Club

Po turné na herních zařízeních zamíří Cuphead na Netflix

Zatímco je dnešní době zvykem utíkat před superrealistickým zpracováním k pixelartové klasice, Cuphead šel v historii ještě dál. A ne, nejde o textovou adventuru. Svůj vizuální styl si pekelně těžká plošinovka vypůjčila ve třicátých letech minulého století, v době kdy Disneyho animované filmy často vůbec nevypadaly jako pro děti. Po turné po herních zařízeních tak Cuphead nově zamíří i na Netflix. Překvapuje to ještě někoho?

 

Magazín

 

Na podzim roku 2017 vyšla překvapivě úspěšná hra Cuphead. Autorské StudioMDHR se po s hrou následujících letech podívalo také na iOS a letos také na Nintendo Switch. Čím hra vynikala? Především svým netradičním grafickým stylem. 

 

Metoda gumových hadiček

Zatímco Jára Cimrman využíval gumových hadiček jako výslechovou techniku, animátoři se nechali ohebnými kousky gumy inspirovat zcela jinak. Právě z podoby hadiček bez kloubů a pevných částí se totiž odvozuje název animátorské techniky známý jako rubber hose animation, tedy animace gumových hadiček. Tento netradiční styl spoléhá na jinak propracované části postav a obličeje, ale končetiny (ruce a nohy) jsou libovolně dlouhé a chybí tam jakékoliv lámací části, jako kolena nebo lokty. Díky tomu se pak mohou postavy nejrůznějšími způsoby pitvořit a ohýbat, přesně podle potřeb autorů.

 

 

Z hororové černobílé komediální show?

Z tohoto stylu populárního ve dvacátých a třicátých letech 20. století vychází také Cuphead. Na místo černobílých barev ale tato na obtížost náročná hopsačka sahá po plné barevné paletě. To jí na jedné straně ubírá na strašidelnosti (stačí se podívat na animovaný film (Silly Symphony Hell's Bells), ale v praxi by se hra špatně ovládala v pouze černobílém provedení. The Cuphead Show! na Netflixu bude sledovat příběhy Cupheada a jeho bratra Mugmana na fiktivních Inkwell Isles. I když se na první dobrou nabízí ono černobílé hororové zpracování, měli bychom se dočkat komediálního seriálu. Kdy se seriálu dočkáme zatím nevíme, ale už teď můžete na The Cuphead Show! narazit ve své knihovně na Netflixu.

 

 

Připravil: Pavel Skoták