CoolClub pro IT odborníky

Microsoft po 27 letech definitivně ukončil Internet Explorer. Co byla osudová rána?

Společnost Microsoft definitivně ukončuje prodej spotřebitelské verze prohlížeče Internet Explorer. Uživatelé, kteří chtějí zůstat u Microsoftu, jsou tak odkázáni na prohlížeč Microsoft Edge, který byl uveden na trh v roce 2015 spolu se systémem Windows 10.

 

Novinky

 

Internet Explorer zahájil svoje fungování na stolních počítačích se systémem Windows v roce 1995 a do roku 2004 ovládl 95 % trhu. Nyní však dominují prohlížeče Google Chrome, Safari nebo Mozilla Firefox.

Obliba prohlížeče Internet Explorer klesla s uvedením těchto rychlejších prohlížečů s využíváním nových aplikací pro navigaci na platformách, jako je vyhledávač Google, Facebook a YouTube.

 

Osudová rána

Osudovou ránu pak pravděpodobně zasadil nástup chytrých telefonů, kdy předinstalovaný prohlížeč Safari od společnosti Apple a Google Chrome v telefonech s operačním systémem Android pomohly přesunout přístup k internetu a jeho používání do mobilní sféry.

Podle nezávislé společnosti StatCounter, která se zabývá webovou analytikou, v říjnu 2016 používání internetu v mobilních zařízeních a tabletech celosvětově poprvé předstihlo stolní počítače.

 

 

Na začátku téhož roku Google Chrome představuje více než 60 % celosvětového využívání internetu na stolních počítačích, přičemž společný podíl prohlížečů Internet Explorer a Edge na trhu stolních počítačů poprvé těsně zaostal za podílem prohlížeče Firefox.

IE byl také kritizován pro svou bezpečnostní politiku, která umožňovala šíření virů nebo zneužití k získávání kontroly nad systémem či citlivých údajů o uživatelích.

Společnost Microsoft se už více než pět let snaží zabránit lidem používat Internet Explorer. Microsoft Edge v roce 2015 odstartoval konec značky Internet Explorer. Od té doby Microsoft vyzívá firmy, aby přestaly stárnoucí prohlížeč používat ve prospěch Edge a jeho režimu IE.

 

 

Připravila: Lucie Špindlerová