Club

Americká klasika v moderním kabátku. Elektrické pick-up trucky chtějí vyjet do světa

O elektromobilech se toho už namluvilo dost. Ale že se celá řada značek pustí do vývoje elektrické verze ikonických amerických pick-upů, to by asi málokdo předpokládal. Výrobci přitom slibují, že i s nulovou produkcí emisí neztratí svou sílu.

 

Magazín

Rvian, zdroj: Electrec.co

Do vývoje se pustily známé a zaběhnuté značky i automobilové start-upy. Patří mezi ně například Ford, General Motors, Tesla či nováčci Rivian a Bollinger, kteří své ekologické krasavce už stihli představit. Elon Musk nezaostává, jak je mu vlastní, a slibuje, že Tesla se k nim brzy přidá. A to ještě tohle léto. Vypadá to, že to bude pořádná jízda. Připraveni? Tak jedem!

 

Marketéři jsou skeptičtí. Vizionářský projekt prý nesklidí úspěch

Proč zrovna pick-up trucky? Firmy si jsou moc dobře vědomé faktu, že právě majitelé americké klasiky patří v automobilovém průmyslu mezi ty nejvěrnější zákazníky. I přesto však vyjádřilo mnoho markeťáků pochybnosti. A mají k tomu pádné důvody. Obecně se totiž nepředpokládá, že by zrovna majitelé takových vozů, které jsou oblíbené kvůli silnému zvuku spalovacího motoru, vyměnili benzín za baterii. Velká část z nich navíc elektromobily považuje za snobský výstřelek. Také se ví, že spousta uživatelů pick-upů pochází z venkovských oblastí. Lidé z venkova obvykle jezdí dlouhé vzdálenosti do práce, na nákupy a tak podobně – a nemají přístup k veřejným nabíjecím stanicím. Proto je může od koupi odradit omezený dojezd. I přesto, že nejnovější elektrické automobily dokážou na jedno nabití urazit až téměř 500 km.

 

 

Přece jen mají elektrické pick-upy trucky naději na úspěch

I když jsou zmíněné pochyby marketérů podložené logickými argumenty, a jsou tedy zcela oprávněné, možná to vidí až moc černě. Tahle vozítka totiž mají řadu praktických výhod, díky kterým nakonec mohou uspět na rychle se měnícím automobilovém trhu. Jednou z výhod je třeba to, že disponují masivními podvozky – kam se snadno vejdou i velké baterie potřebné pro jízdu na velké vzdálenosti. Výsledkem je nízké těžiště, které pak zlepšuje jízdní vlastnosti, což představuje další lákavý benefit. Elektromotor jako takový navíc vytváří velký točivý moment, čímž vůz získává nemalou tažnou sílu a schopnost okamžitého zrychlení. Elektrické pick-upy se tak mohou hodit movitějším zákazníkům, které například kvůli svým volnočasovým aktivitám potřebují přemisťovat čluny či terénní motorky. Nebo mohou rozšířit firemní flotily, protože nabízejí ekonomický provoz.

 

Tyhle fešáky za pár let pravděpodobně potkáte na silnici

 

1. Bollinger B2

Zdroj: Bollingermtors.com

Dvoumotorový pohon, síla až 614 koní. Z nuly na stovku zrychlí za 4 vteřiny. Utáhne 3,5 tuny. A urazí 300 kilometrů na jedno nabití. Nebo alespoň to slibuje výrobce se sídlem v Detroitu. Stejně jako odstranitelné čelní sklo, dveře, střechu i zadní sedadla.  Vůz má být tak trochu jako LEGO. Do prodeje má vstoupit v roce 2021 nebo 2022. Společnost Bollinger chce tímto autem navázat na model SUV B1, které je ve výrobě na příští rok.

 

2. Rivian R1T

Zdroj: Rivian.com

Čtyřmotorový pohon. Z nuly na stovku to zvládne za 3 sekundy. Utáhne 5 tun. Dojezd na jedno nabití až 600 kilometrů. A navíc možnost zcela autonomního řízení. Nadstandardní pohon umožní svižné manévrování ve vysokých rychlostech i pomalé šplhání náročným terénem. Společnost nabízí tři různé velikosti baterie, zmíněný dojezd získáte s tou největší. Pořizovací cena by měla startovat na částce 69 tisíc dolarů.

 

3. Tesla Pick-up

Takto by mohl vypadat podle grafika Emreho Husmena… (Zdroj: Electrek.com)

Dvoumotorových pohon. Utáhne neuvěřitelných 130 tun. Dojezd na jedno nabití až 800 kilometrů. Uvnitř má mít prostor pro šest cestujících a 240V zásuvku pro těžké nástroje. Cena by měla začít na 49 tisících dolarech.

 

4. Ford F-150 Electric

Chystaný model údajně přistižen skrytou kamerou (Zdroj: trucks.com)

U tohoto vozu výrobce ponechává zatím technické parametry v tajnosti. Odborníci však předpokládají, že truck by si měl vypůjčit některé komponenty od svého chystaného kolegy, fordovského elektrického SUV crossoveru.

 

5. General Motors Electric Pick-up

Fotografie je pouze ilustrační (Zdroj: Motor1.com)

Ani koncern GM zatím neprozradil detaily. Ví se jen, že by vůz měl využívat třetí generaci podvozku BEV3 a že by se měl prodávat za průměrnou cenu. Očekává se, že vybranou značkou se stane Cadillac.

 

A co vy? Líbil by se vám elektrický pick-up zaparkovaný ve vaší garáži?

 

 

Připravil: Petr Bartík