Club

Springfield: Město vizionářů? Podívejte se, kde je pravda

Simpsonovi prý umí předpovídat budoucnost. Alespoň tak nám to tvrdí seriálové snímky, podle nichž se o velkých událostech a nečekaných zvratech (ať už prezidentských či pandemických) ve Springfieldu dávno vědělo. Jenže… všechno je jinak.

 

CoolMovie

 

Přitom by bylo tak hezké tomu uvěřit - vždyť Líza mluvila o prezidentu Trumpovi dávno předtím, než byl doopravdy zvolen (Trump prezidentem). Daenerys v závěrečném díle Her o trůny tak věrně připomínala Homera, když to koulel s drakem jen o dva roky dříve (předpověď konce seriálové legendy).

 

 

S koronavirovou pandemií je to podobné, vždyť Kent Brockman vir jasně komentoval... Stop. Pojďme se na to podívat střízlivýma očima. Za většinou fascinujících „náhod“ totiž stojí šikovní kolážisté.

 

Ósacká chřipka

Když se světem začal šířit koronavirus, fanoušci a zastánci „vizionářů Simpsonových“ byli na koni - neváhali přijít s teorií, že v seriálu byla pandemie viru jasně předpovězena. Stalo se to v roce 1993 v díle nazvaném „Marge za mřížemi“. V této epizodě totiž obyvatelé Springfieldu podlehnou reklamě a začnou skupovat odšťavňovače na ovoce. Na tom by nebylo nic divného, kdyby v japonské Ósace, kde se odšťavňovače vyrábí, nebyl jeden z dělníků montážní linky nakažen chřipkou a při balení odšťavňovače nekýchl do krabice, v níž virus chřipky doputoval až do Springfieldu.

Virus se v seriálu městečkem začne bleskově šířit a v živém vysílání zasáhne i slavného Kenta Brockmana. Ano, simpsonovská „Osaka Flu“ velmi připomíná současnou situaci s koronavirem. A když se na internetu objevily snímky s nápisem „Corona virus“, zdálo se, že tvůrci seriálu vědí něco, co my ne.

 

 

Ovšem záhada čtyř seriálových obrázků se brzy vysvětlila. Zatímco první tři snímky skutečně patří do uvedeného dílu, čtvrtý snímek hlasatele Kenta Brockmana s obrazovkou a názvem viru se v seriálu nikdy nevyskytl. Je to totiž fotomontáž. Její autor obrázek uveřejnil na svém Twitteru jen „pro pobavení“, rychlost jeho šíření si však v ničem nezadala s tím virovým. A kontext se jaksi ztratil v překladu.

Že se však tvůrci trefili s tématem pandemie, to se jim upřít nedá. Ani jeden ze spoluautorů této epizody si už ale nevzpomíná, kde se nápad vzal. „Vím jen, že s podnětem přišli kreativní šéfové Mike Reiss a Al Jean a řekli nám, ať si přečteme Camusův román Mor, na kterém je celá zápletka s nákazou založena,“ řekl jeden z tvůrců, Bill Oakley.

 

 

Zároveň upozornil na to, že zmíněná epizoda je dost nadsazená a nedá se v ní hledat spojitost se současnou opravdovou pandemií: „Celé to bylo nadsazené, zkarikované, jde přece o komediální animovaný seriál. Takhle se samozřejmě žádný virus nechová, je absurdní si myslet, že nakašlete do krabice a on tam vydrží několik týdnů. Chtěli jsme, aby to bylo praštěné, ale ne děsivé. Proto se i ten virus chová jako postava z kresleného seriálu,“ dodal Oakley.

 

Trump prezidentem

Podobnou fake hravost si užil i díl z roku 1998, v němž se Líza stává prezidentkou a pronese svou legendární větu: „Musíme napravit díry v rozpočtu, které napáchal prezident Trump!” O tom, že se zde tvůrci seriálu – s šestnáctiletým předstihem - skutečně trefili, není pochyb. Ačkoliv, jak říká scénárista Dan Greaney, záměr byl trochu jiný: „Chtěli jsme jen ukázat, co nejšílenějšího se může v Americe stát.“ Fanoušci Simpsonových však trefu do černého chtěli udělat ještě černější (opravdická vantablack), a tak vypustili do světa krátké video. Na něm Homer Simpson s Donaldem Trumpem po boku sjíždí po eskalátoru v obchodním domě a míří do domu Bílého.

 

 

Reagovali tak na scénku, která se skutečně odehrála. Jen neměl Trump po boku Homera, ale svou ženu Melanii. Že se nejednalo o fascinující předpověď, potvrdili tvůrci tohoto krátkého animáku svým vyjádřením, že kreslenou scénku vytvořili jako bonusové video až v červenci 2015, a to jako parodii na skutečnou scénu. Protože si ale video si na síti žilo svým životem, spousta lidí tak podlehla představě, že Simpsonovi jsou fantastičtí věštci.

 

Lisa versus Greta

Když měla loni v září ekologická aktivistka Greta Thunbergová na klimatickém summitu v New Yourku svůj emotivní proslov, našli zase springfieldští zastánci předobraz skutečnosti v díle z roku 2007. V něm místo Grety, zato stejně zapáleně, řeční na téma uhlíkové stopy malá Lisa. Neřečnila však na žádném kongresu, ale před zraky svých spolužáků ve třídě.

Vzájemnou podobnost zřejmě dokreslil fakt, že se na Twitteru objevil snímek, v němž na newyorský summit přichází Donald Trump a Greta se na něj opovržlivě dívá. Netrvalo totiž dlouho a snímek ze seriálu, kde na Trumpa stejně nevraživě zírá Lisa Simpsonová, byl na světě. Ale opět – jako pouhá fotomontáž.

 

 

Nobelovka i Řecká krize

I ve Springfieldu se řeší Nobelovy ceny a Simpsonovi zase věděli, kdo ji dostane! V jedné epizodě se totiž nakrátko objeví záběr na seznam lidí oceněných Nobelovu cenu. Stálo v něm i jméno finského ekonoma Bengta Holmströma, který Nobelovu cenu o šest let později skutečně dostal.

Úžasná trefa? Kdepak, zmíněný ekonom měl Nobelovku získat již dávno, a tak se ani na seriálovém seznamu laureátů neobjevil náhodou. Podobně tomu bylo i s dílem, který předpověděl finanční problémy v Řecku. Pravdou je, že se v době, kdy si Homer četl v novinách o řecké krizi, už Řecko ve finančních problémech topilo.

 

Technologičtí vizionáři

V několika dalších případech tvůrci seriálu své vizionářské schopnosti dokázali, když se například v roce 1995 na obrazovkách objevily první „chytré hodinky“, nebo videotelefon na způsob dnešního Skypu. Jsou to však věci, které se obecně předpokládat dají, stejně jako holografická pošta, které se jednou jistě dočkáme, nebo kolonizace Marsu. Jestli nás čeká i VR jídlo a digitální Big Ben, o tom také rozhodne jedině čas.

 

 

Spíše, než nadpřirozené schopnosti s hádáním budoucnosti mají však tvůrci schopnost hledat v minulosti. „Obecně myslím, že když lidé říkají, jak Simpsonovi něco předpověděli, je to jen důsledek toho, že jsme zesměšňovali jiné skutečné události z minulosti. A protože historie se pořád opakuje, tak to někdy působí, jako bychom my něco předpovídali,” uzavírá téma Dan Greaney a my dodáváme – bez šikovných fotoeditorů a kolážistů by nakonec možná ani sláva Simpsonových nebyla tam, kde dnes je.

 

 

Připravila: Alena Čálková

Snímky: metro.co.uk; fox.com; thewrap.com