CoolClub pro IT odborníky

Mají vliv na naši produktivitu, nemocnost i spánek. Proč jsou zelené kanceláře trend

Zelené kanceláře reflektují o 20% nižší nemocnost, o 10% vyšší efektivitu a rychlost při práci, a o 12% nižší hladinu stresu. Jsou trendem, který nabírá čím dál větší popularitu. Firmy si uvědomují, že vhodné pracovní prostředí podporuje ve výsledku je samotné. V první řadě tu jde ale o lidi.

 

Magazín

 

Nepříjemný šéf, těsné termíny, hromada úkolů, kontroly a schůze – i tak si někdo představuje (a bohužel zažívá) práci, v níž musí trávit osm hodin denně, pět dní v týdnu. Stresující podmínky ke spokojenosti a produktivitě ale příliš nenahrávají. Firmy se to snaží řešit různými způsoby. Pokud si myslíte, že by pomohlo zvýšení platu, více dovolené nebo výhodnější stravenky, pak jste na omylu. K uvolnění stresu a vyšší duševní pohodě mohou pomoci i zdánlivě malé proměny. O to jde i v případě tzv. zelených kanceláří, aktuálním trendu, který z křečovitého pracovního prostředí dokáže vykouzlit osvěžující oázu.

 

Zbraně "zelených kanceláří"

Světová rada pro šetrné budovy vytvořila jednoduchý návod, který by firmám měl pomoci lépe splnit optimální pracovní podmínky. Vyzývá je, aby posoudily klíčové environmentální faktory, které mají vliv na aspekty jako je zdraví, pohoda, produktivita nebo absence v práci. V závěru zpráva Světové rady definuje několik klíčových faktorů, mezi které patří následující aspekty. 

1. Kvalita vnitřního vzduchu

Nikdo nepracuje rád v místnosti, v níž není dobrý vzduch. Pokud je v kanceláři příliš horko, výkon může klesnout až o 6 %, v případě zimy o 4 %. Správně nastavená teplota a přísun čerstvého vzduchu může kognitivní schopnosti zaměstnance až zdvojnásobit – a to je cíl, na kterém se vyplatí pracovat. 

2. Denní osvětlení

Studie zjistily, že pracovníci v dostatečně osvětlených kancelářích pracují mnohem lépe a také rychleji. Benefity z denního osvětlení plynou ale i samotným zaměstnancům – ti z nich, kteří jsou vystaveni přirozenému světlu, spí v noci o celých 46 minut déle.

3. Hluk a akustika

Na práci je potřeba mít klid – hluk z okna, upovídaní kolegové a další rušivé elementy soustředění opravdu nepřispívají. Podle průzkumu vede rozptylování v podobě hluku až k 66% poklesu výkonu a koncentrace. Firmy by tak měly podniknout veškeré opatření k tomu, aby zajistily vhodnou akustiku, a eliminovaly nepříjemný hluk v okolí.

4. Vzhled a design kanceláří

V neposlední řadě je vhodné zmínit i vizuální přitažlivost kanceláře, která je nepochybně hlavním faktorem spokojenosti na pracovišti. Otevřené space roomy, příjemné barvy nebo zelené ozdoby v podobě květin patří mezi oblíbené aspekty, jež dělají pracovní prostředí více uvolněné a méně stresující. 

 

 

Vyzbrojte se květináči!

Na zelené dekorace tu ještě navážeme, neboť jejich dopad na pracovní prostředí je skutečně překvapující. Přestože někteří pohlíží na květiny v práci jako na zbytečnost, která vyžaduje extra čas a péči, vliv na psychiku člověka, jeho produktivitu a koncentraci, je však výrazný. O pozitivních výsledcích svědčí mimo jiné i devítiměsíční průzkum na univerzitě ve Wageningenu. Součástí experimentu bylo 75 zaměstnanců tří různých firem, kteří byli po dobu necelého roku rozděleni do dvou pracovních prostředí – první polovina pracovala po boku vzrostlé vegetace, druhá nikoliv. Devět měsíců sledování přineslo zajímvé výsledky – vedoucí průzkumu zaznamenali o 20 % sníženou nemocnost, o 12 % menší hladinu stresu, o 10 % vyšší efektivitu a rychlost práce. A navíc i výrazný úbytek chybovosti. Kladete si otázky, jaké faktory za těmito výsledky stojí? 

Nizozemští experimentátoři připisují velký podíl právě rostlinám a jejich schopnosti ovlivnit vnitřní mikroklima. Jejich přítomnost totiž dokázala stabilizovat teplotu, tedy zamezit nadměrnému horku nebo chladu. Uklidňující efekt zelené barvy už je jen další bonus navíc. 

 

Kolik květináčů je potřeba? 

Jay Naar, který se specializuje na designování pracovních kanceláři, zmiňuje, že prostor o velikosti 150 metrů čtverečních by měl obsahovat alespoň 15 až 30 květináčů – jedině tak se bude moci účinek rostlin projevit opravdu naplno. Pokud se však váš šéf k nasazení zeleně příliš nemá, vezměte si květináč s oblíbenou zelení do práce sami. Mezi nejpopulárnější a nejvhodnější kancelářské rostliny patří zejména ty z rodu Áronovitých, které se vyznačují velkou odolností a nízkou potřebou údržby. 

Trend zelených kanceláří je dnes větší než kdykoliv jindy. Není se však čemu divit – touha po opětovném spojení s přírodou, podpora eko provozu a udržitelnosti jsou hlavní motory, které ženou šíření zelených kanceláří ještě dál. V případě přidání zeleně se jedná o poměrně nenákladnou investici, která dokáže velké výsledky, o čemž svědčí desítky celosvětových výzkumů.

 


Připravila: Petra Pruden