CoolClub pro IT odborníky

Jak vidí výpočetní budoucnost Intel, AMD a ARM?

Významné technologické značky se podělily se svými plány skrze budoucnost v oblasti výpočetní techniky. Co nás čeká a který vývoj slibuje dosáhnout na novinky v rozumném časovém horizontu?

 

Magazín

 

Minulý týden ARM zveřejnil své návrhy CPU a GPU pro rok 2020, Intel odhalil svoje čipy desáté generace (10 Core Gen) a značka AMD obnovila svůj Ryzen line. Spolu s Nvidia a její expanzí do složitějších výpočtů nad herní grafikou jsou tyto tři jména vůdci, kteří určují směr budoucího vývoje procesorů. Jsou to také společnosti, které nastavují parametry, jak budou budoucí notebooky Windows, pracovní stanice Mac Pro a herní konzole Next-gen vypadat a fungovat. Procesor je stále tlukotem srdce jakéhokoliv počítače a teď je skvělý čas se podívat na to, jak jeho vývoj pokračuje.

 

ARM procesory

ARM patří mezi architekty éry smartphonů. ARM vytváří instrukční sady a návrhy jader pro mobilní systémy on-a-chip, které společnosti jako Qualcomm, Apple, Samsung a (až donedávna) Huawei pak licencují a vyvíjejí do produktů, na jejichž základě fungují telefony typu iPhone, Galaxy a Pixel. Nově představený CPU Cortex-A77 a GPU Mali-G77 jsou osvěžující, protože se zde jedná o zvyšování výkonu a efektivnosti, aniž by bylo příliš potřeba se snažit o přidávání nových nebo specializovaných funkcí.

 

ARM potřebuje však více, pokud chce splnit svůj dlouhodobý cíl rozšíření za mobilní sféru. Každý smartphone, spolu s většinou tabletů, dnes běží na procesoru založeném na architektuře ARM. Intel neúprosně propadl ve svých opakovaných pokusech o použití x86 v mobilních zařízeních, kdy nyní je ARM v této oblasti v pohodlném monopolu. Cílem společnosti SoftBank je dostat procesory ARM do ještě více notebooků a možná i stolních počítačů, a tím nalézt větší uplatnění na trhu.

 

Qualcomm má Snapdragon 8cx, což je jeho první účelový čip pro počítače s Windows, a Windows na ARM je už něco, co si můžete pořídit. Apple také údajně pracuje na stavbě podobných dílů, aby nahradil procesory Intel v počítačích Mac v určitém okamžiku v roce 2020. Příští rok nám pravděpodobně dá dobrou představu o tom, jak blízko ARM a jeho partneři předběhli konkurenci. Za všech okolností se však rozšiřování zařízení založených na ARM jeví jako nevyhnutelná.

 

 

Intel

Stále nejpoužívanější je pojem CPU. Intel tráví většinu svého času v těchto dnech komunikací kolem CPU. Jedním z důvodů je to, že Intel opravdu trochu zaspal dobu, pokud jde o postupné zvyšování výkonu, efektivity a výrobních výkonů.

 

Tento týden však na veletrhu Computex v Taipei prosadil svůj chvályhodný projekt Athena, jehož snahou je stanovit základní očekávání ohledně životnosti baterií, propojení, citlivosti a tenkosti notebooků s nejnovější generací procesorů Intel. Společnost Intel chce, aby se lesklá řada Intel Inside stala známkou jistoty pro spotřebitele a znamenala, že to, co je uvnitř, je stále častějším ARM inspirovaným modelem moderních mobilních zařízeních.

 

 

První procesory 10. generace Intel Core přicházejí nejprve pro tenké notebooky a tablety. Stanovení priorit přenosných počítačů se stalo zvykem společnosti Intel a není nepřiměřené si myslet, že společnost investuje většinu svých prostředků na design a inženýrství do tvorby nejlepších čipů pro přenosné počítače. Jeho hlavní sliby hovoří o přidávání více funkcí, než je jen výkon. Což jsou AI-řízená adaptabilita, vestavěné Wi-Fi 6 a připojení Thunderbolt 3, vylepšená grafika pro tvorbu obsahu profesionálních úrovní a 4K HDR na cestách.

 

Společnost Intel také z prototypových laboratoří vytáhla notebook Twin River s dvojitou obrazovkou a látkou zabalený přenosný herní počítač Honeycomb Glacier. Ten také v podstatě patří mezi laptopy, protože se stane kompaktním, pokud je uzavřený. Dalším zvykem pro společnost Intel je pohrávání si s alternativními formami, které dodává hardwarovým partnerům jako jsou společnosti Dell a Asus, možnost rozšířit svůj designový horizont. Již několik let je společnost Intel nepohodlně uvězněna na místě, kde je většina spotřebitelů spokojena se svými stávajícími, již výkonnými počítači a s jejich nejnovějšími čipy se nedaří dosáhnout jakýmkoliv způsobem obrovského skoku ve výkonu. Řešením společnosti je tedy vybudovat ekosystém návrhů a zařízení a zároveň prosazovat jednotný standard kvality prostřednictvím iniciativ jako je Athena.

 

 

AMD

 

Pravděpodobně nejvíce konvenční je nyní výkonný a velmi používaný AMD. Nová řada Ryzen 3000 zavádí první 12jádrový procesor AMD pro spotřebitele, kdy snižuje výrobní proces až na 7nm a je tak výhodnější a levnější než srovnatelná alternativa Intel. Ostatní paramatery až na zmiňovaných 7nm, nejsou až tak honosné. AMD se zaměřuje na základy, doufají a očekávají, že právě lepší zpracování je přivede na dobré místo, co se týče prodeje.

 

Zdá se, že tyto snahy přinášejí ovoce, protože počet PC s AMD na trhu neustále roste a společnost má na svých stránkách pěkné vítězství tím, že zajišťuje smlouvu o poskytování procesorů pro PlayStation 5. Další Xbox je pravděpodobně také kandidátem pro AMD, a Microsoft zvažuje AMD Picasso čipy pro nastávající Surface notebook pozdějšího data tohoto roku. Struktura AMD obsahuje spoustu jader, silný grafický výkon divize Radeon a atraktivní ceny, což je populární jak u spotřebitelů, tak u hardwarových partnerů, a to zejména v době, kdy se společnost Intel snaží překonat bezpečnostní chyby a výkonnostní propast.

 

Budoucnost

Je vzácné vidět, že ARM, Intel a AMD překrývají svá oznámení tak úhledně, jak tomu bylo v minulém týdnu, i když náhoda jejich načasování by neměla být chybně chápána jako jednotnost v nových věcech, které nabízejí. Kromě použití notebooků, které jsou nezbytné pro budoucnost našich mobilních zařízení, přijaly tyto tři společnosti velmi odlišné přístupy.

 

 

Návrhy společnosti ARM, které se od počátku týkaly lehkosti a efektivity, pracují na budování svých možností pro vyšší pracovní zátěž. Jejich budoucí vize je jednou ze silných stránek smartphonů, kdy se starají o stálé rozšiřování o větší a silnější stroje. Intel na druhé straně vynakládá spoustu energie na optimalizaci prostředí kolem procesoru. A AMD se zaměřuje především na efektivnosti výkonu na dolar a výkonu na watt.

 

Z dlouhodobého hlediska bude zábavné sledovat rovnováhu výkonu mezi procesory ARM a x86. Ale pro blízkou budoucnost byl minulý týden velmi pozitivní, a to co se týče lepších, rychlejších a efektivnějších notebooků a mobilních zařízení.

 

Připravil: Radek Svoboda