CoolClub pro IT odborníky

Facebook bude mít svou kryptoměnu

Tento měsíc Facebook oznámí příchod své kryptoměny. Jedná se o náhradu předchozích Facebook Credits nebo o absolutní novinku? Dočkáme se i ATM automatů pro její dokoupení.

 

Magazín

 

Facebook si s myšlenkou založení vlastní kryptoměny pohrává již několik let. Samotné odhalení kryptoměny s názvem GlobalCoin můžeme očekávat již tento měsíc. Umožní uživatelům provádět transakce pomocí platformy sociálních médií. Důležité je, že tato měna nebude mít nic společného s bitcoinem. Celý systém bude fungovat bezplatně a kdekoliv na světe, bez žádných poplatků.

Více se dozvíme 18. června. Bude jasnější, jak konkrétně bude nová kryptoměna fungovat, jaký bude její objem v oběhu, upřesní se detaily bezpečnosti, správy a financování. Nyní víme, že kryptoměna bude fungovat na blockchainu – decentralizované databázi. Platba GlobalCoinem bude dostupná v aplikaci Messenger a WhatApp. Obě patří Facebooku.

 

exPrezident PayPalu v akci

Na vývoji této kryptoměny pracuje mimo jiné bývalý prezident PayPalu, který odešel do vedení blackchainové divize. Podle dostupných informací může být použita kryptoměna na výplaty samotných zaměstnanců Facebooku. Na celkový průběh i bezpečnost bude dohlížet třetí strana, která tím zajistí kredibilitu a bude spravovat veškeré transakce společně s Facebookem. To je rozdíl oproti jiným kryptoměnám, které z tohoto hlediska často nemají žádné restrikce.

GlobalCoin bude svázaný s hodnotou klasické měny a budete ho moci i směňovat za běžnou lokální měnu. Dočkáme se i klasických ATM automatů pro jeho výběry po celém světě, což je značná výhoda.

Nechme se překvapit, jaké nové možnosti tzv. GlobalCoin přinese a jaká bude jeho udržitelnost. Ostatně i samotný název se může změnit na projektový – Libra. Zcela jisté je, že minimálně udělá trochu rozruchu na trhu kryptoměn. Zasáhne i české uživatele, jejichž potencionál je momentálně 5,3 milionu?

 

Připravil: Vilém Terich