CoolClub pro IT odborníky

„Vesmírny priemysel je oblasť mladá, ale zároveň veľmi perspektívna.” Jaká je práce Martina Rusňáka jako vesmírného konzultanta?

07.06.2021

Když se zeptáte malých dětí, co by chtěli dělat, až vyrostou, řeknou vám ty nejzajímavější profese. Jednou z nich může být i práce vesmírného konzultanta, kterou v Česku či na Slovensku najdete jen zřídka. My jsme měli to štěstí a jednoho jsme vyzpovídali. Co taková práce vlastně obnáší? Jak vypadá jeho pracovní den? Přinášíme exkluzivní rozhovor s vesmírným konzultantem Martinem Rusňákem.

 

CoolDialog

 

Vaše profese se nazývá vesmírný konzultant, což je pro mnoho z nás naprosto abstraktní pojem. Jak jste se k tomu vlastně dostal? Proč zrovna toto odvětví?

Vesmír ma fascinoval už od malička. Bol to jeden z dôvodov, prečo som išiel študovať fyziku. Po škole som šiel robiť klasický management consulting. Postupne som zistil, že vesmír nie je iba záležitosť NASA, ale veľa vecí sa deje aj v Čechách a na Slovensku. Začal so to skúmať, objavil som, že je tam dopyt po mojich skúsenostiach a znalostiach, a tak som sa do neho pustil.

 

Jaké požadavky musíte na tuto práci splňovat? 

Požiadavky sú ako na klasického konzultanta. Musí to byť človek, ktorý hľadá, ako sa dajú veci urobiť. A tiež ho musí baviť vesmír, bez toho by to asi nešlo.

 

Musel jste projít nějakým kurzem či výcvikem?

Špecializovaný kurz som zatiaľ absolvovať nemusel. Ale napríklad práve v tomto týždni som mal školenie o tom, ako pracovať s utajovanými skutočnosťami.

 

Co všechno tato práce obnáší? Co si pod ní můžeme představit?

Moje heslo je: „Sústreďte sa na vesmír, ja vám pomôžem vyriešiť všetko ostatné.“ Vízia do budúcne je mať firmu, na ktorú sa budú obracať vesmírne firmy s čímkoľvek, čo riešia a nie je to technického rázu, a my im to s tým pomôžeme.

 

Na co se nejvíc zaměřujete vy?

V súčasnosti sa zameriavam najmä na startupy a firmy, ktoré chcú do vesmírneho businessu preniknúť. Robím mentora a pomáham s oblasťami ako stratégia, získanie financovania a nastavenie predaja.

 

Je ve vesmírném průmyslu velký potenciál?

Vesmírny priemysel je oblasť mladá, ale zároveň veľmi perspektívna. Toto si uvedomujú štáty a podporujú vesmírne aktivity zo svojich rozpočtov. Spolupracujem s firmami pri navrhovaní takýchto projektov a jeden z nich aj riadim. Okrem toho pomáham v novej Agentúre EÚ pre vesmírny program (EUSPA) s programom rozvoja startupov.

 

 

Jak vlastně vypadá takový klasický pracovní den vesmírného konzultanta?

Môžem opísať jeden deň z minulého týždňa...

 

Povídejte.

Začal som pozeraním správ. Potom som si spravil poriadok v zozname úloh a vybral tie najdôležitejšie. Pokračoval som mentoringom španielskeho statupy Tinkeres, ktorý vytvára fyzické 3D mapy terénu a zobrazuje na nich doplňujúce informácie, napríklad o návštevnosti pláže, obsadenosti parkovísk a stave dopravy. Potom som si dal obed.

Po obede som pracoval na príprave nového projektu, hľadal som partnera do konzorcia, ktorý by nám pomohol napojiť slovenské hvezdárne do európskej siete na automatické sledovanie oblohy. Na koniec dňa sme mali pravidelnú schôdzku k projektu, kde pracujeme na simulátore hviezdnej oblohy pre budúcu generáciu vesmírnych ďalekohľadov.

 

Jaké dovednosti a know-how jsou u vaší profese klíčové?

Určite je to schopnosť počúvať. Potom snaha o prinesenie výsledku, ktorý bude mať pozitívny dopad. To všetko je potrebné vedieť dobre odkomunikovať.

 

Z vašeho webu mě zaujala zejména služba business mentoring. V čem spočívá? 

Startup má nápad ale premýšľa, ako ďalej. Tuší, že by mal získať klientov. Spolu pracujeme na tom, aby tých klientov získal. Pomáham mu pri riešení otázok, akých klientov osloviť, kedy ich osloviť, čo im povedať, kedy sa im znovu ozvať a podobne.

Som pre startup partner, na ktorého sa môže obrátiť v biznisových otázkach a na ktoré spoločne hľadáme odpovede.

 

Kdo patří mezi vaše klienty?

Hlavne startupy a tiež firmy, ktoré ešte nepôsobia vo vesmíre, ale chcú do neho ísť. Okrem toho väčšie konzultačné firmy, ktoré potrebujú moju špecifickú znalosť. 

 

S čím vás nejčastěji oslovují?

Startupy sa na mňa často obracajú ako na mentora a často chcú pomôcť so získaním financovania.

 

Do vašeho portfolia patří mnoho zajímavých projektů. Jaký z nich byste rád vypíchnul?

Veľmi zaujímavá je spolupráca s RoboTech Vision. S nimi sme navrhovali autonómnu navigáciu pre robota, ktorá by bola využiteľná na Mesiaci alebo Marse. V najbližších dňoch by malo prísť rozhodnutie, či s týmto projektom získame zelenú. Bolo by to skvelé, pretože roboty, ktoré v súčasnosti astronauti používajú na simulovaných misiách musia riadiť manuálne. Náš by vedel dôjsť k cieľu úplne sám.

 

 Na závěr bych se ráda zeptala, kdo byl na vaší cestě „vesmírného konzultanta“ tou největší inspirací a motivací? A proč?

Inšpiráciou bolo pre mňa viacero ľudí. Určite to bol Einstein s jeho teóriou relativity. Vždy ma fascinovali čierne diery a doteraz ma to neopustilo. Potom Steve Jobs s tým, ako boli jeho produkty presne také, aby sa dobre používali. Ďalej je to Elon Musk s jeho nadšením pre vesmír. A v neposlednom rade Jiří Benedikt, future skills trainer, ktorý ma inšpiroval k tomu pustiť sa do podnikania.

 

Martin Rusňák

Martin Rusňák získal magisterský titul z mezinárodních vztahů a diplomacie a také fyziky kondenzovaných látek a fyziky materiálů. V současné době působí jako vesmírný konzultant na volné noze a pomáhá firmám a start-upům s plánováním, strategiemi i dotacemi ve vesmírném průmyslu. Více o jeho projektech se dočtete na jeho webu Space consulting.

 

Už jste slyšeli o tom, jak funguje vesmírný simulátor? O prvním takovém AI simulátoru jsme psali v našem článku První simulátor vesmíru AI je rychlý a přesný, ani jeho tvůrci přesně nevědí, jak funguje.

 

 

Připravila: Petra Pruden

Foto: archiv M. Rusňáka; Shutterstock