CoolClub pro IT odborníky

CoolPeople slaví 15 let: Lehké to nebylo, říká zakladatel Milan Čálek

CoolPeople slaví své 15. narozeniny. Na trhu si za léta svého působení vybudovala vůdčí pozici i respekt, i když to podle jejího zakladatele, Milana Čálka, nikdy tak úplně lehké nebylo. Možná ale právě proto je společnost lídrem ve své oblasti a vede se jí i v zahraničních pobočkách.

 

CoolNovinky

 

„V podstatě žádná doba nebyla a není jednoduchá. Na začátku bojujete o klienty, o jejich zakázky, a pak zase o IT odborníky pro ony vybojované klienty. A v podstatě patnáct let pořád to samé,“ shrnuje s nadsázkou Milan Čálek, zakladatel společnosti. Firmu založil v roce 2005 po tom, co sám deset let působil jako ajťák, a byl svým okolím neustále konfrontován dvěma otázkami: Kde sehnat dobré ajťáky? A kde sehnat dobré projekty?

Původní myšlenka, tedy vytvoření portálu, kde by se poptávka s nabídkou propojovala, se však ukázala jako nefunkční, a tak z původně jednoduchého portálu pomalu začala vznikat společnost s vlastním interním týmem.

 

 

Jasná DNA

„Pokud za osobu mluví nejlépe její činy, tak za společnost nejlépe mluví její výsledky. Naše výsledky jsou velmi dobré a pravidelně je zveřejňujeme,“ říká Čálek. „CoolPeople je stále relativně mladá a malá firma, od začátku má ve své DNA dravý, zároveň ale i slušný, férový a otevřený přístup. Nikdy jsme se nebáli konkurence, naopak nás dobrá konkurence nebo krize vždy posunula o kus dál. Přirovnal bych to ke sportu - neustále se posouvat, zlepšovat a v rámci pravidel vyhrávat. Jak se říká „no rules no game“.

Využívání externích IT odborníků je podle Milana Čálka stále více obvyklé. Velkou výzvou je teď podle něj otázka vzdálené spolupráce. „Pro klienty z USA nebo západní Evropy již roky nemáme problém pracovat v jiném časovém pásmu pouze na remote/home office. Co se mění a určitě v době po-koronové bude dále měnit, je vzdálená spolupráce. Máme klienty např. v Rakousku ve státní správě, kteří nikdy nebyli schopni pracovat ve vzdáleném režimu. S nástupem pandemie ale ze dne na den, až na výjimky, všichni naši IT odborníci fungují vzdáleně i pro tyto klienty. Vzdálená spolupráce, a tím pádem i externí spolupráce, bude v IT určitě dále pokračovat a bude standardem.“

 

Krize může posunout

Situace na trhu IT odborníků je podle Čálka za těch 15 let v zásadě stále stejná. „IT odborníků je trvalý nedostatek. Mění se pouze technologie, které jsou nejvíce poptávané. Výjimkou byla doba finanční krize před jedenácti lety, kdy bylo pár měsíců IT odborníků dostatek, ale to rychle pominulo. V CoolPeople právě prožíváme další „Covid-19“ krizi, kdy je/bude opět pár měsíců IT odborníků dostatek. Obor IT je ale motorem a základem inovací, a to jak v dobrých dobách, kdy se budují nové procesy, tak ve špatných dobách, kdy se škrtají náklady,“ dodává Čálek.

 

Milan Čálek, zakladatel CoolPeople, společně se šéfem pražské pobočky Miroslavem Pihorňou

 

Umět to vymyslet a sestavit

Hlavní výhodou spolupráce s CoolPeople je pro IT odborníky dosah na maximum zajímavých klientů a projektů na českém, slovenském a rakouském trhu. Dosah na projekty velkých korporací, s nimiž začít spolupracovat trvá i několik let. „Aby vše rychle a spolehlivě fungovalo, máme vlastní propracovaný systém, ve kterém jsme schopni každý den efektivně propojit desítky vhodných IT odborníků s klienty. Veškerou administrativu máme v elektronické podobě, včetně podpisů všech nutných dokumentů,“ uzavírá Milan Čálek, který o sobě tvrdí, že rozhodně není nejlepší manažer, obchodník, marketér, účetní, ani recruiter, ale umí vymyslet, jak má něco fungovat, postavit sehraný tým a rychle identifikovat a případně změnit to, co nefunguje. „Jako člověk potřebuji adrenalin a nesnáším rutinu, což bude asi hlavním důvodem, proč CoolPeople neustále roste a inovuje.“

 

Co nabízí CoolPeople?

CoolPeople je nezávislý poskytovatel externích kapacit a souvisejících služeb. Vyrostla na oboru IT, kde je jedničkou, od roku 2005 se jí úspěšně daří spojovat IT odborníky s klienty. Loni rozšířila svůj akční rádius napříč všemi obory.

V roce 2019 společnost dosáhla 1 mld. obratu. Hlavní sídlo má v Praze, pobočky najdete v Čechách, Rakousku a na Slovensku.