CoolClub pro IT odborníky

Elon Musk dokončuje v Las Vegas první podzemní tunely pro rychlejší a pohodlnější dopravu

Zatímco koronavirová pandemie zastavila mnoho projektů, amerického vizionáře Elona Muska nikoliv. Světová krize nedolehla ani na jeho projekt podzemního tunelu pod městem Las Vegas, který by měl sloužit k rychlejší a udržitelnější dopravě v budoucnosti. Podle plánů jeho společnosti by měl být tunel otevřen již v lednu roku 2021.

 

Magazín

 

Kolony, nehody a zúžené provozy – to jsou problémy, kterým řidiči po celém světě čelí dnes a denně. Není divu, že se tolik společností snaží vymyslet další způsoby, jak problém přehlcené pozemní dopravy vyřešit. Zatímco některé z nich chtějí dostat dopravní prostředky do vzduchu, jiné to táhne spíše pod zem.

A právě to je případ i Elona Muska, který se svojí společnosti The Boring Company rozhodl vybudovat gigantický podzemní tunel pro ještě rychlejší a pohodlnější dopravu.

 

 

První Muskův zkušební tunel v Las Vegas už funguje

O tom, že Musk ví, co dělá, svědčí už jeho první las vegaský tunel. Jeho původní myšlenka spočívala v prorazení tunelů, do kterých by se automobily dostávaly pomocí výtahu. A co víc, tunelem by mohly cestovat až rychlostí 200 kilometrů za hodinu, aniž by zatěžovali běžný silniční provoz.

Tato verze však vycházela pro poptávající Las Vegas Convention Center příliš draze, proto společnost požádala pouze o redukovanou verzi s názvem LVCC Loop. Elon na návrh přistoupil a za 50 milionů tento tunel v únoru 2020 dokončil.

Zrealizovaná první alternativa funguje spíše jako hromadná doprava, která slouží k rychlému přesunu po Las Vegas Convention Center. Běžně trvá návštěvníkům cesta přes celé výstaviště asi 15 minut, se speciálními dopravními prostředky v tunelu se to dá stihnout za minutu. Velkým bonusem je navíc fakt, že tento systém dokáže odbavit až 4400 osob za hodinu.

 

Druhý podzemní tunel na automobily bude dokončen v lednu 2021

Dokončení této fáze byl pro Elona a jeho společnost jenom začátek. V první polovině května The Boring Company úspěšně vykopala druhý tunel pod Las Vegas a tentokrát určený výhradně pro automobily Tesla Model X a Model 3. Nyní už zbývá postavit pouze nadzemní stanice na obou koncích a uprostřed tunelů. Jestliže půjde vše podle toho, jak to Elon a jeho společnost zamýšlí, pak by celý systém LVCC Loop měl být dokončen v lednu 2021.

 

Vize Muska míří ještě dál

Vize Elona Muska však zachází ještě dál. Podle médií má tento americký vizionář v plánu rozšířit výše zmíněné tunely také do dalších částí města – například k oblíbeným hotelům, kasinům nebo letišti. To znamená, že Las Vegas by jako jedno z mála měst mohlo mít vlastní podzemní síť složenou z několika inovativních tunelů.

Cíle Elona jsou však ještě vyšší. Na sociálních sítích a v tisku oznámil, že brzy po dokončení by chtěl celý tunelový systém natáhnout až do kalifornského Los Angeles. Pokud by se tento cíl podařilo realizovat, pro USA by to znamenalo velkou revoluci v dosavadní dopravě. Tato oblíbená trasa (Las Vegas – Los Angeles) dlouhá více než 400 kilometrů by díky novému podzemnímu tunelu poskytovala všem cestujícím lidem rychlou a udržitelnou formu dopravy bez zbytečného čekání v zácpách.Připravila: Petra Pruden