CoolClub pro IT odborníky

Uber testuje létající elektrické taxíky, v roce 2023 chce na oblohu 

Během loňského listopadu Uber svolal již třetí Summit Elevate ve Washingtonu, aby podpořil vývoj elektrických létajících taxíků. V roce 2023 s nimi chce vzlétnout k obloze. Pokud by se tak stalo, letecké formy přepravy by mohly spolehlivě konkurovat běžným autobusům nebo vlakům. 

 

Magazín

 

Přecpané MHD, častá zpoždění a kolony na silnicích – to všechno je realita, se kterou se setkáváme dnes a denně. Řešení? Cestovat vzduchem! Uber už nyní úzce spolupracuje s místními politiky, aby podpořili vývoj městské letecké dopravy, která bude bezpečná, tichá a zároveň šetrná k životnímu prostředí.

 

Klíčem k úspěchu je jednoduchý design

Konstrukce létajících taxíků byla pro mnoho odborníků zpočátku zcela nemožná. Problém představovala například výdrž baterie, infrastruktura nebo právnické předpisy. Na základě toho se odhadovalo, že by se létající doprava mohla stát součástí běžného provozu až za přibližně 10 let. Uber se s brazilským výrobcem Embraer však chopil své příležitosti a společně navrhli jednoduchý design letadla, který by v praxi mohl skutečně fungovat. 

„Embraer by mohl vytvořit složitý design – technologii na to máme,“ říká Antonio Campello, prezident a generální ředitel společnosti EmbraerX. „Tím však nezískáme ani nízké provozní náklady, ani větší spolehlivost a ani to, co tato letadla skutečně potřebují.“

 

Embraer, zdroj: robbreport.com

 

Lidé chtějí bezpečí jako v SUV

Létající taxi je novinka, která by se všem lidem nemusela na první pohled zcela zamlouvat. Z toho důvodu bylo do designu nutné zakomponovat něco, co druzí už znají. Po několika průzkumech mezi potenciálními zákazníky se přišlo na zajímavé zjištění – respondenti při otázce na vzhled taxíku často zmiňovali, že by si přáli, aby vnitřek taxi vypadal stejně jako u SUV.  Za hlavní důvod volili zejména pocit bezpečí. 

Konečný vzhled vnitřku však bude mnohem více připomínat dodávku než klasické SUV. Výrobci totiž pamatovali i na zákazníky na vozíčku, kterým by úzké dveře mohly činit při nástupu problémy. Létající taxík tak bude disponovat velkými dveřmi a dostatečně prostorným interiérem, aby přepravu mohly bezpečně využít i osoby s handicapem.

 

Skyporty jako malá letiště

Pro létající taxi bude také potřeba postavit speciální plošiny, na kterých budou moci bezpečně vzlétávat a přistávat. Plánuje se proto vybudování distribuované sítě skyportů (nástupních míst), kde bude možné realizovat až 1000 přistání za hodinu, a to na plánované rozloze 4 až 8 tisíc metrů čtverečních. Na designu a umístění těchto míst už momentálně pracují špičkoví stavební inženýři a designéři z celého světa. Do té doby se budeme muset spokojit pouze s testovacím provozem mezi střechami mrakodrapů. Pro tyto zkoušky byla vybrána města jako jsou Melbourne, Dubai, Dallas nebo Los Angeles. 

 

 

Uber Copter v akci

I když je kompletní design připraven, k běžnému provozu má ještě daleko – Uber nechce nic slibovat, ale odhaduje, že létající taxi bude připravené v roce 2023. Už nyní však firma testuje leteckou dopravu v New Yorku. 

Služba se nazývá Uber Copter a zatím létá jenom na lince Manhattan a Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho. Cesta se tak pasažérům zkrátí ze dvou hodin na pouhých osm minut! Za takový luxus si pak připlatí přibližně 200 dolarů, což v přepočtu vychází asi na 4000 českých korun. I když je poptávka o tuto službu poměrně velká, Uber nabízí lety pouze zatím pro VIP pasažéry se statusem Platinum nebo Diamond. Časem se však tato služba má rozšířit i o další klientelu. 

Létající auta představují revoluci v dopravě, která by mohla ulehčit životnímu prostředí a zároveň uchránit lidi před častými kolonami ve městech. To, jestli se elektronických taxíku za pár let opravdu dočkáme, bude záviset jenom na rychlosti a šikovnosti týmu vývojářů Embraer a Uberu. Jisté je však to, že se v blízké budoucnost máme rozhodně na co těšit!

 


Připravila: Petra Pruden