CoolClub pro IT odborníky

7 novinek, které byste měli vědět o rozšířené realitě

Fond Venture Reality již nějakou dobu investuje do her a aplikací s rozšířenou a virtuální realitou. Teď nastal čas na čtvrtletní aktualizaci. V našem článku si můžete přečíst sedm nejzásadnějších bodů, které poskytl spoluzakladatel fondu Tipatat Chenavasin.

 

Magazín

 

1. AR roste

Fond Venture Reality nyní sleduje více než 380 společností v oblasti AR, což je o 33% více než v roce 2018. Společnost Apple začala uvádět svoji hardwarovou technologii AR pomaleji, ale ostatní samozřejmě nečekají.

 

2. HMD displej AR je v přechodu

Přechází z první generace na novou. Výsledkem bylo, že první hráči jako Daqri, CastAR a ODG se zastavili a společnost Meta byla vzkříšena jako MetaView. Společnosti současné generace AR, jako jsou MagicLeap a RealWear, jsou nadále financovány a společnost Microsoft se chystá vydat verzi 2 společnosti Hololens. Pro své zákazníky společnosti uvádějí speciální hardware, jako jsou inteligentní brýle North Focals, plavecké brýle Form's AR nebo sluneční brýle Bose AR. Ani Microsoft, Magic Leap, ani další neoznámili, kdy budou jejich spotřebitelské verze k dispozici. Zařízení HMD AR pro všeobecné použití jsou stále ještě rok nebo dva daleko.

 

3. Podnik pokračuje v růstu

Pokud jde o software, hlavní růst je v podnikových řešeních a nástrojích pro tvorbu obsahu napříč různými sektory, mezi jinými také v automobilovém, farmaceutickém a zdravotnickém sektoru. Smlouva americké armády o 479 milionů USD s Microsoft Hololens na konci roku 2018 je největší validací podnikové hodnoty AR.

 

4. AR potřebuje nové typy obsahu

V kategorii nástrojů došlo k rozšíření nástrojů pro všeobecné použití a k novým formám obsahu - konkrétně objemovému zachycení. Zvýšený zájem o objemově sbíraný obsah, který funguje jak pro AR, tak pro VR, je částečně poháněn schopnostmi 5G sítí.

 

 

5. Spotřebitelský obsah AR je živý a dobrý

Zákaznická AR zábava stále roste, většinou na mobilních zařízeních. Hry jsou velkým hitem, jako je Niantic's Pokemon Go a Harry Potter Wizards Unite, Tencent's Let's Hunt Monster v Číně a nadcházející Minecraft Earth. A samozřejmě vzrůstá sociální zábava na základě aplikací jako je Snap, což také zvyšuje uživatelskou základnu společnosti.

 

6. Mobile AR 2.0 se blíží

Se sadami vývojových softwarů (SDK) příštího roku, které jsou podporovány cloudem AR, se očekává, že uvidíte ještě bohatší interakce, perzistenci, globální mapování a funkce pro více uživatelů, což vše povede k výraznému nárůstu v mobilní ekosystém AR.

 

7. Investice budou pokračovat

AR je stále v počátcích, ale s HMD AR a mobilními platformami AR se vyvíjejí robustní ekosystémy a stojí za pokračující investice. Celkově je budoucnost AR jasná, když nyní vstupujeme do nové fáze jejího růstového cyklu.

 

 

Připravil: Radek Svoboda