CoolClub pro IT odborníky

Svět kryptoměn: 3 hlavní stabilní digitální měny

Prostor digitálních aktiv prochází transformací a snaží se přizpůsobit novému a širšímu zájmu velkých nefinančních společností. Spolu s velkými institucionálními hráči finančních služeb pak vytvářejí obrovskou poptávku po obchodovatelných aktivech provozovaných na veřejných i soukromých blockchainech. Aby mohli přijmout novou technologii, musí se spoléhat na stabilní, spolehlivé a škálovatelné nástroje, jako jsou stabilní digitální měny.

 

CoolNovinky

 

Co jsou ale ve zkratce stabilní mince? Jedná se o digitální aktiva navržená tak, aby měla stabilní hodnotu a extrémně nízkou volatilitu. Obvykle jsou podporovány fiat měnou - ve většině případů je to americký dolar, digitální aktiva nebo fyzická komodita, jako je zlato nebo stříbro. Existují projekty, jejichž cílem je zcela odstranit potřebu fyzického kolaterálu a které se dynamicky přizpůsobují nabídce pomocí algoritmů. Cílem je, aby cena v žádném okamžiku drasticky nekolísala.

V poslední době vyšlo několik zajímavých projektů stabilních mincí. Například burza Gemini vydává GUSD. Další dva projekty přicházející z podnikového světa jsou JPM Coin, řízený J.P. Morganem a Fnality's Utility Settlement Coin, který je podporován množstvím bank, jako jsou UBS, BNY Melon, Barclays a HSBC. Zdá se, že oba mají stejné cíle, podobný dosah a stejné potenciální zákazníky.

 

Tether

Jednou z nejdůležitějších výhod stabilních mincí je to, že pokud jsou široce využívány velkým počtem kryptoměn, vytvářejí příležitost pro zajištění cen a rizik, což je několikrát levnější než zajištění fiat měn. V současné době je v obchodování se stabilcoiny nejvíce používán Tether. USDT je ​​vázán na americký dolar a široce se používá k vytváření kryptografických trhů na více než 25 nejpopulárnějších burzovních burzách. Společnost Tether, založená v roce 2014 zakladateli burzy Bitfinex, je nyní šestým nejlikvidnějším krypto aktivem s tržní kapitalizací 3,9 miliardy USD.

Tether je životně důležitý pro ekosystém obchodování s kryptoměnami a jeho cílem je být co nejširší. Je k dispozici na mnoha sítích jako OMNI (Bitcoin), ERC20 (Ethereum) a Tron. Vzhledem k tomu, že mnozí považují Tether za hlavní hybnou sílu ceny bitcoinu, je Tether pro krypto komunitu životně důležitý, protože je široce rozšířený a přijímaný burzami. Představuje 75% celkového trhu s bitcoiny, takže se také považuje za pravděpodobně nejvíce odpovědný v tomto odvětví. Mnoho zkušených obchodníků se zajímá o to, co by se stalo s bitcoinovou cenou a volatilitou, pokud by dostupnost USDT byla omezená.

 

 

Facebook Libra Coin

Stabilní coin, který v poslední době upoutal veškerou pozornost, pochází z Facebooku a je důležitým nástrojem v plánu sdružení Facebook Libra pro novou globální platební infrastrukturu. Velkou vizí Facebooku je vytvoření globální platební sítě mezi 18 miliony obchodníky na jejich platformě a mezi 2,6 miliardami uživatelů. Libra plánuje používat košík aktiv s nízkou volatilitou (bankovní vklady a vládní cenné papíry) denominovaných ve více měnách, jako je USD, GBP, EUR a JPY.

V létě byl spolutvůrce David Marcus před senátním bankovním výborem a sněmovním finančním výborem a odpovídal na těžké otázky týkající se regulace, důvěry a soukromí. Obecně Senát a Kongres podporovaly inovační a technologické směřování, díky němuž se USA stanou lídrem v oblasti plateb. Zůstávají však velmi skeptičtí ohledně správy a provádění projektu Libra v souvislosti se zpracováním soukromí údajů. S čerstvými vzpomínkami na finanční krizi v roce 2008 se většina členů Kongresu zeptala: „Co se stane, když Libra spadne a my tuto situaci budeme muset zachránit?“ Což vede k otázce: Jakým způsobem můžete zachránit finance 2,6 miliardy lidí?

Dalším problémem je skutečnost, že ve Švýcarsku se zřizuje řídící orgán sdružení Libra. To vytváří možnost regulační arbitráže mezi americkými a švýcarskými zákony. Například právníci v oblasti cenných papírů v USA mohou považovat token Libra za jistotu, což nemusí platit pro jejich švýcarské kolegy. Rezerva stabilní Libry poroste především na základě dvou zdrojů: investorů, kteří zpočátku koupí investiční token Libra ($ LIT), a dalších maloobchodních uživatelů, kteří převedou jakýkoli typ fiat měny na použití platební sítě Libry. Ve srovnání s jiným stabilním coinem vydaným velkou společností (mince J.P. Morgana) obsahuje Libra jiný sentiment trhu. Když J. Morgan oznámil svou JPMC, nikdo nereagoval příliš tvrdě. Morgan samozřejmě nemá stejné problémy s ochranou soukromí, jaké má Facebook, a je obecně známo, že se mu daří právě v oboru bankovních služeb s měnami.

Zajímavým využitím pro síť Libra, jakmile bude v provozu, je to, že bude sloužit jako síť pro protokoly bez povolení, jako jsou bitcoiny a ethereum. Tímto způsobem mohou otevřené a nedůvěryhodné sítě komunikovat a vyměňovat si aktiva s povolenou hodnotou Libry. Co se týče Libry, řekne jen čas, jaké z ní budou vycházet problémy. Libra však bude silně regulována, možná tím bude blíž tomu, aby byla bankovní měnou. Token Libra tak bude vypadat jako CBDC (Central Bank Digital Currency).

 

 

Dai

Na základě protokolu Ethereum vytvořil tým v MakerDao Dai měnu, která je stabilní a decentralizovanou měnou, která podporuje novou vlnu aplikací DeFi (Decentralized Finance). Používá nástroj známý jako Collateralized Debt Position (CDP), který vám umožňuje zamknout vaše etherová aktiva v jejich inteligentním kontraktu a získat půjčku denominovanou v Dai od systému MakerDao. V podstatě je Dai zavěšen na americký dolar, ale podporován Etherem. Protokoly Dai na protokolu Ethereum umožňuje využívat mnoho aplikací finančních služeb, které by jinak neexistovaly kvůli vysoké volatilitě kryptoměn. Úplné otevření vydávání a používání Dai je klíčem k důvěryhodným finančním službám.

V současné době probíhá mnoho diskusí o poplatku za stabilitu protokolu. Jedná se o úrokovou sazbu, která v současné době činí 20,5%, tzn. všichni uživatelé musí do systému při uzavírání svých pozic CDP platit zpět. Dalo by se argumentovat, že je to příliš vysoká sazba a že současné CDP jsou nadměrně zajištěny. Vypadá to, že je to pravda. Současný poměr zajištění je kolem 390%. Pro dluh 81 milionů dolarů je zajištěno 320 milionů dolarů.

Uživatelé Dai si musí být vědomi tří hlavních problémů:

  • Je to nejvíce volatilní stabilcoin.
  • Má maximální zásobu 100 milionů dolarů, čehož lze dosáhnout kdykoli. V současné době je zásoba 82 milionů dolarů.
  • Je vysoce závislý na základním protokolu Ethereum a jeho stabilitě a poplatcích. Pokud Ethereum 2.0 selže nebo bude mít problémy Proof of Stake, bude to mít vliv na funkčnost Dai.

Přesto, podobně jako na jiných trzích, na kterých jsme viděli zajímavé a inovativní finanční nástroje, ne všechny projekty se stabilními mincemi přežijí. Vítězem bude ten, kdo přijme nejvíce uživatelů, nejvyšší objemy, největší likviditu a nejnižší volatilitu. V neposlední řadě by měla daná mince fungovat v rámci schváleného regulačního rámce. Bude zajímavé zjistit, zda je Libra na Facebooku schválena regulací, protože by to mohlo vydláždit cestu pro dlouho očekávaný bitcoinový produkt ETF.

 

 

Připravil: Radek Svoboda