CoolClub pro IT odborníky

Tajemný trolling: Smysluplná provokace, divnozábava a umění

Internetová zábava má mnoho podob, jeden rád projíždí vtipné historky z internetových diskusí a baví se jejich obsahem, druhý je troll, který tuto historii píše.

Magazín

Profesionálního trolla nepoznáte

Označení „troll“ lidé zavedli pro člověka, který záměrně znevažuje, zesměšňuje, narušuje a ničí online komunity. Troll vyniká výbornou slovní zásobou, obratnou argumentací, přesvědčovacími dovednostmi, někdy i inteligencí a především palčivou touhou vás do ruda vytočit a poškodit vás. Konkrétně se tento internetový tvor živí provokací a emocionálními reakcemi a výlevy ostatních uživatelů. A jak lidský emocionální vklad do internetu rostl, vytvořil kvalitní půdu pro výkvět trollingu.

Říká se, že první trollové pochází z komunity 4chan.com. A mají dokonce svou hymnu, jíž je píseň ruského zpěváka Eduarda Khila z roku 1974. Tomu tehdy z ideologických důvodů nebylo dovoleno zpívat refrén své písně o americkém kovbojovi, a tak jej vyzpíval pouze zkomoleninou „tro-lo-lo“. Pro trolly se stal nesmrtelným.

 

Pokud věříte na: „Co je psáno, je dáno“, přeji vám, abyste nikdy nenarazili na trolla.

Jakmile začnete trolly škatulkovat, že se pouze chtějí sami pobavit, okamžitě se ozvou. Záměry některých totiž nejsou pouze takto prosté. „Troll je jakousi pružnou reakcí na současný stav internetové kultury,“ prozradil LE TROLL.

 

Dokáže troll skórovat?

Skóre si trollové počítají pomocí tzv. „lulz“ (zkomolenina profláklého „lol“). Toto skóre narůstá, pokud se trollovi svým konáním podaří někoho rozhodit z emočního equilibria. „Lulz znamená bavit se na účet někoho 1000 kilometrů vzdáleného, který kvůli vám ztrácí svou hlavu,“ utrousil jeden ex-troll, který, jak to mívají trollové ve zvyku, nehodlal odhalit svou pravou identitu.

Proti trollům vyrážejí neohrožení rytíři s chrabrým srdcem, jimž říkáme lovci trollů. To jsou ti, které trollové přímo zbožňují – lovci totiž ze zásady dostávají tu největší čočku.

 

Jak na ně vyzrát?

Pokud si jich jednoduše nebudete všímat, budete od nich mít klid. Až zase jednou budete číst ostrý názor zatvrzelého socialisty, že kapitalismus je hnus, nebo že postižení lidé jsou přítěží pro společnost (ano, až takhle dokážou provokovat), připomeňte si fakt, že může jít jen o vtip a pokus vás vyprovokovat. Přesně na to totiž čekají, drtivé většině z nich je úplně šumák, co píšou. Hlavně když na to zareagujete. DNFTT!

 

Trollovina roku

Pořádná trollovina se podařila v polovině ledna roku 2012, která pobavila prakticky celý český internet. On by to možná byl poprask i bez jejich zásahu, i když ne takový. To jednou takhle za sychravého ledna napadlo pár adminů položit co nejvíce lidem otázku, která zněla takto: „9 + 0 + 9 + 0 + 9 x 0 + 9 = __?”

Člověk se na ten příklad podívá a řekne si v duchu něco jako: „To zvládne spočítat každý, nebo ne?“ Trollovi však nejde v prvé řadě o správnost, řekne si: „Šance napsat ‘You have been trolled‘.“ Je to pro něj šance někomu pěkně pocuchat nervy a donutit jej do diskuse vylít své emoce. A pokud vás tato internetová vlna minula, přišli jste o mnoho. Můžete si v diskusích povšimnout směsky konformity, vulgarismů, jednoduchosti, nemyšlení a osobní důležitosti.

 

Rozhovor s trollem Petrem

Jednoho z trollů jménem Petr (možná to byl Jirka anebo Bohuslav – přece jen to byl troll) jsme se zeptali na několik otázek o jeho profesi.

Budeš mě nyní trollit?

Možná jo, možná ne. Ještě uvidím.

Petr a trolling – kdy a jak se tato dvojka dala dohromady?

Jakmile se setkal můj rozum se smyslem pro ironii. Dělat si z lidí srandu je obrovská zábava. Je úžasné, jak se vás neustále snaží přesvědčit o svém názoru, že ty jsi ten nechápavec a tupec. Ale přitom jsi o krok nebo i víc napřed. To omrzí málokoho.

Jak často se svému „koníčku“ věnuješ?

 Nikdy to není plánované. Znáš to - „když musíš, tak musíš.“ Někdy ti prostě přijde pod ruku příležitost, která se neodmítá. Třeba když zpozoruješ jasného, lehce labilního všeználka, který před minutou spolkl všechnu moudrost světa, tak je to prostě hozená rukavice jako hrom.

Tvá nejlepší trollovina?

Těžká to otázka. To je jako zeptat se člověka na nejkrásnější sexuální zážitek – málokdy se vybaví jen jeden, čím déle nad tím přemýšlíš, tím víc ti jich vyvstane z paměti. Nejraději bych ti předvedl trolling přímo teď a tady, aby ses přestal tak hloupě vyptávat.

Naštěstí jsem tu dnes v roli toho, kdo pokládá otázky. Kdo všechno o tobě ví, že jsi troll?

Jen pár lidí, se kterými se občas bavíme lidskou hloupostí. Většinu z nich ani neznám osobně.

Víme, že za trolling u konkurence utrácejí některé společnosti pěkné částky. Byl jsi někdy za trolling placen?

 Ne, dělám to prostě 4 fun. Jakmile ale bude příležitost, budu o ní určitě uvažovat.

 

Zajímavosti o trollech:

  • Věděli jste, že někteří profesionální trollové jsou za své umění placení? Jsou nedílnou součástí rozpočtů marketingových oddělení. Svým uměním odvádějí v diskuzích konkurence pozornost od tématu, dělají z ní frašku a vyzdvihují kvality svých sponzorů – například ostré lokty ve farmaceutickém průmyslu.
  • Někdy jsou opravdu hrubí, otravní a zákeřní. Někteří se nezastaví před ničím, jen aby vás zesměšnili. Když se jim to nepodaří a prohrají, klidně vám hacknou stránky.
  • Někdy však odvádějí velikou službu tím, že lidi nutí přemýšlet. Svými kontroverzními názory sem tam dovedou člověka k uvědomění, že některé názory druhých hloupě považují za svatou pravdu.
  • Stačí v libovolné diskuzi zmínit jméno Hitler. Tím se 99% diskuzí rozjede na plné obrátky, bude prakticky nekonečná, a totálně se odchýlí od původního tématu.

Znaky trolla:

  • nerozpoznáte ho
  • pociťuje uspokojení z jakékoli emotivní reakce ostatních
  • vynáší kontroverzní, urážlivé a šokující názory, jež nemusí myslet vážně, z nichž vzniká flame war (silně emotivní diskuse)
  • má úžasnou slovní zásobu a argumentaci
  • oplývá zpravidla vysokou inteligencí
  • má bezprostřední reakce a skvělé přesvědčovací schopnosti