CoolClub pro IT odborníky

5 úskalí nadměrného užívání ChatGPT, raději se jim vyvarujte  

Dnes

Jazykové modely se staly součástí životů velké části populace. Nicméně služby generativní AI s sebou nesou i stinné stránky. Čemu byste se měli vyvarovat?

 

Magazín

 

Sepíše vám recept, pomůže vám naplánovat dovolenou nebo za vás sestaví email. Dostupnost a jednoduchost ChatGPT tak uživatele jednoduše láká k častému a nadměrnému užívání. Co se však může zdát jako neškodná výpomoc, se může velmi rychle obrátit proti vám. 

 

  1. ChatGPT jako terapeut? Rozhodně ne

Ačkoli se může zdát, že mít nonstop dostupného „přítele“ na telefonu, je svým způsobem benefitní, mohlo by to přinést více škody než užitku. ChatGPT sice může nabídnout širokou škálu technik, které mohou pomoci zvládnout celou řadu nepříjemných situací a aktuálních pocitů, ale není to licencovaný specialista. A právě na toho byste se měli v případě jakýchkoliv psychických obtíží obracet. Rady, které vám ChatGPT poskytne se mohou minout účinkem a způsobit tak ještě větší chaos.

 

 

  1. Nouzové situace? Neptejte se, konejte

Pokud v místnosti cítíte plyn nebo se rozezní alarm, první věc, kterou byste rozhodně dělat neměli, je doptávat se umělé inteligence, co si teď počít. V podobných nebezpečných případech je důležité okamžitě jednat a případné otázky klást až ve chvíli, kdy se nacházíte na bezpečném místě.

 

  1. Aktuální informace? Ano, ale…

Ke konci roku 2024 OpenAI představilo ChatGPT Search. Nástroj zvládne dohledávat aktuální webové stránky, akciové kurzy i sportovní výsledky. Sám od sebe však informace aktualizovat nebude. Pokaždé je proto potřeba napsat nový prompt. V případech, že je důležitá rychlost, nejlepším zdrojem stále zůstávají oficiální zprávy a živé přenosy. 

 

 

  1. ChatGPT nemá křišťálovou kouli

Už vás napadlo obrátit se na umělou inteligenci za účelem zvýšit šanci výhry v sázce? Přestože se to může zdát jako skvělá myšlenka, opak je pravdou. Jak to? ChatGPT sice pracuje s veřejně dostupnými daty, stejně tak ale může uhodit vedle. Podobně jako ostatní jazykové modely i ChatGPT může „halucinovat“ a vymýšlet si věrohodně znějící, avšak nepravdivé informace.

 

  1. Umělec či vykrádač stylů

Když přijde na generování umění za pomoci umělé inteligence, názory se mohou lišit. Zatímco někdo si stojí za tím, že umění mohou za pomoci AI tvořit i ti, kteří nemají tolik zkušeností, jiní jsou přesvědčeni, že ChatGPT nedokáže nabídnout originální styl. Perfektním příkladem je verze GPT-4o, se kterou OpenAI přišlo z kraje tohoto roku. Ta uživatelům umožňuje vytvořit si vlastní obrázek ve stylu Studio Ghibli filmů. Funkce není legálně napadnutelná, jde zde spíše o etickou stránku věci.

 

 

Připravila: Nikola Bednářová

Foto: Depositphotos