CoolClub pro IT odborníky

Vánoce s tech dárky? Pohlídejte si důležité vychytávky, které zaženou riziko zklamání

Někdy doslova boj o ty nejlepší vánoční dárky a těžce vydobyté (a dlouze vyčekané) technologické hračky může přijít hned pod stromečkem nazmar, pokud nevychytáte 4 nejčastější důvody zklamání, které s sebou přinášejí. Jen si to představte: pod vánočním papírem na vás čeká dokonalý herní ovladač, chcete ho rovnou vyzkoušet, ale…?

 

Magazín

 

Buďme realisté. I ten nejdokonalejší nápad na vánoční dárek (pořízený s dostatečným předstihem) může skončit určitým fiaskem. Super herní ovladač nové generace sice spatří světlo světa, na které se v úhledně zabaleném balíčku těšil už měsíc, konečně nastane čas na jeho dlouho očekávanou herní premiéru, když v tom zjistíte, že jste do něj nekoupili baterky.

Nebo že nabíjení přes kabel bude trvat minimálně hodinu. Mrzutost? Zbytečná! Stačí si pohlídat následující doporučení.

 

Napájení

Nejstarší vánoční rada zní: hlavně baterky! Kolikrát se vám stalo, že natěšený obdarovaný vysvobodil technologickou hračičku z obalu, zmáčkl „on“ a… nestalo se nic? Po chvilce ticha teprve zazněla ta správná otázka: Máte někdo baterky?

Letos si tedy vše přichystejte předem – nakupte dostatečné množství baterií, a u produktů, které vyžadují nabití kabelem, neváhejte nabíjení předem zrealizovat. Není totiž nic delšího než „charging time“ po tom, co jste se od října těšili, že si po rozbalení balíčků dárky ihned užijete.

 

 

Pokud mezi vaše dárky patří například Nintendo Switch, dejte pozor - jedná se o hybridní přenosnou, dokovanou konzoli, jíž samotnou je, na rozdíl od jiných konzolí, potřeba nabíjet.

Stejně obezřetní buďte i v případě dárečků od Apple. Ekologický krok, díky němuž výrobce k iPhonům přestal do krabice vkládat nabíječky, může zamrzet, pokud se doma nenajde vhodná nabíječka, která by telefon nastartovala.

 

 

Nekompatibilní zařízení

Jednou z jistot je změna, jinými slovy – nic netrvá věčně. Bohužel v případě technologií a jejich pokroku to platí dvojnásob. Pokud se chystáte darovat zařízení, které by mělo být „sdílené“ s již existujícím zařízením, raději si ověřte vzájemnou kompatibilitu.

Například chytré hodinky nemusí odpovídat mobilnímu telefonu, což se může snadno stát v případě nejnovějších Apple Watch, které již vyžadují iPhone 6S nebo novější. Samsung Galaxy Watch 4 mají zase funkce, které nejlépe „ladí“ s odpovídajícím zařízením Samsung Android.

 

 

Aktualizace a stahování

Nejen telefony a počítače, ale i streamovací boxy a jiné chytré stanice, dnes již téměř všechny technologické vychytávky s označením „chytré“ budou potřebovat „zaškolit“ neboli stáhnout odpovídající software či nejnovější aktualizaci.

Přestože je na většině zařízení aktualizace poměrně rychlá, existuje jedna oblast, kde proces může zabrat i hodiny: hraní her. Například nový Xbox či PlayStation bude rozhodně vyžadovat aktualizaci systémového softwaru.

Některé konzole zase mohou být dodávány s kódy pro hry ke stažení – například právě nový Xbox, k němuž patří tzv. Game Pass. Ten si musíte vyřídit, pokud si hry budete chtít stáhnout. A protože se velikost těchto her většinou pohybuje od 20 do 100 GB a některá připojení mohou trvat i hodiny, stojí za to stáhnout si ty nejžádanější hry ještě před Vánocemi a po rozbalení už na nic nečekat.

K tomu máme ještě jednu připomínku: ke stahování her je potřeba dostatečně velká kapacita paměti, například konzole Switch mají relativně málo „úložného prostoru“, dejte proto pozor, ať obdarovaný nemusí kvapně shánět další paměťovou kartu.

 

 

Soukromí versus „tech slídiči“

Máte pro někoho připravené překvapení v podobě zařízení s chytrým virtuálním asistentem, jako jsou například Google Home nebo Amazon Alexa? Nebo jste koupili jinou chytrou vychytávku, která podobně jako virtuální asistenti sbírá data přes neustále nastražený mikrofon?

Raději se předem ujistěte, že to obdarovanému nebude vadit. Stejnou překážkou může být i zařízení vyžadující neustálé připojení k internetu či k elektrickému napájení.

Osobní zkušenost s elektronickým foto rámečkem, který raději zůstává vypnutý, protože „moc žere“ mi radí předem popřemýšlet, zda takový typ dárku dotyčný skutečně ocení.

Pokud chcete mít jistotu, co dané zařízení umí, nebo jak moc může skenovat vaše soukromí, rozklikněte si stránku s podtitulem "privacy not includedMozilla Foundation, díky níž si hned ověříte, jak na tom vaše konkrétní zařízení je.

 

Tip! Profesionálněji než Ježíšek: 5 aplikací, které vám usnadní Vánoce

 

 

Připravila: Alena Čálková