CoolClub pro IT odborníky

Průměrná sazba za MD? CoolPeople přináší přehled cen

Velká část IT odborníků (kontraktorů) nezná svou aktuální cenu na trhu IT kapacit. A nemá, kde svou aktuální sazbu ověřit. S CoolPeople Benchmark, tabulkou reálných MD cen, teď budou vědět, na čem jsou.

 

CoolNovinky

 

Podhodnocené ceny

Typický kontraktor funguje ve své „bublině“ zavedených vztahů a nemá možnost si ověřit, zda je jeho aktuální sazba férová. Dosud se informace o částkách nezveřejňovaly a někteří kontraktoři tak zbytečně přicházeli o peníze.

„Stále se setkáváme se sazbami, které jsou hluboko pod tržní cenou. V takovém případě cítíme opravdu zadostiučinění, že podmínky těmto IT odborníkům můžeme razantně narovnat,“ říká Milan Čálek, bývalý vývojář a kontraktor, dnes zakladatel společnosti CoolPeople, která má za cíl nabídnout IT odborníkům férově to, co si zaslouží.

„Setkáváme se samozřejmě i se sazbami, které jsou vysoce nad tržní cenou, ale v tomto případě se jedná spíše o krátkodobější projekty, které nejsou dlouhodobě udržitelné... V případě IT odborníků, kteří jako kontraktoři zatím nepracují, můžu říct, že většinou představu o cenách spíše nemají. Nebo ji mají dost zkreslenou, podhodnocenou. Většinou nám nevěří, že si přes nás mohou takové peníze reálně vydělat.“

 

Požadavky kontraktorů se změnily

Milana Čálka jsme se zeptali nejen na Benchmark, ale i na to, jak si co do zájmu trhu stojí jednotlivé technologie, kde zaznamenala cena nejprogresivnější růst i na to, co může kontraktorovu koncovou částku za MD ještě zvýšit.

 

Odhalit „zákulisní informace“, zvlášť když jde o finance, chce odvahu čelit reakcím konkurenčních subjektů, kterým na velkých maržích malého počtu IT odborníků stojí byznys. Proč jste se rozhodli ukázat reálné ceny jednotlivých IT rolí na trhu?

Po 13 letech na trhu jsme se dostali do takové velikosti, že nemáme absolutně co skrývat. A naopak nemáme zapotřebí jako menší nebo začínající firmy, dělat tajnosti o cenách a mít za každou cenu přehnané marže na malém počtu IT odborníků. V tom si myslím, že je naše největší výhoda i síla. Máme tak propracovaný systém a procesy, že si můžeme dovolit pracovat transparentně a férově, jak vůči kontraktorům, tak vůči klientům. Profilujeme se jako ti, co kontraktorům najdou nejlepšího klienta a projekt podle jejich preferencí, a vždy stojíme za nimi. My tady nejsme proto, abychom sloužili HR oddělením velkých korporací, ale abychom všem IT odborníkům poskytli „full service“, aby se oni už nemuseli starat o nic dalšího. Pro nás je mnohem důležitější samostatný IT odborník – kontraktor než klient. Klienty, pro které pracujeme, si totiž velmi pečlivě vybíráme.

 

Jak moc ovlivní průměrnou cenu od té koncové „dovednosti navíc“? Dá se říct, díky čemu tato cena nejvíce roste?

Pro klienty je většinou klíčové to, co má daný IT odborník přesně umět. Tedy konkrétní programovací jazyk a framework, případně dobrá znalost AJ (pokud se jedná o mezinárodní prostředí) nebo znalost agilního vývoje (pokud se využívá Scrum). Cokoliv navíc určitě má svůj význam, ale většinou ne velký. Co je však velmi nedostatkové, je znalost německého jazyka pro projekty v Německu a Rakousku. Taková dovednost aktuálně cenu může výrazně zvýšit.

 

Které IT role jsou nejvíce poptávané? Pokud byste mohl generalizovat – co klienti od IT odborníků dnes očekávají?

Absolutně největší poptávka je dlouhodobě po Java Developerech. Ta trvá posledních 15 let, co pamatuji, a nějakou dobu jistě ještě potrvá. Další nedostatkové role jsou dnes tzv. front-end developeři, tedy ti, kteří vytvářejí moderní weby pomocí PHP, JavaScript a frameworků, jako je Angular a React. Co v poslední době také vnímáme, je nárůst poptávky po automatizovaných testerech a zároveň útlum po klasických testerech. Poptávka například po .NET Developer je víceméně stále stabilní, ale znatelně menší než na Java.

 

Která z IT rolí dosáhla za poslední dobu cenově nejmarkantnějšího růstu?

Za poslední 1-2 roky určitě JavaScript, konkrétně frameworky Angular a React. Po pravdě v poslední době v kanceláři slýchám hlavně Angular, React, už to nemůžu ani slyšet :-D... Ne vážně, pokud bychom měli například sto specialistů na Angular nebo React, tak jim velmi rychle najdeme projekt za bezkonkurenčních podmínek.

 

Po kterých projektech je ze strany IT odborníků největší poptávka?

Dnešní IT odborníci si pečlivě hlídají, aby je práce bavila a stále častěji se setkáváme s tím, že spíš než finance řeší smysluplnost projektu, kdy víme, že se nechtějí podílet na ničem, co není v souladu s jejich osobními hodnotami. Zrovna nedávno jsme řešili nový projekt zaměřený na pomoc dětem, o něj byl mimořádně velký zájem. Samozřejmě i nás pak mnohem více těší pro takové projekty shánět IT kapacity. Dalším typickým požadavkem je možnost práce na homeoffice, příjemné pracovní prostředí, dostupnost a žádný open space. Samozřejmě pak spolupráce se start-upy, projekty “na zelené louce”, kde se pracuje dynamicky a zejména s novými technologiemi. Náš typický kontraktor se chce posouvat dál, mít možnost dělat s novinkami, nechce ustrnout na jednom místě. Kromě toho se nechce zabývat procesem “pohovorů” a administrativy. Díky dobré zpětné vazbě od našich kontraktorů toto všechno reflektujeme a neustále se na měnící požadavky adaptujeme. Není žádnou výjimkou, že s klienty, kteří těmto požadavkům nejsou ochotni vyhovět, spolupráci ukončujeme.