CoolClub pro IT odborníky

Skryté kamery nejen v hotelech: Víme, jak je odhalit!

19.02.2024

Špionážní kamery jsou dnes již tak malé a cenově dostupné, že není problém je namontovat do jakékoliv lampičky nebo detektoru kouře. A děje se to! Sleduje vás někdo na dovolené? Víme, jak to zjistíte.

 

Magazín

 

Představa, že vás někdo sleduje při vašem pobytu v hotelu, Airbnb nebo na pronajaté chalupě je zkrátka děsivá. Jak skryté kamery najít a bránit se tak před případnými slídily?

Kamerová technika je dnes dostupná jako nikdy dříve – pryč jsou i doby velkých investic a těžkopádných přístrojů. Například na Amazonu seženete poměrně jednoduše kamerky, jaké znáte ze špionážních filmů, zabudované například do lampiček či jiných zařízeních.

 

Skryté kamery na dovolené

Zdá se vám to jako naprostý blud? Kdo by vás přece chtěl špehovat, že? Pravdou je, že případy skrytých kamer nejsou tak neobvyklou záležitostí. Potvrzuje to jeden ze starších průzkumů realitní společnosti IPX1031 z roku 2019. Zkušenost s ukrytými špionážními kamerami mělo tehdy 11 % respondentů.

 

 

Prozkoumejte své okolí

Prvním krokem k ochraně vašeho soukromí je důkladná prohlídka pokoje. Všímejte si neobvykle umístěných kusů nábytku a spotřebičů, jako jsou lampy nakloněné specifickým směrem, otvory ve stěnách, které tam nemají co dělat, nebo odlesky objektivů kamer. Pro snadnější hledání ve zhasnuté místnosti použijte svítilnu.

Pokud pouhým okem nic nenajdete, ale podezření přetrvává, zkuste moderní technologie. Váš mobilní telefon vám může pomoci odhalit skryté kamery. Pomocí fotoaparátu telefonu můžete detekovat infračervené světlo z kamer s nočním viděním. Stačí otevřít fotoaparát, zhasnout v místnosti světlo a pomalu objektivem přejíždějte po prostoru a hledejte fialová nebo bílá světla.

Druhou možností jsou aplikace pro skenování sítě, skvělým tipem je appka Fing nebo jí podobné. Ta vám poskytne seznam zařízení připojených k Wi-Fi síti i s jejich IP adresami. Hledejte podezřelá zařízení s názvy výrobců kamer, jako jsou Nest, Arlo nebo Wyze, nebo IP adresy s označením "IP Camera".

 

 

Tady jsou indicie, které pomohou

Skryté kamery se nejčastěji nacházejí na místech, kde lze snadno uschovat kabeláž a poblíž zásuvek. Mezi typická umístění patří lampy, napájecí adaptéry, kryty zásuvek, detektory kouře, termostaty, větrací otvory, telefony, budíky, televize, herní konzole, stoly, zrcadla a rámy obrazů.

Pokud narazíte na skrytou kameru v přenosném zařízení, jako jsou hodiny na nočním stolku nebo budík, jednoduše jej odpojte od napájení a uložte do uzavíratelné skříňky nebo šuplíku. V případě pevně instalované kamery ji nejprve zakryjte ručníkem, abyste se ochránili před sledováním, a poté zvažte další postup, jako je kontaktování hotelu, rezervační agentury nebo policie.

 

Našli jste kameru, co teď s tím?

Pokud najdete skrytou kameru, opusťte prostor a informujte o ní hotel, rezervační agenturu nebo Airbnb. V případě pocitu ohrožení kontaktujte policii. I když se nemusíme neustále bát, pachatelé jsou vynalézaví a rozumná míra opatrnosti, zvláště ve specifických lokalitách, je na místě.

 

 

Připravila: Petra Sauerová