CoolClub pro IT odborníky

Facebook vám zaplatí. Když bude moct sledovat vaši činnost na telefonu

Facebook znovu začne platit lidem, aby mohl sledovat, jak používají svůj telefon. Využije k tomu své nové aplikace nazvané Study (Studie). Ta bude sledovat, které aplikace máte nainstalovány v osobním telefonu i čas strávený jejich používáním, zemi, ve které se nacházíte, a další údaje o aplikacích, které mohou mimo jiné odhalit specifické funkce, které používáte.

 

Magazín

 

Důležitá zpráva na začátek: Facebook říká, že nebude vidět žádný konkrétní obsah, včetně zpráv, hesel a navštívených webových stránek.

Zahájení Study přichází několik měsíců poté, co společnost vypnula poslední výzkumnou aplikaci zaměřenou na sledování uživatelů, Facebook Research, kvůli kontroverzím. Jak uvádí TechCrunch, aplikace byla zaměřena na teenagery a na iPhone se spoléhala na speciální certifikát, který povolil aplikaci obejít App Store a získat tak hlubší přístup k telefonu, což bylo v rozporu s pravidly Apple. V lednu byla tato aplikace vypnuta.

 

Musíte být pozvaní Facebookem

Zahájení Study ukazuje, že Facebook jasně cítí, že stále potřebuje další údaje o tom, jak lidé používají své telefony, a také to, že se Facebook poučil z jeho posledního kontroverzního výzkumu. Study bude k dispozici pouze osobám ve věku 18 a více let, bude k dispozici pouze na Androidu, kde každý uživatel může poskytnout hlubší přístup k telefonu a otevře se řada obrazovek popisujících, jaký typ dat aplikace shromažďuje a jak se budou používat.

Věk uživatelů bude ověřen odkazem na věk na jejich účtu na Facebooku. Účastníci budou muset mít také PayPal účet, aby jim bylo zaplaceno, kdy PayPal má také podmínku 18 a více let. Facebook říká, že bude při analýze dat z aplikace odkazovat na další údaje, které o vás má zjištěné, ale data z aplikace nebudou jinak propojena s vaším účtem ani nebudou použita k cílení reklam na vás.

 

 

Kolik zaplatí se neví

Facebook neříká, jak moc budou lidé odměněni za používání aplikace, ale příspěvek na jejich blogu tvrdí, že všichni účastníci výzkumu budou odškodněni. Spustí se nejprve v USA a Indii. Ne všichni se budou moci přihlásit ke Study. Společnost na vás zacílí reklamu ohledně Study a pokud ji uvidíte, můžete se k aplikaci Study přihlásit kliknutím. Mluvčí odmítl komentovat, kolik lidí bude vyplaceno a kdo bude zaměřen na pozvánky k použití aplikace Study. Řekl jen, že seznam informací, které aplikace shromažďuje, je vyčerpávající a že další informace nejsou shromažďovány.

 

 

Připravil: Radek Svoboda