvěst další revoluce?

Měli jste sklápěcí telefon? Slavné véčko? Dost pravděpodobně měli. V dobách dávno minulých šlo o společnost pohlcující trend, po němž se začaly telefony jen zvětšovat a zvětšovat. Pro některé z nás se pak staly poměrně nepraktickými. Nový patent zaregistrovaný firmou Apple ovšem napovídá, že do budoucna bychom mohli telefon jednoduše několikrát přeložit a schovat do kapsy.

 

Magazín

 

O akciích slavného Applu jsme se toho v poslední době mohli dočíst hodně, ale máloco z dostupných zpráv bylo pozitivní. Vyskytly se odhady, že by se akcie mohly dostat až pod sto dolarů. Není tedy divu, že se dříve vizionářská firma bude snažit v nejbližší době posílit důvěru investorů s cílem přijít na trh s něčím novým a originálním. Což se v sílící konkurenci chytrých telefonů a „levných chytrých telefonů z Číny“ stává stále těžším.

 

Malý rozruch tak vyvolala registrace nového patentu, který by mohl naznačovat, že Apple zamýšlí vývoj ohýbacího telefonu. Když se loni objevil prototyp nového skládacího iPhonu, následovaly podobné telefony od největších konkurentů jako Huawei a Samsung. Nový patent ukazuje, že by mělo být možné ohýbací obrazovku sklapnout na obě strany. Zároveň by pak mohlo jít i o potenciální design nových tabletů, které by Apple vyvíjel souběžně s novými telefony.

 

 

Podělte se o obrazovku s přáteli

 Dostupné obrázky z technologického nástřelu napovídají, že by mělo být možné „kroutit“ nový iPhone jako hada. Zatímco jeden z obrázků ukazuje variantu prostého ohnutí displeje, druhá varianta už nabízí možnost obtočení displeje kolem zadní části telefonu, čímž by se vlastně vytvořila jakási dělená obrazovka. Lidé by tak mohli sledovat to stejné, i kdyby seděli naproti sobě. Dobám, kdy se kolem vás mačká parta kamarádů, by tak mohlo v budoucnu odzvonit.

 

Nový patent ve zkratce popisuje i materiál, ze kterého by se ohebný telefon vyráběl. Zatím je zmíněna krycí vrstva. Ta by mohla využívat například tvrzené sklo, safír nebo zirkon, aby poskytla jinak křehkému telefonu co největší možné bezpečí a odolnost. Zároveň stojí za zmínku, že s novým ohýbacím designem se opravdu nepočítá jen pro telefony a tablety, ale řeč padla také o MacBooku nebo o chytrých hodinkách Apple Watch.

 

 

I přesto, že vypadá nový patent opravdu zajímavě, od realizaci a vypuštění mezi konzumenty a fanoušky nakousnutého jablíčka nás dělí opravdu dlouhá doba. Ta je navíc spojena s nejistotou, jestli vůbec k vývoji podobného typu zařízení dojde. Kromě nových verzí MacOS pro nejrůznější typy zařízení, třiadvacetipalcového Pro Display XDR s rozlišením zvládající 6K s a nového Mac Pro, se totiž na konferenci z 3. června nic zásadního ani napovídajícího neobjevilo.

 

Letošní trendy

Nabízí se tak otázka, jestli nejde ze strany Applu čistě o taktický manévr, který by umožnil si potenciálně zajímavou technologii podržet. V případě, že by se na trhu neobjevilo nic nového v podobném duchu, může Apple buď vytáhnout už hotový trumf v podobě skládacího chytrého telefonu nebo technologii jednoduše uložit k ledu a zareagovat na nový trend, který by se v průběhu dalších měsíců a let mohl na scéně objevit. V letošním roce se nicméně počítá s těmito třemi trendy:

 

  • Nástup mobilů připravených na využití nejnovější rychlé sítě 5G
  • Mobilní telefony se skenerem otisku prstů zabudovaných přímo v displeji
  • Ohebné telefony

 

Jak to ovšem dopadne v praxi, zůstává otázkou. Stejně jako cenovka, kterou by Apple na tento netradiční ohebný telefon rád nalepil. Máme se ale rozhodně na co těšit.

 

 

Připravil: Pavel Skoták

Foto: Apple