CoolClub pro IT odborníky

Věříte Facebooku, co se týče vašich osobních dat?

Gigant sociálních sítí se v posledních letech potýkal s incidenty, týkající se ohromného uniku osobních dat uživatelů. Jak je možné, že jeden z nejrozsáhlejších webových systémů utrousí tak důležité informace? 

 

 

Osobní údaje o milionech uživatelů Facebooku, včetně jmen, dat narození a telefonních čísel, byly zveřejněny na webu pro hackery. Mluvčí Facebooku Liz Bourgeois se k tomuto incidentu vyjádřila na sociální síti Twitter, kde tvrdí, že se jedná o únik starých dat z roku 2019. Následně podotýká, že byl problém nalezen a vyřešen. I přes to, že se jedná o stará data, jde o velice citlivý materiál, který by mohl být zneužitý tzv. identity thieves nebo bad actors, kteří tyto informace používají k vytváření „fake“ profilů, podvodům či hackerství.

Celým případem se zabýval Alon Gal, CTO cybercrime intelligence firm z Hudson Rock. Alon přišel na to, že se jedná o unik osobních dat uživatelů z více než 160 zemí světa, včetně české republiky, kde unikla data více než 1 375 988 uživatelů. Tyto data visí volně k dostání na webu pro hackery. Buďme tedy obezřetnější v tom, co kam dáváme.

 

Připravila: Natálie Brzobohatá