CoolClub pro IT odborníky

Deset inovativních projektů na EOS Blockchain

EOS je systém založený na blocích, určený k podpoře decentralizovaných aplikací v komerčním měřítku. Poskytuje všechny nezbytné základní funkce a umožňuje společnostem vytvářet aplikace, které běží na platformě blockchain podobně jako webové aplikace.

 

Magazín

 

EOS je tedy rychle se rozvíjející blockchain, který poskytuje vysoké transakční rychlosti ve srovnání se svými konkurenty a má vestavěný hlasovací systém. Díky tomu je to lákavá platforma pro stávající decentralizované produkty a pro budování nových online produktů od nuly.

Vybrali jsme 10 nejslibnějších a originálních projektů s cílem ukázat současný potenciál tohoto blockchainu. Některé projekty již fungují. Jiné jsou v alfa testování nebo se o nich aktuálně hovoří v digitálním světě.

 

1. Voice (Hlas)

Autoři platformy EOSIO, generální ředitel společnosti Block.one Brandon Blumer a CTO Dan Larimer, představili svůj nový produkt 1. června. V prezentaci společnosti Apple, Blumer řekl: Sociální média pro nás nebyla dobrým přítelem. A je těžké nesouhlasit: Sociální média se zabývají sběrem našich dat, cenzurou a celkovým zacházením s uživatelem jako s produktem. Toto jsou známky stávajících platforem sociálních médií. Podle Dana Larimera, který již v roce 2017 vytvořil společnost Steemit založenou na blockchainu, by nová platforma poskytla uživatelům soukromí a data. Název tohoto nadcházejícího sociálního média je Voice a poskytne uživatelům možnost kontrolovat své informace prostřednictvím nativních tokenů, které jsou získávány prostřednictvím vysílání a komentování. Nyní je k dispozici přihlášení jako uživatel beta.

 

2. Everipedia

Tuto službu ytvořil Sam Kazemian, Theodor Forselius, Mahbod Moghadam, spoluzakladatel textových anotací a mediální stránky Genius a Larry Sanger, bývalý spoluzakladatel Wikipedie. Everipedia je vůbec první encyklopedií založená na blockchainu.

Má tři zajímavosti:

  • Decentralizace, s využitím článku s použitím protokolu IPFS a EOS
  • Demokracie, založená na Proof of Stake, která umožňuje hlasování a změnu sítě, zatímco roste
  • Odolnost vůči cenzuře, se základním principem, že neexistuje monopol na úpravu obsahu rukou nějakého ústředního orgánu

Účastníci sítě sami řídí platformu a vydělávají tokeny IQ, kryptoměnu Everipedia, a to tak, že se podílejí na tvorbě obsahu. Obsah můžete posílat na jakékoli téma, pokud je správně citován a napsán neutrálním tónem. Jak už bylo řečeno, Everipedia obsahuje vše, co má Wikipedia a má mnohem přátelštější pravidla pro zveřejňování, kdy Wikipedia maže příliš mnoho článků. Projekt je již v provozu.

 

3. Emanate

Emanate tvrdí, že přivedl hudební průmysl do věku decentralizace pomocí EOS blockchainu. V zásadě chce, aby byl průmysl 50 miliard dolarů transparentnější pro všechny hráče, od posluchačů až po umělce a až po producenty, kteří nabídnou platformu pro okamžité platby přes hranice a zavádějí řízení ekosystému DAO, což pomůže zjednodušit složité předpisy pro moderní hudební průmysl. Mají důkladné FAQ vysvětlující jejich plán, který naznačuje, že alfa fáze projektu je hned za rohem.

 

4. Eva

Eva je aplikace pro sdílení jízd založená na blockchainu. Její cílem je odstranit tradiční spolujízdu. Jedná se platformu, jejíž obecným posláním je rozvíjet nové technologie pro městskou mobilitu. Platforma, která je nabízena, je spojením mezi řidiči a cestujícími. Pro cestujícího je to stejná cena, ale pro řidiče je to výhodné, protože se účtuje 15% jízdného ve srovnání s 25% v Uberu, vysvětluje Dardan Isufi, spoluzakladatel a provozní manažer. Nabízí řidičům flexibilnější a výnosnější model, zatímco cestující neztrácejí žádné z výhod, na které jsou zvyklí u Uber a podobných taxi služeb. A bonus je, že všechna jejich data a kontrola nad interakcemi jsou na blockchainu, což znamená, že jsou vždy v jejich rukou. Začátek operací Evy byl oznámen v květnu 2019 a připravuje se na zahájení své činnosti v Quebec City na začátku července.

 

5. InSpace

InSpace by konečně přinášel do života naše sci-fi fantazie z 80. let: prostorové, 3D z 2D webu a navigaci na ploše, jako na futuristické kosmické lodi. Toto odvážné řešení návrhu rozhraní přináší možnosti pro skutečně prostorové ukládání souborů a složek. S ním se pojem „pracovní prostor“ stává doslovnějším než kdy jindy. Nyní ještě není mnoho informací o projektu, který je na počátku alfa vývoje. Úplné vydání je plánováno na 4. čtvrtletí 2020.

 

6. Wordproof

Zásuvný modul WordPress umožňuje uživatelům ukládat časové razítko do blockchainu EOS. Obsah, který je v blockchainu blokován, nemůže být ukraden nebo zfalšován, protože jej můžete přesně sledovat v původním jeho publikování. Posláním projektu je pomáhat tvůrcům obsahu být transparentnější a zvýšit důvěru svých návštěvníků. Časová známka, díky které je pro ostatní prakticky nemožné tvrdit, že poslali svůj odcizený článek jako první, je krokem správným směrem. Jak tvůrci tvrdí, tak za pět let, pokud nebudete časově označovat své články na blockchainu, budou vaše články považovány za podvod. Wordproof je jednodušší začít používat než většinu ostatních projektů založených na EOS. Stačí nainstalovat plugin a otevřít WordPress.

 

7. Bitez.io

Další inovativní řešení blockchain Bitez.io tvrdí, že uspokojuje běžné lidské potřeby. Zavádějí dodávku a rozvážení potravin do EOS blockchain. Pro všechny vaše potravinové potřeby uvádějí a nabízejí své řešení, jak překonat závislost potravinářských služeb na zprostředkovatelích a majitelích restaurací, snížit provizní poplatky v celém dodavatelském řetězci a usnadnit přímé interakce mezi všemi zúčastněnými stranami. Pokud samotný produkt zůstane fyzický a centralizovaný po dodání na stůl zákazníka, pak se bude jednat o úspěch. Beta verze je naplánována na září 2019.

 

8. KARMA

KARMA je sociální médium, které je doslova určeno pro poskytování dobra napříč internetem. Uživatelé jsou motivováni k tomu, aby poskytovali nějkou formu dobra, sdíleli pozitivní a cool obsah a dostávali KARMA body, když je jejich obsah hlasován. Jádrem systému víry KARMA je, že pokud jsou splněny základní lidské potřeby, je v naší DNA zakódováno se pozitivně vzájemně ovlivňovat. KARMA aplikace je  postavená na EOSIO a chce motivovat uživatele k dobrým akcím ve světě a odměňovat je KARMA body od ostatních uživatelů, kteří mají svá místa v hlasování. KARMA vytváří pozitivní zpětnou vazbu mezi prospěšnými lidskými interakcemi s tokenizovanou pobídkou. Dobré skutky tak mohou být konečně odměněny. Karma má dlouhou cestu, má vlastní token, je kótována na burzách a je plně funkční od konce roku 2018. Aktuální verze KARMA je k dispozici ke stažení na Apple App Store a Google Play Store.

 

9. HireVibes

HireVibes je určen pro spojení uchazečů o zaměstnání, zaměstnavatelů, referentů a náborových pracovníků na nové platformě pro hledání zaměstnání, která využívá EOS blockchain. Základní myšlenkou je zrušit náborové agentury jako prostředníky, vytvořit model spravedlivé motivace s přiměřenými poplatky za pronájem a odměnit členy HireVibes za úspěšné zaměstnance.

HireVibes posiluje svět, který oceňuje lidi nad zisky. Jedná se o protiklad současného, ​​všudypřítomného modelu bohatství, který se stále hromadí. Věříme, že všichni lidé jsou si rovni a mají právo na štěstí. Proto je platforma HireVibes postavena tak, aby vám pomohla najít správnou práci nebo najmout správnou osobu, ale také aby jste si navzájem pomohli. Pomozte přátelům a kolegům v hledání zaměstnání s partnerským doporučením a vraťte se zpět do globální komunity - vždy, když je někdo najat přes platformu HireVibes, je to velký dar. Zdarma můžete zveřejňovat otevřené pozice na HireVibes a zaměstnavatelé si mohou nastavit vlastní úroveň odměny (minimálně 6% - max. 12%).

Když je kandidát najat prostřednictvím služby HireVibes aplikace:

  • 3,5% (9,5%, pokud zaměstnavatelé vyberou 12% odměnu) je sdílena s osobou najatou pro tuto roli a pokud referent předal úspěšného kandidáta, toto 3,5% je rozděleno rovnoměrně mezi referrera a najatého jednotlivce.
  • 1% je věnováno charitě. Úspěšný uchazeč si může vybrat, který humanitární nebo environmentální projekt chce podpořit prostřednictvím programu HireVibes DApp.
  • 5% HVT odměna pro HireVibes DAC EOS účet pro komunitní hlasování .

Tento model vypadá plodně a může být lepším řešením než neustále rozesílání životopisu, který v současné době existuje, pokud jde o hledání zaměstnání nebo zaměstnanců. Podle plánu HireVibes je jeho plné vydání naplánováno na 4. čtvrtletí 2019. V současné době je projekt v alfa stádiu.

 

10. Svobodná republika Liberland

Svobodná republika Liberland, suverénní národ založený 13. dubna 2015, se snaží vybudovat vládu s otevřeným zdrojovým kódem a rozhodl se, že jako základ bude používat software EOSIO. Pro národ, který se nachází na malém záplavovém území Dunaje, na sporném území mezi Chorvatskem a Srbskem, je to dobrým základem.

Samotná myšlenka decentralizované autonomní vlády, která je zde uvedena, je jedním z nejdůležitějších základních pojmů týkajících se technologií založených na blockchainu. Uvnitř EOS je hlasovací systém a je nepřetržitě aktualizován. Možnost testování v politickém řízení, dokonce i co se týče mikronárodu, je ideální příležitostí k rozšíření obzorů pro budoucí řídící principy založené na decentralizaci. Nedávno Svobodná republika Liberland zveřejnila svůj plán na dalších 12 měsíců. Ekonomika Liberland bude založená na virtuální měně, Liberland Merit (LLM). Virtuální měna bude také použita jako prostředek hlasování. Další zajímavá věc o Liberland je, že zdanění je dobrovolné. Občané, kteří se rozhodnou platit daně, se stávají akcionáři země.

 

Místo pro kreativní vývojáře

Jak vidíte, EOS poskytuje spoustu nástrojů pro kreativní vývojáře, a zatímco většina krypto nadšenců se zlehka pohybuje okolo, pak opravdové tvůrčí mysli pracují v tichosti na velkých projektech, které by mohly jednoho dne udělat svět lepším místem. Ať tak či onak, pokud budou existovat konkurenční myšlenky, které zpochybňují status quo, budoucnost bude čistší a jasnější.

 

 

Připravil: Radek Svoboda