CoolClub pro IT odborníky

Unity otřáslo herním světem, zpoplatní svou technologii

27.09.2023

Společnost Unity, jež poskytuje herní engine, neboli jádro mnoha hrám, šokovala celý herní průmysl.  Plánují zpoplatnit svou technologii, což udělá čáru přes rozpočet všem, kteří Unity používají. Co to pro herní průmysl znamená?

 

Novinky

 

Herní engine je jádro, bez kterého by nemohla existovat jediná videohra. Jedná se o motor, na kterém hry běží. Takovým populárním pomyslným motorem je Unity.

Ten pohání úspěšné herní tituly z dílny velkých studií i menší hry. Právě Unity používá například i český hit pro virtuální realitu Beat Saber nebo například oblíbený lov na příšery Pokémon Go.

Společnost Unity teď ale vyděsila celý herní svět představením svých plánů. Rozhodla se zpoplatnit své technologie a od prvního ledna 2024 požaduje za každou jednu instalaci hry s jejich enginem poplatek.

Tato novinka má platit pro každou videohru, která překročí 200 tisíc instalací a zároveň během jednoho roku utrží 200 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 4,5 milionu korun.

Připadá vám to absurdní, když výrobce motoru v autě po vás také nechce poplatek za každé nastartování auta? Ani Photoshop od Adobe nežádá úhradu za každé zhlédnutí obrázku. Největší problém to bude zřejmě pro malé a nezávislé tvůrce, kteří herní engine Unity využívají. 

Reakce od zástupců firem na sebe nenechaly dlouho čekat a v komentářích na sociálních sítí se nedrželi nijak zpátky. Okamžitě Unity zaplavili otázkami, na které ale nedostali odpovědi. Nedozvěděli se, jak přesně Unity hodlá sbírat data, identifikovat pirátské kopie, případně odhalovat snahu o nekalý konkurenční boj ve snaze hru poškodit.

 

Výhružky v Unity

Herní engine hraje naprosto nepostradatelnou a klíčovou roli ve všech hrách a jeho nahrazení bude bolestné. Jednalo by se totiž o extrémně složitý, a hlavně nákladný proces, prakticky spjatý se vším, co hru tvoří.

A ačkoliv se některá herní studia ohánějí výroky o tom, že Unity pro ně končí a že se jim nedá věřit, česká studia takto ostré a možná unáhlené kroky nečiní, pouze s obavami sledují celou situaci.

Došlo to celé ale i do takového bodu, kdy společnost Unity údajně obdržela dokonce i výhrůžky smrtí. Proto v minulých týdnech uzavřela své kanceláře v Austinu i San Franciscu a raději zrušila setkání s vedením.

Zatímco se doposud Unity mohlo pyšnit svou schopností sjednotit velké i malé tvůrce v možnosti představit své tituly hráčské veřejnosti, nyní se jim na druhou stranu podařilo sjednotit vývojáře proti sobě samotným.

 

 

Připravila: Petra Sauerová