CoolClub pro IT odborníky

Skok kupředu ve světě e-sportu: První eTour de France

Napínavé rovinky, strhující horské etapy – to je legendární Tour de France, která se slavnostně koná každý rok. Ačkoliv tento tradiční cyklistický závod již proběhl, svou premiéru zažila jeho virtuální verze. Vůbec poprvé v historii se v červenci odehrála eTour de France, do které se zapojili cyklisti ze všech koutů světa. Pro svět e-sportu to byl velký krok kupředu.

 

CoolSport

 

Milovníci sportu a cyklistiky se rok co rok těší na jednu speciální událost – Tour de France, etapový závod, který si svou tradici nese již od roku 1903. Od té doby se pravidelně koná každý červenec, což ani letos nemělo být výjimkou. Koronavirus tuto tradici změnil – v jeho důsledku byli organizátoři nuceni posunout závod až na 29. srpna 2020. Historicky se tak jedná o třetí změnu závodu za posledních 100 let. Jediné přerušení si vyžádala pouze první a druhá světová válka.

 

 

Virtuální eTour de France

S touto změnou se ovšem všichni nesmířili. Online platforma Zwift se rozhodla přesto závod uspořádat – ač pouze ve virtuální formě. „V cyklistice není nic většího než Tour de France. Když jsem byl malý kluk, na tři týdny v červenci jsem byl přilepený na televizi a sledoval soutěžící cyklisty. Nyní mám neuvěřitelnou výsadu, že Zwift může letos hostit první virtuální formu této události. Samozřejmě se všichni velmi těšíme, až se závod v srpnu vrátí, ale dobrá zpráva je, že v červenci se přesto uskuteční,“ řekl generální ředitel společnosti Zwift, Eric Min.

A jak si společnost Zwift naplánovala, tak taky udělala. Závod se uskutečnil ve dnech 4.-19. července a zúčastnilo se ho dokonce 88 soutěžících z 23 týmů. Mezi největší hvězdy patřily legendy, jako je například Egan Bernal, Chris Froome a Geraint Thomas.

 

 

Program a etapy

Virtuální soupeření probíhalo na nových i tradičních trasách ve Francii, kde se mohli soutěžící pokochat okouzlujícími přírodními scenériemi Francie i legendární Mont Ventoux. Organizátoři se zkrátka snažili, aby tato virtuální zkušenost co nejvíce připomínala reálnou trasu. „Mapa eTour de France je inspirována Francií a měla by evokovat silné spojení s touto zemí – zvlášť když závodníci projíždí vinicemi, římskými akvadukty a slunečnicovými poli. Nová mapa také obsahuje virtuální repliku Mont Ventoux nebo Mont Ven-Top, které jistě vyzkouší nohy každého jezdce,“ dodávají organizátoři ze Zwift.

Jen pro zajímavost můžeme připomenout, jak byly jednotlivé etapy rozvrženy.

Etapy virtuální Tour de France

  • Sobota 4. července, 1. etapa: Nice, 36,4 km (4 x 9,1 km, kopcovitá etapa)
  • Neděle 5. července, 2. etapa: Nice, 29,5 km (682 m stoupání, horská etapa)
  • Sobota 11. července, 3. etapa: Severovýchodní Francie, 48 km (rovinatá etapa)
  • Neděle 12. července, 4. etapa: Jihozápadní Francie, 45,8 km (2 x 22,9 km kol, kopcovitá etapa)
  • Sobota 18. července, 5. etapa: Mont Ventoux, 22,9 km (cíl v Chalet-Reynard, horská etapa)
  • Neděle 19. července, 6. etapa: Paris Champs- Élysées, 42,8 km (6 kol okruhu)

 

 

Závodníci na stacionárních kolech

Nyní se dostáváme již k samotnému průběhu závodu. Ač je celá eTour de France ve virtuální formě, úsilí cyklistů bylo skutečné. Během závodu totiž jeli na stacionárních kolech připojených k technologii, která měřila jejich výkon. Čím rychleji soutěžící šlapali, tím rychleji se jejich avatar na virtuální trase pohyboval.

Jak na tuto zkušenost nahlíželi samotní účastníci závodu? „Závody na Zwiftu se rozhodně velmi liší od závodů na silnici,“ řekl soutěžící Lawson Craddock z EF Pro Cycling. Na skutečné trati se musíte soustředit na taktiku, šetření energie a na správnou pozici v klíčových momentech. Na Zwiftu je to spíš ve stylu, „kdo je nejsilnějším cyklistou v průběhu celého závodu. “

 

Výsledky

A jak to nakonec všechno dopadlo? Poslední šestou etapu za ženy vyhrála Američanka Lauren Stephens (tým TIBCO-Silicon Valley Bank), která využila letní zkušenosti s platformou Zwift a zúročila závěrečnou etapu virtuální Tour de France ve zběsilém sprintu na Champs-Élysées, kde předjela April Tacey (tým Drops) a Georgiu Simmerlingovou (tým Twenty20).

Finální šestou etapu za muže pak vyhrál Australan Will Clarke za tým Trek-Segafredo. Na paty se mu na druhém místě lepil Ital Filippo Gana (tým Ineos) a na třetím pak Ryan Gibbons (tým NTT Pro Cykling). Celkově však vyhrál tým NTT, který dominoval na všech etapách závodu a vyhrál všechny klasifikace.

Jak diváci sami potvrdili, byla to báječná podívaná, která skvěle připravila prostor pro nedávno ukončenou (reálnou) Tour de France 2020. Všichni fanoušci sledovali virtuální závod napříč televizními kanály i online platformami po celém světě. První ročník eTour de France byl tak prohlášen za úspěšný, o čemž svědčil taky tučný výtěžek ze závodu, který věnovali organizátoři Zwiftu na charitu.

 

 

Připravila: Petra Pruden

Foto: Shutterstock