CoolClub pro IT odborníky

Seriál Černobyl: bylo těchto 6 hrůzných scén opravdu skutečných?

Seriál Černobyl přišel nečekaně jako radioaktivní mrak a přesvědčil miliony diváků, aby po ukončení Hry o trůny nezrušily předplatné HBO. Drží se svědectví o jedné z nejtemnějších kapitol dějin skutečnosti?

 

Magazín

 

Seriál Černobyl - lži versus radiace

26. dubna 1986 se v 1:23:45 změnil svět. Špatná konstrukce reaktoru a nekompetentní vedení elektrárny způsobily nejhorší jadernou nehodu v dějinách lidstva. Ta mnohonásobně překonala hirošimskou bombu. Místní autority se snažily zlehčit skutečný rozsah katastrofy, pravda ale brzy vyšla na povrch. S ní vyvstaly dvě hlavní otázky: Jak napravit škody? Kdo za to doopravdy může? 

V článku se nacházejí spoilery. Ačkoliv jsou to skutečně spoilery žhavé jako radioaktivní grafit, když se jedná o seriál založený na historii? Je pro diváka Pádu třetí říše spoiler, že Hitler nakonec zemře? Odpověď necháváme na vás.

 

Drží se seriál Černobyl reality?

Seriál Černobyl pojednává o příčinách a bezprostředních následcích jaderné havárie. Dozvídáme se, co se dělo v prvních hodinách, dnech a měsících po havárii. Hlavními hrdiny jsou náměstek rady ministrů SSSR Boris Ščerbina, chemik Valerij Legasov a jaderná fyzička Uljana Chomjuková. Černobyl ale také ukazuje příběhy obyčejných lidí jako byli hasiči, “potápěči” či horníci. Musejí se vypořádat s celou řadou nečekaných komplikací. Jsou události v TV show skutečné?

 

 

1. Smrt Valerije Legasova

Valerij Legasov byl opravdu šéfem komise, která situaci na místě řešila. Seriál začíná jeho výpovědí na magnetofonové pásky, které schová na bezpečné místo, a spáchá sebevraždu. Na minutu přesně dva roky po výbuchu Černobylu. Jeho život i smrt měla zásadní vliv na tragédie. Legasova sebevražda otřásla sovětským jaderným průmyslem. Kazety s jeho výpovědí se rozšířily mezi vědeckou komunitou a Sovětský svaz byl donucen opravit reaktory RBMK 1000. Informace se dostaly až k německému týdeníku Spiegel a pravda se rozšířila do celého světa.

 

2. Osud hasičů z Černobylu

Tragický příběh hasičů z Černobylu, kteří dorazili na místo bez ochranných obleků, zastupuje v seriálu Vasilij Ignatěnko. On i jeho žena Ljudmila jsou skutečné historické postavy. Jejich osud je popsán v knize Modlitba za Černobyl od Světlany Alexijevičové. V ní je také vysvětleno, proč Ljudmila držela boty při pohřbu. Vasilijho tělo bylo slavnostně oblečeno do uniformy sovětských hasičů, jeho nohy byly ale natolik opuchlé, že se nevešly do bot.


 

3. Hrozba druhé exploze - názor Dany Drábové

Jedním z největších rizik, kterým hrdinové seriálu čelili, bylo propálení radioaktivního odpadu do nádrží plných vody. Následná reakce by způsobila výbuch zbylých reaktorů a katastrofu celoevropského významu. Podle české expertky na jadernou energetiku Dany Drábové nebyla hrozba druhé exploze natolik dramatická. Došlo by k rozšíření kontaminované zóny, nárůstu onkologických onemocnění, ale neučinilo by to Evropu neobyvatelnou. Dana Drábová toto pojetí označila za “dramatickou licenci”.

 

4. Sebevražedný oddíl potápečů

Příběh trojice dobrovolníků, která měla za úkol vypustit nádrže pod reaktorem, byl skutečný. Nejednalo se však o “potápěče”, neboť velkou část kontaminované vody odčerpali hasiči. Trojice dobrovolníků se spíše brodila po kolena. Do chodeb nevkročili jako první a v místě také proběhlo měření radiace. Jak bylo uvedeno ve finálové epizodě, dva z těchto hrdinů žijí dodnes a třetí zemřel až dvacet let po zásahu na infarkt.


 

5. Práce horníků v nelidských podmínkách

Drsní horníci, kteří měli za úkol vykopat tunel pod reaktorem, byli také skutečnými postavami. Mnoho fanoušků zajímalo, zdali opravdu pracovali nazí. Podle Adama Higginbothama, autora knihy Půlnoc v Černobylu, je to jen fikce. Existuje celá řada fotografií horníků, kteří byli během prací normálně oblečeni. Což však pochopitelně nesnižuje sílu jejich oběti - zhruba čtvrtina z nich zemřela na nemoci z ozáření.

 

6. Komunistické fake news aneb Lži o rozsahu tragédie

Smutnou realitou komunistického režimu byla snaha za každou cenu ututlat pravdu o havárii. Dokonce i československá státní televize informovala o tragédii jen velice vágně, se zpožděním a neustále bylo zdůrazňováno, že “situace je pod kontrolou”. A dezinformace pokračují dodnes. V jednom z největších ruských deníků Komsomolskaja pravda se nedávno psalo, že seriál možná vznikl jako nástroj propagandy proti ruské energetické společnosti Rosatom, která působí i v Evropě. V Česku je firma známá tím, že usiluje o tendr na dostavbu Temelína.

 

 

Připravil: Jan Macal

Foto: archiv filmu