CoolClub pro IT odborníky

Nejpoužívanější softwarové frameworky pro vývoj webových aplikací

Softwarový framework je platforma pro vývoj softwarových aplikací. Poskytuje základ, na kterém mohou vývojáři softwaru vytvářet programy pro konkrétní platformu. Framework může také zahrnovat knihovny kódů, kompilátor a další programy používané v procesu vývoje softwaru.

 

Magazín

Se zlepšením webových technologií má vývoj webových aplikací vysoké nároky. Výběr správného webového frameworku pro vývoj webových aplikací je proto velmi důležitým úkolem. Většina společností vyvíjejících webové aplikace sleduje pokračující trend a vybírá nejvhodnější frameworky. Je také velmi důležité zaměřit se na hlavní dva aspekty vývoje webu, včetně současnosti a budoucnosti. Například v současné době byste měli hledat takové služby pro vývoj webových aplikací, které vám pomohou aktualizovat vaši aplikaci nebo web podle nejnovějších trendů technologie.

Opět byste měli najmout vývojáře webových aplikací, kteří jsou dostatečně kvalifikovaní k tomu, aby si osvojili moderní techniky pro vývoj frameworku a měli pro budoucnost šanci na inovaci. Před výběrem konkrétního vývojového frameworku je třeba vzít v úvahu různé faktory, jako je mapování databáze, konfigurace databáze, zabezpečení, vizuální vzhled webové stránky atd. Níže jsme popsali některé frameworky, které můžete efektivně využít pro vývoj webových aplikací.

 

15 nejoblíbenějších frameworků

Pořadí nejoblíbenějších frameworků se každý rok mění, a má také jiné pořadí na základě množství různých zdrojů popularit frameworků, níže předkládáme nejpopulárnějších 15 frameworků pro rok 2020.

 

 1. Ruby on Rails

Docela populárně označovaný jako RoR, Ruby on Rails figuruje jako jeden z oblíbených mezi webovými vývojáři do dnešního dne. Od svého uvedení na trh v roce 2005 je RoR stále zcela zdarma, je open source a běží na Linuxu. Je zábavné s ním pracovat a je pozoruhodně rychlé, jak se dostat od fáze plánování do fáze vývoje. Mezi největší webové stránky, které byly vytvořeny pomocí RoR, patří mimo jiné Hulu, Airbnb, Basecamp.

 

 1. Symfony

Toto je jeden ze stabilnějších frameworků a je ideální pro použití u projektů, které mají vyšší složitost. Pomocí tohoto frameworku získají vývojáři možnost vytvářet weby, které se mohou v průběhu času vyvíjet podle obchodních požadavků. Jakékoli podnikání je ze své podstaty dynamické a vývoj webu, který nemá schopnost se měnit, by dlouho nevydržel. Skládá se ze sady komponent PHP, komunity a aplikačního rámce, který může pracovat opravdu dobře, aby pomohl webům dosáhnout jejich cílů.

 

 1. Angular JS

Jeden z nejpopulárnějších a nejznámějších frameworků - Angular.js pochází z digitálního obra součanosti, z Googlu. Jde v podstatě o open-source framework JavaScriptu, který vám pomůže vytvořit jednotlivé webové stránky pomocí architektonického vzoru MVC (Model-Controller-View). Nejedná se o framework s úplným stackem, ale můžete jej považovat za front-end framework, který je skvělý pro práci s vašimi webovými stránkami. Pokud stavíte web pro elektronický obchod, je důležité, abyste ve své sadě nástrojů měli Angular.js, abyste dosáhli skvělých výsledků.

 

 

 1. React.js

Knihovnu s otevřeným zdrojovým kódem JavaScript, React.js, spravuje Facebook a zároveň ji podporuje masivní komunita vývojářů. Přestože se jedná o nástroj pro vývoj webových stránek pro elektronický obchod, je React.js zvláště užitečný při vývoji uživatelského rozhraní pro webové aplikace.

Zajímavější je, že React brzy uvede React Fiber - reimplementaci základního algoritmu ReactJs. Právě proto je naprosto důležité zahrnout React.js do seznamu nástrojů, když jste připraveni vytvořit hvězdný web elektronického obchodu.

 

 1. Cake PHP

Pokud jde o vývoj webových stránek pro elektronický obchod, je to pravděpodobně nejvhodnější PHP framework, kdy většina vývojářů dává přednost CakePHP, pokud jde o výběr jednoho z lepších nástrojů napsaném v jazyce PHP. Populární framework, CakePHP, je vytvořen na modelu MCV (Model-Controller-View). Co dělá CakePHP obzvláště zajímavým je to, že kód pro všechny vaše starší projekty může být znovu použit. To pak nakonec ušetří vývojářům spoustu času a peněz zrychlením celého procesu vývoje webu.

 

 1. Asp.net

Toto je pravděpodobně nejoblíbenější framework vytvořený společností Microsoft a podařilo se mu získat respekt vývojářů z celého světa. Společnost Asp.net, založená v roce 2002, je obzvláště oblíbená díky své schopnosti vytvářet bohaté a dynamické weby, webové stránky a dokonce i webové portály. Ve skutečnosti řada společností z celého světa preferuje Asp.net a považuje ji za nejlepší technologii ve vývoji webových stránek.

 

 1. Node.js

Node.js je rozhodně nejlepší, když se chystáte stavět lehký, přesto vysoce účinný web. Je neuvěřitelné, jak dobře funguje s aplikacemi v reálném čase, které mají na distribuovaných zařízeních velké množství dat. Node.js je více než pouhý framework. Má schopnost zajistit škálovatelnost a rychlé síťové aplikace, protože je schopný pracovat s více aplikacemi současně, aniž by došlo ke snížení výkonu.

 

 1. Vue.js - framework JavaScriptu pro vytváření uživatelských rozhraní

Vue.js je framework založený na JavaScriptu pro vytváření uživatelského rozhraní pro webové aplikace. Nejvýznamnější výhodou použití Vue.js je menší velikost. Velikost Vue.js je pouze 18–21 kilobajtů, což znamená méně řádků kódu a rychlejší načítání na straně uživatele.

 

 

 1. Meteor

Framework založený na JavaScriptu – Meteor, umožňuje rychlý vývoj softwaru, a proto je tak populární. Meteor se skládá ze sbírky knihoven a balíčků spojených dohromady. Framework potřebuje mnohem méně kódů, které naznačují, že je možné udělat mnohem méně chyb a že je produkt vysoce škálovatelný. Díky tomu je tento framework obzvláště výhodný pro vývoj webových aplikací elektronického obchodování.

 

 1. Laravel

Pokud se chcete postarat o back-end e-commerce vývoj webových nástrojů, Laravel je jedním z nástrojů, které jsou absolutní nutností ve vaší sadě nástrojů. Od svého prvního založení v roce 2011 se ukázal jako velmi slibný, protože přináší vývojářům po celém světě skvělé výsledky. Laravel je otevřený zdrojový framework založený na PHP a je vytvořen s úmyslem vytvářet pouze aplikace nejvyšší kvality. Framework nabízí systém, který je vybaven specializovaným správcem závislostí a pomáhá při údržbě a nasazení aplikací. Právě proto je Laravel považován za nejlepší rámec založený na PHP a je považován za jeden z nejdůležitějších rámců při vytváření webové stránky elektronického obchodu.

 

 1. Ember

Ember, jeden z nejdůvěryhodnějších a nejvyspělejších vývojových frameworků JavaScriptu, od svého vydání v roce 2011 rychle rostl. Frameworku se podařilo rozšířit svůj vliv na celou oblast vývoje webu. Mezi hlavní funkce platformy patří přísná organizace, pokročilý systém správy verzí a podpora nejnovějších i starších technologií současně. Framework umožňuje vytvářet vlastnosti z funkcí a tato funkce se hodí při práci s vazbami. Společnost Ember má hvězdnou pověst, pokud jde o vytváření komplikovaných webových aplikací, a používá ji společnosti jako Google, Microsoft, Netflix a Heroku.

 

 1. Django

Django je populární framework, pokud jde o vytváření kvalitních webových aplikací. Framework byl vytvořen s cílem dodržet rychle se měnící termíny redakcí a zároveň zajistit, aby i nadále splňovaly náročné požadavky zkušených vývojářů webu. Vývojáři upřednostňují Django, protože se jim zdá působivě rychlý, bezpečný, škálovatelný a univerzální. Jazyk používaný v tomto frameworku je Python a weby, které byly vytvořeny pomocí tohoto frameworku zahrnují Disqus, Pinterest, Instagram a Quora.

 

 1. Express.js

Express.js nazývaný také Express je framework známý pro svou minimalističnost a pružnost. Framework nabízí robustní sadu funkcí pro webové i mobilní aplikace. Díky minimalizaci je mnoho funkcí k dispozici jako pluginy. Framework je známý pro rychlý vývoj webových aplikací založených na Node.js. Framework je kritickou součástí softwarového balíčku MEAN. Framework používá JavaScript jako jazyk a byl používán webovými stránkami jako Storify, Myspace a LearnBoost.

 

 

 1. Spring

Pochází z Pivotal Software, Spring je nejoblíbenější framework pro vývoj aplikací pro podnikovou Javu. Tento rámec je populární mezi obrovskou částí vývojářů po celém světě pro vytváření vysoce výkonných a silných webových aplikací. Framework je známý zejména pro vytváření systémů a aplikací založených na JVM, které jsou jednoduché, přenosné, rychlé a flexibilní. Framework používá Javu a byl použit pro vytváření webových stránek, jako je Mascus a Allocine.

 

 1. Flask

Flask, jeden z nejoblíbenějších frameworků používaných profesionálními vývojovými službami, se podařilo etablovat jako jeden z nejlepších a nejintenzivnějších frameworků pro vývoj webových aplikací založených na Pythonu. Toto je jeden z klasických webových frameworků pro provoz webových aplikací prostřednictvím různých zařízení a má údržbu založenou na Unicode a skvělou dokumentaci. Flask framework používají velká jména jako Pinterest, LinkedIn a jejich vlastní webová stránka komunity. Flask nemá vrstvu abstrakce databáze, ale podporuje rozšíření pro přidávání funkcí aplikace, jako by byly spuštěny ve frameworku Flask. Pro objektově relační mapovače jsou k dispozici rozšíření a ta jsou aktualizována mnohem častěji ve srovnání s jádrovým programem Flask.

 

Nette Framework

Nette je český framework na jazyce PHP a v České republice nejvyžadovanější PHP framework vůbec. Běží na něm mnoho významných českých webů a o vývojáře Nette se čeští zaměstnavatelé doslova perou. Bohužel přestože se jedná o nejpoužívanější framework v Čechách, tak se nevešel ani do TOP padesátky nejpoužívanějších celosvětových frameworků.

Nette Framework je open-source framework pro vytváření webových aplikací v PHP 5 a 7. Podporuje AJAX, DRY, KISS, MVC a opakovanou použitelnost kódu. Původním autorem frameworku je David Grudl, ale další vývoj nyní udržuje organizace Nette Foundation.

 

 

Připravil: Radek Svoboda