Club

Jak připravit nástupce GoT: Star Wars a Středozem se hlásí!

Sotva skončila fenomenální Hra o trůny, začal boj mezi televizními stanicemi o jejího duchovního nástupce. Seriál, který si téměř dekádu uzurpoval hodnocení nejlepšího seriálu, který v televizní produkci kdy vznikl, budou chtít nahradit všichni.

Magazín

 

Málokterá značka se totiž může těšit tak velké popularitě mezi diváky a zároveň být velmi výnosným zdrojem pro autory. Přesto existují dva obrovské fanouškovské světy, které tu byly dávno před tím, než začal George R.R. Martin stavět svoji obrovskou ledovou Zeď v knižní předloze. Řeč je pochopitelně o fenoménu tolkienovské Středozemě a dítku George Lucase - Star Wars.

Oba fantasy světy už nějakou dobu bojují s tím, jakou zábavu chtějí z téměř nekonečného univerza fanouškům nabídnout. Zatímco natahovaný třídílný Hobbit už je dávno ten tam, majitelé práv na značku Star Wars ze studia Disney v posledních letech chrlí jeden projekt za druhým. Tím ovšem narazili na odpor samotných fanoušků a chladné přijetí posledních dvou filmů z tohoto universa. Ani Han Solo ani Epizoda VIII totiž nedopadly dle očekávání. Další velké projekty se škrtly a místo režiséra závěrečné epizody nové trilogie připadlo J.J. Abramsovi, který točil i Epizodu VII.

 

 

Seriálový osud Star Wars

Není proto divu, že se velká studia stojící za těmito zmíněnými značkami rozhodli sáhnout po scénáristech oblíbené Hry o trůny. A to i přes to, že fanoušci usilovně sepisovali petice kvůli přetočení závěrečné série Game of Thrones, která ani zdaleka nedosahovala kvalit svých předchůdců. Začněme světem Hvězdných válek, o kterém je v poslední době slyšet mnohem víc. V prvé řadě se toto universum dočká nového seriálu Mandalorian, který bude k dostání přes streamovací platformu Disney+. S tím sice ještě nikdo z Game of Thrones nebude mít nic společného, ale po velmi očekávaném seriálu by měla přijít na svět i nová trilogie. Už zase? Ano, už zase. Tentokrát by ale mohlo jít o adaptaci skvostného RPG Knights of the Old Republic a je dost možné, že tvůrčí duo David Benioff and D.B. Weiss zakotví právě u něj. Převést totiž populární videohru na plátno v podobě trilogie bude chtít velkou míru kreativity a tvůrčích schopností. Podle Vanity Fair se nový film ze světa Star Wars dostaví v roce 2022 a budou ho mít na svědomí právě tito dva pánové.

 

Kde skončí Středozem?

Jak do toho zapadá Středozem? Pán prstenů se může pyšnit neskutečnými dvanácti Oscary za Návrat krále. Peter Jackson se pak snažil napravit renomé velmi špatně rozjetého Hobbita, což se mu ovšem příliš nepovedlo, a film zapadl kvůli přeplácaným digitálním efektům. Navíc málem způsobil konec kariéry Iana McKellena, který chtěl kvůli natáčení před zeleným plátnem, seknout s herectvím. Nestalo se tak a práva na Tolkienův svět získal gigant Amazon. Okamžitě se vyrojily spekulace o tom, jak bude nová série zasazená.

Po vášnivé debatě o příběhu mladého Aragorna mezi hraničáry a elfy před událostmi Pána prstenů se ukázalo, že autoři půjdou ještě dál. Legendární ostrovní národ Númenor, z něhož pochází linie gondorských králů, a který zasáhl velmi krutý osud, by měl být dějištěm plánovaného seriálu. Je to ideální prostředí pro politikaření, hrdiny, živelné katastrofy, boj o přežití a nový začátek. Že to zní trošku jako Hra o trůny? Ano, zní. Byť je pád Númenoru docela dobře zpracovaný v Silmarillionu a dočteme se o něm i v jiných dílech, nechává scénáristům v mnoha ohledech volnou ruku. Ani tady proto není divu, že do Středozemě má zamířit jeden ze scénáristů a producentů Game of Thrones, Bryan Cogman. Ten by měl podle Indie Wire působit především jako konzultant, ale kdo ví, jak to dopadne.

 

Vyplatí se sázka na nejistotu?

Chce se mi říct, že to nemůže dopadnout jinak než dobře. Pravdou ovšem je, že jakmile začali autoři Game of Thrones ztrácet pevnou půdu pod nohama reprezentovanou detailní knižní předlohou, začala se horšit i kvalita jednotlivých dílů, což vedlo i k obrovské divácké nelibosti a velmi chladného přijetí poslední série. V případě adaptace Knights of the Old Republic jde o velmi jasně daný děj, charaktery i zápletku. V případě nových příběhů ze světa Star Wars už je to horší. Númenor je pak z velké části neprobádané území. Zachytit navíc jedinečnost tolkienovského stylu bude bez Petera Jacksona a Alana Lee velmi obtížné. Nezbývá nám než doufat, že se oba divácké sny zhmotní v jen tu nejlepší možnou realitu.

 

Připravil: Pavel Skoták