CoolClub pro IT odborníky

Milion dolarů stačilo k tomu, aby se z Nikola Tesly stal největší geek historie

„Tesla byl největší geek, jaký kdy žil,“ tvrdí designér Matthew Inman, velký Teskův obdivovatel. Tak velký, že neváhal koupit jeho laboratoř a pojmout všechny „hračky“ a sbírky Nikoly Tesly jako jedinečné muzeum. V Inmanových úvodních slovech možná není tolik nadsázky, kolik byste očekávali.

 

Magazín

 

Když v roce 2012 přinesla světová média zprávu, že se laboratoř legendárního vynálezce objevila v nabídce nemovitostí na prodej, známého designéra a tvůrce komiksů tohle zjištění rozhodně nenechalo chladným. Rozhodl se, že laboratoř koupí a na jejím místě vybuduje jedinečné muzeum. Na místě laboratoře v minulosti stála dokonce věž, která měla neomezeně poskytovat elektrickou energii celému světu. Jenže tehdy Teslově projektu zatrhli granty, a tak byla věž v roce 1917 zbourána a pozemek prodán.

 

Edison byl prevít!

Inmanovou velkou vášní jsou komiksy, zároveň sympatizuje s geeky. Není tak žádným překvapením, že právě o nich a pro ně vytvořil on-line komiks s názvem The Oatmeal. Tento projekt ho doslova proslavil – daný web už v roce 2010 navštěvovaly neuvěřitelné 4 miliony lidí každý měsíc. Díky tomuto enormnímu zájmu se Inmanovi stal štědrým zdrojem příjmů – jeho roční obrat činil o dva roky později 500 tisíc dolarů.

Inman se nebál a propojil lásku ke komiksové tvorbě s obdivem vůči svému vzoru, geniálnímu vynálezci Nikolu Teslovi. Na základě toho vznikla hravá komiksová infografika, která pěje chvalozpěvy na Teslovo dílo a genialitu.  Inman do ní nezapomněl zakomponovat ani rivalitu s Thomasem Edisonem, o kterém se v komiksu vyjadřuje jako o prevítovi. Takže jestli máte rádi Teslu, geeky a komiksy, je tahle stránka přímo pro vás.

 

 

Jak vydělat milion dolarů ze záhrobí za 6 dní

A teď zpátky k našemu příběhu. Co byste udělali v případě, kdy byste potřebovali co nejrychleji sehnat 850 000 dolarů? Trochu vám to ulehčíme: v zásadě máte jenom tři možnosti.

Za prvé? Vymyslet geniální podnikatelský projekt, na kterém během rychlé doby královsky zbohatnete. Málo reálné až nereálné? To tedy! Tak za druhé: vykrást banku. Nebo spíš rovnou tři, jde opravdu o pořádný balík peněz. Nechcete riskovat pobyt v chládku? Ještě aby jo. Takže… za třetí? Crowdfunding. Ten si však mohou dovolit pouze známé osobnosti, které mají zástupy fanoušků ochotné je finančně podpořit. Ale hádejte, kdo je autorem populárního projektu, který si získal oblibu a pozornost milionových davů?

 

Elon Musk na bílém koni

Když se Matthew Inman dozvěděl, že jsou na prodej pozemky, na jejichž místě stojí bývalá laboratoř samotného Nikola Tesly, věděl přesně, co má dělat, aby sehnal potřebné finance. A nebál se tedy využít metody crowdfundingu, tedy veřejné sbírky. Pozemky se prodávaly za 1,6 mil. dolarů. Vedení státu New York souhlasilo, že pokud Inman vybere 850 tisíc dolarů, druhou polovinu doplatí formou dotace. Šest dní po tom, co byla spuštěna crowdfundingová kampaň, se objevil rytíř na bílém koni: na projekt přispěl Elon Musk, a získaná částka tím vzrostla na 792 tisíc dolarů. Zbylých 8 tisíc dolarů se posbíralo ještě ten den.

 

 

Nadšenci byli k nezadržení. Lidé přispívali pořád dál a dál

I když se dosáhlo cílové částky, peníze se nepřestávaly hromadit. Nakonec se vybralo více než jeden milion dolarů. Dohromady přispělo přes 30 000 lidí. I s grantem tak kampaň dokázala nakonec sesbírat dohromady přes dva miliony dolarů s tím, že nadbytečné příspěvky mají být použity k celkové renovaci objektu.

V roce 2014 k projektu opět přispěchal rytíř v lesklé zbroji. Nebo spíš podnikatel a vizionář v pěkně drahém obleku. Na scénu opět přišel Elon Musk. Inmanovi tentokrát přislíbil příspěvek na stavbu muzea ve výši 1 milionu dolarů, výměnou za jednu laskavost: chtěl v blízkosti muzea vystavět nabíjecí stanici pro vozidla značky Tesla a zahrnout tak muzeum do svého technologického a obchodního impéria.

 

A jak to vypadá s muzeem nyní?

Kdo ví. Média o průběhu realizace projektu poslední roky mlčí. Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by muzeum už existovalo… Zasáhne opět Elon Musk?

 

 

Připravil: Petr Bartík